JEDYNKA
LITERATURA
10.35 - Ken Follett "Filary Ziemi". To trzymająca w napięciu saga historyczno-przygodowa z fabułą osnutą wokół trwającej blisko czterdzieści lat budowy wielkiej katedry Kingsbridge.
Dwunastowieczna Anglia pod rządami normańskich panów - w tle wojna domowa, konflikty na tle religijnym, spory o sukcesję na angielskim tronie. Na podstawie powieści w 2010 powstał serial telewizyjny wyprodukowany przez słynnego reżysera Ridleya Scotta.
Prezentujemy słuchowisko wg audiobooka Audioteki w reżyserii Szymona Kuśmidra. Występują m.in. Krzysztof Gosztyła, Michał Żurawski, Katarzyna Herman, Piotr Cyrwus, Mirosław Zbrojewicz i Lidia Sadowa.
21.45 - Jaroslav Hašek "Przygody dobrego wojaka Szwejka", czyta Zbigniew Zamachowski, nagranie z Archiwum Polskiego Radia z 2008 roku (od 15 czerwca do 26 lipca).
23.50 - Dariusz Jaroń "Skoczkowie. Przerwany lot". Czyta Marcin Przybylski. Od 5 do 18 lipca. Wydawnictwo Marginesy.

DWÓJKA
LITERATURA
11.00-11.10 - To się czyta latem: Artur Boratczuk "Wskrzesina", czyta Arkadiusz Janiczek, odc. 4.
15.00-15.15 - Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 7 (powtórzenie).
19.15-19.30 - Książka do słuchania: Tadeusz Konwicki "Kalendarz i klepsydra", czyta Szymon Kuśmider, odc. 14.
KONCERTY
14.00-15.00 - Koncerty w porze lunchu - prowadzi Magdalena Łoś
Koncert jubileuszowy: 25-lecie Orkiestry Kameralnej PR "Amadeus"
(Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia S1, 26.11.1993) - cz. II
Wolfgang Amadeus Mozart Divertimento F-dur KV 138 / KV 125c, Joseph Haydn Koncert wiolonczelowy C-dur Hob.VIIb/1; wyk.: Mischa Maisky - wiolonczela, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, dyr. Agnieszka Duczmal
19.30-21.30 - Letnia promenada - prowadzi Grzegorz Dąbrowski
Koncert oratoryjny - Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej
(Warszawa, Filharmonia Narodowa, Sala Koncertowa 16.05.2008)
Ludwig van Beethoven Missa solemnis D-dur op.123; wyk.: Michaela Kaune - sopran, Jadwiga Rappé - alt, Albert Bonnema - tenor, Rafał Siwek - bas, Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej, dyr. Stanisław Skrowaczewski
KONCERTY NOSPR TYLKO ONLINE
Godz. 12.00
Wolfgang Amadeusz Mozart Uwertura do opery "Don Giovanni" KV 527, Recytatyw i aria Fiordiligi "Temerai! Sortire!" z II aktu "Cosi fan tutte" KV 588, Aria Paminy z II aktu opery "Czarodziejski flet"
KV 620, Serenata notturna D-dur KV 239, Uwertura do opery "Wesele Figara" KV 492, Aria "Nehmt meinen Dank, ihr holden Gönner" KV 383, Scena "Bella mia fiamma" KV 528
wyk: Stanislava Stoytcheva - sopran, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia,
dyr. Zbigniew Graca
(Katowice, Sala im. Fitelberga, 29.10.2006)

TRÓJKA
LITERATURA
11.45 - "Proza czytana w Trójce" - Janusz Głowacki "Moc truchleje" - od 6 lipca (od poniedziałku do piątku). Przed 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych.
Przygotowała Barbara Marcinik.
Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać. Dostała się do podziemia wydawniczego.
Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych.
Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taką przenikliwością, z jaką uczynił to Głowacki. Efekt - "śmieszno i straszno". Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem.
13.15 - Słuchowisko Jacka Janczarskiego "Kocham pana, panie Sułku" - czytają Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski.
14.30 - "Powieść dla młodzieży" (i nie tylko) - Leonie Swann - "Sprawiedliwość owiec. Filozoficzna powieść kryminalna". Przekład - Jan Kraśko. Czytają: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.

CZWÓRKA
LITERATURA
8.30 - W "Kąciku literackim" Metrowy i jego interpretacja wiersza "Hasła" Jonasza Kofty. Bartosz "Metrowy" Medyński to raper, piosenkarz, konferansjer z Rybnika, znany przede wszystkim ze scen hip-hopowych i reggae'owych, ze wspólnych występów i nagrań w duecie z Grubsonem.
8.35 - Michał Gołkowski czyta fragmenty swojej książki "SybirPunk".
10.45 - Lucinda Riley"7 sióstr" - fragmenty książki czytają Małgorzata Lewińska, Katarzyna Tatarak i Aleksandra Zawadzka.
15.45 - Andrzej Kruszewicz czyta fragmenty swojej książki "Sekretne życie zwierząt".

POLSKIE RADIO DZIECIOM
LITERATURA
8.45 - Słuchowisko: "Chatka Puchatka". Słuchowisko na podstawie książki Alana Alexandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej.
Teatr Polskiego Radia z 1986 r. Wykonawcy: Andrzej Szczepkowski, Joanna Sobieska, Bronisław Pawlik, Ewa Milde, Wiesław Michnikowski, Wanda Majerówna, Ilona Kuśmierska, Jan Kociniak, Jerzy Bończak.
12.15 - "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka pt. "Najróżniejsze kapelusze".
14.00 - "Bajanie Kulfona i Moniki" - Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. "O tańcującej gospodyni".
19.10 - "Książka do poduszki" - kolejny fragment baśni H.Ch. Andersena "Calineczka". Czyta Anna Wójcikiewicz.
19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości, ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.