Polskie Radio

"Muzyczny lunch" i "Skarbonka". Polskie Radio w poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2020 19:26
Ruszamy z "Latem z Radiem" do Marszewa, gdzie odwiedzimy m.in. leśny ogród botaniczny. Maria Sadowska opowie o najnowszej piosence, którą nagrała z Leszkiem Możdżerem. Z dziećmi natomiast porozmawiamy o budżecie. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/tookapic
logo
Pomiędzy 9:00 a 12:00 „Lato z Radiem” będzie gościć na farmie wiatrowej w Marszewie. Pierwsze wzmianki o Marszewie (wymienianym wówczas także pod nazwą Maszewo) pochodzą z XVII w., kiedy było ono jedną z osad wchodzących w skład tzw. Chylońskich Pustek.
Dziś w jej okolicy zlokalizowany jest Leśny Ogród Botaniczny "Marszewo". W lesie niedaleko Marszewa znajdują się pozostałości kompleksu niemieckich bunkrów z II wojny światowej. Przez Marszewo przebiega szlak turystyczny "Wejherowski", oznaczony kolorem czerwonym. Przecina on osadę, następnie kierując się w okolice kompleksu byłych bunkrów. W okolicy działa farma wiatrowa.
Zaprasza Daniel Wydrych.

Gościem „Muzycznej Jedynki” (13:00-15:00) będzie Maria Sadowska. Opowie o nowej piosence nagranej z Leszkiem Możdżerem.
Zaprasza Ula Kaczyńska.
logo
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy odbywa się cyklicznie od 2010 r. w Fabryce Sztuki w Łodzi. Odrzuca w teatrze podziały na gatunki i nurty, nie różnicując artystów na zawodowców i amatorów prezentuje najciekawsze zjawiska teatralne definiujące kulturową tożsamość współczesnego człowieka.

Tegoroczna odsłona festiwalu  przebiegać będzie pod hasłem CIAŁO/PAMIĘĆ/HISTORIA, czyniąc motywem przewodnim programu pamięć ciała, pamięć zbiorową oraz zderzenie jednostki z historią i pamięcią społeczną.

Festiwal nie ucieka też przed pytaniami o kondycję człowieka i teatru w obliczu wydarzeń ostatnich miesięcy. O idei i programie opowiada gość Poranka – dyrektor artystyczny festiwalu – Tomasz Rodowicz. (8.30).

Godzinę później w dwójkowym studiu gości Paweł Zalejski – prymariusz kwartetu Apollon Musagete – którego zespół występuje na trwającym w Warszawie Festiwalu Chopin i jego Europa.  Wracamy też do miasta, które odwiedziliśmy podczas ostatniej audycji „Dwójka na miejscu”, czyli do Olsztyna.

W salach barokowych Zamku Kapituły Warmińskiej – Muzeum Warmii i Mazur można zwiedzać wystawę poświęconą plebiscytowi na Warmii, Mazurach i Powiślu. W tym roku przypada setna rocznica tego ważnego wydarzenia. O ekspozycji opowiada dyrektor muzeum, Piotr Żuchowski.

Przyglądamy się także planom artystycznym instytucji kultury w Poznaniu.

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

W tygodniu od 24.08. słuchamy w Poranku wierszy osnutych wokół motywu drogi, wędrowania, podróży. Słuchamy utworów K. . A. Mickiewicza, L. Staffa, E. Stachury, K. Wierzyńskiego.

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: 40-lecie Solidarności, opr. Aleksandra Łapkiewicz 

13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Anna i Krzysztof Firlusowie, wyd. Klaudia Baranowska

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Bohaterowie Wielkiej Bitwy: Józef Haller – aud. Anny Lisieckiej


.

PROZA CZYTANA W TRÓJCE – JANUSZ GŁOWACKI „Moc truchleje” - od poniedziałku 6 lipca (w dni od poniedziałku do piątku) ok. 11.45 – przyg. Barbara Marcinik – przed 40. rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych.

Wyjątkowa powieść, ustylizowana na opowieść stoczniowca, prostego, biednego człowieka, wykorzystanego przez SB, nieświadomego tego, co się dzieje, który w sierpniu 1980 roku zaczyna dojrzewać do wolności. Janusz Głowacki był wtedy w stoczni, nie jechał tam z zamiarem pisania powieści, a gotowa już była w rok później i oczywiście nie mogła była się ukazać. Dostała się do podziemia wydawniczego.

Uważana jest za najlepszy reportaż o wydarzeniach sierpniowych. Nikt też do tej pory nie oddał języka ówczesnej władzy, socjalistycznej nowomowy, z taka przenikliwością, z jaką uczynił to Głowacki. Efekt - „śmieszno i straszno”. Wszystkie u nas książki Głowackiego czytał, na jego życzenie, Fenomenalny Piotr Fronczewski. Zgodził się i tym razem. Muzyka - Piotr Moss, z gościnnym udziałem muzyki Oleny Leonenko-Głowackiej.

Reżyserii dźwięku podjął się Andrzej Brzoska.

13.10  Słuchowisko Jacka Janczarskiego „Kocham pana, panie Sułku” – Marta Lipińska i Krzysztof Kowalewski

14.30 Powieść dla młodzieży (i nie tylko) - od 25 maja - emisja powieści dla młodzieży i nie tylko - LEONIE SWANN - "SPRAWIEDLIWOŚĆ OWIEC. FILOZOFICZNA POWIEŚĆ KRYMINALNA". Przekład - Jan Kraśko. Czytali: Maria Seweryn, Krzysztof Wakuliński, Rafał Mohr. Powtórka z 2006 roku.


. .

Stacja Kultura 10.00 – 12.00 – w cyklu Biblioteka Muzyka sprawdzamy co czytają i o czym piszą muzycy. Co kryją ich biblioteczki, co ich ostatnio zachwyciło i jakie książki zabierają na wakacje. Gościem kolejnego odcinka będzie Marta Zalewska, laureatka drugiej odsłony konkursu „Wydaj płytę z Będzie głośno”

Muzyczny Lunch 13.00 – 14.00 - zapraszamy na spotkanie z Kamilem Mentosem z popularnej hiphopowej grupy Rasmentalism. Tematem rozmowy będzie występ zespołu na scenie Czwórki na festiwalu Up To Date w Białymstoku. W audycji również pojawi się MaJLo - polski muzyk, producent, kompozytor i wokalista, posłuchamy jego singla zapowiadającego nową płytę.

Płyta tygodnia - PRYKSON FISK - Ko2mo2. Oficjalny debiutancki album krajowego rapera, który już 5 września wystąpi na scenie Czwórki na festiwalu Up To Date. Producentem wykonawczym materiału jest znany z czwórkowej anteny Włodi. Płyta do zdobycia codziennie w Muzycznym Lunchu.

Wieczór Rezydentów 19.00 – 20.00 – krakowski duet Czeluść w akompaniamencie głębokich basów, szarpanych rytmów i ostrych rymów opowie kilka słów o zbliżającym się Czeluść Festival 2020.


.
17:15 „Skarbonka" - Z czego państwa czerpią zyski? Co jest składową ich budżetu? A wiecie, że są takie kraje, które miały szczęście i okazało się, że ich granice usytuowane są na ogromnych pokładach złóż i surowców naturalnych ? Akurat mają coś za darmo, a inni muszą od nich kupować.

Dla rodziców:

21:00-23:00 „Strefa rodzica” - W pierwszej godzinie audycji rozmowa o polsko-australijskim projekcie poświęconym naszemu wodzowi - Tadeuszowi Kościuszce. 

W drugiej gościem będzie Robert Kościuszko, który nawet ma rodzinne powiązania z Tadeuszem, ale najważniejsze jest to, że prowadzi na YT projekt „Tata Biblię opowiada”.


.
​Bohaterami audycji Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny? (g. 12:00) Marcina Majchrowskiego będą Benno Moiseiwitsch i Tatiana Szebanowa.
Gospodarz programu przedstawi wybrane Walce i Fantazję na tematy polskie op. 13 Fryderyka Chopina w interpretacjach wybitnych pianistów.
Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU