Polskie Radio

"Muzyczny Lunch" i "Chop-in-pop"

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 15:20
Będzie o obronie Westerplatte, "Balladynie" i jubileuszu 110-lecia Opery Poznańskiej, a także zaprosimy na wywiad z grupą Tropical Soldiers In Paradise, która zagra na Czwartej Scenie Czwórki na festiwalu Up To Date w Białymstoku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/tookapic
logo

W audycji "Cztery Pory Roku" (9:00-12:00) zajmiemy się, wraz ze Słuchaczami, imieniem dla jedynkowego Łosia. Podsumujemy także akcję Moje Archiwum, gościem będzie dr Marcin Zarzecki Prezes Polskiej Fundacji Narodowej, przedstawimy także najciekawsze opowieści i zgłoszenia naszych Słuchaczy.

Opowiemy o tegorocznym "Narodowym Czytaniu" Balladyny, o zdalnym nauczaniu w szkołach podstawowych. Poza tym, poradnik językowy oraz konkursy.  Zaprasza Roman Czejarek.​

Po 19:00 "Eureka" - Obrona Westerplatte zapisała się w historii jako symbol bohaterskiej postawy garnizonu polskich żołnierzy po ataku niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein na Wojskową Składnicę Tranzytową w dniu 1 września 1939 roku o godzinie 4.45, który uznaje się za początek wybuchu II wojny światowej. Wagę rozgrywających się walk podkreślały komunikaty Polskiego Radia - "Westerplatte broni się nadal" - nadawane w pierwszych dniach września w całym kraju.

Przypomnimy przebieg minionych wydarzeń, powiemy o tym, jaką rolę pełniło Westerplatte podczas kolejnych lat II wojny światowej, gdy utworzono na tym terenie obóz koncentracyjny oraz po jej zakończeniu i upamiętnieniu tego miejsca. Do czasów współczesnych pozostaje ono ważnym ośrodkiem kształtowania pamięci historycznej, jej przykładem jest słynne spotkanie papieża Jana Pawła II z młodzieżą w dniu 12.06.1987 roku gdzie padły często przywoływane słowa "Każdy z was, młodzi przyjaciele, znajduje też w życiu jakieś swoje Westerplatte, jakiś wymiar zadań, które musi podjąć i wypełnić, jakąś słuszną sprawę, o którą nie można nie walczyć, jakiś obowiązek, powinność, od której nie można się uchylić, nie można zdezerterować."

Gośćmi audycji będą: Grzegorz Berendt, prof. Uniwersytetu  Gdańskiego, z-ca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i prof. Wojciech Turek, kustosz, pracownik naukowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku​. Zaprasza Katarzyna Jankowska.

Po 21:00 "Moje Książki" Magdy Mikołajczuk. W audycji: Alina wzorowana na popularnej polskiej aktorce, szemrana aplikacja o nazwie  Balladyna 2.0., Grabiec jako poczciwy blokers, Balladyna i Alina jako androidy... czyli "Balladyna" Słowackiego jako inspiracja dla współczesnych autorów.

Gaja Grzegorzewska, Łukasz Orbitowski i Robert Małecki opowiedzą o swoich opowiadaniach z tomu "Balladyna",  w którym ośmioro polskich pisarzy wzięło na warsztat wątki z dramatu Słowackiego. Poza tym: "Balladyna'68", czyli o komediowym poemacie, w którym Jeremi Przybora "spłycił i uprzystępnił" (jak sam mówił) tekst Słowackiego, a Jerzy Wasowski napisał do niego  muzykę. W sobotę 5 września "Balladyna" będzie tematem tegorocznego Narodowego Czytania.​


logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Gościem Poranka Dwójki będzie Łukasz Borowicz. Wybitny dyrygent otrzymał - po raz kolejny! – Diapason d`Or - najwyższe wyróżnienie najbardziej opiniotwórczego we Francji i jednego z najważniejszych na świecie miesięczników muzycznych Diapason. Prestiżowy magazyn przyznał wyróżnienie za płytę Nikolai Tcherepnin, Narcisse et Echo op. 40, La Princesse Laintaine op.4 nagraną przez jedną z najlepszych orkiestr Europy – Bamberger Symphoniker pod batutą Łukasza Borowicza. ​

W recenzji, która ukazała się na łamach magazynu Diapason podkreślono, iż Borowicz eksploruje faktury otrzymując często nieprawdopodobną przejrzystość brzmienia i przybliża  muzykę Czeriepnina do jej wpływów francuskich (Dukas, Debussy, Ravel, Schmitt) nie pomijając oddziaływania na nią Nikolaja Rimskiego-Korsakova czy Anatolija Ladowa.  Zdaniem recenzenta impresjonistyczne odczytanie tej muzyki zapełni w dyskografii puste miejsce po nagraniu Giennadija Rożdiestwienskiego - czytamy na stronie Filharmonii Poznańskiej.

W audycji opowiemy też o planach związanych z jubileuszem 110-lecia Opery Poznańskiej. 30 września 1910 roku instytucja ta zainaugurowała swoją działalność "Czarodziejskim fletem". I również koncertowe wykonanie tej opery Wolfganga Amadeusza Mozarta uświetni tegoroczną rocznicę. Za pulpitem dyrygenckim stanie dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu Gabriel Chmura. O jubileuszowym występie oraz o planach Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu porozmawiamy z Gabrielem Chmurą oraz dyrektor Teatru Renatą Borowską-Juszczyńską. Początek spotkania - godz. 9.30.

Ponadto w audycji:

- wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego wychodzi do widzów z plenerowym spektaklem "Los Mimos"

- wizyta w dzielnicy związanej z Wilhelmem Sasnalem, miejscu nazywanym "tarnowską Nową Hutą" - Mościcach.

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

W tygodniu,  w którym obchodzimy 40. rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku, posłuchamy wierszy, które w latach 70. i 80. były znakiem sprzeciwu wobec totalitarnego systemu i przynosiły nadzieje na zmiany w czasie zarówno istnienia pierwszej „Solidarności” jak i stanu wojennego. Będę to utwory Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Stanisława Barańczaka, Wiktora Woroszylskiego oraz piosenka Jacka Kaczmarskiego.

12.05 – 12.10 – Narodowe Czytanie – Sceny z Balladyny – aut. Małgorzata Szymankiewicz

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: o. Stanisław Opiela (powtórzenie)

13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Maciej Grzybowski – pianista prezentuje nagrania ze swoich muzycznych zbiorów

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY już po raz 12. odbędzie się w Lublinie. Od początku swojego istnienia lubelski festiwal stawia sobie za cel śledzenie nieoczywistych związków dawnego i współczesnego, archaicznego i najnowszego. W tym roku hasłem przewodnim imprezy będzie "O obrotach", które pozwoli na obserwację kulturowych połączeń w czasie i przestrzeni – opowiada o tym nasz gość – kompozytor i szef artystyczny Festiwalu - Jerzy Kornowicz ( g.16.30).

Ponadto w audycji rozmowa z laureatkami nagrody Europejski Poeta Wolności, z Moniką Drożyńską o jej wystawie Dwa znaczy My, omówienie powieści Michaela Chabona - "Telegraph Avenue", inauguracja cyklu online Biblioteka dla seniora.

W Literackich witaminach – Karol Maliszewski.


logo

1-4 września, g. 11.45 – Narodowe czytanie 2020 - Sceny fantastyczne z „Balladyny” Juliusza Słowackiego - przyg. Barbara Marcinik.

Czytają Jaśmina Polak (jako Goplana, Talent Trójki w kategorii Teatr) oraz Maciej Makowski i Piotr Polak (brat Jaśminy). Muzyka: Tomek Wachnowski.

Dodatkowy odcinek w sobotę 5 września w audycji Zapraszamy na weekend (g. 9.45), do tego w audycji także rozmowa Moniki Suszek z ministrem Wojciechem Kolarskim z Kancelarii Prezydenta (g. 9.30).


logo

Pierwsze słyszę 7.00-9.00 – Spotify rozpoczęło współpracę z League of Legends - co to oznacza w obliczu zbliżających się 10. Mistrzostw Świata w LOL Worlds 2020? Poza tym w audycji porozmawiamy o projekcie nowych przepisów chroniących zwierzęta w Niemczech, w którym zapisany będzie m.in. obowiązkowy spacer z psem.

Muzyczny Lunch 13.00-14.00 - wywiad z grupą Tropical Soldiers In Paradise, która 5 września zagra na Czwartej Scenie Czwórki na festiwalu Up To Date w Białymstoku.

Czat Czwórki 15.00-17.00 – Piotr Firan zaprasza na dyskusję o podatku od cukru, który wejdzie w życie z początkiem nowego roku i obejmie słodzone cukrem i substancjami słodzącymi napoje oraz alkohole. Czy zmieni nasze nawyki żywieniowe?

Strefa Prywatna 20.00-21.30 – Spośród 2000 uczestników badania poświęconemu hazardowi online, ponad 80 osób dokonało w ciągu 12 miesięcy zakładów pieniężnych w grach hazardowych w internecie. Jak i w co grają Polacy? Ilu z nich wpada w uzależnienie? Czy hazard online jest bardziej niebezpieczny od tradycyjnego? Kuba Jamrozek porozmawia o tym z dr Bernadetą Lelonek-Kuletą, adiunktem w Katedrze Zdrowia Publicznego KUL.


logo

7:00 -10:00 "Poranek" - Naj, naj, największe ... na świecie. Największe maszyny, pojazdy, statki, samoloty. Ludzkość zawsze miała pęd do tego, aby tworzyć ekstremalnie duże rzeczy. Czasem to przejaw konieczności, czasem ekonomii, a czasem potrzeby zbudowania czegoś, o czym będzie mówił cały świat. W Poranku sprawdzimy, ile metrów mierzy największy statek na świecie, ile kilometrów ma najdłuższy most, jak wygląda największy pociąg świata albo tunel. Poszukamy też największego roweru, ciężarówki, samochodu osobowego oraz innych "naj".

17:15 "Opowieści z lasu Joszka Brody" - Prezentacja kultury Beskidów, ludowych instrumentów muzycznych i muzyki tradycyjnej prowadzona przez znakomitego folkowego muzyka lutnika. Tematem  pierwszego odcinka będzie tekst Adama Mickiewicza z „Pana Tadeusza” opisujący grę Wojskiego na rogu. Tekst Wieszcza jest przeczytany, omówiony oraz zagrany na rogu długim, krętym, cętkowanym. Słowa Mickiewicza Joszko Broda potraktował jak zapis nutowy i wykonał według niego utwór muzyczny. To pierwsze takie wykonanie w historii.

18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Kontynuujemy podróż Koleją Transsyberyjską z Zofią Nowaczyk, podróżniczką, fotografką, którą skończyliśmy w Mongolii. I właśnie o tym kraju będzie dzisiejszy Podwieczorek.

Dla dorosłych:

23:00-1:00 "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Gościem programu będzie Ola Błachno, która opowie o finale jej projektu internetowego. Ponadto nowe płyty od GoGo Penguin i Marcin Wasilewski Trio oraz wizyta w Nashville- nowe płyty od Josha Turnera, Tima McGraw czy Marcusa Kinga.


logo

W programie Romantyczne brzmienia (g. 19:00) Magdalena Łoś zaproponuje nagranie Tria Es-dur op. 3 Ludwiga van Beethovena w wykonaniu L'Archibudelli. Zabrzmi również fragment słynnej V Symfonii tego kompozytora.

Mariusz Gradowski w audycji Chop-in-pop (g. 21:00) zaprezentuje m.in. utwory z płyty The Chopin Project islandzkiego multiinstrumentalisty Ólafura Arnaldsa i Alice Sary Ott. Artyści udowadniają, że klasyka jest dla wszystkich i, nawet polana popową pomadą, nie traci nic ze swej głębi i technicznego wyrafinowania.


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU