Polskie Radio

40-lecie "Solidarności" i "Balladyna". Polskie Radio w piątek

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 16:11
Będzie o 40-leciu "Solidarności" i scenicznych dziejach "Balladyny". Zapowiemy też Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera i odpowiemy, czy zagrażają nam zmutowane gatunki zwierząt. Zapraszamy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Webster2703
logo
W piątkowym „Lecie z Radiem” (9:00-12:00)  spotkanie z gwiazdą kolejnego koncertu tegorocznego Lata z radiem – czyli Mrozu. Z wokalistą będzie rozmawiać Grzegorz Frątczak.

Omówimy też najnowsze notowanie „Turystycznej Listy Przebojów”, poza tym jak zawsze u nas „Moje Archiwum” oraz konkursy „Karuzela z nagrodami” i „Skojarzenia Lata z radiem” oraz kolejny odcinek słuchowiska „Kariera Nikodema Dyzmy” wg powieści Tadeusza Dołęgi Mostowicza. Zaprasza Sława Bieńczycka.

Pomiędzy 13:00 a 15:00 - „Muzyczna Jedynka”, prowadzi Zbigniew Zegler.

Gościem będzie obchodząca hucznie jubileusz 30-lecia aktywności scenicznej Renata Przemyk. Na tę okazję artystka przygotowała wyjątkową płytę „Renata Przemyk i mężczyźni”, na której swoje najważniejsze piosenki wykonuje z m.in. Vieniem, Damianem Ukeje, Markiem Dyjakiem, Grzegorzem Turnauem i innymi, o których opowie po 13:20. 

logo
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Roch Siciński

Marcin Olak i Joachim Mencel – to goście Jazzowego Poranka Dwójki. Gitarzysta Marcin Olak opowiada o dwóch sierpniowych premierach płytowych “Spontaneous Chamber Music” i “Music From Non--Existent Movies”, natomiast Joachim Mencel pianista, kompozytor i lirnik, omawia m.in. swój nowy album Brooklyn Eye.

Ponadto w audycji zapowiadamy wystawę w galerii "Kordegarda”, poświęconą scenicznym dziejom "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Wystawa "Balladyna w teatrze" została przygotowana przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego we współpracy z NCK oraz Muzeum Teatralne, Teatr Wielki - Opera Narodowa i towarzyszy akcji Narodowego Czytania 2020.

Zdradzamy też, jak instytucje kultury w Poznaniu rozpoczynają sezon. Pop propozycje kulturalne omawia Monika Zając, a wierszem na dzień dobry jest utwór Julii Hartwig.​

12.05 – 12.45 – Płyta na lato: John Coltrane – Blue World, Impulse

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: 40-LECIE SOLIDARNOŚCI, opr. Aleksandra Łapkiewicz

13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Jan Jakub Bokun – prowadzi Ewa Szczecińska

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

W piątkowej audycji "Wybieram Dwójkę" zapowiemy XVII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera, który w tym roku odbędzie się w siedmiu dzielnicach stolicy, rozmowa z reżyserem Lechem Majewskim, którego film "Dolina Bogów" wchodzi dziś na ekrany naszych kin, wybierzemy się do Krakowa, gdzie powstaje instalacja "Ogród konsumpcji ziemskiej" inspirowana tryptykiem Hieronima Boscha, a także opowiemy o cyklu wydarzeń artystycznych w Białymstoku wspierających protestujących z białoruskich teatrów i instytucji kultury przeciwko wyborczym fałszerstwom na Białorusi.

Gościem "Literackich witamin" będzie prof. Jan Tomkowski.

20.30 – 21.00 – Rozmowy po zmroku: Strefa literatury: Dramaty Zofii Posmysz – aud. Wacława Holewińskiego

.

00.00 - 02.00      Muzyka w Trójce 

02.00 - 02.15    Kwadrans Leszka Długosza 

Atom String Quartet, Pink Freud.

02.15 - 04.00    Trójkowe Archiwum Koncertowe Zofia Sylwin 

04.00 - 06.00      Trójkowy Budzik – Piotr Łodej 

06.00 - 09.00      Do Trójki zaprasza Maciej Szajkowski

8.45 Muzyczny Rozkład Jazdy – Aleksandra Budka 

09.00 - 10.00      Winien i ma – Wiktor Legowicz

Goście: prof. Elżbieta Mączyńska i Andrzej Sadowski 

10.00 - 13.00      Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć

11.45 Powieść w Trójce - Janusz Głowacki „Moc truchleje”- przyg. Barbara Marcinik 

13.00 - 14.00      Akademia rozrywki - Łukasz Szwed

13.20  W 80 podróży dookoła świata – Marcin Wolski 

14.00 - 15.00      Do Trójki zaprasza Ola Budka

14.30     Powieść dla młodzieży - „Sprawiedliwość owiec” Leonie Swann - przyg. Barbara Marcinik

14.55 – Medal dla każdego – Henryk Sytner 

15.00 - 16.00      W tonacji Trójki Michał Margański 

16.00 - 19.00      Do Trójki zaprasza  …………………..

Relacja z Enter Enea Festival w Poznaniu – Mariusz Owczarek

Stałe elementy programu:

17.45   40 lat minęło… - cykl archiwalny – Wojciech Dorosz (od 10.07 do końca sierpnia)

18.45   Na trzecim biegu - Tomasz Gorazdowski 

19.00 - 22.00      Moje przeboje - Piotr Baron 

22.00 - 00.00      Offensywa - Aleksandra Kaczkowska

 

 . 

Stacja Kultura 11.00-12.00 – „Dolina Bogów” i „Pojedynek na Głosy” - czyli przegląd filmów według Łukasza Muszyńskiego; "Boże ciało" i "Szarlatan" - czyli filmy walczące o Europejskie nagrody filmowe oraz DKF Kinochłon w Augustowie – to tematy piątkowej Stacji Kultura. Zaprasza Kasia Dydo.

Stacja Nauka 12.00-13.00 - jawa czy sen? Jak to się dzieje, że często śni nam się coś, o czym myśleliśmy tuż przed snem? Albo kiedy budzimy się i wydaje nam się, że wciąż tkwimy w rzeczywistości naszego snu? W audycji opowiemy też o tym, jak powstała Jura Krakowsko-Częstochowska.

Czwarty Bieg 16.00 – 17.00 - po otwarciu klubów fitness i siłowni trening w sieci nadal jest popularny, a grono osób nim zainteresowanych wzrasta. Jaka jest przyszłość sportu w Internecie? Czy trenerzy personalni planują przenieść część swojej działalności on – line? W audycji również przypomnimy o trwającym konkursie pod hasłem „Zostań trenerem 4. Biegu”, w którym można wygrać rower i zaproszenie do współprowadzenia audycji.

Teraz Kpop! 17.00-18.00 - Klaudia Tyszkiewicz nadrabia zaległości w nowościach. Pozostało już tylko kilka tygodni do wyboru hitu tego lata. Kpopowi artyści w tym czasie nie próżnują. Posłuchamy nowych piosenek takich zespołów jak Super M czy BTS. Do tego sprawdzimy, co nowego słychać w świecie koreańskiego showbusinessu.

Będzie głośno 18.00 – 20.00 – Damian Sikorski zaprasza na rozmowę z muzykami z zespołów Reggaeside i Tony White, które zgłosił się do tegorocznej odsłony konkursu „Wydaj Płytę z Będzie Głośno” oraz na prezentację ich twórczości. 

.

8:00 "Poranek" - Wybierzemy się dziś na wakacyjny leśny spacer. W lesie o tej porze roku wiele się dzieje. Ptaki odchowały już swoje potomstwo, ale ich gwar nie cichnie. Sprawdzimy, kto najgłośniej śpiewa w lesie w sierpniu, spróbujemy rozpoznać gatunki leśnych drzew, a jak będziemy uważni, może uda się dostrzec jakieś leśne zwierzęta. Zaprasza Justyna Majchrzak.

17:15 "Rodzina pod żaglami" - Dzisiaj jest dzień optymisty. To prawie jak dzień żeglarza. Nawet ciężka burza nigdy nie może zgasić optymizmu dobrego żeglarza. Ale na morzu bywa czasem bardzo trudno. Dzisiaj opowiemy o tym, jak ważną rolę odgrywa optymizm i to nie tylko na morzu.

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - O duchowości dzieci. Jak rozmawiać z dzieckiem o sprawach duchowych, jak wyczulać je i tłumaczyć świat/światy poza tym oczywistym. Jak rozmawiać z dzieckiem o wartościach, o religii i o sprawach ponad codziennych. Gość: Joanna Bylinka -  psycholog, specjalizująca się w rozwoju człowieka (zarówno dzieci, jak i dorosłych).​

.

Klaudia Baranowska w programie Romantyczne brzmienia (g. 19:00) zaprezentuje Polonezy i Balladę f-moll Fryderyka Chopina w wykonaniu zwycięzcy I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych – Tomasza Rittera. W audycji zabrzmi również muzyka Erica Satiego, Claude’a Debussy’ego i Ernesta Chaussona.

Jakub Puchalski, gospodarz premierowej audycji Czarne na białych (g. 22:00), nakreśli sylwetkę prawdziwej „damy fortepianu” – Cecile Genhart – szwajcarskiej pianistki i pedagog, uczennicy samego Ferruccia Busoniego. W  programie zabrzmią dzieła Chopina, Brahmsa, Bacha i Beethovena.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU