JEDYNKA
9.00-12.00 - W "Lecie z Radiem" Małgorzata Raducha przedstawi kuchnię warszawską, jak wygląda kuchnia radiowa? Jak wygląda radio od kuchni i to…dosłownie? Zajrzymy do kawiarni "Niespodzianka" w Polskim Radiu. Będziemy podpatrywać sposób przyrządzania flaków po warszawsku, ale i pierwsze tegoroczne przetwory razem z Beatą Musiał. A skoro mamy lato, to i na żywo pokażemy najszybsze i najprostsze sposoby gotowania zup kremów i niezawodne metody na zamykanie smaków i aromatów do weków. Coś dla wytrawnych, ale i początkujących gospodyń.
A ze słuchaczami porozmawiamy o ich kulinarnych porażkach. Podpytamy też o to gwiazdy kulinarne. Zaprasza Daniel Wydrych.
13.00-15.00 - W "Muzycznej Jedynce" gościem będzie Natalia Kukulska, która przedstawi kolejny singiel promujący album "Czułe Strony". Zaprasza Ula Kaczyńska.
DWÓJKA
07.00-10.00 - Poranek Dwójki - prowadzi Jakub Kukla
Które słowa chcielibyśmy ocalić dla przyszłości? Które dodać do światowego słownika? Za które chcielibyśmy wziąć odpowiedzialność? Nadesłane z całego świata odpowiedzi m.in na te pytania posłużyły polskiej artystce Katarzynie Krakowiak do stworzenia instalacji architektoniczno- dźwiękowej w Pawilonie Miesa van der Rohe w Barcelonie.
Artystka przekonana jest, że architektura zaczyna się od słowa i że możemy ja skomponować wszyscy wspólnie. O powstałej rzeźbie w ramach projektu "It Begins With One Word. Choose Your Own" porozmawiamy w Poranku Dwójki z Katarzyną Krakowiak oraz z kuratorem projektu Marcinem Szczeliną. Początek spotkania o godz. 9.30.
W audycji również opowiemy o największym w swojej historii remoncie Teatru Wielkiego w Poznaniu. Wybierzemy się też na spacer do sopockiej Opery Leśnej śladami murali Stars`N`Roll.
12.05-12.45 - Płyta na lato - Beethoven, Ostatnie trzy sonaty fortepianowe op. 109 - 111, Maurizio Pollini, DG 4838250 - prowadzi Klaudia Baranowska
12.45-13.00 - Głosy z powstania (archiwum): Jolanta Kolczyńska, ps. "Klara", łączniczka Zgrupowania Chrobry II
13.00-14.00 - Z prywatnej kolekcji: Agnieszka Duczmal prezentuje ulubione nagrania z własnych zbiorów muzycznych: Sergiusz Rachmaninow Koncert fortepianowy d moll op.30 (fragment), wyk. Witold Małcużyński - fortepian, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Witold Rowicki; Karol Szymanowski Stabat Mater (fragment), wyk. Stefania Woytowicz - sopran, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Witold Rowicki; Henryk Wieniawski II Koncert skrzypcowy d-moll (fragment), wyk. Wanda Wiłkomirska - skrzypce, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Witold Rowicki; Franciszek Liszt Walc Mefisto, wyk. Orkiestra Symfoniczna w Bukareszcie, dyr. Roberto Benzi
16.00-18.00 - Wybieram Dwójkę - prowadzi Bartosz Panek
Naszym gościem jest Grzegorz Domański z zespołu Syrenka, który zagra na najbliższej Domówce z Dwójką. Spotykamy się także z Sebastianem Ładyżyńskim - kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej, odwiedzamy wystawę "Plany na przyszłość" w Centrum Łowicka oraz nowe trójmiejskie muzeum - Niewidzialny Gdańsk, a także zdajemy relację z Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep. W cyklu "Literackie witaminy" - Anna Piwkowska.
21.30-22.00 - Rozmowy po zmroku: Bohaterowie Wielkiej Bitwy: Juliusz Kaden-Bandrowski - aud. Doroty Gacek
TRÓJKA
00.00-02.00 - Nie do powiedzenia - Agnieszka Furtak-Bilnik.
Temat: samoakceptacja. Goście: Dominik Gebler - psycholog i psychoterapeuta, Natalia Białobrzeska - edukatorka pozytywnej dyscypliny, blogerka, inicjatorka akcji społecznych dot. Samoakceptacji
02.00-04.00 - Annały Migały - Michał Migała
04.00-06.00 - Trójkowy budzik - Piotr Łodej
06.00-09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski
8.13 Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz; gość - minister Michał Dworczyk
09.00-13.00 - Byle do 13.00 - Ryszard Jaźwiński i Mariusz Owczarek
09.30 Informator ekonomiczny - Patrycjusz Wyżga
10.15 Vlogowskaz
10.45 Fajny Film
11.15 Gość: Natalia Kukulska
11.30 Instrukcja obsługi człowieka - Grażyna Dobroń
13.00-14.00 - Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed
14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda
15.00-16.00 - W Tonacji Trójki - Piotr Stelmach
16.00-19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga
16.45 Trzy Strony Świata - Ernest Zozuń
18.12 - Reportaż w Trójce - "Serce na dwóch szerokościach" - reportaż Ewy Szkurłat (Radio Kraków)
Katarzyna Jawor z Myślenic w Małopolsce od 10 lat pracuje w stolicy Peru - Limie. Jako świecka misjonarka opiekuje się dziećmi ulicy, wspiera mieszkańców slumsów wielomilionowego miasta. Mieszkańcy Peru obecnie bardziej boją się głodu, niż koronawirusa.
Podczas obowiązkowej kwarantanny stracili dochody i nie mają z czego żyć. Peru ma obecnie drugi najwyższy wynik, jeśli chodzi o liczbę zakażeń w Ameryce Południowej. O tym, ze mieszkańcy Limy głodują, świadczą białe prześcieradła zawieszone w ich oknach.
18.35 Podsumowanie dnia - Sylwia Zadrożna
19.00-21.00 - Wieczór z Trójką - Michał Margański
21.00-22.00 - Klub Trójki - Łukasz Jasina
Dziedzictwo kultury polskiej na Białorusi i Ukrainie. Goście:
Wojciech Konończuk OSW
Dr Michał Laszczkowski Prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego
22.00-23.00 - Sekcja rytmiczna - Marta Malinowska
23.00-00.00 - Czas niezwykły - Elżbieta Korczyńska
Temat: Spotkanie z Angeliką Chrapkiewicz-Gądek, kobietą pełną pasji, inspirującą innych. Od 3 roku życia jak to określa - towarzyszy jej rdzeniowy zanik mięśni. Jest kobietą realizującą wiele pasji. Podróżuje. Zdobywa szczyty górskie.
W 2008 r. w wyprawie na najwyższe wzniesienie Afryki, Kilimandżaro, dotarła do wysokości 5200 m n.p.m., a w 2016 r. zdobyła najwyższy szczyt Polski, Rysy (2499 m n.p.m.), w 2017 r. Mnicha (2068 m n.p.m.), a w 2018 r. najwyższy szczyt Tatr, Gerlach (2655 m n.p.m.) - jako pierwsza osoba na świecie z taką niepełnosprawnością. Już planuje kolejne wyprawy. W tym wyprawę na Elbrus.
Jako pierwsza osoba w Polsce z tym schorzeniem zdobyła uprawnienia nurkowe. Finalistka I Wyborów Miss Polski na wózku. Mówca inspiracyjny, trener. Autorka bestsellerowej książki: "Zdobądź swój szczyt".
Na wyciągniecie ręki - Klub Zwalcz nudę - Centrum Aktywności Lokalnej Grochów.
Działania Fundacji "Zwalcz nudę". W tym między innymi akcja "Wymieniam - świat zmieniam". W 2019 roku w Polsce zebrano prawie 13 milionów ton śmieci. Aby wyprodukować zwykłą parę dżinsów potrzeba około 14 000 litrów wody. Te liczby nie pozostawiają złudzeń, że trzeba zmienić nasz styl życia. Fundacja "Zwalcz nudę" zaczęła od małych kroków.
W ramach akcji "Wymieniam - świat zmieniam" można wymienić się rzeczami, zamiast je wyrzucać. Fundacja proponuje też wymianę umiejętności. Każdy uczestnik może zaproponować, że nauczy czegoś nowego innych. W zamian również nauczy się nowej umiejętności. Klub zwalcz nudę ma też propozycje na spędzenie w ciekawy sposób wakacji.
CZWÓRKA
10.00-12.00 - Stacja Kultura - w wakacyjnym cyklu Biblioteka Muzyka Damian Sikorski sprawdza co czytają i o czym piszą muzycy. Gościem tego odcinka będzie Daniel Spaleniak. Muzyk oprócz tego, że nagrywa płyty, tworzy również muzykę do największych seriali Netflixa i stacji telewizyjnej Hulu. Wśród propozycji artysty znajdą się m.in opowiadania czeskiego pisarza Ota Pavela z tomów "Śmierć pięknych saren" i "Jak spotkałem się z rybami".
13.00-14.00 - Płyta tygodnia - w tym tygodniu do posłuchania i do zdobycia w audycji Muzyczny Lunch płyta Bokuna "Pilliada". Bokun to raper - piosenkarz działający jednocześnie jako producent muzyczny. Ceniony przez słuchaczy za nieszablonowe podejście do słowa. Zadebiutował w 2016 roku podziemnym albumem "Pjes Uliczny".
Tak pisze o swojej płycie: Pilliada jest grą dwóch słów: "Illiada" - jako moja interpretacja pogoni za chwałą i powierzchownym szczęściem nie oszczędzającej nikogo i niczego na swojej drodze. "Pill" (ang.) - Pigułka: symbol świata w którym żyje bohater płyty. "Pilliada" to świat złotych lekarstw na wszelkie dolegliwości: szarży za jednodniową sławą, ulotnych miłości, nieustannej potrzeby akceptacji, ciągłej negacji, samotności czy odrzucenia.
19.00-20.00 - Wieczór Rezydentów - Jutro i Kosa przeprowadzą Was czarnym szlakiem przez szczyty produkcyjnych masywów Festiwalu Czeluść. Chłopaki w pocie czoła pracują nad ich najważniejszym wydarzeniem w roku, dobierając śmietankę artystów z Polski i całego świata. Będą tez najnowsze informacje o corocznym Opus Magnum zespołu, kilka niewydanych utworów oraz kilka hitów od ich ekipy.
20.00-21.30 - Strefa prywatna - Czy współcześnie jedzenie to największa przyjemność? Jemy coś pysznego gdy świętujemy, pocieszamy się jedzeniem gdy nam smutno, jemy gdy się złościmy i próbujemy coś "zajeść", jemy gdy po prostu mamy ochotę wyjść gdzieś z domu, a siedzenie na ławce w parku nam nie w smak. Dlaczego jedzenie spełnia tak wiele funkcji? Czy stało się obecnie "uniwersalną przyjemnością"? Zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Dudek, psychodietetykiem i psychoterapeutą.
POLSKIE RADIO DZIECIOM
8.00-10.00 - Poranek w Polskim Radiu Dzieciom. Wyprawa do Słowińskiego Parku Narodowego. Czeka nas spotkanie z przymorskimi jeziorami, bagnami, torfowiskami, lasami a przede wszystkim z unikatowymi w Europie ruchomymi wydmami.
11.00 - Leszek i Miś Michaś. Zapraszamy dziś do niesamowitej językowej podróży po świecie. Porozmawiamy o językach słowiańskich, łacinie a nawet o tureckim ale gwiazdą dzisiejszej audycji będzie niewątpliwie stworzony przez Ludwika Zamenhofa język esperanto. Usłyszycie o tym, jak powstał i kto go dziś używa.
15.00-17.00 - Popołudnik. Zapraszamy na "odjechany" Popołudnik. Opowiemy o niesamowitych, nowoczesnych pojazdach, które coraz częściej można spotkać na ulicach. O elektrycznych hulajnogach, rowerach, samochodach i pociągach i wszelkiego rodzaju wózkach. Okazuje się, że ich historia jest dłuższa niż mogłoby się wydawać. Zapraszamy do słuchania tych, którzy interesują się technika i pojazdami i nie tylko ich, bo ciekawostek, które zaskoczą będzie mnóstwo.
21.00 -23.00 - Strefa Rodzica
Jak uczyć dzieci krytycznego myślenia? Krytyczne myślenie coraz częściej uznawane jest za jedną z najbardziej niezbędnych kompetencji w XXI wieku, jako przedmiot jest wykładane na najlepszych uczelniach świata. Dlaczego jest tak ważne i dlaczego powinniśmy od najmłodszych lat uczyć dzieci myśleć krytycznie. O tym porozmawiamy z Arturem Negri, wykładowcą akademickimi, coachem.
POLSKIE RADIO CHOPIN
8.00 - Bohaterem audycji "Laureaci nagród specjalnych…" Anny Skulskiej będzie uznany pianista i pedagog, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych (w tym III nagrody VIII Konkursu Chopinowskiego z 1970 roku), dyrektor artystyczny Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju - Piotr Paleczny.
21.00 - Mariusz Gradowski w kolejnym odcinku cyklu "Chop-in-pop" proponuje prawdziwie przewrotny program - wśród wykonawców znaleźli się Alicia Keys, Sorry Boys i polski, kultowy skład hip-hopowy Kaliber 44.
Zapraszamy do słuchania.