Polskie Radio

Niedzielne podróże, sport, wywiady i muzyka w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2020 18:30
Wraz z Czwórką zapraszamy do Wieliszewa nad Zalewem Zegrzyńskim, Blondynka w Trójce zabierze nas na wyspy dalekiego Vanuatu. Wieczorem w Jedynce - "Przy muzyce o sporcie". Posłuchaj naszych niedzielnych programów!
Beata Pawlikowska na Vanuatu
Beata Pawlikowska na VanuatuFoto: Beata Pawlikowska
logo

JEDYNKA

9.00-10.00 - Transmisja Mszy Świętej z Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie

10.00-12.00 - "Czas pogody" - Zbigniew Krajewski

Niezwykli zwykli ludzie - mimo przeszkód i metryki pokonują swoje słabości i dokonują niemożliwego: jeden samotnie pojechał rowerem ze Staszowa do Rzymu, drugi działa w Teatrze Naumionym w Ornontowicach na Śląsku. W Czasie pogody opowiedzą o tym, co im daje siłę i hart ducha. Poza tym będzie pieśń z musicalu "Południowy Pacyfik" i scenka kabaretowa wybrana przez Teresę Drozdę.

15.10 - Gościem Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg w audycji "W otwarte karty" będzie Michał Moskal - szef Forum Młodych PiS (młodzieżówki PIS).

20.00 - "Przy muzyce o sporcie"

logo

DWÓJKA

10.00-12.30 - Cafe "Muza": Kaja Danczowska - prowadzi Andrzej Sułek

12.30-13.00 - Czytelnia: Petr Stančík "Bezrożec", Petr Kral "Pojęcia podstawowe" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz; Goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta

17.00-19.00 - Kalambury z partytury - prowadzi Krzysztof Herdzin

logo

TRÓJKA

00.00-02.00 - Potrójne Pasmo Przenoszenia - Michał Margański

02.00-04.00 - Audycja muzyczna - Radosław Okrasko 

04.00-06.00 - Ranny wzmacniacz (Rok 1979 - przeboje ery disco) - Grzegorz Hoffmann

06.00-08.00 - Muzyczne rozmowy - Redakcja Katolicka

08.00-09.00 - Bed and Breakfast - Agnieszka Furtak-Bilnik i Raf Uzar

09.00-11.00 - Zagadkowa niedziela - Katarzyna Stoparczyk

11.00-13.00 - Blondynka w Trójce - Beata Pawlikowska

Maleńki archipelag na południowym Oceanie Spokojnym, położony niecałe cztery godziny lotu od Nowej Zelandii, między Fidżi na wschodzie i Nową Kaledonią na zachodzie, nieco poniżej Wysp Salomona. Vanuatu - jeden z najrzadziej odwiedzanych krajów świata.

Najbardziej niebezpieczny kraj na świecie jeśli chodzi o prawdopodobieństwo wystąpienia naturalnego kataklizmu - takiego jak na przykład cyklon albo trzęsienie ziemi. A jednocześnie Podczas ostatniego badania poziomu szczęścia w tzw. Happy Planet Index, to melanezyjskie państwo znalazło się na czwartym miejscu.

Niedawno wróciłam z wyprawy na Vanuatu i dzisiaj zapraszam na pełną przygód wędrówkę przez dżunglę, podczas której m.in. próbowałam rytualnego napoju zwanego kava.

13.00-14.00 - ABC Popkultury - Katarzyna Borowiecka

Po kilkumiesięcznej przerwie na antenę Trójki powraca audycja ABC Popkultury i jej autorka Katarzyna Borowiecka. Omówienie tego, co w popkulturze najciekawsze. Wschodzące gwiazdy ekranu, twórcy gorących produkcji, seriale, komiksy i muzyka.

Katja Klengel - autorka komiksu "Słuchajcie dziewczyny", który przed miesiącem ukazał się w Polsce; Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl) - o wszystkich filmach, których nie zobaczymy w tym roku w kinach i o tym, jak wytwórnie i duże studia próbują radzić sobie w dobie koronawirusa. Plus oczywiście muzyka i aktualności.

14.00-15.00 - Magazyn Bardzo Kulturalny - Barbara Marcinik

MÓJ GDAŃSK 40 LAT TEMU - PAWEŁ HUELLE; ARTYSCI TEATRALNI a LOCKDOWN - MARIA SEWERYN

15.00-17.00 - Do trzech razy nuta - Roman Dziewoński 

17.00-19.00 - Trzecia Strona Medalu - Adam Malecki i Krzysztof Łoniewski

21.00-23.00 - Audycja muzyczna - Piotr Metz 

logo

CZWÓRKA

Lato z Czwórką - W  niedzielę Czwórkę będzie można spotkać na plażach Wieliszewa nad Zalewem Zegrzyńskim, gdzie Młodzieżowa Grupa Ratownicza Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zaprezentuje pozorowaną akcję ratunkową, pokaz pierwszej pomocy na fantomie oraz pokaz sprzętu ratowniczego. Na słuchaczy czeka też mnóstwo dobrej muzyki z wakacyjnej czwórkowej playlisty. 

Relacje m.in. w audycji "Co Was Kręci", którą Mateusz Fusiarz poprowadzi prosto z plaży w Wieliszewie.

12.00-13.00 - Strefa Gamingu - Skradanki. Gatunek gier zapomnianych, które dawniej cieszyły się niezwykłą popularnością. Tenchu, Thief to doskonale znane wszystkim przykłady klasyków, których w tym gatunku możemy znaleźć znacznie więcej. Jak to się stało, że dawniej uwielbiany przez daną grupę graczy rodzaj rozgrywki został zapomniany? Zaprasza Łukasz "Jeffrey" Chmiel.

13.00-14.00 - Sztuka jedzenia - owoce "grające" główne role w filmach. W "Kapryśnej chmurze" ważną rolę odegrał arbuz, w filmie "Tamte dni tamte noce" brzoskwinia była ważnym symbolem, podobnie w "Parasite", jednak użyto jej w zupełnie innym celu. Kiedy owoce okazały się są ważnym symbolem w filmach? Które oznaczały relacje głównych bohaterów, a które okazały się oznaką pojawienia się zbrodni? Zaprasza Beata Kwiatkowska.

17.00-19.00 - Funkadelia - nowości ze świata muzyki hip-hop (m.in. Blu & Exile, Oddisee), funkowy projekt FSQ, boogie-dyskotekowa załoga Galaxians, 1HX, czyli nowa klubowa oficyna Goldiego, Detroit's Filthiest i fuzja electro i g-funku, także breakbeat, rave, drum & bass + jazz (Phuture T, Sci-Clone) oraz Catz N Dogz w znakomitej drumandbassowej wersji Satla. Zaprasza Marcin Hubert "Harper".

21.00-22.00 - Nocne cz@ty - "Regeneracja" to słowo klucz lipcowych Nocnych Cz@tów. W najbliższym programie porozmawiamy o regeneracji Kościoła. Gościem będzie ks. kan. dr Andrzej Lubowicki - Asystent Generalny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Zaprasza  Mariusz Pieśniewski.

logo

POLSKIE RADIO DZIECIOM

11.00-12.00 - Źródełko. Zapraszamy na kolejną podróż po tradycjach Polski i świata. Dziś w Źródełku poznamy taniec ludowy walc/walcerek, wsłuchamy się w instrumenty ludowe zwane basami oraz  ludową muzykę Włoch.

15.00-16.00 - Zapraszamy do stołu. Chorwacka kuchnia jest niezwykle różnorodna i łączy różne tradycje kulinarne. Co jednak wyróżnia chorwacką kuchnię? To przede wszystkim wysoka jakość lokalnych produktów i składników: wyjątkowo świeże i znakomite ryby oraz owoce morza, przepyszne, skąpane w słońcu owoce i warzywa i przepyszna oliwa, która w większości chorwackich dań zdecydowanie wysuwa się na pierwsze miejsce. Zapraszamy na pyszna podroż do Chorwacji.

16.00-17.00 - Łowcy Dziecięcych Przygód. Podroż po Europie z młodym podróżnikiem Iwkiem Krawczykiem, który choć ma dopiero 10 lat zwiedził już większość krajów europejskich. Które z odwiedzonych miejsc zrobiło na nim największe wrażenie, gdzie przeżył największą przygodę i dokąd chciałby jeszcze wrócić? Posłuchajcie dzisiejszej rozmowy.

17.00-18.00 - Kulturoteka. Ciocia Jadzia to ciocia, o jakiej marzy każde dziecko, a przynajmniej niezależne i zadziorne dziewczynki, którym ciągle ktoś dorosły mówi, co mają robić. Ciocia Jadzia też jest dorosła, ale nie rozkazuje dzieciom, za to świetnie je rozumie i zawsze potrafi znaleźć radę. Ciocia Jadzia jest najlepszą przyjaciółką swojej małej siostrzenicy a ich przygody opisała w serii książek Eliza Piotrowska, z którą dzisiaj porozmawiamy o "Cioci Jadzi" w wersji książkowej i dźwiękowej oraz o  najnowszej jej propozycji dla najmłodszych - książce o radiu.

Dla Rodziców:

21.00-22.00 - Kulturalna Strefa. W audycji porozmawiamy o wirtualnej wystawie ZABAWA W DOM, którą stworzyło Muzeum Domków dla Lalek. Prezentuje ona zbiór 144 eksponatów związanych z szeroko pojętym życiem domowym - miniaturowe kuchenki, naczynia, pralki, wózki, kasy i wagi, a także meble dla lalek i same lalki - czyli wszystko to, co pozwalało dzieciom odgrywać w zabawie "codzienność dorosłych".

Wśród prezentowanych zabawek, produkowanych od lat powojennych aż do okresu przełomu gospodarczego lat 90. XX w., przeważają wyroby polskich zakładów rzemieślniczych i spółdzielni zabawkarskich. Dodatkowy kontekst stanowią te produkowane w innych krajach bloku wschodniego oraz pojedyncze zabawki zachodnie - obiekty westchnień ówczesnych polskich dzieci.

ZABAWA W DOM to  propozycja kulturalna dla całej rodziny, a dla rodziców i dziadków gwarancja pełnej zachwytów i wzruszeń podróży w przeszłość.

logo

POLSKIE RADIO CHOPIN

19.00 - Pianista Marek Bracha prezentuje w premierowym odcinku dwugodzinnego pasma "Muzycy o Chopinie" chopinowskie kreacje rosyjskiego mistrza klawiatury Evgenija Kissina.

21.00 - Magdalena Maria Weber w audycji "Arcydzieło miesiąca" kontynuuje swoją opowieść o Koncercie f-moll Fryderyka Chopina. Posłuchamy dzieła w wykonaniu Krzysztofa Książka, który wykona je na fortepianie historycznym bez towarzyszenia orkiestry oraz nader urzekającej interpretacji amerykańskiego pianisty Kevina Kennera, któremu towarzyszyć będzie orkiestra w składzie kameralnym.

Zapraszamy do słuchania.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU