Polskie Radio

Turystyka, muzyka i historia - Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 13:56
Letni Bieg Piastów na Polanie Jakuszyckiej, jazzowe festiwale i 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Opowiemy o tym, jak powstały Tatry a także metodzie nauczania Marii Montessori. Zapraszamy do słuchania.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/rinfoto0
logo

W piątkowym "Lecie z Radiem" (9:00-12:00) spotkanie z wyjątkową gwiazdą koncertu tegorocznego Lata z Radiem – czyli Mattem Duskiem, z którym będzie rozmawiać Grzegorz Frątczak. Omówimy też najnowsze notowanie „Turystycznej Listy Przebojów”.
Poza tym jak zawsze u nas „Moje Archiwum” oraz konkursy „Karuzela z nagrodami” i „Skojarzenia Lata z Radiem” oraz kolejny odcinek słuchowiska „Kariera Nikodema Dyzmy” wg powieści Tadeusza Dołęgi Mostowicza.​ Zaprasza Sława Bieńczycka.

Pomiędzy 13:00 a 15:00  "Muzyczna Jedynka" z Jakuszyc – prowadzi Marcin Kusy​.
Piątkową Muzyczną Jedynkę będziemy nadawać z Polany Jakuszyckiej, gdzie odbędzie się 8. Letni Bieg Piastów. Zaprezentujemy utwory, którymi pobudzimy sportowego ducha w zawodnikach i mamy nadzieję, że dzięki muzyce nasi słuchacze  również poczują te sportowe emocje i atmosferę.

logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Roch Siciński

Wystartował Festiwal Polskiego Jazzu w Tel Awiwie. Wystartował w … Warszawie. Ze względu na trwającą epidemię wydarzenie zostało przeniesione do internetu, a izrealska, polska i światowa publiczność będzie mogła słuchać koncertów online. Festiwal, zorganizowany przez Instytut Adama Mickiewicza, Instytut Polski w Tel Awiwie i izraelskie stowarzyszenie Jazz Fun Club omawia w Poranku Dwójki Michał Hajduk (g.9.30).

W audycji ponadto zapowiadamy Sopot Jazz Festiwal i EthnoPort Poznań rozpoczynający się 4 września. Całość dopełnia omówienie projektu Anny Kokocińskiej – artystki i antropolożki „Ogród Konsumpcji ziemskich”.

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

12.05 – 12.45 – Płyta na lato: Maciej Obara Quartet - Three Crowns, wyk. Maciej Obara, Dominik Wania, Ole Morten Vagan, Gard Nilssen - prowadzi Róża Światczyńska

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: 40-lecie Solidarności

13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Anna i Krzysztof Firlusowie prezentują nagrania ze swoich muzycznych zbiorów.

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Gościem w audycji jest historyk, prof. Jerzy Eisler, a temat rozmowy z profesorem – to zbliżająca się 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. W audycji opowiadamy także o instalacji dźwiękowej Wojtka Blecharza „Soundfields“ w berlińskim Radialsystem, o książce Wietnam dla dociekliwych i premierach filmowych. Zapowiadamy także wizytę dziennikarzy Dwójki w Szczecinie. W Literackich witaminach - Katarzyna Bazarnik. 

20.30 – 21.00 – Rozmowy po zmroku: Strefa literatury: Lech Bądkowski – pisarz, żołnierz, obywatel – aud. Doroty Gacek (powtórzenie)


logo

10.00 - 13.00  Audycja muzyczna – Michał Migała

11.45 Powieść w Trójce - Janusz Głowacki „Moc truchleje”- przyg. Barbara Marcinik

 (przedostatni odcinek)

13.00 - 14.00  Akademia rozrywki - Łukasz Szwed

13.20  W 80 podróży dookoła świata – Marcin Wolski

14.00 - 16.00  W tonacji Trójki – Jędrzej Kodymowski

14.55 – Medal dla każdego – Henryk Sytner

16.00 - 19.00  Do Trójki zaprasza Piotr Firan

16.15 Czy podatek cukrowy może wpłynąć na otyłość Polaków – sonda – Paweł Turski

16.25 W jakim stopniu dosładzane produkty wpływają na otyłość Polaków? Od pierwszego stycznia taka żywność zdrożeje. Czy takie rozwiązanie się sprawdziło na świecie. Już dziś za dosładzane produkty więcej zapłacimy w krajach skandynawskich czy we Francji.

GOŚĆ w studiu: dr Hanna Stolińska - dietetyk i autorka książek o zdrowym odżywianiu

16.40 – cd rozmowy z gościem: dr Hanna Stolińska

17.10 Wrzesień to czas kiedy znów realizujemy postanowienia o lepszej sylwetce. Zapisujemy się na zajęcia i szukamy nowych wyzwań. Jak im podołać po powrocie do pracy? Czy okres powakacyjny sprzyja realizacji nowych wyzwań?

GOŚĆ w studiu: Katarzyna Kucewicz – psycholog, terapeutka Inne Garden 

17.20 – cd rozmowy z gościem: Katarzyna Kucewicz

17.45   40 lat minęło… - cykl archiwalny – Wojciech Dorosz (od 10.07 do końca sierpnia) -

„Strajk w stoczniach Gdańskiej i Szczecińskiej i ostatnie dni przed podpisaniem porozumień”

18.45   Na trzecim biegu - Tomasz Gorazdowski

19.00 - 21.00  Moje przeboje – Mariusz Owczarek

21.00 – 22.00 Retransmisja koncertu Włodka Pawlika i Marka Bałaty - Włodek Pawlik Summer Jazz Festiwal​​

22.00 - 00.00  Audycja muzyczna - Ola Budka

logo

Stacja Nauka 12.00-13.00 - Skąd się wzięły nasze ulubione wakacyjne miejsca? Opowiemy o tym, jak powstały Tatry. Poza tym zajmiemy się napojami izotonicznymi i poszukamy najsilniejszych zwierząt świata. Jak to się dzieje, że niektóre żuki potrafią podnieść ciężar nawet 1141-krotnie większy od swojej wagi?

Dajesz radę 14.00-15.00 - Smart casual dla mężczyzn - elegancko bez garnituru? Wbrew pozorom to możliwe. Poznajmy smart casual dla mężczyzn i stwórzmy przykładowe stylizacje. Czy coś z najnowszych trendów się nam przyda? Zaprasza Ada Janiszewska.

Teraz Kpop! 17.00-18.00 - W ostatni weekend przed rozpoczęciem roku szkolnego motywujemy się do nauki Kpopowymi przebojami! Klaudia Tyszkiewicz opowie jak wygląda system szkolnictwa w Korei Południowej.

Będzie głośno 18.00 – 20.00 – Damian Sikorski ogłosi wyniki konkursu „Wydaj Płytę z Będzie Głośno” – komu Czwórka wyda płytę? Kto zagra koncert w studiu Czwórki? Kto zgarnie nagrodę dla najlepszego autora muzyki oraz tekściarza?


logo

16:30 "Wakacyjne rozmówki - Język hiszpański" -  Jakie zdania umożliwią nam zrobienie podstawowych zakupów w Hiszpanii? Okazuje się, że jest 15 zwrotów, które ułatwią nam wizytę w sklepie i zakup najpotrzebniejszych artykułów.

17:15 "Rodzina pod żaglami" - Za kilka chwil szkoła. Czy wiedza i umiejętności przydają się na morzu? Rodzina pod żaglami opisuje, jak bardzo ważna jest wiedza dla żaglarzy i podróżników. Bez wiedzy ze szkół pewnie nie zawsze udałoby się im tak dobrze przejść przez trudne dni żeglugi i podróży.

18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" -  Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego opowiemy o pracy pilota. Czy trudno nim zostać? Tajniki swojej pracy zdradzi kpt. Janusz Więckowski.Dla dorosłych:

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Dla zwolenników unikalnej metody Montessori rok 2020 jest ważną datą: 31 sierpnia przypada 150. rocznica urodzin włoskiej pionierki edukacji.

Dziś edukację metodą Montessori prowadzi się w ponad 25 tysiącach szkół na całym świecie i w ponad 140 krajach – podaje Montessori Internationale, organizacja założona przez Marię Montessori w 1929 roku dla rozwijania jej dzieła.

Jej metoda pomogła milionom dzieci osiągnąć sukces, ale to ona sama określiła te standardy własnym życiem. Jest jedną ze 100 Kobiet Roku, których wizerunki tygodnik „Time” opublikował w wydaniu upamiętniającym setną rocznicę uzyskania praw wyborczych przez kobiety w USA. Grazia Honegger Fresco napisała książkę "Maria Montessori. Historia aktualna" premiera 31 sierpnia.

O Marii Montessori i jej metodzie opowiedzą Jan Dąbrowski, dyrektor przedszkola i szkoły Montessori i Alicja Jordan, pionier pedagogiki Marii Montessori w Polsce, nauczyciel wczesnoszkolny.


logo

Jakub Puchalski w audycji premierowej Czarne na białych (g. 22:00) przedstawi sztukę pianistyczną Artura de Greef. W repertuarze nie mogło zabraknąć dzieł Griega, który uznał pianistę najlepszym interpretatorem jego dzieł, jakiego poznał. 

 

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU