Pieśniarz Warszawy, także tej powstańczej, w opowieści prawnuka Michała Fogga: ile koncertów dał Mieczysław Fogg na barykadach Stolicy? Gdzie powstało pierwsze Cafe Fogg? I jak pieśniarz kontaktował się z rodziną podczas 63 powstańczych dni? O tym opowiemy w najbliższym Czasie pogody. Posłuchamy też skeczu z Podwieczorku przy mikrofonie i pieśni z repertuaru Jana Kiepury.
10.00 – 12.30 – Cafe „Muza”: Kevin Kenner – prowadzi Róża Światczyńska
12.30 – 13.00 – Czytelnia: Thomas Bernhard „Zdarzenia. Naśladowca głosów”, Robert Walser „Zbój” – prowadzi Małgorzata Szymankiewicz; Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta
17.00 – 19.00 – Party-tur – prowadzi Adam Sztaba
SCENA TEATRALNA TRÓJKI, 30.08, g. 20.05 - „Nadwrażliwi” – przyg. Barbara Macinik
Autor: Włodzimierz Zakrzewski; adaptacja reżyseria: Katarzyna Łęcka; reżyseria dźwięku – Andrzej Brzoska.
Obsada: Sławomir Pacek, Wojciech Paszkowski, Lidia Bogaczówna, Joanna Sokołowska, Olaf Lubaszenko, Ewa Kania, Olga Sawicka, Alina Kamińska.
Muzyka Igor Przebindowski.
O godz. 19.05 retransmisja koncertu zespołu TULIA z 12 grudnia 2018 r.
W niedzielę ekipę dziennikarzy Czwórki: Martę Hoppe, Weronikę Puszkar i Patryka Kuniszewicza będzie można spotkać na plażach Nieporętu nad Zalewem Zegrzyńskim, gdzie Młodzieżowa Grupa Ratownicza Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zaprezentuje pozorowaną akcję ratunkową, pokaz pierwszej pomocy na fantomie oraz pokaz sprzętu ratowniczego. Na słuchaczy czeka też mnóstwo dobrej muzyki z wakacyjnej czwórkowej playlisty i gadżety Czwórki. Relacji będzie można posłuchać o godz. 11.00, 11.12 w audycji Co Was kręci oraz o 13.00.
Sztuka jedzenia 13.00-14.00 - "Sekrety włoskiej kuchni" to literacka mozaika, która pozwala zrozumieć ducha skąpanej w słońcu Italii. O gotowaniu we Włoszech, które już dawno podniesiono do rangi sztuki, Beata Kwiatkowska porozmawia z Dianą Dąbrowską, filmoznawczynią i animatorką kultury.
Funkadelia 17.00-19.00- od jazzu i jego okolic (Oscar Jerome, Kamaal Williams), przez broken beat (Kuna Maze, Trev, Cengiz), house (Dan Shake i Amp Fiddler, Ben & Dylan), breakbeat (Denham Audio), aż po muzykę jungle (Riffz) i ghetto-tech (Detroit's Filthiest). Będzie także zaproszenie na festiwal Up To Date. Zaprasza Marcin Hubert „Harper”.
Muzyka Dobrego Słowa 20.00-21.00 – na spotkanie z zespołem Pathlife zaprasza Przemek Goławski. Pathlife to debiutanci z 2018 r., okrzyknięci wtedy największym odkryciem chrześcijańskiego brzmienia w Polsce – jakie mają pomysły na dotarcie z dobrym słowem do słuchaczy i plany na przyszłość?
11:00-12:00 "Źródełko" - W programie: Owijak - poznajemy tańce ludowe, cymbały - poznajemy instrumenty ludowe, Ghana - poznajemy muzykę ludową kraju.
12:00-13:00 "Zwierzyniec" - Jakie owady kojarzą nam się z tymi najbardziej pracowitymi, jakie owady działają w zespole, tworzą niezwykle społeczeństwo? Mają królową i co najważniejsze jak każde dziecko kochają słodycz? Dziś porozmawiamy o pszczołach. Tym razem jednak skupimy się na budowie pszczół, na tańcu pszczół, na różnych pszczelich ciekawostkach jak np. w ciągu minuty pszczoła porusza 11 400 razy skrzydłami. Opowiemy o tym jak są istotne. Ile miodu produkuje jedna pszczoła w ciągu całego swojego życia? Jedną łyżeczkę. Zatem Pszczeli i miodny Zwierzyniec.
15:00-16:00 "Zapraszamy do stołu" - Przez wakacje odwiedziliśmy wiele krajów i kosztowaliśmy wielu ciekawych potraw. Czas na nasze polskie pyszności. O nich opowie Agnieszka Ciecierska, dziennikarka, prowadząca audycję "Smak na tak" i jak nikt zna się na polskich przysmakach.
17:00-18:00 "Kulturoteka" – Rozmowa z Agnieszką Karp-Szymańską, dyrektor programową porjektu o wystawie „PAWIE PIÓRO. JÓZEF WILKOŃ. ILUSTRACJE” w ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej OJCE I DZIATKI. Właśnie pawie zajmują w twórczości artysty miejsce szczególne, swoisty leitmotiv, przewijający się i powracający począwszy od lat 60-tych do dzisiaj. Wydane w 1961 roku przez Naszą Księgarnię „Pawie wiersze” były przełomowym dziełem dla młodego i początkującego jeszcze ilustratora. Tadeusz Kubiak, po zobaczeniu zamaszyście namalowanych ptaków, postanowił napisać poezję specjalnie dla nich. To w pawich piórach najdosadniej objawiła się fascynacja artysty taszyzmem (od franc. tache – plama). Doskonałe operowanie plamą barwną wyróżniało go na tle innych wybitnych postaci Polskiej Szkoły Ilustracji. Wystawa dostępna do 4 września na krakowskich Plantach.
Dla dorosłych:
21:00-22:00 "Kulturalna strefa" - Gościem audycji będzie Grażyna Karwowska-Winiarek, dyrektor V Międzynarodowego Festiwalu Ulicznych Teatrów Lalkowych „Lalka na scenie”. W tym roku odbędzie się w pierwszy weekend września na Rynku Nowego Miasta w Warszawie. Założeniem projektu jest kultywowanie wielowiekowej obecności teatru lalki w przestrzeni miasta. Każda jego odsłona to popisy sławnych marionetek i pacynek. „Lalka na scenie” ma zatrzymać przechodnia, uzmysłowić mu wartości i znaczenie prezentowanego europejskiego dziedzictwa kulturowego. Ożywienie drewnianych aktorów i pacynek, przeniesienie widzów w świat dzieciństwa i marzeń – pobudza zmysły, a wszystko to z dużą dawką radości i magii.
NIEDZIELA 30 LIPCA
W programie Chopin live (g. 15:00), prowadzonego przez Krzysztofa Dziubę, przyjrzymy się studyjnemu albumowi Chopin na pięciu kontynentach Marii Pomianowskiej. Spojrzymy, które dzieła Chopina, kojarzą się artystce z Afryką, Persją, czy Arabią.