Polskie Radio

"Głosy z Powstania" i "Rozbiegani". Polskie Radio w piątek

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2020 14:42
W przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Program 2 przypomni archiwalną rozmowę z żołnierzem AK Eugeniuszem Tyrajskim, ps "Genek". Czwórka w "Rozbieganych" opowie o Wirtualnym Biegu Powstania Warszawskiego. Zapraszamy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Africa Studiokozirsky
logo 

W audycji "Lato z Radiem" (9.00 - 12.00, prowadzą: Sława Bieńczycka i Roman Czejarek) tym razem czeka nas wyprawa do słynnej Dzikiej Zagrody w Jabłonowie koło Mirosławca. To właśnie tam można podglądać dziko żyjące stado żubrów, do których można swobodnie podejść i nakarmić je na przykład marchewką lub jabłkami. Obok żubrów są też rysie oraz …fantastyczni ludzie zakochani w przyrodzie, robiący wszystko by ją ocalić. Dlatego w piątek Lato z Radiem zawita właśnie tam. Z marchewką i pysznymi jabłkami dla żubrów oraz z mikrofonem na wybieg Dzikiej Zagrody wyjdzie nasz reporter Roman Czejarek.

Ponadto najnowsze notowanie "Turystycznej Listy Przebojów" i kolejna odsłona akcji „Moje Archiwum” oraz jak zawsze nasze konkursy - „Karuzela z nagrodami” i "Skojarzenia Lata z radiem".

W godz. 13.00-15.00  "Muzyczna Jedynka". Gościem Zbigniewa Zeglera będzie Kasia Klich. 

Między godz. 15.00 a 18.00 pasmo "Ekspres Jedynki". W tym o godz. 17.10 audycja "Bezpieczna Jedynka".

O godz. 19.10 "Eureka" (prowadzi:rzysztof Michalski) i genetyczne testy - polskie osiągnięcia w walce z koronawirusem. Testy diagnostyczne są podstawowym narzędziem, dzięki któremu można wykryć zakażenie wirusem SARS-CoV-2, śledzić jego rozprzestrzenianie się i rozwój epidemii COVID-19. Zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Organizacji Zdrowia WHO podstawową techniką stosowaną w potwierdzaniu zakażenia SARS-CoV-2 są metody molekularne, wykrywające materiał genetyczny wirusa w wydzielinach chorego pobranych zwłaszcza z błoń śluzowych nosa i gardła. Co w takim razie z innymi metodami? Jak interpretować uzyskane wyniki ? Kto powinien wykonać test, a jeśli tak – to jaki? Jak sprawdzić, czy jest się odpornym na wirusa? Jakim arsenałem do walki z pandemią dysponuje nauka, a także o polskich osiągnięciach związanych z opracowaniem testów genetycznych opowie profesor Anna Wójcicka ze start-upu Uniwersytetu Warszawskiego - Warsaw Genomics., którego zespół tworzą lekarze i naukowcy z UW i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

O godz. 19.30 audycja "Jedynka Dzieciom".

Na zakończenie dnia po godz. 23.00 reportaż "Rozstrzelana sukienka” - Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej. Halina Gąsior była łączniczką w czasie Powstania Warszawskiego. Została ciężko ranna.  Przyszły mąż działał w Kedywie. Po wojnie obydwoje byli zaangażowani w działalność konspiracyjną. Byli rodziną,  dla której wolność i patriotyzm była najważniejszą sprawą. Tak też wychowywali swoje dzieci. Jeden syn zaangażował się w protesty studenckie w 68 roku, za co wyleciał ze studiów. Drugi działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów w czasie stanu wojennego. Żaden z nich nie skończył studiów w Polsce...

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Jakub Kukla

W audycji sięgniemy do książki "Kobiety '44". Jej autorka Agnieszka Cubała przedstawia niezwykłe, kobiece spojrzenie na Powstanie Warszawskie. Wojna widziana oczyma kobiet to wciąż wojna niemal nieznana, jednak bez ich punktu widzenia historia Powstania Warszawskiego byłaby niepełna. Agnieszka Cubała zebrała wspomnienia i przeżycia z Powstania Warszawskiego Małgorzaty Damięckiej -Lorentowicz, Aliny Janowskiej, Ireny Kwiatkowskiej, Danuty Szaflarskiej, Beaty Tyszkiewicz, Krystyny Zachwatowicz-Wajdy; Marii Dąbrowskiej , Marii Kownackiej, Anny  Świrszczyńskiej; Hanny Brzezińskiej - "słowika okupowanej Warszawy", Natalii Sendys - "królowej kanałów",  czy łączniczki-strzelec - Wandy Traczyk-Stawskiej.. Początek rozmowy z autorka książki "Kobiety`44" o godz. 9.30.

Ponadto w audycji spotkamy się z  kontrabasistą jazzowym Piotrem Rodowiczem . W Jazzowej Rozmowie porozmawiamy o najnowszej płycie artysty "Razem na tej ziemi". 

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

Tuż przed kolejna rocznicą wybuchu powstania warszawskiego w Poranku posłuchamy wierszy o bohaterskim mieście, nie tylko tych z okresu wojny i okupacji. Zaprezentujemy utwory Tadeusza Gajcego, Artura Oppmana, Jerzego Lieberta, Antoniego Słonimskiego i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

12.05 – 12.45 – Płyta na lato: Jean-Louis Matinier, Kevin Seddiki – Rivages, ECM 2617 0864800 – prowadzi Klaudia Baranowska

12.45 – 13.00 – Głosy z powstania (archiwum): Eugeniusz Tyrajski, ps "Genek", żołnierz Pułku Baszta, batalionu Karpaty

13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Agnieszka Duczmal prezentuje ulubione nagrania z własnych zbiorów muzycznych: Adam Jarzębski Tamburetta, wyk. Polska Orkiestra Kameralna, dyr. Jerzy Maksymiuk; Josef Suk – Serenada na smyczki, cz.1. dyr. Neville Marriner, Los Angeles Chamber Orchestra, dyr. Neville Marriner; Józef  Haydn Koncert fort. D dur Hob. XVIII:11 (fragment), wyk. Martha Argerich, Orkiestra  Kameralna Polskiego Radia Amadeus, dyr. Agnieszka Duczmal; Jerzy Fryderyk Haendel Xerxes – Largo ("Ombra mai fù"), wyk. Gheorghe Zamfir –  fletnia Pana, Daniel Bish  – organy; Feliks Mendelssohn Koncert na 2 fortepiany E dur MWV O 5 (fragment), wyk. Katia i Marielle Labèque – fortepiany, Philharmonia Orchestra, dyr. Semyon Bychkov; J.S. Bach Wariacje goldbergowskie (oprac. Józef Koffler, fragment), wyk. Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus, dyr. Agnieszka Duczmal

14.00 – 15.00 – Dźwięki na 95 obrotów – prowadzi Andrzej Sułek 
Z nagrań Bohdana Paprockiego, Jan Ptaszyn Wróblewski w nagraniach z lat 60., Kącik chopinowski: Janusz Olejniczak

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem będzie Adam Woronowicz, który wyreżyserował spektakl "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" z okazji rocznicy wybuchu zrywu. Opowiemyy także o najciekawszych premierach kinowych, porozmawiamy z Magdą Działoszyńską-Kossow o książce "San Francisco. Dziki brzeg wolności" -zapowiemy Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej im. Julitty Sleńdzińskiej w Białymstoku i spotykamy się z Bob-Nosą Uwagboe - nigeryjskim artystą, który z powodu koronawirusa nie może wrócić do swojego kraju. W cyklu "Literackie witaminy" - Agata Tuszyńska. 

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Strefa literatury: Poeci pokolenia Kolumbów odczytani na nowo – aud. Doroty Gacek (powtórzenie)

.

00.00 - 02.00  Trójka pod księżycem – Barbara Marcinik/ Jakub Sadowski

MAZURSKIE HISTORIE – z nowego cyklu: UZDROWISKA-UROCZYSKA: EWA i ROBERT WASILEWSCY, ROMUALD WICZA-POKOJSKI-reżyser (powrót do ubiegłorocznych MAJNEGÓR) 

02.00 - 02.15   Kwadrans Leszka Długosza 

02.15 - 04.00   Trójkowe Archiwum Koncertowe - Zofia Sylwin

04.00 - 06.00  Trójkowy Budzik - Piotr Łodej 

06.00 - 09.00  Zapraszamy do Trójki - Marcin Łukawski 

7.15 Pytania z kosmosu. Tomasz Rożek

7.40 Dr Andrzej Kruszewicz. Czy od ptaków możemy nauczyć się leniuchowania? - Dariusz Pieróg

8.13 Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz, gość: Borys Budka, przewodniczący PO

8.35 Płyta tygodnia, Bartek Królik - Pan od muzyki (koncert 2.08 o 19.05 w Studiu im. A. Osieckiej)

8.40 Audycja Pod-różna. Rozmowa z dr Katarzyną Maniszewską m.in o tym jak lepiej podróżować, samotnie, czy w towarzystwie?

8.50 Muzyczny Rozkład Jazdy - Aleksandra Budka 

09.00 - 10.00  Winien i ma  Wiktor Legowicz - Goście: prof. Elżbieta Mączyńska, Andrzej Sadowski 

10.00 - 12.00  Reszta świata  Tomasz Michniewicz /Wioletta Myszkowska

12.00 - 13.00   Godzina prawdy - Michał Olszański

13.00 - 14.00  Akademia rozrywki - Łukasz Szwed

14.00 - 15.00  Muzyczna Poczta UKF – Mariusz Owczarek

14.55 – Medal dla każdego – Henryk Sytner 

15.00 - 16.00  W tonacji Trójki - Michał Margański 

16.00 - 19.00  Zapraszamy do Trójki - Kuba Strzyczkowski

16.40   Rozmowa z Markiem Wałkuskim

17.20   Co w mowie piszczy - Katarzyna Kłosińska

17.45   40 lat minęło… - cykl archiwalny – Wojciech Dorosz 

18.45   Na trzecim biegu - Tomasz Gorazdowski 

19.00 - 22.00  Audycja muzyczna - Piotr Baron 

22.00 - 00.00  Offensywa - Piotr Stelmach 

. 

W Najlepszym Dniu Tygodnia (7.00-9.00) zaserwujemy wiśnie, które są świetnym środkiem na bezsenność, mają zbawienny wpływ na pracę serca, chronią też organizm przed starzeniem. Ale to nie jedyne właściwości zdrowotne tych owoców. Co jeszcze kryją kuzynki czereśni, co można z nich smacznego przygotować? W piątkowym poranku czeka nas też spotkanie z bocianem czarnym - kuzynem białego.

Rozbiegani (9.00-10.00) i impreza "na nowe czasy", ale z odniesieniem do przeszłości. Porozmawiamy o Wirtualnym Biegu Powstania Warszawskiego. Kultowy Bieg tym razem na odległość, ale niezmiennie jest  uhonorowaniem powstańców warszawskich i bohaterskiej ludności walczącej o swą stolicę w 1944 roku. W tym roku celem jest również integracja biegowej społeczności nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju.

W pierwszej godzinie Rock Bloku (22.00-00.00) rozmowa z zespołem Traces To Nowhere o premierze ich koncertowego DVD "Live At The Church", które zostało zarejestrowane w byłym kościele ewangelickim w Wielbarku. W drugiej części audycji, w ramach cyklu "Na przekór koronie – letni festiwal na twoim balkonie" wirtualnie odwiedzimy słynne imprezy z różnych stron świata: nasz Pol'and'Rock, metalowy Wacken z Niemiec i legendę amerykańskiej alternatywy, festiwal Lollapalooza, który w ten weekend miał się odbyć w Chicago. A na dokładkę hiszpański Low, gdzie Bartek Koziczyński sprawdzi brzmienie lokalnych wykonawców.

BEATmaszyna (00.00-02.00) to letnie house’owe klasyki od Davida Moralesa, Boba Sinclara czy Moloko połączone w taneczny mix. Zaprasza Piotr Truszkowski.

. 

10:00-11:00 "Muzyczne podróże" - 31 lipca swoje urodziny obchodzi polski wokalista, pianista, kompozytor, poeta – Grzegorz Turnau. Zapoznamy dzieci z jego twórczością. 

15:00-17:00 "Popołudnik" - Kto dba o przestrzeń wokół nas? Czyli w dniu Administratora porozmawiamy właśnie o nich, o ekipach sprzątających, których często nie widać, ale gdyby ich zabrakło i nie wykonywaliby swojej pracy, nasz krajobraz byłby po prostu brudny i zaśmiecony. W programie również relacja z Festiwalu "Jemy borówki na polu, czyli wakacyjne spotkania z językiem polskim" w Rabce Zdroju, który trwa w dniach 31 lipca-1 sierpnia. 

16:30 "Wakacyjne rozmówki - język hiszpański" - podstawowe czasowniki, które ułatwiają nam życie i wyrażanie tego, co robimy. 

17:15-17:45 "Rodzina pod żaglami" - Na morzu przyjaźń jest prawie najważniejszą wartością. Ważniejszy jest tylko kodeks praktyki morskiej. Uczynność, bezinteresowność i wyrozumiałość to postawy jakich uczy doświadczenie na morzu. Czy dzisiaj tacy bezinteresowni ludzie morza już są zapomniani, czy jednak nadal istnieją? 

O kodeksie dobrej praktyki morskiej i ludziach morza, opowie rodzina od lat żyjąca pod żaglami! 

Dla rodziców:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Jeśli nie plac zabaw to co? Gdzie i jak spędzać czas wolny z dziećmi. Gość: Anna Komorowska, Dom Kultury „Zacisze”. 

 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu