Polskie Radio

"Głosy z Powstania" i "Stacja Nauka". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2020 17:20
Program 2 przypomni archiwalne nagranie żołnierza AK Leszka Czarcińskieo, ps. "Duży", a Czwórka w "Stacji Nauka" opowie o Altanie, najwyższym szczycie województwa mazowieckiego. Zapraszamy.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nick Beer
logo 

W "Lecie z Radiem"(9:00-12:00) wspólnie ze Sławą Bieńczycką odwiedzimy wrocławskie Centrum Wiedzy o Wodzie „Hydropolis”, w którym za sprawą multimedialnych technologii i interaktywnych instalacji zasiądziemy w kapsule batyskafu, znajdziemy się na dnie Rowu Mariańskiego i nad Nilem oraz odpoczniemy w strefie relaksu ze ścianą  zielonego „mchu”, który symbolizuje lasy amazońskie. Dowiemy się też skąd się biorą fale, poznamy mieszkańców mórz i oceanów,  Hydropolis to jedyne tego typu miejsce w Polsce i jedno z nielicznych na świecie, ulokowane w zabytkowym, neogotyckim XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody. Także we wtorek kolejna odsłona akcji „Moje Archiwum” a ponadto jak zawsze nasze konkursy „Karuzela z nagrodami” i „Skojarzenia Lata z radiem” oraz kolejny odcinek thrillera Harlana Cobena „W głębi lasu” w interpretacji Krzysztofa Globisza. 

Zaprasza Roman Czejarek.

W ramach "Kulturalnej Jedynki" (21:00-22:00) "Upadłość niespełniona"  -reportaż Magdy Skawińskiej.

Pani Maria z powodu różnych zdarzeń i własnych błędnych decyzji popadła w spiralę długów. Postanowiła, że rozwiązaniem może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Złożyła wniosek i czekała aż sprawa zakończy się i będzie mogła ze sprzedaży mieszkania, kupionego na kredyt, spłacić część długów i dalej spokojnie żyć. Tymczasem sprawa ciągnie  się już pięć lat. Syndyk prowadząca sprawę pobiera honorarium, a do pani Marii wciąż zgłaszają się wierzyciele.​

logo 

 07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Jakub Kukla

Magia głosu i czar akordeonu - w Poranku Dwójki spotkamy się z Gabrielą  Mościcką.  Liderka warszawskiej Orkiestry Sentymentalnej będzie w tym tygodniu gospodynią naszego cyklu Domówka z Dwójką. Zajrzymy też do bibliotek, a konkretnie na Pomorze, gdzie - według danych GUS - najrzadziej w kraju się z nich korzysta. Jak zachęcić do odwiedzania bibliotek i zwiększania czytelnictwa? Szczególnie w czasach pandemii, aby korzystanie z nich było bezpieczne? W audycji wybierzemy się też do Wrocławia, do tamtejszego Muzeum Etnograficznego, gdzie możemy zobaczyć wystawę „Kolekcja osobista. Sztuka nieprofesjonalna z prywatnych zbiorów Anny i Pawła Banasiów". 

12.05 – 12.45 – Płyta na lato: Benjamin Bernheim (arie z oper Verdiego, Czajkowskiego, Masseneta, Gounoda, Pucciniego), PKF — Prague Philharmonia, Emmanuel Villaume, DG 00028948360789 – prowadzi Klaudia Baranowska

12.45 – 13.00 – Głosy z powstania (archiwum): Leszek Czarciński, ps. "Duży", żołnierz Zgrupowania Konrad 

13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Agnieszka Duczmal  prezentuje ulubione nagrania z własnych zbiorów muzycznych: W. A. Mozart Requiem d-moll K. 626 (fragment), wyk. Chór I Orkietra SYmfoniczna Radia Bawarskiego, dyr. Leonard Bernstein; Edward Elgar Koncert wiolonczelowy, wyk. Jacqueline du Pré – wiolonczela, Orkiestra Filadelfijska, dyr. Daniel Barenboim; Piotr Czajkowski VI Symfonia „Patetyczna” (fragment), wyk. Filharmonia Leningradzka, dyr. Jewgienij Mrawiński; Niccolò Paganini Wariacje na temat „Mojżesz” Rossiniego; Sergiusz Rachmaninow Vocalise  op. 32, wyk. Gary Karr –  kontrabas, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, dyr. Agnieszka Duczmal 

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 15 (powtórzenie) 

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem jest Anna Sulińska - autorka książki "Olimpijki". W związku z rocznicą śmierci Zbigniewa Herberta spotykamy się także z Brigitte Gautier, która współredagowała książkę "Zbigniew Herbert i poetyka daru". Poza tym odwiedzamy wystawę "Bali. Ludzie" Doroty Nowakowskiej w CSK w Lublinie, zwiedzamy nową trasę turystyczną na Wawelu i opowiadamy historię falsyfikatu obrazu "Targ na jarzyny za Żelazną Bramą” Władysława Podkowińskiego.

W cyklu "Literackie witaminy" - Bronisław Maj. 

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: „Było ich 27”. Obława Augustowska – aud. Wacława Holewińskiego. Gość: dr Teresa Kaczorowska

„Obława augustowska” przeprowadzona przez wojska sowieckie (ale przy współudziale Polaków) między 10 a 26 lipca 1945 roku, to jedna z największych nierozliczonych zbrodni powojennych na ludności polskiej i litewskiej. Zwana „małym Katyniem” operacja, w której zatrzymano kilka tysięcy osób, aresztowano i zgładzono kilkaset, do dziś poza nazwiskami ofiar pozostaje nierozstrzygniętą zagadką. Gdzie są groby ofiar wiedzą wyłącznie mordercy i ich zleceniodawcy. Od lat trwają poszukiwania, od lat polskie władze, historycy próbują uzyskać od władz Rosji jakiekolwiek informacje. Bezskutecznie. Od lipca 2009 roku zbrodnia jest kwalifikowana jako zbrodnia przeciw ludzkości. O „obławie augustowskiej” Wacław Holewiński porozmawia z autorką kilku książek dotyczących tego tragicznego wydarzenia, dr Teresą Kaczorowską, zwłaszcza o jej najnowszej publikacji zatytułowanej „Było ich 27”. Tytułowe 27 to kobiety, które zatrzymano i najpewniej zabito w kilka czy kilkanaście dni po aresztowaniu. Autorka z ogromną starannością starała się odtworzyć ich życie, domy rodzinne, udział w konspiracji, powody, dla których NKWD właśnie je wytypowało do rozstrzelania.

logo 


00.00 - 02.00 - Audycja muzyczna – Leszek Adamczyk 

02.00 - 04.00 - Nocna Polska  Tomasz Żąda 

04.00 - 06.00 - Trójkowy budzik - Piotr Łodej

06.00 - 09.00 - Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski

7.15 - Pytania z kosmosu - dr Tomasz Rożek

7.35 - Cykl muzyczny Piotra Metza - Andrzej Zaucha

8.13 - Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz, gość: minister Michał Dworczyk

8.43 - Muzyczny rozkład jazdy 

09.00 - 13.00  Byle do 13.00 – Gabriela Darmetko i Piotr Stelmach

9.30 - Informator Ekonomiczny - Patrycjusz Wyżga

10.20 - Astronomia języka – Katarzyna Kłosińska

11.45 - Powieść w Trójce - Janusz Głowacki „Moc truchleje”

12.20 - Klucz do autostrady – Daniel Wyszogrodzki 

13.00 - 14.00  Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed

W tym:

13.10 - Kocham Pana, Panie Sułku

13.20 - Historia Kabaretu – Marcin Wolski 

14.00-15.00 - Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda 

15.00 - 16.00 - W Tonacji Trójki – Piotr Baron 

16.00 - 19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga

16.45 - Trzy Strony Świata  - Ernest Zozuń

18.12 - Reportaż w Trójce - Olga Mickiewicz

W ramach akcji "Domowe archiwum dźwiękowe" – pierwszy reportaż. Taśma z nagranym głosem, płaczem i śmiechem czterolatka od lat leży w archiwum Teatru Polskiego Radia. Wykorzystywana była w Matysiakach oraz w innych słuchowiskach. Ale kim jest nagrane na niej dziecko? 

19.00 - 21.00 - Wieczór z Trójką - Grzegorz Hoffmann

21.00-22.00 - Klub Trójki – Michał Żakowski

"U nas każdy jest prorokiem. O Tatarach w Polsce" - pod takim tytułem w ubiegłym tygodniu ukazała się książka Bartosza Panka. Autor będzie gościem audycji. 

22.00 - 23.00 - Studio el - muzyki - Jerzy Kordowicz

23.00 - 00.00 - Audycja muzyczno-publicystyczna – Agnieszka Furtak-Bilnik

Co czwarty Polak doświadcza kryzysu psychicznego. Na ten problem chce zwrócić uwagę Kamil Lorenc w swojej wędrówce po górach pod hasłem #PoGodnySzlak. Honorowy Patronat nad akcją objął Rzecznik Praw Pacjenta.  

W dniach 9-29 sierpnia Kamil będzie wędrował Głównym Szlakiem Beskid (blisko 500 km), by w ten sposób przypomnieć o problemach, prawach, potrzebach osób chorujących psychicznie, a także o potrzebach zmian dotyczących ochrony zdrowia psychicznego w Polsce. Akcja odbędzie się we współpracy z fundacją eFkropka.

. 

Stacji Nauka (12.00-13.00) w wakacyjnym cyklu "Skąd się to wzięło" opowiemy o Altanie - najwyższym szczycie województwa mazowieckiego na Garbie Gielniowskim. Poza tym w audycji odpowiemy na pytanie: jak lamy mogą pomóc w walce z koronawirusem?

W Muzycznym Lunchu (13.00 - 14.00) gościć będziemy Bokuna. Autor naszej Płyty Tygodnia opowie o krążku "Pilliada".

Autorki audycji Ratujemy świat (14.00-15.00) tym razem przyjrzą się ekologii w przemyśle muzycznym. W programie również przegląd ekologicznych rozwiązań w miastach Japonii, np. na ulicach Osaki i Tokio nie ma koszy na śmieci, więc odpadki zabiera się do domu. Czy taka opcja przyjęłaby się u nas?

W TOP-ie (17.00-19.00) przetestujemy aplikację Glasses Click & Fit, czyli wirtualną przymierzalnię okularów.

12 cali na godzinę (19.00-20.00) to set Dj-ki Vitcat, czyli Magadaleny Witak, którą można usłyszeć w klubach w całej Polsce - najczęściej w warszawskim klubie Smolna. Vitcat jest także promotorką - współorganizuje m.in. festiwal Wisłoujście. W jej setach słychać różne odmiany techno. 

Literatura

  • Godz. 8.30 - W "Kąciku literackim" polecamy interpretację wiersza Wisławy Szymborskiej "Nic dwa razy" (cz.2) w wykonaniu  Adrianny Styrcz z Projektu Cuda.
  • Godz. 8.35 - fragmenty cyklu swojej książki "SybirPunk Vol.2" czyta  Michał Gołkowski.
  • Godz. 10.45 - "Lizbona, miasto, które przytula" Weroniki Wawrzkowicz-Nasternak i Marty Stacewicz-Paixao, czyta Weronika Wawrzkowicz.
  • Godz. 15.45 – Adam Bauman czyta fragmenty książki "Pilot ci tego nie powie" Patricka Smitha

. 

8:00-10:00 "Poranek" - Kolory wakacji - niebieski. Niebieski to kolor natury, wody i nieba. W wakacje najczęściej kojarzy nam się z morzem. Tylko dlaczego morze jest niebieskie? Niebieski kolor jest jednym z najrzadziej występujących w przyrodzie. Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Poszukamy również wokół nas innych rzeczy w kolorze niebieskim.


17:15-17:45 "Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim" - RPA - słonie, gepardy i żyrafy.
Dziś Szymon opowie o zwierzętach afrykańskich, które wywarły na nim największe wrażenie.
Wiedzieliście, że słonie boją się pszczół a mają tak cienką skórę, że czują nawet siadającą na nich muchę?

18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Lew i królik będą uczyć się gry w piłkę nożną. Jak zostać drugim Robertem Lewandowskim opowie Bartek Sołtysik, młody piłkarz KS Skra Częstochowa.


Propozycje literackie:
8:45 Słuchowisko "Chatka Puchatka"- Słuchowisko na podstawie książki Alana Alekxandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r. Wykonawcy: Szczepkowski Andrzej ,Sobieska Joanna, Pawlik Bronisław Milde Ewa, Michnikowski Wiesław, Majerówna Wanda, Kuśmierska Ilona, Kociniak Jan, Bończak Jerzy.

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka pt. „Świerszcz” cz.5. Czy zwierzęta potrafią powiedzieć nam coś mądrego? Czy potrafią być stróżami domowego ogniska? Nie wszystkie, ale tajemniczy świerszcz to prawdziwy przyjaciel każdego dobrego człowieka. Opowieść o przyjaźni, dobrym sercu i odległych krainach.

14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „O gospodarzu, który miał tajemnicę”.

19:10 "Książka do poduszki" - Kolejny fragment baśni H.Ch. Andersena „Brzydkie kaczątko”. Czyta Anna Wójcikiewicz.

19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” - Przygody Przyjaciół z Różanego Zakątka w zamku Skrzatów Górskich, Hermie.
logo
Premierowy odcinek programu Śpiewnik Chopinowski (g. 12:00) Doroty Kozińskiej poświęcony będzie pieśni Smutna rzeka Chopina do słów Stefana Witwickiego – swoje interpretacje zaprezentują m.in. Aleksandra Kurzak i Olga Pasiecznik.

Bohaterem premierowej audycji Czarne na białych (g. 22:00) Jakuba Puchalskiego będzie pianista Wilhelm Backhaus. W interpretacji niemieckiego wirtuoza wysłuchamy m.in. Chopinowskich Etiud op. 10 i op. 25.
Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU