W "Lecie z Radiem" (9:00-12:00) zapytamy Słuchaczy o wakacyjne miłości. Czy przetrwały lato? Ponadto, Grzegorz Frątczak porozmawia z Anną Wyszkoni, o życiu zawodowym, prywatnym, koncercie z okazji 40 urodzin i... wakacyjnych miłościach.
W audycji także kolejna odsłona akcji "Moje Archiwum" i jak zawsze nasze konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem" oraz kolejny odcinek thrillera Harlana Cobena "W głębi lasu" w interpretacji Krzysztofa Globisza. Zaprasza Agnieszka Kunikowska.
Po godz. 19.00 Krzysztof Michalski zachęci do obserwacji nieba. Wakacje i lato to doskonały czas, by nocą podziwiać piękno nieba i zachwycać się niebiańską ofertą. W "Wieczorze Odkrywców" opowiemy o odkrytej pod koniec marca komecie C/2020 F3 (NEOWISE), którą można w Polsce obserwować od początku lipca, o tym, co czeka nas jeszcze w najbliższych tygodniach - o możliwości obserwacji planet Układu Słonecznego - Jowisza i Saturna, o planach najnowszej misji na Marsa i zadaniach łazika Perseverance i Misji Wytrwałość, która ma zakończyć się przywiezieniem gruntu marsjańskiego na Ziemię, a także o satelitach Starlink i o ISS (Międzynarodowej Stacji Kosmicznej).
Gościem Wieczoru będzie astronom i znakomity popularyzator astronomii z toruńskiego obserwatorium Jerzy Rafalski.
W "Moich książkach" (21:00-22:00) spotkanie z Jakubem Ćwiekiem urodzonym w 1982 roku pisarzem, konferansjerem, publicystą.
Jego twórczość zawiera liczne nawiązania do popkultury: filmów, utworów muzycznych, książek. Autor cyklu "Kłamca", "Chłopcy", powieści "Szwindel". Właśnie ukazał się jego thriller psychologiczny zatytułowany "Topiel" opowiadający historię powodzi w 1997 orku w Głuchołazach i okolicy z perspektywy uczniów ostatniej klasy podstawówki. Zaprasza Anna Stempniak.
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Jakub Kukla
W Poranku Dwójki zaprosimy Państwa do zapoznania się z wyjątkowym albumem: "Moritz Moszkowski". Nowy album Narodowego Forum Muzyki został nagrany przez West Side Sinfoniettę. Na płycie, która jest debiutanckim krążkiem zespołu, znalazły się utwory Moritza Moszkowskiego: Preludium i fuga op. 85 na orkiestrę smyczkową, Koncert skrzypcowy C-dur op. 30 i Tańce hiszpańskie op. 12. Nagrania dokonano w doskonałej akustycznie Sali Głównej NFM.
Dorobek Moritza Moszkowskiego zasługuje na żywą, koncertową i nagraniową, pamięć. Coraz częściej sięgają po te nuty młodzi wykonawcy, dowodząc, że publiczność czasów współczesnych Moszkowskiemu nie myliła się, z entuzjazmem przyjmując jego dzieła. O albumie porozmawiamy z Marcinem Danilewskim - skrzypkiem i dyrygentem West Side Sinfonietty.
09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek
Tuż przed kolejną rocznicą wybuchu powstania warszawskiego w Poranku posłuchamy wierszy o bohaterskim mieście, nie tylko tych z okresu wojny i okupacji. Zaprezentujemy utwory Tadeusza Gajcego, Artura Oppmana, Jerzego Lieberta, Antoniego Słonimskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
12.05 – 12.45 – Płyta na lato: Vikingur Ólafsson (Rameau, Debussy), DG 00028948377015 – prowadzi Klaudia Baranowska
12.45 – 13.00 – Głosy z powstania (archiwum): Danuta Zdanowicz-Rossman, ps. "Danka", łączniczka, porucznik Armii Krajowej
13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Agnieszka Duczmal prezentuje ulubione nagrania z własnych zbiorów muzycznych: Sergiusz Prokofiew – Balet „Romeo i Julia” op 64 (fragment), wyk. Cleveland Orchestra, dyr. Lorin Maazel; Giuseppe Verdi Rigoletto aria “Cortigiani vil razza dannata”, wyk. Andrzej Hiolski – baryton, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Bydgoszczy, dyr. Arnold Rezler; Giuseppe Verdi - Aida „Se quel guerrier io fossi – Celeste Aida”, wyk. Franco Corelli – tenor, Orchestra Sinfonica di Torino della RAI, dyr. Angelo Questa; Henry Purcell Lament Dydony, wyk. Ewa Podleś – mezzosopran, Orkiestra Kameralna PR Amadeus, dyr. Agnieszka Duczmal; W.A. Mozart Czarodziejski flet aria Królowej nocy, wyk. Guy Touvron – trąbka, Camerata de Versailles; Franciszek Liszt Walc Mefisto, wyk. Władysław Kędra – fortepian
16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek
Naszym gościem jest Marcin Hamkało - dyrektor artystyczny Festiwalu opowiadania, który ogłosił pierwsze nazwiska gości imprezy. Spotykamy się także z Sebastianem Ładyżyńskim - kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej, który właśnie wydał płytę zatytułowaną "432". Poza tym rozmawiamy o książce "Poparzone dziecko" Stiga Dagermana i zapowiadamy 3. Octopus Film Festival. W cyklu "Literackie witaminy" - Łukasz Orbitowski.
17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Spotkanie z Dariuszem Karłowiczem – aud. Michała Nowaka
21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Niemodne przyjemności – aut. Roman Dziewoński
0.00 - 01.00 - Apteka nocna – Jędrzej Kodymowski
01.00 - 02.00 - GH+ - Grzegorz Hoffmann
02.00 - 04.00 - Teraz Polskie – Mariusz Owczarek
04.00 - 06.00 - Trójkowy budzik - Piotr Łodej
06.00 - 09.00 Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski
7.15 Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek
7.35 Cykl muzyczny Piotra Metza - Andrzej Zaucha
8.13 Salon Polityczny Trójki - Leszek Miller europoseł Lewicy - rozmawia Beata Michniewicz
8.43 Muzyczny rozkład jazdy - Aleksandra Budka
09.00 – 13.00 - Byle do 13.00 – Gabriela Darmetko, Piotr Stelmach
09.30 Informator Ekonomiczny - Marcin Jagiełowicz
10.15 Kuchnia z jajem - Gaja Kuroń
11.30 Nauka słuchania - Michał Margański
13.00 - 14.00 Powtórka z rozrywki
14.00 - 15.00 Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda
W tym:
14.55 - Medal dla każdego – Henryk Sytner
15.00 - 16.00 - W Tonacji Trójki – Aleksandra Budka
16.00 – 19.00 - Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga
18.12 Reportaż w Trójce - cykl na wakacje: „Reportaż z archiwum Trójki”
„Głodne kawałki niemagistra” – Marzena Sobala (Radio Kielce)
"Reportaż 1998 roku" w rankingu Programu 3 Polskiego Radia.
Reportaż opowiada o konflikcie zwolnionego nauczyciela z dyrekcją szkoły. Czy pasja i niespotykane zaangażowanie mogą być solą w oku urzędników? Dlaczego wyróżniający się pedagodzy - kochani przez uczniów i mających sukcesy dydaktyczne - tak często tracą pracę?
19.00 - 21.00 - Wieczór z Trójką – Wojciech Ossowski
21.00 - 22.00 - Klub Trójki – Monika Małkowska
22.00 - 23.00 - Trzy wymiary gitary – Piotr Baron
23.00 - 00.00 Audycja publicystyczno-muzyczna – Piotr Majewski
Pierwsze słyszę 7.00-9.00 – hipsteader - nowy typ konsumenta? Podczas pandemii koronawirusa wielu z nas podjęło się różnych twórczych rzeczy w ramach DIY. Czy to oznacza że jesteśmy nowym typem konsumenta? Czy nowe słówko się przyjmie?
Dajesz radę 14.00-15.00 - Od kilku tygodni komary nie dają nam żyć. Co zrobić? Jak się zabezpieczyć? I dlaczego tak bardzo nas gryzą?
Stacja Nauka 12.00-13.00 – Trwają badania nad wyhodowaniem laboratoryjnego mięsa drobiowego, które powstałoby przy użyciu komórek kurczaka i materiału roślinnego. Jak wygląda żywność „z probówki”? Ile kosztuje jej wyprodukowanie? Czy jest w stanie w pełni zastąpić produkty odzwierzęce?
RAUdycja 22.00-00.00 - wakacyjna playlista nieoczywista, pełna szaleństw, beztroski i sprzeczności – zaprasza RAU, czyli Tomasz Rałowski.
8:00-10:00 "Poranek" - Smaki wakacji - czereśnie. Ich nazwa pochodzi od starożytnego miasta, mogą być czerwone, żółte lub czarne, choć te najbardziej popularne mają barwę ciemnoczerwonej czerwieni, mają mnóstwo witamin i potasu. Dziś w Poranku zajadamy się czereśniami. Szukamy ich również w opowieściach, literaturze i kulinariach. Przypomnimy m.in książkę Ageli Nanetti "Mój dziadek był drzewem czereśniowym" i przyjrzymy się największej 22 metrowej czereśni, która rośnie w miejscowości Myscowa w woj. podkarpackim.
15:00-17:00 "Popołudnik" - 29 lipca obchodzony jest Światowy Dzień Tygrysa. Tygrys to największy drapieżnik wśród kotów. Żyje do 30 lat. Może osiągać więcej niż 300 kilogramów wagi, co nie przeszkadza mu w szybkim bieganiu. Większość tygrysów to także świetni pływacy i utalentowani skoczkowie. Niestety są gatunkiem ginącym. W programie opowiemy o tygrysach i innych wielkich, dzikich kotach.
18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Wycieczka wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku. Zwiedzimy znane plaże, ale również te dzikie, nieznane i tajemnicze. Poznamy latarnie morskie i przyjrzymy się pracy rybaków. Przewodniczką Królika i Lwa będzie pisarka, Anna Krakowska.
Dla rodziców:
21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Rozmowa z autorką książki "Doktor Irka. Wojna, miłość i medycyna" Katarzyną Drogą. Jak być lekarzem w czasie Powstania, gdy pozostaje tylko bezradność? Jak pozwolić sobie na miłość, kiedy świat wokół płonie nienawiścią? Opowieść inspirowana prawdziwą historią doktor Ireny Ćwiertni, napisana na podstawie jej pamiętników z czasów studiów, okupacji i Powstania Warszawskiego. Zaprasza Agata Puścikowska.
23:00-1:00 "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Koncertowe muzyczne podróżowanie odsłona nr 3, a w niej: Kylie Minogue, Wojciech Waglewski "Gra- żonie" ze Studia im. Agnieszki Osieckiej, Męskie Granie- rarytasy, XIII Stoleti - koncert z Pragi, The Teskey Brothers- koncert z Melbeurne w ramach Pół Pięknej Płyty i Rod Stewart z orkiestrą.
W programie Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny? (g. 12:00) Marcin Majchrowski zaprezentuje Rondo c-moll Chopina w interpretacjach Nikolaia Demidenko, dokonanych na fortepianie współczesnym i na Pleyelu z 1848 roku. Ponadto zabrzmi rzadko grywana I Sonata c-moll w wykonaniu Ewy Pobłockiej (także na Pleyelu z 1848 roku) oraz popularny Walc a-moll op. 34 nr 2 zinterpretowany na fortepianie współczesnym.
Mariusz Gradowski przedstawia kolejny odcinek magazynu Chop-in-pop (g. 21:00), w którym prezentuje i odkrywa utwory, w których wykorzystano lub inspirowano się muzyką Fryderyka Chopina. Dziś wśród wykonawców znaleźli się m.in. Alice Cooper i Charly Garcia.