Polskie Radio

Klasyka literatury w mistrzowskich wykonaniach na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2020 15:37
W Dwójce "Lewa wolna" Józefa Mackiewicza. Tytuł powieści może oznaczać "danie drogi" bolszewizmowi. Książka łączy fikcję powieściową z autentycznymi wydarzeniami okresu wojny polsko-bolszewickiej. W Trójce Narodowe czytanie 2020 - Sceny fantastyczne z "Balladyny" Juliusza Słowackiego. Zapraszamy.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Pezibear
logo

O godz. 10:35 - od 31 sierpnia do 25 września – "ZŁY" Leopolda Tyrmanda. Słuchowisko w odcinkach z roku 1994 - jedna z najsłynniejszych, legendarnych powieści czasu PRL.

Akcja powieści toczy się w Warszawie w latach 50. XX wieku: ruinach Śródmieścia i "Dzikiego Zachodu" Woli, gruzach północnego Muranowa, odbudowywanym Starym Mieście Jest to niezwykle inteligentny opis Polski Ludowej, przebrany w strój ni to kryminału, ni to romansu, ni to westernu.

Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym że wszyscy atakowani – to chuligani. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Podziemny światek Warszawy rusza na wojnę. Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy, niezwykłe, świetliste spojrzenie. A dodatkowo w tle historia miłosna, której osią jest Marta Majewska, niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.

Słuchowisko pochodzi z roku 1994. Reżyserował Janusz Kukuła, wystąpili: Marina Opania, Marek Obertyn, Krzysztof Kolberger, Jerzy Kamas, Agnieszka Pilaszewska, Bronisław Pawlik, Wiesław Drzewicz i inni. Realizacja  – Andrzej Brzoska,  opracowanie muzyczne Tadeusz Deszkiewicz, adaptacja Bogumiły Prządki​. 

O g. 21.45 - od 31.08 do 6.09 - poezja Juliusza Słowackiego

O g. 23.50 - od 24 sierpnia do 13 września „Było minęło… Wspomnienia” Bohdana Korzeniewskiego, Archiwum PR. 

Przypomnimy fragmenty wspomnień profesora Bohdana Korzeniewskiego. Nagrał je w 1993 roku dla radiowej Jedynki Andrzej Łapicki. W tym roku wspomnienia opatrzone tytułem "Było, minęło…" wydał Państwowy Instytut Wydawniczy. 

logo

11.00 – 11.10 – To się czyta latem: Robert Walser "Zbój", czyta Jarosław Gajewski, odc.1

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 40 (powtórzenie)

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz „Zdobycie władzy”, czyta Marcin Hycnar, odc. 22


logo

1-4 września, g. 11.45 – Narodowe czytanie 2020 - Sceny fantastyczne z „Balladyny” Juliusza Słowackiego - przyg. Barbara Marcinik.

Czytają Jaśmina Polak (jako Goplana, Talent Trójki w kategorii Teatr) oraz Maciej Makowski i Piotr Polak (brat Jaśminy). Muzyka: Tomek Wachnowski


logo

14:00 Słuchowisko "Chatka Puchatka"-  Słuchowisko na podstawie książki Alana Alexandra Milne w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r. Wykonawcy:  Szczepkowski Andrzej, Sobieska Joanna, Pawlik Bronisław, Milde Ewa, Michnikowski Wiesław, Majerówna Wanda, Kuśmierska Ilona, Kociniak Jan, Bończak Jerzy.

12:15 "Wakacyjny bajkowy kącik" - Bajka pt. "Świerszcz" cz.10. Czy zwierzęta potrafią powiedzieć nam coś mądrego? Czy potrafią być stróżami domowego ogniska? Nie wszystkie, ale tajemniczy świerszcz to prawdziwy przyjaciel każdego dobrego człowieka. Opowieść o przyjaźni, dobrym sercu i odległych krainach.

19:10 "Książka do poduszki" - ostatni fragment książki "Papiernik. Targowisko Opowieści" Rocha Urbaniaka.

Jest takie targowisko, które pojawia się raz na dwa lata i tylko nieliczni wiedzą gdzie je znaleźć. Targowisko gdzie handlarze z najdalszych krain oferują towary tak niezwykłe, że aby je kupić, przy ich straganach tłoczą się zarówno pasterze, mędrcy, wędrowcy i magowie, jak i królowe, książęta czy cesarze. Te skarby to opowieści, a sprzedają je Papiernicy. Opowieści dzieją się cały czas, i bardzo łatwo je przeoczyć. Dzieją się głęboko pod ziemią i wysoko w chmurach, w głębi mórz i w blasku odległych gwiazd. Jeden Papiernik nie dałby rady złapać ich wszystkich. Dlatego jest ich wielu. Czyta Beata Piechowska-Olszewska.

19:00-21:00 "Wieczorne pogaduchy" - Ciąg dalszy przygód Przyjaciół z Różanego Zakątka w zamku Skrzatów Górskich, Hermie.  


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU