W "Lecie z Radiem"(9:00-12:00)
Rzeka Wda jest podobno najbardziej malowniczym szlakiem wodnym na kajakowe wyprawy, dlatego Lato z Radiem zabierze Państwa na spływ kajakowy. Ponadto poznamy gwarę Kociewską i historie tego niezwykłego regionu.
W audycji także kolejna odsłona akcji „Moje Archiwum” i jak zawsze nasze konkursy „Karuzela z nagrodami” i „Skojarzenia Lata z radiem” oraz kolejny odcinek thrillera Harlana Cobena „W głębi lasu” w interpretacji Krzysztofa Globisza. Zaprasza Roman Czejarek.
W „Muzycznej Jedynce” (13:00-15:00) między innymi rozmowy: z Janem Stokłosą o piosenkach powstańczej Warszawy, a z Mateusz Mijalem o nowej płycie. Zaprasza Paweł Sztompke.
„Eureka” (19:00-19:30) O nadziei dla pacjentów bez nadziei, czyli o terapii CAR-T cells w Polsce, przełomie w leczeniu nowotworów krwi.
Agencja Badań Medycznych rozpoczyna program o budżecie 100 mln złotych w celu opracowania i wprowadzenia do Polski na szeroką skalę przełomowej terapii leczenia nowotworów, terapii znanej na świecie i stosowanej już w USA i w Izraelu. Chodzi o użycie modyfikowanych genetycznie limfocytów CAR-T cells. Limfocyty to rodzaj białych komórek we krwi, które są naszą osobistą bronią chroniącą nas przed wirusami, bakteriami i innymi czynnikami chorobotwórczymi. Są specjalnie zaprogramowane i mają zmobilizować układ odpornościowy chorego do walki z nowotworem. Tego rodzaju terapia ma szczególne znaczenie w przypadku leczenia białaczek najmłodszych pacjentów.
CAR-T to nadzieja dla pacjentów z najbardziej agresywnymi nowotworami krwi jak chłoniaki, białaczki, ale czy jest szansa aby służyła w walce z innymi nowotworami , guzami (w raku płuc, w raku piersi, glejaku, raku trzustki)?
Gośćmi audycji będą: Prezes Agencji Badań Medycznych dr n. med. Radosław Sierpiński oraz prof. Sebastian Giebel – z-ca dyr. ds. klinicznych, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Curie-Skłodowskiej w Gliwicach. Zaprasza Dorota Truszczak.
W paśmie wieczornym (21:00-21:30) „Magazyn Bardzo Filmowy” , którego tematem przewodnim będą wielkie filmy i olśniewające gwiazdy Złotej Ery Hollywood, a wśród nich Olivia de Havilland. Słynna odtwórczyni roli Melanii w „Przeminęło z wiatrem” zmarła z soboty na niedzielę w wieku 104 lat. Zaanonsujemy najnowsze premiery kinowe: kryminał Jezioro Dzikich Gęsi”, chińskiego reżysera Diao Yinana, oraz thriller amerykański pt ."Nieobliczalny" - w roli głównej Russel Crowe. Zaprasza Joanna Sławińska.
O 21.30 rozmowa Jolanty Fajkowskiej z Martą Smolańską nie tylko o Jej pasji fotograficznej.
godz. 7.00-10.00 Poranek Dwójki - prowadzi Jakub Kukla
9.30 - gość - dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia Janusz Marynowski, który opowie o szczegółach kolejnej odsłony festiwalu im. Franciszka Wybrańczyka (2.08-3.09)
Ponadto:
- najważniejszych miejsc Powstania Warszawskiego,
- Festiwal na Wolnym Powietrzu i spektakle inspirowane m.in. Homerem, Marlowem czy Saramago.
***
godz. 10.00 - 12.00 Podróżnik muzyczny - prowadzi Klaudia Baranowska
Program:
Leonard Bernstein Tańce symfoniczne z West side story, wyk. Sinfonia Varsovia, dyr. Marc Minkowski; Wolfgang Amadeusz Mozart Msza c-moll K. 427, wyk. Ana Maria Labin, Ambroisine Bré, Ripieno Choir, Les Musiciens du Louvre, dyr. Marc Minkowski
***
godz. 12.05 - 12.45 Płyta na lato - prowadzi Klaudia Baranowska
Camille Thomas "Voice of Hope"
***
godz. 12.45 - 13.00 Głosy z Powstania
***
godz. 13.00 - 14.00 Z prywatnej kolekcji - Agnieszka Duczmal
W porze lunchu Dwójka zaprasza słuchaczy na nowy cykl audycji pt. "Z prywatnej kolekcji". Każdego dnia, od poniedziałku do piątku, powszechnie znane postacie ze świata kultury opowiadać będą o ulubionych płytach ze swoich domowych kolekcji.
***
godz. 16.00 - 17.30 Wybieram Dwójkę - prowadzi Bartosz Panek
16.30 - gość - Dariusz Łukaszewski, współautor książki "Miasto / Miestas"
Ponadto:
- zapowiemy premierę "Szarlatana", czyli nowego filmu Agnieszki Holland,
- obejrzymy fotografie przedwojennych plaż, które znajdują się w Narodowym Archiwum Cyfrowym,
- zdamy relację z festiwalu Capella Angelica.
W cyklu "Literackie witaminy" - Adam Wiedemann.
***
godz. 17.30 - 18.00 O wszystkim z kulturą - prowadzi Michał Szułdrzyński
O granicach poprawności politycznej w związku z ruchem Cancel Culture. Gość: prof. Andrzej Szahaj
***
godz. 21.30-22.00 Rozmowy po zmroku - prowadzi Bartosz Panek
***
godz. 22.00 - 00.55 Nocna strefa - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński
Zeitkratzer w różnych odsłonach
00.00 - 02.00 Ciemna strona mocy - Aleksandra Kaczkowska
02.00 - 04.00 Trójkowe Archiwum Koncertowe - Zofia Sylwin
04.00 - 06.00 Trójkowy Budzik - Piotr Łodej
06.00 - 09.00 Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski
W porannym Zapraszamy do Trójki wejścia z Chani (Kreta) w ramach akcji TRÓJKA - JESTEŚMY POŁĄCZENI
7.15 Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek
7.35 Cykl muzyczny Piotra Metza - Andrzej Zaucha
8.13 Salon polityczny Trójki - Beata Michniewicz; gość - Michał Wójcik – wiceminister sprawiedliwości
8.45 Muzyczny rozkład jazdy - Aleksandra Budka
09.00 - 13.00 Byle do 13.00 – Michał Olszański i Michał Margański
9.30 Informator Ekonomiczny - Patrycjusz Wyżga
10.20 Fajny Film - Ryszard Jaźwiński
11.45 Powieść w Trójce - Janusz Głowacki „Moc truchleje”
13.00 - 14. 00 Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed
W tym: 13.10 Kocham pana, Panie Sułku
14.00 - 15.00 Muzyczna Poczta UKF – Mariusz Owczarek
14.30 Powieść dla młodzieży - „Sprawiedliwość owiec” Leonie Swann
15.00 - 16.00 W Tonacji Trójki - Piotr Metz
16.00 – 19.00 Zapraszamy do Trójki - Patrycjusz Wyżga
18.12 Reportaż w Trójce - „Skuter do szczęścia” – Jakub Tarka
Jakub Tarka wraca po 5 latach do bohatera swojego reportażu "Na plecach matki" – 36-letniego Piotra Pęczka z Sobótki cierpiącego na porażenie mózgowe. 5 lat temu słuchacze Polskiego Radia pomogli Piotrowi w zakupie roweru rehabilitującego. Co zmieniło się przez tych 5 lat? Czy Piotr zyskał większą samodzielność? Czy i jakie ma marzenia?
Bohater reportażu stracił skuter, który umożliwiał mu poruszanie się poza domem i spotkania ze znajomymi - po prostu dawał namiastkę samodzielnego życia. Bez specjalistycznego skutera jest skazany na wegetację w czterech ścianach domu i pomoc mamy, która nosi go na plecach. Mimo problemów jest optymistą, jakich mało nawet wśród zdrowych osób. Może słuchacze Trójki zarażeni jego pozytywnym podejściem do życia i poruszeni determinacją pomogą?
19.00 - 21.00 Cisza, nagranie - Marcin Cichoński
21.00 - 22.00 Klub Trójki – Piotr Semka
Co skłoniło premiera Turcji do utworzenia meczetu w Kościele Hagia Sophia
Goście: Karol Wasilewski PISM, Krzysztof Gołębiowski, Marek Jurek
22.00 - 23.00 Gitarą i piórem - Janusz Deblessem
23.00 - 00.00 Audycja publicystyczno-muzyczna – Wioletta Myszkowsk
.
Stacja Kultura 10.00-12.00 - rozmowa z Melą Koteluk i Emilią Sitarz z grupy Kwadrofonik o pracy nad albumem "Astonomia poety. Baczyński", wydanej z okazji 76.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Gdzie i kiedy będzie można obejrzeć koncert z piosenkami z albumu?
Dajesz radę 14.00-15.00 - Z zawodu jestem… ratownikiem GOPR. Turystów ratują o każdej porze roku. Bywa, że narażają własne życie, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Ale jak to się stało, że właściwie zostali ratownikami? Czy można powiedzieć, że to zawód i praca, czy jednak bardziej misja i powołanie? I kto nadaje się do tego, by zostać jednym z ratowników?
Czat Czwórki 15.00-17.00 - Przejedzeni i… niedożywieni. Dlaczego tak źle się odżywiamy? Gdzie popełniamy błędy zarówno w żywieniu siebie jak i najbliższych? Czym jest przejedzenie a czym niedożywienie?
TOP 17.00-19.00 – test aplikacji Streets’44. Aplikacja przedstawia przebieg Powstania Warszawskiego 1944 roku. Poprzez wskazanie budynków, placów i ulic powiązanych z powstaniem, pozwala odkryć ich znaczenie historyczne.
Pogłos 22.00-00.00 – Kuba Chuptyś, czyli Gargamel, zaprezentuje najnowsze utwory Travisa Scotta m.in. nagrany we współpracy z Kanye Westem utwór Wash Us In The Blood. Do sieci trafiła właśnie także wersja demo albumu Westa - My Beautiful Dark Twisted Fantasy, więc w programie wybrzmią pierwsze wersje kompozycji z tego legendarnego krążka.
.
15:00-17:00 "Popołudnik" - Międzynarodowy Dzień Sernika. Sernik podawano już starożytnym olimpijskim atletom. Dziś ten słodki deser cieszy się popularnością pod każdą szerokością geograficzną. Do Polski sernik sprowadził król Jan III Sobieski. Przyjrzymy się historii sera i produktom go zawierającym.
16:45 "Mali Radioamatorzy" - cykl z okazji 95-lecia Polskiego Radia.
Tym razem dowiemy się jak przez lata zmieniały się sposoby słuchania radia. Czy można wrócić do audycji, które już zostały wyemitowane?
17:15-17:45 "Zbieraj z klasą" - Eko edukacja innych ludzi. Jak powinniśmy zachowywać się wobec osób, które nie troszczą się o ekologię. Czy zwrócić uwagę, edukować? Służyć jako przykład, czy przejść obojętnie?
18:00-19:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Można tu spotkać skały w niesamowitych kształtach, jaskinie a także zamki. Z licencjonowaną przewodniczką panią Moniką Hylą zapraszamy na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego.
Dla rodziców:
21:00-23:00 "Strefa rodzica" - 1 temat: Onoterapia to rodzaj animaloterapii. Jest terapią, która w unikalny sposób wspomaga terapię właściwą i uzupełnia inne metody rehabilitacji. O tym, jak przebiega i kto z niej korzysta opowiemy w dzisiejszej audycji. Gościem programu będzie Katarzyna Słupska, animaloterapeuta (onoterapeuta, hipoterapeuta, alpakoterapeuta, felinoterapeuta, dogoterapeuta), hortiterapeuta, instruktor rekreacji ruchowej, instruktor praktycznej nauki zawodu, hodowca osłów.
2 temat: Samoakceptacja i jej znaczenie w aspekcie wejścia w związek, posiadania dzieci, czyli założenia rodziny. Jakie ma znaczenie to, abyśmy byli świadomi siebie. Gość: Katarzyna Lorecka, psycholog ze specjalnością w psychoterapii i terapii seksualnej, terapeutka.
W programie Śpiewnik Chopinowski (g. 13:00) wysłucham pieśni Hulanka Fryderyka Chopina, powstałej w 1830 roku. W pieśni tej, skomponowanej do tekstu Stefana Witwickiego, Chopin nawiązał do tradycji pieśni biesiadnych. Zaprasza Dorota Kozińska.
W premierowym odcinku audycji Romantyczne brzmienia (g. 19:00) Magdaleny Łoś zabrzmi m.in. Missa in G op. 34 Józefa Elsnera.