07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek
Kwartet smyczkowy grający jazz - Atom String Quartet – to bohater najbliższej Domówki z Dwójką. Zespół wykonuje głównie własne kompozycje, inspirowane rytmami latynoskimi, folklorem irlandzkim, melodiami hiszpańskimi oraz motywami z różnych regionów Polski. Co zagra na dwójkowym koncercie – opowiedzą muzycy zespołu z Poranku Dwójki ( początek g.9.30) Ponadto w audycji Julianna Avdieeva, która wystąpi na finałowym koncercie Festiwalu Chopin i jego Europa, podsumowanie Big Book Festiwalu i wizyta u łyżkarza – Piotra Michniaka, w Nowicy (Beskid Niski). Łyżkarstwo to ginący zawód, a rodzina Michniaków zajmuje się nim już w trzecim pokoleniu.
09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry – aud. Doroty Gacek
W tygodniu, w którym obchodzimy 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku posłuchamy wierszy, które w latach 70-tych i 80-tych były znakiem sprzeciwu wobec totalitarnego systemu i przynosiły nadzieje na zmiany w czasie zarówno istnienia pierwszej „Solidarności” jak i stanu wojennego. Będę to utwory Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Stanisława Barańczaka , Wiktora Woroszylskiego oraz piosenka Jacka Kaczmarskiego.
12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: o. Stanisław Opiela (powtórzenie)
13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Maciej Grzybowski proponuje nagrania z własnych zbiorów muzycznych.
16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla
40 lat temu, na przełomie sierpnia i września 1980 roku, powstała w Polsce SOLIDARNOŚĆ, pierwszy niekomunistyczny związek zawodowy oraz szeroki ruch społeczny w byłym bloku wschodnim. Rewolucyjne i pokojowe wydarzenia były uważnie obserwowane również u najbliższych sąsiadów Polski. Z tej okazji Instytut Polski w Düsseldorfie zorganizował wystawę "Uczcie się polskiego - Solidarność, NRD i Stasi" w parlamencie krajowym NRW w Düsseldorfie. Wystawa prezentuje, na podstawie dokumentów Stasi, w jaki sposób tajna policja NRD prześladowała postawy propolskie i starała się zapobiegać solidarności z "Solidarnością" Gościem w audycji jest Andrzej Koliński z Instytutu Polskiego w Düsseldorfie (g.16.30).
Ponadto w audycji podsumowujemy letnie festiwale literackie, omawiamy wystawę "Nowa Normatywność. sympozjum Plastyczne Wrocław 70 ' w Muzeum Współczesnym Wrocław" i premierę projektu w Teatrze Łaźnia Nowa "Opera Nowohucka 2.0". Przyjrzymy się także sytuacji po pandemii w Londyńskich instytucjach kultury. W Literackich witaminach Aneta Kamińska.
20.30 – 21.00 – Rozmowy po zmroku: Bohaterowie Wielkiej Bitwy: Symon Petlura – aud. Wacława Holewińskiego
ŻYCIE NA GRANICY – cykl materiałów i reportaży – Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia dla Trójki.
W poniedziałki od 31 sierpnia: 3-minutowe materiały w paśmie "Byle do 13" + 15-minutowe reportaże o 18.15 (Reportaż w Trójce).
Cykl o tym, jak obecnie układają się relacje polsko-niemieckie. Serial rozpoczniemy od spraw najbardziej aktualnych, czyli tego, jak epidemia koronawirusa wpłynęła na życie mieszkańców terenów przygranicznych.
Kolejne odcinki będą opowiadać mi.in. o bezdomnych w Berlinie (którzy przyjechali tu z terenów przygranicznych), o przedsiębiorczych Polakach, targowiskach, o miłościach polsko-niemieckich, o leczeniu transgranicznym oraz o Polakach wyjeżdżających zagranicę na różnego rodzaju zabiegi.
Łącznie cykl będzie składał się z 9 odcinków.
Pierwsze słyszę 7.00-9.00 - Kamil Jasieński zaprasza na rozmowę z Bartkiem Sołtysikiem o wydarzeniu „Spacją się skacze”. Projekt wystartuje 14 września na stronie spacjasieskacze.pl, na youtube i soundcloud, gdzie treści w formie wideoesejów, podcastów i artykułów będą dostępne bezpłatnie. Czego mogą się spodziewać uczestnicy – miłośnicy i twórcy gier?
Stacja Kultura 10.00 – 12.00 – w cyklu Biblioteka Muzyka sprawdzamy co czytają i o czym piszą muzycy. Co kryją ich biblioteczki, co ich ostatnio zachwyciło i jakie książki zabierają na wakacje. Gościem kolejnego odcinka będzie Sara Kordowska, laureatka trzeciej odsłony konkursu „Wydaj płytę z Będzie głośno”.
Stacja Nauka 12.00-13.00 – w 40.rocznicę podpisania porozumień Sierpniowych Patryk Kuniszewicz zaprasza na rozmowy z historykami o znaczeniu i skutkach porozumień zawartych w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej.
Płyta tygodnia - THE ALLERGIES - Say The Word - porywający i bardzo radosny nowy album brytyjskiego duetu z Bristolu. Imprezowa fuzja funku, soulu, hip-hopu, a nawet muzyki latynoskiej. Płyta do zdobycia codziennie w Muzycznym Lunchu po 13.00.
Wieczór Rezydentów 19.00 – 20.00 – Anja Kraft - mimo skomplikowanej sytuacji festiwalowej wytwórnie techno nie zaprzestały dostarczać nowej muzyki - Anja przyjrzy się najciekawszym singlom i remiksom tych wakacji.
Reportaż w Czwórce 21.15 - „Sierpniowe Radio” – reportaż Doroty Bonieckiej-Górny o audycji w Polskim Radiu z 8 września 1980 roku, w której po raz pierwszy można było usłyszeć strajkujących robotników.
17:15 „Skarbonka" - Na koniec wakacji w Skarbonce polecimy do najpiękniejszych zakątków świta i przy okazji porozmawiamy o krajach dla których głównym rozwojem gospodarki jest - TURYSTYKA.
18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Wspomnienia z wakacji, wspomnienia z podróży. Gość: Monika Bronicka, podróżniczka, żeglarka, uczestniczka Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney i Antenach, autorka serii książek dla dzieci "Przygoda na rafie" opowie o swych morskich podróżach, które odbyła ze swoimi dziećmi.
Dla rodziców:
21:00-23:00 „Strefa rodzica” - Edukacja przed i w trakcie pandemii. Jak do tej pory wyglądała edukacja (przed pandemią i w trakcie pandemii), jak będzie wyglądać́ od września, a także, jak powinna wyglądać́, żeby miała sens. Gościem programu będzie dr Mikołaj Marcela, autor książki „Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens”.
Anna Skulska prezentuje program Laureaci nagród specjalnych… (g. 8:00), w którym wysłuchać będzie można nagrań muzyki Fryderyka Chopina w wykonaniu polskiego pianisty – wirtuoza fortepianu, zwycięzcy IX Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1975 roku oraz laureata nagród specjalnych, m.in. za wykonanie mazurków, poloneza i koncertu – Krystiana Zimermana.
Bohaterką audycji Duża Czarna (g. 9:00) Przemysława Psikuty będzie Marguerite Long – francuska pianistka i pedagog (która wykształciła wielu wybitnych, m.in. Samsona Francois). Wysłuchamy w jej wykonaniu m.in. dzieł Faure i Debussy’ego.