Szósta odsłona Festiwalu Wschód Piękna zagości w Bajkowym ogrodzie na warszawskim Wilanowie. Z kameralnymi koncertami wystąpią m.in. trio RGG, Kukurba and Słowiński Band, Gostman, Grzech Piotrowski, ale także chociażby Czesław Mozil. O programie oraz o zmianie miejsca wydarzenia, o godz. 9.30 opowie dyrektor festiwalu Grzech Piotrowski.
W porze lunchu Dwójka zaprasza słuchaczy na nowy cykl audycji pt. "Z prywatnej kolekcji". Każdego dnia, od poniedziałku do piątku, powszechnie znane postacie ze świata kultury opowiadają o ulubionych płytach ze swoich domowych kolekcji.
W tym tygodniu słuchamy płyt z prywatnej kolekcji Filipa Berkowicza - muzykologa, menedżera i organizatora wydarzeń muzycznych w całej Polsce.
Gościem będzie Łukasz Kubacki z Muzeum Historii Polski, który opowie o egzemplarzu enigmy, mającym trafić na wystawę stałą placówki.
- spotkamy się z prof. Mileną Fiedler - rektorem elektem łódzkiej filmówki,
- odwiedzamy nowe trójmiejskie muzeum - Niewidzialny Gdańsk.
Spotkanie z Bartoszem Nalazkiem - operatorem filmowym.
Isaac Bashevis Singer, literacki noblista z roku 1978, miał brata, Izraela Joszuę Singera - też pisarza. I o ile o tym pierwszym wiemy sporo, a pewnie też liczni ze słuchaczy znają jego twórczość, o tyle o drugim wiemy nie za dużo. Może poza tym, że napisał rodzinna sagę "Braci Aszkenazy" oraz "Rodzinę Karnowskich".
Pretekstem do rozmowy o tym właśnie pisarzu będzie wydany ostatnio tom jego znakomitych opowiadań zatytułowany "Na obcej ziemi". Z Krzysztofem Modelskim, tłumaczem Izraela Singera, porozmawiamy o bohaterach tych opowiadań, o wielokulturowości (Singer nie pisał bowiem wyłącznie o Żydach, jego bohaterami są również Polacy i Rosjanie), o rodzinie, o jego odejściu od wiary i przynależności narodowej. Zapytamy także o podobieństwa do twórczości Izaaka Babla.
TRÓJKA
00.00-02.00 - Audycja muzyczna - Leszek Adamczyk
02.00-04.00 - Nocna Polska - Tomasz Żąda
04.00-06.00 - Trójkowy budzik - Piotr Łodej
06.00-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski
6.20 Nie-mapa śląska - Marta Dobrowolska Radio Katowice
6.40 Przegląd prasy - Marcin Pośpiech
6.50 Urywki z kalendarza- Łukasz Błąd
7.15 Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek
7.35 Cykl muzyczny Piotra Metza - zapowiedź nowego bohatera cyklu
7.50 Przegląd prasy - Marcin Pośpiech
8.13 Salon Polityczny Trójki - Krzysztof Bosak, lider Konfederacji - rozmawia Beata Michniewicz
8.43 Muzyczny rozkład jazdy - Aleksandra Budka
09.00-13.00 - Byle do 13.00 - Wioletta Myszkowska, Marcin Cichoński
9.30 Informator Ekonomiczny
13.00-14.00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed
14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda
15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Piotr Baron
16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga
16.45 Trzy Strony Świata - Ernest Zozuń
18.12 Reportaż w Trójce - "Bieg w dolinie śmierci" - Joanna Bogusławska
Patrycja Bereznowska wygrała bieg Bedwater w Dolinie Śmierci, uchodzący za najtrudniejszy ultramaraton na świecie. Specjalnie wyselekcjonowani zawodnicy startują bowiem w temperaturze przekraczającej 50 stopni Celsjusza. W nocy jest tylko nieznacznie chłodniej. W takich warunkach trudno oddychać, a ultramaratończycy muszą biec i to sporo, bo 217 kilometrów. Żeby było jeszcze trudniej, zawodnicy startują z depresji - najniższego punktu, a finiszują na wysokości 2500 metrów nad poziomem morza.
Patrycja Bereznowska trasę o długości 217 kilometrów przebiegła w 24 godziny i 13 minut. Ten bieg dedykowała swojej mamie, która zmarła na depresję. Teraz w czasie pandemii nadal trenuje i biega, wspomaga chorych na depresję, doradza, jak poradzić sobie, kiedy mają trudniejsze dni.
18.35 Podsumowanie dnia (ekonomia) - Sylwia Zadrożna
19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - Grzegorz Hoffmann
21.00-22.00 - Klub Trójki - Michał Żakowski
Zakaz okaleczania narządów żeńskich, kobiety będą mogły podróżować samotnie z dziećmi - nie musi im towarzyszyć mężczyzna, pozwolenie na picie alkoholu dla niemuzułmanów wreszcie zniesienie kary za porzucenie islamu. Tak ma wyglądać współczesny Sudan rok po rewolucji która zmiotła rządy dyktatora Omara al Bashira. O roli kobiet w Sudanie, ich postawie i odwadze w czasie rewolucji i o tym czy rzeczywiście w tym ogromnym kraju możliwa są tak fundamentalne zmiany o tym będzie Klub Trójki.
Gościem będzie Awad Gabir, aktywista emigracyjny, przeciwnik byłego dyktatora.
22.00-23.00 - Studio el - muzyki - Jerzy Kordowicz
23.00-00.00 - Audycja muzyczno-publicystyczna - Agnieszka Furtak-Bilnik. Gość: Mariusz Budrowski, witarianin będzie mówić o zdrowym stylu życia.

CZWÓRKA
7.00-9.00 - Pierwsze słyszę - informacje o akcji "Wakacyjna playlista Czwórki": do piątku na Facebooku i Instagramie Czwórki można zamieszczać swoje propozycje najlepszych wakacyjnych utworów. Stworzona w ten sposób letnia playlista trafi na antenę 26 lipca. Będzie można też jej słuchać na czwórkowym profilu Spotify.
10.00-12.00 - Stacja Kultura - Dookoła świata szlakiem mieszkań - zapraszamy do Turcji. Podstawowa zasada przy budowie tureckich do domów mówi o tym, że dom powinien "widzieć słońce". Jakie jeszcze są cechy charakterystyczne mieszkań w tym kraju?
12.00-13.00 - Stacja Nauka - w wakacyjnym cyklu "Skąd się to wzięło" - Głazowisko nad Czarną Hańczą to teren pokryty blisko dziesięcioma tysiącami wielkich głazów. Jak się tam znalazły?
19.00-20.00 - 12 cali na godzinę - wakacyjna propozycja pod hasłem "Weź telefon z aplikacją Czwórki na łąkę i tańcz" - tym razem z Virtual Geishą, DJ-ką z Krakowa. W jej setach słychać szeroko rozumianą elektronikę - od brzmień techno, po acid i drum and bass.
POLSKIE RADIO DZIECIOM
8.00-10.00 - Poranek w Polskim Radiu Dzieciom. Kolory wakacji - czerwony. Czerwony to kolor szczęścia w Azji. Większość Japońskich Dzieci rysuje słońce jako wielki czerwony okrąg. W Poranku poszukamy tych bardziej i mniej oczywistych skojarzeń z kolorem czerwonym. Spróbujemy czerwonych wakacyjnych owoców: truskawek, poziomek, porzeczek, malin, przyjrzymy się zachodowi słońca i czerwonym mrówkom.
15.00-17.00 - Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom. Bezpieczne wakacje. Wakacje to przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku. Każdy z nas ma swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu. Jedni udają się na rodzinne wyjazdy, inni wybierają wyjazdy zorganizowane takie jak kolonie lub kursy językowe. Ważne jednak, by w każdym miejscu pamiętać o bezpieczeństwie i zachowaniu odpowiedniej ostrożności. Gość: Anna Podgrudna - Naczelnik wydziału w biurze, URZĄD M.ST. WARSZAWY, Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Wydział Bezpieczeństwa Publicznego.
17.15-17.45 - Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim. Madagaskar - Tsingy, mangusta, złodzieje zebu i baobaby. Czym są Małe i Wielkie Tsingy? Gdzie można spotkać złodziei zebu i jak brzmi treść legendy o zakochanych baobabach? O swoich przygodach na Madagaskarze opowie Szymon.
18.00-19.00 - Podwieczorek z Filipem i Leopoldem. Pod wodą. Z Panem Konradem Romaniukiem i jego sześcioletnim synem Julianem nurkujemy. Jak się przygotować do nurkowania, gdzie ćwiczyć, jaki sprzęt jest konieczny i oczywiście co można zobaczyć pod wodą - tego wszystkiego dowiedzą się Filip i Leopold.
21.00-23.00 - Strefa rodzica
Wyjątkowe wartości odżywcze agrestu, malin i jeżyn. W pełni lata mamy niepowtarzalną okazję jeść świeże owoce. Powinniśmy jak najbardziej z tej szansy korzystać. O tym, jakie tak naprawdę wartości mają owoce jagodowe i jak ich jedzenie wpływa na zdrowie organizmu naszego i naszych dzieci porozmawiamy z dr Justyną Bylinowską, redaktor naczelną portalu dietetycy.org.pl.
POLSKIE RADIO CHOPIN
13.00 - Audycja Doroty Kozińskiej "Śpiewnik Chopinowski" poświęcona zostanie przepięknej pieśni Wiosna. Wysłuchamy nie tylko klasycznych interpretacji tej miniatury wokalnej, ale również m.in. jej wersji jazzowej, zaś na koniec, jako kontekst ściśle romantyczny, zabrzmi także pierwsza część Symfonii Wiosennej Roberta Schumanna.
17.00 - W audycji "Ten piękny wiek dziewiętnasty" Małgorzata Pęcińska zaprezentuje być może najwspanialszy z Schubertowskich kwartetów - XV Kwartet smyczkowy G-dur. Finałowa tarantela wieńcząca to arcydzieło zabrzmi wyjątkowo elektryzująco w wykonaniu uznawanego obecnie za najlepszy kwartet smyczkowy świata - Belcea Quartet.
Zapraszamy do słuchania.