Przed pełnymi godzinami: 7,9,11,14,16 i 18 - informacje nawiązujące do przypadającej tego dnia 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej
We wtorkowych "Czterech Porach Roku" (9:00-12:00) w cyklu „Reporter w drodze” Maciej Walecki odwiedzi jednostkę Wojsk Obrony Terytorialnej w Radomiu. Będziemy rozmawiać nie tylko o motywach młodych ludzi, którzy postanowili wstąpić do WOT, ale przede wszystkim o tym jaki sposób "Terytorialsi" wspierają lokalne społeczności i to nie tylko w dobie pandemii korona wirusa (pomoc osobom starszym, dostarczanie środków do dezynfekcji otwierającym się właśnie szkołom, oddawanie krwi czy patrolowanie lasów, by przeciwdziałać pożarom). Powiemy też, jak Wojska Obrony Terytorialnej włączyły się w obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Porozmawiamy również z laureatką akcji "Moje Archiwum". Będziemy też mówić o zainaugurowanym właśnie programie "Pod biało – czerwoną", dzięki któremu w gminach i powiatach miałyby stanąć maszty z polską flagą, które miałyby upamiętniać obchodzone w ostatnich miesiącach rocznice. Konkursy "Co tu nie gra?" i "Od małego dla dużego" oraz drugi odcinek słuchowiska "Zły" wg Leopolda Tyrmanda. Zaprasza Agnieszka Kunikowska.
Pomiędzy 13:00 a 15:00 "Muzyczna Jedynka" – Maria Szabłowska porozmawia z Natalią Kukulską o premierze albumu „Czułe struny”.
Po 19:00 specjalne wydanie "Eureki" – audycja poświęcona miejscom pamięci w Warszawie, w tym Tablicom Tchorka i projektowi "Tablice Pamięci". Prowadzenie – Dorota Truszczak.
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek
Historia na przestrzeni ponad 1000 lat opowiedziana muzyką - tak zapowiada się V Koncert Niepodległości "Westerplatte" organizowany z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Będzie to opowieść o walce o dostęp do polskiego morza. Historia znalazła odzwierciedlenie w polskich pieśniach, których trud odnalezienia - np. w kronikach Galla Anonima zadali sobie organizatorzy wydarzenia. Niemal wszystkie utwory zaaranżowano w otoczeniu współczesnej instrumentalistyki. Pojawią się brzmienia z kręgu jazzu, rocka, muzyki klasycznej, elektronicznej czy poezji śpiewanej. Szczegóły o godz. 9.30 w rozmowie z Jackiem "Wiejskim" Górskim, prezesem Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej oraz reżyserem, scenarzystą i producentem wydarzenia.
1 września to też dzień powrotu dzieci do szkół. W tym roku - po kilku miesiącach przerwy - powrót związany jest z bezprecedensowymi wyzwaniami. W Poranku Dwójki skupimy się na kształceniu muzycznym i porozmawiamy, jak rzeczywistość pandemiczna wpływa na naukę w szkołach artystycznych i ich uczniów. Naszym gościem będzie Wojciech Walczak - dyrektor Polskiej Orkiestry Młodzieżowej LYO, sekretarz Zarządu Polskiej Rady Muzycznej. Początek rozmowy o godz. 8.30.
W audycji również zapowiedź premiery polskiego przekładu książki o rtm. Pileckim "Ochotnik" Jacka Fairweathera. Natomiast w cyklu Wiersz na Dzień Dobry - poezja będąca znakiem oporu dla ludzi sprzeciwiających się totalitarnej władzy – „Potęga smaku” Zbigniewa Herberta.
09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek
W tygodniu, w którym obchodzimy 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku, posłuchamy wierszy, które w latach 70.i 80. były znakiem sprzeciwu wobec totalitarnego systemu i przynosiły nadzieje na zmiany w czasie zarówno istnienia pierwszej "Solidarności" jak i stanu wojennego. Będę to utwory Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Stanisława Barańczaka, Wiktora Woroszylskiego oraz piosenka Jacka Kaczmarskiego.
12.05 – 12.10 – Narodowe Czytanie – aut. Małgorzata Szymankiewicz – specjalne audycje od dziś do piątku włącznie oraz filmy na stronie i w mediach społecznościowych Dwójki zapowiadające sobotnie wydarzenie
12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: o. Stanisław Opiela (powtórzenie)
13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Maciej Grzybowski – opracowanie Róży Światczyńskiej
16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla
W Literackich witaminach - Adam Lipszyc.
21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Apokalipsa 1939. Początek – aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek
1-4 września, g. 11.45 – Narodowe czytanie 2020 - Sceny fantastyczne z „Balladyny” Juliusza Słowackiego - przyg. Barbara Marcinik.
Czytają Jaśmina Polak (jako Goplana, Talent Trójki w kategorii Teatr) oraz Maciej Makowski i Piotr Polak (brat Jaśminy). Muzyka: Tomek Wachnowski
Pierwsze słyszę 7.00-9.00 – mieszkanie dla studenta – jak się zmienia rynek mieszkań w akademickich miastach w sytuacji pandemii i ograniczenia zajęć stacjonarnych?
Stacja Kultura 10.00-12.00 – Dookoła świata szlakiem mieszkań - jak mieszkają Francuzi? Podobno w środku znajdziemy pomieszanie stylów, meble vintage i mnóstwo tapet na ścianach. A jak wyglądają z zewnątrz mieszkania i domy we Francji? Poza tym w audycji wywiad z Miłym ATZ, który wystąpi 4 września na Czwartej Scenie Czwórki na Festiwalu Up to Date w Białymstoku.
TOP 17.00-19.00 - W Warszawie powstaje wirtualny wehikuł czasu - „Wykreślona Warszawa” – aplikacja, dzięki której będzie można zobaczyć, jak wyglądałaby Warszawa, gdyby nie zniszczenia II Wojny Światowej. W audycji Kuba Marcinowicz przejrzy też aplikacje, które przydadzą się w szkole: zaawansowane kalkulatory, plany lekcji itp.
Strefa Prywatna 20.00-21.30 – w dniu rozpoczęcia tego nietypowego roku szkolnego Kuba Jamrozek zaprasza do Czwórkowej Strefy Relaksu, gdzie będzie czas na aktywności i "dolce far niente". Pomedytujemy, sprawdzimy jak mindfulness pomogło zrelaksować się dziennikarzom Czwórki i rozluźnimy nasze ciało na parkiecie.
Numer Raz na Fali 22.00-00.00 – Numer Raz, czyli Michał Witak przedstawi nowości z USA - nie zabraknie nowych produkcji niezwykle płodnego producenta 38spesh. Poza tym Conway The Machine, Alchemist & Freddie Gibbs, Conway The Machine - czyli przegląd najlepszych wersów i bitów od wschodniego do zachodniego wybrzeża USA.
11:00 "Leszek i Miś Michaś" - Wyruszamy dziś do szkół i przedszkoli. Leszek opowie Misiowi, jak uczyli się ludzie dawniej, gdy dostęp do nauki nie był tak popularny, kiedy powstały pierwsze szkoły i jakich przedmiotów w szkole dawniej używano. Czym był kałamarz, do czego służyła stalówka?
15:00 "Popołudnik w PRD" - Jak się uczyć, żeby się nauczyć? O sposobach skutecznego uczenia się.
15:30 "Jak zostać reporterem" - nowy cykl krótkich instruktaży o zawodzie i pracy reportera radiowego, ma zachęcać dzieci do nagrywania własnych reportaży.
18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Czym jest Aikido? Jaka jest różnica pomiędzy Aikido a innymi walkami wschodu? Jaka jest filozofia Aikido? Kiedy można rozpocząć naukę i czy może być na nią za późno. Gość: Przemysław Gawroński - trener Aikido.
Dla dorosłych:
21:00-23:00 "Strefa rodzica" - W programie zajmiemy się pułapkami odchudzania. W pierwszej godzinie audycji w kontekście żywienia i utraty wagi z prof. Dariuszem Włodarkiem, dietetykiem.
A po 22:00 w aspekcie psychologicznym z Elżbietą Grabarczyk, psychologiem specjalizującym się w terapii uzależnień.
Marcin Majchrowski w programie Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny? (g. 12:00) zaprezentuje Koncert fortepianowy e-moll w wersji kameralnej w wykonaniu Kevina Kennera (zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego z 1990 roku) oraz jednego z najbardziej kreatywnych europejskich kwartetów smyczkowych Apollon Musagete Quartet oraz wybitnego kontrabasisty Sławomira Rozlacha.