Polskie Radio

"Wojna światów" i aktorzy dubbingowi. Polskie Radio w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 17:50
Dziennikarze "Lata z Radiem" jadą do Nysy, w Dwójce rozmowa z kompozytorem Pawłem Mykietynem i prof. Izoldą Kiec, a w Polskim Radiu Chopin - Chopin stylizowany na folklor cygański. Zapraszamy!
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Vladimir Pisarenko/shutterstock
logo 

„Lato z Radiem” (g.9-12) w audycji: relacje z zapory w Nysie, a także ogłoszenie kolejnych 3 wyróżnionych zgłoszeń w drugim etapie akcji Moje Archiwum. Ponadto konkursy i pierwszy fragment „Kariery Nikodema Dyzmy” Tadeusz Dołęgi-Mostowicza. 

Zaprasza Daniel Wydrych.


LITERACKO:

Ok. 10:35 Od 17 do 28.08 Tadeusz Dołęga-Mostowicz "Kariera Nikodema Dyzmy". Fragmenty serialu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym" z roku 1979 w reżyserii Juliusza Owidzkiego. W roli Dyzmy - Marian Kociniak, Nina - Joanna Jędryka, Kunicki - Ignacy Machowski, Krzepicki - Jerzy Kryszak. 

O g. 21.45  od 15 do 22 sierpnia Stanisław Rembek „Nagan”, czyta Andrzej Piszczatowski , Archiwum PR.

O g. 23.50  do 23 sierpnia „Wojna polsko-bolszewicka. Konflikt, który zmienił bieg historii” w oparciu o książkę Kacpra Śledzińskiego.

logo

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: 40-LECIE SOLIDARNOŚCI, opr. Aleksandra Łapkiewicz

13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Jan Jakub Bokun – prowadzi Ewa Szczecińska

14.00 – 15.00 – Koncerty w porze lunchu – prowadzi Róża Światczyńska

Festiwal Muzyczny w Kloster (02.08.2020 Arena Kloster)

Gala Mozartowska z udziałem Christiane Karg- sopran oraz Basel Chamber Orchestra, dyr. Riccardo Minasi
Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia D-dur „Haffnerowska”  KV 385, fragmenty z oper „Idomeneo”,  „Cosi fan tutte”, „Mitridate, Re di Ponto”, „Wesele Figara”, „Lucio Silla”, „Don Giovanni”

Ludwig van Beethoven Ah, perfido op. 65 - scena i aria

Wyk. Christiane Karg- sopran, Basel Chamber Orchestra, dyr. Riccardo Minasi

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 29 (powtórzenie)

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

W poniedziałkowej audycji "Wybieram Dwójkę" porozmawiamy o wirtualnej prezentacji jaką przygotowało Muzeum Warszawy z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej. Kuratorzy wybrali 20 obiektów z obszernych zbiorów Muzeum Warszawy, którym zdecydowali się oddać głos.

Porozmawiamy z kompozytorem Pawłem Mykietynem o płycie z jego utworami nagrywanej dla Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, a laureat Nagrody Wielkiego Kalibru Robert Małecki opowie o tym, dlaczego tym razem postanowił napisać thriller psychologiczny “Żałobnica”.

Gościem Kingi Michalskiej w naszym wakacyjnym cyklu "Literackie witaminy będzie Izolda Kiec.

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz „Zdobycie władzy”, czyta Marcin Hycnar, odc. 11

20.30 – 21.00 – Rozmowy po zmroku: Bohaterowie Wielkiej Bitwy: Florian Czarnyszewicz – aud. Kingi Michalskiej

21.00 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Klaudia Baranowska

Transmisja z festiwalu Chopin i Jego Europa (Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej)

Beethoven Kwartety smyczkowe cz.2
Wyk. Belcea Quartet

. 

Uwadze Państwa polecamy „Klub Trójki”. Gośćmi Michała Żakowskiego po godz. 21.00 będą autorzy filmu „Wojna światów”, nad którym Trójka ma patronat.

Uroczysta premiera filmu „Wojna światów” w reżyserii Mirosława Borka i Krzysztofa Talczewskiego w niedzielę, 16 sierpnia. Będzie symbolicznym zwieńczeniem głównych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

„Wojna Światów” to epicka opowieść oparta na zrekonstruowanych oraz pokolorowanych materiałach archiwalnych pozyskanych z archiwów z całego świata. To koprodukcja Filmoteki Narodowej, Telewizji Polskiej i firmy MW Media, która stoi za sukcesem zrealizowanego w oparciu o archiwalia filmu „Niepodległość” z 2018 r.

Jej twórcy, Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski, prezentują oryginalne i nieznane dotychczas relacje uczestników i świadków wydarzeń, unikalne filmy archiwalne, zdjęcia, rozkazy, zapisy rozszyfrowanych tajnych raportów, pamiętniki i nagrania radiowe. Narrację wspierają, tylko wtedy kiedy jest to konieczne, historyczne inscenizacje oraz materiały graficzne.

Film stanowi próbę odpowiedzi na pytania kluczowe dla oceny roli wojny polsko-sowieckiej w historii XX wieku. Wojny postrzeganej nie tylko wymiarze wojskowym, ale również w wymiarze ideologicznym - konfliktu państwa budującego swe demokratyczne fundamenty z totalitarnym bolszewizmem zmierzającym do zburzenia „starego świata”.

PROZA CZYTANA W TRÓJCE – JANUSZ GŁOWACKI „Moc truchleje” - od poniedziałku 6 lipca (w dni od poniedziałku do piątku) ok. 11.45 – przyg. Barbara Marcinik – przed 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych.

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać.

Dostała się do podziemia wydawniczego. Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych. Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taka przenikliwością, z jaką uczynił to Głowacki. Efekt - „śmieszno i straszno”. 

Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, Fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem. Muzyka - Piotr Moss, z gościnnym udziałem muzyki Oleny Leonenko-Głowackiej. Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska.

13.10  Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski

14.30 Powieść dla młodzieży (i nie tylko) - od 25 maja - ​ emisja powieści dla młodzieży i nie tylko - LEONIE SWANN - "SPRAWIEDLIWOŚĆ OWIEC. FILOZOFICZNA POWIEŚĆ KRYMINALNA". Przekład - Jan Kraśko. Czytali: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.

 

. 

Pierwsze Słyszę 7.00 – 9.00 -  Gośćmi w audycji będą aktorzy dubbingowi Mateusz Narloch, Przemek Stippa i Bartosz Wesołowski.  Wszystkich trzech aktorów łączy pewna postać. Każdy z nich podkładał kiedyś głos Spidermanowi. Czy była to wymarzona rola? Zapraszamy na rozmowę o pracy dubbingowca.

Stacja Kultura 10.00 – 12.00 – W cyklu Biblioteka Muzyka Damian Sikorski sprawdza co czytają i o czym piszą muzycy. Co kryją ich biblioteczki, co ich ostatnio zachwyciło i jakie książki zabierają na wakacje. Gościem kolejnego odcinka będzie Ania Karwan. Wokalistka uwielbia czytać i jej biblioteka jest bogata w literaturę. 

Muzyczny Lunch 13.00 – 14.00  - w audycji zaprezentujemy Płytę Tygodnia Czwórki - Jessie Ware "What's Your Pleasure?" Artystka nie tylko zapożyczyła brzmienia sprzed czterech dekad, ale wyciągnęła z nich nieśmiertelną esencję. Album zbiera niezwykle przychylne recenzje wśród krytyków.

Wieczór Rezydentów 19.00 – 20.00 - Jacek Plewicki sprawdzi jak radzi sobie muzyka elektroniczna w dobie pandemii. Czy istnieje ona bez klubowej przestrzeni? Co wydarzy się w tym gatunku muzycznym w najbliższym czasie?

. 

17:15 „Skarbonka" - Każdy kraj musi zarabiać, jedni na turystyce, inni na złożach naturalnych, a jeszcze inni poprzez rozwój przemysłu. Dziś wybierzemy się w podróż w czasie i przeniesiemy do XIX wiecznej Anglii, by przyjrzeć się Rewolucji Przemysłowej.

18:00 „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” – Niesamowity świat grzybów. Grzyby są jedną z najbardziej fascynujących i jednocześnie najmniej poznanych grup organizmów na Ziemi. Mają tak rozmaite kształty, formy, sposoby na życie i zastosowania jak to tylko możliwe. Ocenia się, że poznaliśmy dopiero od 2-16% gatunków grzybów. Jakie jeszcze tajemnice przed nami kryją? O tym opowie dr Marta Wrzosek z Wydziału Biologii UW.

Dla rodziców:

21:00-23:00 „Strefa rodzica” - Jak rozkochać dzieci w polskim języku? Rozmowa z Izabelą Michtą, autorką wierszy dla dzieci oraz Katarzyną Trojańską, autorką serii książek "Edukacja domowa. Język polski".

 

.

Interpretacja niejedno ma imię. Fortepian historyczny, czy współczesny?, godzina 12:00

Marcin Majchrowski skonfrontuje ze sobą brzmienia fortepianu historycznego i współczesnego na przykładzie Nokturnu Es-dur op. 55 nr 2 Fryderyka Chopina w dwóch interpretacjach Dang Thai Sona. W programie również Witold Małcużyński w Koncercie f-moll kompozytora.

Romantyczne brzmienia, godzina 19:00

Daniił Trifonov w Koncercie f-moll Chopina, jego Preludium A-dur op. 28 w opracowaniu Adama Makowicza i II Symfonia D-dur Nicolasa Etienne'a pod batutą Marca Minkowskiego to tyle niektóre z atrakcji, jakie przygotowała w swojej premierowej audycji Magdalena Łoś.

Chop-In-Pop, godzina 21:00

W swojej muzycznie zaskakującej audycji Mariusz Gradowski zaprezentuje barwne stylizacje utworów Chopina na folklor cygański w wykonaniu Nilsa Henrika Asheima i Gjertrud's Gypsy Orchestra. Premiera!

Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu