Polskie Radio

"Chop-In-Pop" i "Pierwsze Słyszę". Propozycje na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2020 18:23
W swojej zaskakującej audycji "Chop-In-Pop" Mariusz Gradowski zaprezentuje barwne stylizacje utworów Chopina na folklor cygański. Czwórka zaprosi do "Pierwsze Słyszę" aktorów dubbingowych użyczających głos Spidermanowi.
Spiderman na konwencie w Toskani
Spiderman na konwencie w ToskaniFoto: Martina Badini/Shutterstock.com
logo 

„Lato z Radiem” (g.9-12) w audycji: relacje z zapory w Nysie, a także ogłoszenie kolejnych 3 wyróżnionych zgłoszeń w drugim etapie akcji Moje Archiwum. Ponadto konkursy i pierwszy fragment „Kariery Nikodema Dyzmy” Tadeusz Dołęgi-Mostowicza. Zaprasza Daniel Wydrych.

 


12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: 40-LECIE SOLIDARNOŚCI, opr. Aleksandra Łapkiewicz

13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Jan Jakub Bokun – prowadzi Ewa Szczecińska

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę  – prowadzi Bartosz Panek

W poniedziałkowej audycji "Wybieram Dwójkę" porozmawiamy o wirtualnej prezentacji jaką przygotowało Muzeum Warszawy z okazji stulecia Bitwy Warszawskiej. Kuratorzy wybrali 20 obiektów z obszernych zbiorów Muzeum Warszawy, którym zdecydowali się oddać głos. Porozmawiamy z kompozytorem Pawłem Mykietynem o płycie z jego utworami nagrywanej dla Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, a laureat Nagrody Wielkiego Kalibru Robert Małecki opowie o tym, dlaczego tym razem postanowił napisać thriller psychologiczny “Żałobnica”. 
 
Gościem Kingi Michalskiej w naszym wakacyjnym cyklu "Literackie witaminy będzie Izolda Kiec. 

20.30 – 21.00 – Rozmowy po zmroku: Bohaterowie Wielkiej Bitwy: Florian Czarnyszewicz – aud. Kingi Michalskiej 


. 

00.00 - 02.00 Nie do powiedzenia - Agnieszka Furtak-Bilnik

Jak zapobiegać uzależnieniom. Gość: Sławomir Murawiec- psychoterapeuta  

02.00 - 04.00 Annały Migały – Michał Migała 

04.00 - 06.00 Trójkowy budzik – Piotr Łodej 

06.00 - 09.00  Zapraszamy do Trójki - Marcin Pośpiech

6.40 Przegląd prasy - Kuba Witkowski 

6.50 Urywki z kalendarza - Filip Jaślar 

7.15 Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek - Czy na ziemi jest więcej ziarenek piasku, czy kropel wody ?

7.35 Cykl muzyczny Piotra Metza

7.40 Wyspa Barbados prowadzi nabór pracowników - przez pół roku możesz pracować stamtąd zdalnie oraz o innych metodach na świecie pozyskiwania  turystów - Adrian Bąk

8.45 Muzyczny rozkład jazdy 

09.00 – 13.00   Byle do 13.00 – Ryszard Jaźwiński i Aleksandra Kaczkowska

9.30   Informator ekonomiczny

10.10 Płyta tygodnia  

10.15 Vlogowskaz:  Gabriela Darmetko: O złotych pinezkach Googla (Złote Pinezki są wyróżnieniem, które atrakcjom turystycznym przyznaje Google z okazji 15-lecia aplikacji Google Maps w Polsce)

10.45 Fajny Film- Ryszard Jaźwiński: gość  Bartosz Stróżyński, film: Trzy Sztuki w Antarktyce

11.30 Instrukcja obsługi człowieka – Grażyna Dobroń 

11.45 PROZA CZYTANA W TRÓJCE - JANUSZ GŁOWACKI „Moc truchleje”  

13.00 - 14.00  Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed

W tym:

13.10  Kocham Pana, Panie Sułku 

14.00 - 15.00 Muzyczna Poczta UKF - Tomasz Żąda 

14.30  Powieść dla młodzieży - „Sprawiedliwość owiec” Leonie Swann - przyg. Barbara Marcinik

15.00 - 16.00   W Tonacji Trójki - Piotr Stelmach 

16.00 – 19.00  Zapraszamy do Trójki - Ernest Zozuń

16.45  Trzy Strony Świata

17.10  Płyta tygodnia:

18.12  Reportaż w Trójce - „Polacy dla Bejrutu” – Olga Mickiewicz

Po wybuchu w Bejrucie Polacy masowo zaangażowali się w pomoc dla mieszkańców zrujnowanego miasta. W całym kraju ruszyły zbiórki pieniędzy, żywności i rzeczy. Do Libanu polecieli też polscy strażacy. 

19.00 - 21.00 Wieczór z Trójką - Michał Margański

21.00-22.00 Klub Trójki –  Michał Żakowski/ Edyta Kocemba

„Wojna światów” - program z udziałem twórców filmu pod patronatem Trójki

Uroczysta premiera filmu „Wojna światów” w reżyserii Mirosława Borka i Krzysztofa Talczewskiego w niedzielę, 16 sierpnia. Będzie symbolicznym zwieńczeniem głównych obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej.

„Wojna Światów” to epicka opowieść oparta na zrekonstruowanych oraz pokolorowanych materiałach archiwalnych pozyskanych z archiwów z całego świata. To koprodukcja Filmoteki Narodowej, Telewizji Polskiej i firmy MW Media, która stoi za sukcesem zrealizowanego w oparciu o archiwalia filmu „Niepodległość” z 2018 r. Jej twórcy, Mirosław Bork i Krzysztof Talczewski, prezentują oryginalne i nieznane dotychczas relacje uczestników i świadków wydarzeń, unikalne filmy archiwalne, zdjęcia, rozkazy, zapisy rozszyfrowanych tajnych raportów, pamiętniki i nagrania radiowe. Narrację wspierają, tylko wtedy kiedy jest to konieczne, historyczne inscenizacje oraz materiały graficzne. Film stanowi próbę odpowiedzi na pytania kluczowe dla oceny roli wojny polsko-sowieckiej w historii XX wieku. Wojny postrzeganej nie tylko wymiarze wojskowym, ale również w wymiarze ideologicznym - konfliktu państwa budującego swe demokratyczne fundamenty z totalitarnym bolszewizmem zmierzającym do zburzenia „starego świata”. 

22.00 - 23.00 Sekcja rytmiczna – Marta Malinowska 

23.00 - 00.00  Czas niezwykły – Elżbieta Korczyńska

Temat: W poszukiwaniu światozmieniaczy. 

Spotkanie z Anną Książek, która  od 5 lat, w ramach projektu ExChange The World, podróżuje dookoła świata i zbiera historie światozmieniaczy – osób zmieniających świat na lepsze.

Odwiedziła już 36 krajów, przeprowadziła ponad 300 wywiadów i wzięła udział w ponad 30 projektach wolontariackich.

Jej podróż opiera się na wymianie – umiejętności i wiedza, w zamian za miejsce do spania i jedzenie. Obszar jej zainteresowań dotyczy przede wszystkim działalności społecznej (światozmieniania), edukacji globalnej (z naciskiem na odpowiedzialną konsumpcję), praw człowieka. Współpracowała z takimi organizacjami jak Ashoka, Amnesty International czy ZHP. Jest autorką publikacji "Światozmieniacze. Cel dobro".

W ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego od września będzie prowadzić w różnych miastach w Polsce bezpłatne warsztaty dla wszystkich zainteresowanych.

Trwa nabór chętnych. 

Na wyciągnięcie ręki:

Caritas dzieciom. XII finał akcji Tornister Pełen Uśmiechów.

Pierwsze z ponad 300 laptopów zakupionych przez Caritas Polska trafiły już do różnych rejonów Polski, gdzie będą służyć dzieciom ze świetlic i innych placówek dla najmłodszych prowadzonych przez diecezjalne Caritas.

Komputery dotarły już m.in. do Gniezna, Krakowa, Sandomierza, Gliwic, Opola, Siedlec , Torunia i Szczecina.

Jak co roku także dzięki tej  akcji, dzieci korzystające ze wsparcia Caritas w całej Polsce otrzymają wyprawki szkolne, czyli plecaki bądź tornistry z podstawowym wyposażeniem ucznia, takim jak zeszyty czy przybory piśmiennicze i rysunkowe. Ich zakup był możliwy dzięki ofiarności wspierających akcję darczyńców.

Tegoroczny finał Tornistra Pełnego Uśmiechów został zorganizowany 16 sierpnia w Tryńczy na Podkarpaciu.

 . 

 NIEDZIELA

Gośćmi audycji Pierwsze Słyszę (7.00 – 9.00) będą aktorzy dubbingowi Mateusz Narloch, Przemek Stippa i Bartosz Wesołowski. Wszystkich trzech aktorów łączy pewna postać. Każdy z nich podkładał kiedyś głos Spidermanowi. Czy była to wymarzona rola? Zapraszamy na rozmowę o pracy dubbingowca.

Stacji Kultura (10.00 – 12.00) w cyklu Biblioteka Muzyka Damian Sikorski sprawdza, co czytają i o czym piszą muzycy. Co kryją ich biblioteczki, co ich ostatnio zachwyciło i jakie książki zabierają na wakacje. Gościem kolejnego odcinka będzie Ania Karwan.  

Muzycznym Lunchu (13.00 - 14.00) zaprezentujemy Płytę Tygodnia Czwórki - Jessie Ware "What's Your Pleasure?" Artystka nie tylko zapożyczyła brzmienia sprzed czterech dekad, ale wyciągnęła z nich nieśmiertelną esencję. Album zbiera niezwykle przychylne recenzje wśród krytyków. 

Wieczór Rezydentów (19.00 – 20.00) to spotkanie z Jackiem Plewickim, który sprawdzi jak radzi sobie muzyka elektroniczna w dobie pandemii. Czy istnieje ona bez klubowej przestrzeni? Co wydarzy się w tym gatunku muzycznym w najbliższym czasie?


. .

 

17:15 „Skarbonka" - Każdy kraj musi zarabiać, jedni na turystyce, inni na złożach naturalnych, a jeszcze inni poprzez rozwój przemysłu. Dziś wybierzemy się w podróż w czasie i przeniesiemy do XIX wiecznej Anglii, by przyjrzeć się Rewolucji Przemysłowej. 

18:00 „Podwieczorek z Filipem i Leopoldem” – Niesamowity świat grzybów. Grzyby są jedną z najbardziej fascynujących i jednocześnie najmniej poznanych grup organizmów na Ziemi. Mają tak rozmaite kształty, formy, sposoby na życie i zastosowania jak to tylko możliwe. Ocenia się, że poznaliśmy dopiero od 2-16% gatunków grzybów. Jakie jeszcze tajemnice przed nami kryją? O tym opowie dr Marta Wrzosek z Wydziału Biologii UW. 

Dla rodziców:

21:00-23:00 „Strefa rodzica” - Jak rozkochać dzieci w polskim języku? Rozmowa z Izabelą Michtą, autorką wierszy dla dzieci oraz Katarzyną Trojańską, autorką serii książek "Edukacja domowa. Język polski". 


. .

 

Interpretacja niejedno ma imię. Fortepian historyczny, czy współczesny?, godzina 12:00 

Marcin Majchrowski skonfrontuje ze sobą brzmienia fortepianu historycznego i współczesnego na przykładzie Nokturnu Es-dur op. 55 nr 2 Fryderyka Chopina w dwóch interpretacjach Dang Thai Sona. W programie również Witold Małcużyński w Koncercie f-moll kompozytora. 

Romantyczne brzmienia, godzina 19:00 

Daniił Trifonov w Koncercie f-moll Chopina, jego Preludium A-dur op. 28 w opracowaniu Adama Makowicza i II Symfonia D-dur Nicolasa Etienne'a pod batutą Marca Minkowskiego to tyle niektóre z atrakcji, jakie przygotowała w swojej premierowej audycji Magdalena Łoś. 

Chop-In-Pop, godzina 21:00 

W swojej muzycznie zaskakującej audycji Mariusz Gradowski zaprezentuje barwne stylizacje utworów Chopina na folklor cygański w wykonaniu Nilsa Henrika Asheima i Gjertrud's Gypsy Orchestra. Premiera!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu