Polskie Radio

"Muzyczne podróże" i "Czat Czwórki". Propozycje na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2020 21:12
Polskie Radio Dzieciom opowie w "Muzycznych podróżach" czym jest kultura ludowa, a Czwórka sprawdzi dlaczego lubimy internetowe challenge. Zapraszamy. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Pexels
logo 

W audycji "Lato z Radiem" (9.00 - 12.00, prowadzi: Karolina Rożej). Wraz z Małgorzatą Głogowską odwiedzimy Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. To posiadłość podarowana żonie Iwaszkiewicza przez jej ojca Stanisława Wilhelma Lilpopa, gdzie w 1928 roku stanął dom, który wkrótce stał się ważnym ośrodkiem życia kulturalnego. Porozmawiamy o historii tego miejsca, odwiedzimy gabinet pisarza,  opowiemy też o burzliwej historii portretu Iwaszkiewiczów autorstwa Witkacego, który znów można oglądać w Stawisku.

Po godz. 10.35 "Kariera Nikodema Dyzmy". Fragmenty serialu "Codziennie powieść w wydaniu dźwiękowym" z roku 1979 w reżyserii Juliusza Owidzkiego. W roli Dyzmy - Marian Kociniak, Nina - Joanna Jędryka, Kunicki - Ignacy Machowski, Krzepicki - Jerzy Kryszak

godz. 13.00-15.00 Maria Szabłowska zaprasza na "Muzyczną Jedynkę". 

Między godz. 15.00 a 18.00 audycja "Ekspres Jedynki", a w niej m.in. "Komentarz dnia" i "Więcej świata".  

O godz. 19.07 w "Eurece" (prowadzi: Dorota Truszczak) o Wandzie Przybylskiej. Ukazał się w Danii, we Francji, we Włoszech dwukrotnie,  niedawno w Niemczech, ponadto został przetłumaczony nawet na język japoński – pamiętnik  nastoletniej Wandy Przybylskiej zatytułowany „Cząstka mego serca”. Ten wyjątkowy pamiętnik pisany w latach 1942-44  to dokument o okresie II wojny światowej i o Powstaniu Warszawskim, w którym to zrywie jego autorka 14-letnia Wanda, sanitariuszka, zginęła. Zawiera także wizję Warszawy jej marzeń za dwadzieścia lat: pięknego, nowoczesnego miasta, z metrem, bez małych sklepów, ale z pięknymi magazynami, dwunastoma mostami, miasta w którym nie ma żebraków. W Polsce pamiętnik został ogłoszony drukiem dwukrotnie – w 1969 i 1985 roku. Najpierw ze wstępem Lesława Bartelskiego, następnie Jarosława Iwaszkiewicza. Mimo to Wanda Przybylska pozostaje znana nielicznym w naszym kraju, a szkoda - uważa dr Bohdan Urbankowski autor książki zatytułowanej  „Gniazdo Polskie. Wspólna pamięć narodu”, w której  jeden z rozdziałów poświęcił czternastolatce. Kim była Wanda Przybylska? Dlaczego  jest zapomniana? Czy to polska Anne Frank? 

godz. 19.30 na "Jedynkę dzieciom" zaprasza Joanna Ficińska

Po godz. 21.00 audycja "Kulturalna Jedynka" i reportaż: "Czarny Anioł" – Eweliny Karpacz-Oboładze. 14 sierpnia zmarła Ewa Demarczyk - jedna z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych osobowości polskiej sceny muzycznej. Przez lata była związana z „Piwnicą pod Baranami”. To od Ewy Demarczyk zaczęła się w Polsce poezja śpiewana. Jej koncerty cieszyły się ogromną popularnością. Ceny biletów u koników miały trzydziestokrotne przebicie. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Czarny Anioł" Eweliny Karpacz-Oboładze, współautorki książki pod tym samym tytułem o Ewie Demarczyk.

O godz. 21.45 - "Lektury Jedynki" - Stanisław Rembek "Nagan", czyta Andrzej Piszczatowski, a o godz. 23.50 "Lektury przed północą" - "Wojna polsko-bolszewicka. Konflikt, który zmienił bieg historii" w oparciu o książkę Kacpra Śledzińskiego.


logo 

 

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Jednym z punktów kulminacyjnych Festiwalu Chopin i jego Europa jest koncertowe wykonanie opery „Hrabina” Stanisława Moniuszki pod dyrekcją Fabio Biondiego, z międzynarodowym gronem solistów, Europą Galante i Chórem Opery i Filharmonii Podlaskiej. To nie tylko wykonanie koncertowe, ale przede wszystkim nagranie, które ma poszerzyć fonografię moniuszkowską, od kilku lat kompletowaną przez Instytut. O przygotowaniach do realizacji dzieła opowiada gość Poranka – sopranistka - Natalia Rubiś. Godzinę później naszym gościem jest Gaba Kulka, która zaprasza na  najbliższą Domówkę z Dwójką przygotowywaną wraz z Hubertem Zemlerem.

Ponadto w audycji relacja z planu zdjęciowego do serialu, którego reżyserem jest Marcel Szytenchelm, odtwórca kultowej postaci z serialu „Zmiennicy” Stanisława Barei, kolejny felieton Bartka Chacińskiego - Nowa Mowa i wiersz na dzień dobry Jerzego Harasymowicza.​ 

11.00 – 11.10 – To się czyta latem: Joanna Rolińska „Lato 1920”, czyta Marcin Przybylski, odc. 7 

12.05 – 12.45 – Płyta na lato: Cecilia Bartoli – Farinelli (Porpora, Broschi, Giacomelli, Caldara, Hasse), Il Giardino Armonico, Giovanni Antonini, Decca 

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: 40-LECIE SOLIDARNOŚCI 

13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Jan Jakub Bokun – prowadzi Ewa Szczecińska 

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę  – prowadzi Bartosz Panek

We wtorkowej audycji "Wybieram Dwójkę" Lech Majewski opowie o swoim najnowszym filmie "Dolina Bogów", którego śląska premiera odbędzie się dziś w kinie Kosmos w Katowicach. W filmie w głównych rolach wystąpili John Malkovich, Josh Hartnett, John Rhys-Davies, znana ze „Skyfall” Bérénice Marlohe i Keir Dullea. Opowiemy o wydarzeniach artystycznych związanych ze stuleciem II Powstania Śląskiego, a także zaprosimy na wystawę "Talizmany i zabawki - ich rola w kulturze japońskiej" w Kamienicy pod Gwiazdą w Toruniu. Gościem "Literackich witamin" będzie Jakub Małecki. 


. 

 

00.00 - 02.00      Audycja muzyczna – Grzegorz Zembrowski

02.00 - 04.00      Nocna Polska – Tomasz Żąda 

04.00 - 06.00      Trójkowy budzik – Piotr Łodej

06.00 - 09.00  Zapraszamy do Trójki - Marcin Pośpiech

6.20  Region - "Dźwiękowy szlak Odry" -  to muzyczny projekt Michała Zygmunta, który przez sześć  miesięcy płynął Odrą, mieszkał nad jej brzegiem i dokumentował jej odgłosy. Artysta przy pomocy profesjonalnych mikrofonów oraz hydrofonów stworzył dźwiękową mapę rzeki.  W tym czasie nagrywał dźwięki natury,  ale także te industrialne. Nagrania te stały się podstawą do stworzenia oryginalnej płyty pod  tym samym tytułem "Dźwiękowy Szlak Odry". Artysta wystąpił na żywo w  porcie w Cigacicach pod Zieloną Górą, który to znajduje się właśnie nad  udokumentowaną na płycie rzeką. Relacja Karoliny Kamińskiej.

6.40       Przegląd prasy - Kuba Witkowski

6.50       Urywki z kalendarza Łukasz Błąd

7.15       Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek

7.30       Ekonomia w Trójce + Pogoda

7.35       Cykl muzyczny Piotra Metza - Andrzej Zaucha - " Wpatrzeni w siebie "

7.40       Szkoły pilnie poszukują nauczycieli - Izabela Woźniak

7.50       Przegląd prasy - Kuba Witkowski

8.13       Gość:  ks. Przemysław Szewczyk, prezes Stowarzyszenia Dom Wschodni na temat pomocy humanitarnej dla Bejrutu

8.30       Ekonomia w Trójce

8.35 Płyta tygodnia: Ray LaMontagne – Monovision

8.43       Muzyczny Rozkład Jazdy- Aleksandra Budka   

09.00 – 13.00   Byle do 13.00 – Gabriela Darmetko i Piotr Stelmach

9.30       Informator Ekonomiczny - Wiktor Legowicz

10.10   Płyta tygodnia: Taylor Swift – Folklore

10.20     Astronomia języka – Katarzyna Kłosińska

11.45     Powieść w Trójce - Janusz Głowacki „Moc truchleje” - przyg. Barbara Marcinik

12.20   Klucz do autostrady – Daniel Wyszogrodzk 

13.00 - 14.00  Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed

W tym:

13.10     Kocham Pana, Panie Sułku

13.20   Historia Kabaretu (co 2 tygodnie) – Marcin Wolski 

14.00-15.00        Muzyczna Poczta UKF – Tomasz Żąda

W tym:

14.30  Powieść dla młodzieży - „Sprawiedliwość owiec” Leonie Swann - przyg. Barbara Marcinik 

15.00 - 16.00  W Tonacji Trójki – Piotr Baron

16.00 - 19.00  Zapraszamy do Trójki - Ernest Zozuń

16.45    Trzy Strony Świata   

17.10    Płyta tygodnia: The Fruitcakes – Into the Sun

18.12    Reportaż w Trójce - "Marzenia mieszczuchów" - Urszula Żółtowska-Tomaszewska Mieszkańcy wielu miast w Polsce, ale nie tylko, walczą o zachowanie skrawków naturalnej przyrody. Nie pragną kolejnych placów zabaw, siłowni na świeżym powietrzu, ale kawałka natury, gdzie chcą spędzać czas. Tak obecnie myśli też wielu młodych ludzi, dla których takie tereny, to fajne miejsca spotkań z przyjaciółmi, grillowania i pikników. Niestety takie pragnienia nie spotykają się z wizjami lokalnych urzędów. Urzędnicy realizują swoje wizje dla mieszkańców, a ci mają żal, że się ich nie słucha. Przecież chodzi o kawałek świata, w którym lokalna ludność żyje i dobro przyrody, bez której nie ma życia... 

18.35  Podsumowanie dnia - Sylwia Zadrożna

19.00 - 21.00 Wieczór z Trójką - Grzegorz Hoffmann 

21.00-22.00    Klub Trójki – Tomasz Michniewicz

O dobrym śnie. Jak o niego zadbać, jak dobrze się wysypiać. Czemu sen jest taki ważny w naszym życiu. Dr. Michał Skalski (psychiatra), dr K. Jankowski (psycholog) 

22.00 - 23.00  Studio el - muzyki - Jerzy Kordowicz 

23.00 - 00.00  Audycja muzyczno-publicystyczna - Agnieszka Furtak-Bilnik

Pandemia koronawirusa sprawiła, że uniwersalne kwestie nadziei, tęsknoty, samotności, wyborów etycznych, a także lęku przed śmiercią i jakości relacji z najbliższymi stały się wyraźniejsze, domagające się odpowiedzi, które pozwolą nam lepiej żyć nie tylko w tej ekstremalnej sytuacji. Rozmowa wokół książki „Niepewność. Rozmowy o strachu i nadziei” Agnieszki Jucewicz i Tomasza Kwaśniewskiego. Ta książka to zbiór rozmów z psychologami, psychoterapeutami oraz etykiem, o tym, co się dzieje teraz z naszymi uczuciami i relacjami. Jak poradzić sobie emocjonalnymi trudnościami, których doświadczamy.

Autorzy rozmawiają m.in:

  • z Bogdanem de Barbaro – o tym, czym jest nadzieja oraz jak ją w sobie pielęgnować;
  • z Danutą Golec – o tym, jak radzić sobie z niepewnością;
  • z Andrzejem Lederem – o lęku przed śmiercią;
  • z etykiem Pawłem Łukowem – o tym, kiedy trzeba wybierać, czyli o etyce lekarskiej w czasie pandemii;
  • z Julianne Holt-Lunstad - o epidemii zwanej samotnością i o tym, że posiadanie słabych więzi jest groźniejsze dla zdrowia niż otyłość;
  • z sir Simonem Wesselyem o wpływie kwarantanny na psychikę i o tym, czy doświadczymy "zespołu pokoronawirusowego".

 

 . .

 

"Pierwsze słyszę" 7.00-9.00 - O poranku opowiemy jak koronawirus rozdzielił zakochanych. Zamknięte granice państw w całej Europie uniemożliwiły spotkania osobom pozostającym w międzynarodowych związkach. O jakie zmiany apelują do rządów państw​ autorzy akcji "Love is not tourism"?

W audycji "Stacja Kultura" (10.00 - 12.00) - Kinga Michalska poleci wyjątkową książkę – "Waleczne kobiety 1920" Iwony Kienzler.

Zaś w "Ratujemy Świat" (14.00 -15.00) porozmawiamy z Markiem Józefiakiem z Greenpeace o tym, czy uda się odbudować w całości dziurę ozonową. Jakie są prognozy ONZ? W audycji zaprezentujemy też wyniki raportu "Ziemianie Atakują".

"Czacie Czwórki" (15.00-17.00) sprawdzimy dlaczego lubimy internetowe challenge? Są wyzwania niewinne – opublikowanie w sieci okładek ukochanych książek, skoki na skakance, próby życia offline, ale i takie, które mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.


. .

10:00 "Muzyczne podróże" - Czym jest kultura ludowa, jak możemy ją zaobserwować (oraz usłyszeć) w muzyce, w jaki sposób i przy użyciu jakich instrumentów (lub charakterystycznych głosów) możemy ją rozpoznać. 

15:00 "Popołudnik w PRD" - Latarnie morskie polskiego wybrzeża. Latarnie morskie pełniły niegdyś ważną rolę wież nawigacyjnych, wskazujących marynarzom bezpieczną drogę. Z czasem statki zaczęto wyposażać w nowoczesne technologie radiowe i satelitarne, które znacznie zwiększyły ich bezpieczeństwo, ograniczając przy tym rolę tradycyjnych latarni. Latarnie są  jednak wciąż wykorzystywane jako część systemu wspierającego nawigację. W dzisiejszej audycji opowiemy o latarniach morskich, które spotkać możemy na polskim wybrzeżu. 

17:15 "Po drogach i bezdrożach z Szymonem Radzimierskim" - Szymon zabierze nas do pięknego Peru. Dowiemy się jak można dostać się na słynne Machu Picchu, jakie są zasady zwiedzania tego miejsca i jak ono powstało. Peru to nie tylko Machu Picchu, ale też tęcza i góry. Jak wygląda tzw. tęczowa góra i czy trudno odbywać trekking na wysokości 5200 m.n.p.m.? 

18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Jak ważne jest by się uśmiechać i co daje nam śmiech? (zbliża się Dzień Optymisty). Śmiać się będzie uczył Królika i Lwa Piotr Bielski tzw. Jogin Śmiechu. 

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Gość programu dr Justyna Bylinowska, redaktor naczelna portalu dietetycy.org.pl opowie m.in o cennych wartościach odżywczych bobu, szpinaku i pomidorów. Słuchacze dowiedzą się również na czym polega fawizm i dlaczego chorzy na to schorzenie nie powinni sięgać po bób, skąd wzięło się przekonanie o wysokiej zawartości żelaza w szpinaku i dlaczego pomidory są cenne, szczególnie w diecie mężczyzn.​ 


. 

Głównymi bohaterami premierowej audycji Marcina Majchrowskiego Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny? (g. 12:00) będą Wojciech Świtała (Ballada g-moll Fryderyka Chopina na fortepianach współczesnym i z epoki) oraz Nelson Goerner – jako solista w Wariacjach B-dur op. 2 i akompaniator Aleksandry Kurzak w pieśniach Fryderyka Chopina.

 W najbliższej audycji Śpiewnik Chopinowski (g. 13:00) Dorota Kozińska weźmie na warsztat pieśń Wojak Fryderyka Chopina do słów Stefana Witwickiego. Kilka najtrafniejszych interpretacji utworu, m.in. Hany BlazikovejAndrzeja Bachledy czy Diany Damrau, zostanie wzbogaconych o szerszy kontekst kulturowy w postaci tradycyjnych, anonimowych pieśni wojennych.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU