Jaką tajemnicę skrywa milczący las? Dwójka zakochanych przypadkowo stała się świadkami krwawego morderstwa, które popełniono na czworgu nastolatków. Właśnie, czworgu...? Przecież odnaleziono tylko dwa ciała. Co stało się z pozostałymi? Czy jest szansa, że ofiary jakimś cudem przeżyły?
Jedną z zaginionych osób jest Camille, siostra prokuratora Paula Copelanda, który po dwudziestu latach od tragedii wciąż nie może się z nią pogodzić. Zwłaszcza że to on, wtedy w lesie, był jednym z nastolatków, którzy słyszeli przerażone krzyki dobiegające zza drzew. I kiedy w Nowym Jorku w zastrzelonym mężczyźnie rozpoznaje drugą z zaginionych ofiar, zadaje sobie pytanie: Czy Camille żyje?
09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek
W tym tygodniu w Poranku posłuchamy najpiękniejszych wierszy polskich w interpretacji Krzysztofa Kolbergera. Znakomity aktor 13 sierpnia obchodziłby 70.urodziny. Z Archiwum Polskiego Radia przypomnimy w jego interpretacji wiersze Czesława Miłosza, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Juliusza Słowackiego, Juliana Tuwima i Józefa Wittlina.
11.00 – 11.10 – To się czyta latem: Petr Stancik "Bezrożec", czyta Wojciech Solarz, odc. 4
15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 23 (powtórzenie)
19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz "Zdobycie władzy", czyta Marcin Hycnar, odc. 5
KONCERTOWO:
19.30 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Róża Światczyńska Transmisja recitalu Yulianny Avdeevej na 75. Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Dworek Chopina
Józef Haydn Wariacje f-moll, Hob.XVII:6; Fryderyk Chopin Ballada F-dur op. 38, Mazurki op. 41 nr 1 e-moll, nr 2 H-dur, nr 3 As-dur, nr 4 cis-moll, Polonez As-dur op. 53; Ludwig van Beethoven Fantazja g-moll op. 77; Wariacje i Fuga Es-dur na temat własny „Eroica Variations” op. 35
Wyk. Yulianna Avdeeva – fortepian
W przerwie rozmowa z dyrektorem artystycznym festiwalu, profesorem Piotrem Palecznym oraz Yulianną Avdeevą. Zapraszają Marcin Majchrowski i Anna Skulska
LITERACKO:
PROZA CZYTANA W TRÓJCE – JANUSZ GŁOWACKI „Moc truchleje” - od poniedziałku 6 lipca (w dni od poniedziałku do piątku) ok. 11.45 – przyg. Barbara Marcinik – przed 40. rocznicą podpisania porozumień sierpniowych
Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać. Dostała się do podziemia wydawniczego. Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych.
Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taką przenikliwością, z jaką uczynił to Głowacki. Efekt - „śmieszno i straszno”. Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, Fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem. Muzyka - Piotr Moss, z gościnnym udziałem muzyki Oleny Leonenko-Głowackiej. Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska.
14.30 Powieść dla młodzieży - „Sprawiedliwość owiec” Leonie Swann - przyg. Barbara Marcinik
![.](//static.prsa.pl/images/f16546d7-4f4a-4795-b747-131b00a14ac1.jpg)
LITERACKO:
Godz. 8.35 – fragmenty książki "Rok 1984" Georgea Orwella” czyta Jerzy Radziwiłowicz.
Godz. 10.45 – fragmenty książki „Genialna Przyjaciółka” Eleny Ferrante czyta Laura Breszka.
Godz. 15.45 – fragmenty książki „Miłość w czasach zarazy" Gabriela Garcia Marqueza, czyta Adam Ferency.
KONCERTOWO:
po 23.00 zapraszamy na koncert The Cure, który grupa zagrała na festiwalu Roskilde.
LITERACKO:
8:45 Słuchowisko "Chatka Puchatka"- Słuchowisko na podstawie książki Alana Alekxandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r. Wykonawcy: Szczepkowski Andrzej ,Sobieska Joanna, Pawlik Bronisław Milde Ewa, Michnikowski Wiesław, Majerówna Wanda, Kuśmierska Ilona, Kociniak Jan, Bończak Jerzy.
9:15 Co czyta Maja? - Odcinek dotyczący komiksów. Kto ich nie lubi? Maja opowie o serii książek "Bajka na końcu świata" Marcina Podolca i książce "Jane, lis i ja" Isabelle Arsenault, Fanny Britt.
12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka Braci Grimm „Duch we flaszce”.
14:00 "Bajanie Kulfona i Moniki" – Opowieść w interpretacji Kulfona i Moniki pt. „O odważnym Janku i Szklanej Górze”.
19:10 "Książka do poduszki" - Książka "Biuro podróży nosorożki Papti. Przygody w dżungli Łubu - dubu" Marcina Mortki. Papti najbardziej na świecie kocha podróże, dżunglę Łubu-dubu i niesienie pomocy innym. Mała nosorożyca prowadzi biuro podróży dla zwierzaków.
Pomagają jej w tym przyjaciele: wiecznie drzemiący leniwiec Śpioch i uwielbiająca naśladować dźwięki papuga Gaduła. Doradzając sąsiadom, gdzie wyjechać na wakacje, Papti wspiera ich również w rozwiązywaniu codziennych problemów. Czyta Wojciech Słupiński.
19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” - Ciąg dalszy przygód Przyjaciół z Różanego Zakątka w zamku Skrzatów Górskich, Hermie.