Pomiędzy 9:00 a 12:00 "Cztery Pory Roku" a w nich w cyklu realizowanym wspólnie z Ministerstwem Zdrowia w ramach programu Narodowej Strategii Onkologicznej będziemy rozmawiać o profilaktyce antynowotworowej dotyczącej raka jelita grubego (objawy, podstawowe badania, jak często je wykonywać, dieta etc.) – na ten temat nasz ekspert onkolog prof. Lucjan Wyrwicz.
Odliczamy dni do Narodowego Czytania, tym razem „Balladyny” Juliusza Słowackiego.
Z kolei z dr. Michałem Sutkowskim (lekarzem rodzinnym) porozmawiamy o tym jak przygotować dzieci, zwłaszcza te najmłodsze, do pierwszych dni w szkole w dobie koronawirusa i obowiązującego reżimu sanitarnego. Jak nauczyć je przestrzegania zasad, jak z nimi rozmawiać, na co zwrócić uwagę i na co uczulić.
W cyklu „Smaki polskie” Małgorzata Raducha o regionalnych daniach w miejscach odwiedzanych podczas tegorocznego Lata z Radiem. Plus konkursy „Co tu nie gra?” i „Od małego dla dużego” oraz kolejny odcinek słuchowiska „Zły” wg Leopolda Tyrmanda.
Zaprasza Roman Czejarek.
Po 21:00 Joanna Sławińska zaprasza na specjalne wydanie "Magazynu Bardzo Filmowego" z Koszalina.
Rozpoczynają się festiwale, które łączą się z osobą Krzysztofa Zanussiego. - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji 2-12 września, a o Złotego Lwa powalczy film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta "Śniegu już nigdy nie będzie" oraz w Koszalinie - Festiwal Debiutów "Młodzi i Film" 1-5 września.
Tematem przewodnim Magazynu Bardzo Filmowego będzie twórczość Krzysztofa Zanussiego, którego oba te festiwale nagrodziły (Koszalin - Grand Prix w 1973 roku, Wenecja - Złoty Lew w 1984 r.).
W audycji relacja i wywiady festiwalu koszalińskiego z twórcami i aktorami debiutanckich polskich filmów, fragment archiwalnej rozmowy z Krzysztofem Zanussim i wspaniała muzyka filmowa.
Poza tym opowiemy o zbliżającym się wielkim festiwalu dokumentów z całego świata: Millenium Docs Against Gravity. Od 4 do 18 września potrwa edycja kinowa w siedmiu miastach festiwalowych: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy. Od 19 września do 4 października potrwa część online, w czasie której zostanie zaprezentowane na stronie mdag.pl ponad 100 filmów z tegorocznego programu oraz odbędą się spotkania z twórcami, bohaterami i ekspertami.
Jak zawsze w MBF omówimy wybrane premiery kinowe.
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek
Jest jeden dzień w roku, kiedy poziom czytelnictwa osiąga niespotykany wcześniej wzrost - czyta cała Polska, także Polacy za granicą. W tym roku ma być podobnie - 5 września kulminacja Narodowego Czytania. Lekturą tegorocznej akcji jest "Balladyna" Juliusza Słowackiego. Jak co roku Narodowe Czytanie zainauguruje w warszawskim Ogrodzie Saskim para prezydencka. Na scenie wystąpi ponad 60 aktorów, m.in. Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Stanisław Brudny, Andrzej Mastalerz i Rafał Zawierucha. O 9. odsłonie Narodowego Czytania porozmawiamy z ministrem Wojciechem Kolarskim z Kancelarii Prezydenta RP. Początek spotkania o godz. 9.30.
Godzinę wcześniej opowiemy o startującym w piątek największym festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce - Millenium Docs Against Gravity. Filmy, które zostaną zaprezentowane w tym roku spaja hasło przewodnie festiwalu "Z czułości do świata". O dokumentach odnoszących się do współczesnych problemów globu oraz o niezwykłych portretach nietuzinkowych osób porozmawiamy o godz. 8.30 z Arturem Liebhartem - dyrektorem Festiwalu.
Ponadto w audycji:
- Sinfonia Iuventus i inauguracja sezonu artystycznego
- książka "Zakłamane życie dorosłych" Eleny Ferrante i padające w powieści pytania: po co dorastamy? Kim się stajemy? Do kogo się upodabniamy?
12.05 – 12.10 – Narodowe Czytanie – fragmenty Balladyny czytane przez młodych aktorów – aut. Małgorzata Szymankiewicz
12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: o. Stanisław Opiela, wyd. Elżbieta Łukomska (powtórzenie)
13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Maciej Grzybowski prezentuje nagrania ze swoich zbiorów muzycznych
16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla
Krakowski Teatr Komedia (KTK) podobnie jak wiele innych instytucji wchodzi do świata on-line. O wyzwaniach związanych z przenoszeniem się sztuki do internetu rozmawiamy z Panią Anną Stasiak-Apelską, Prezesem Zarządu KTK, (g.16.30).
Ponadto o swojej najnowszej książce „Książę” opowiada jej autorka Magdalena Parys. W audycji przedstawiamy założenia instalacji Artura Żmijewskiego i badaczki pamięci Zagłady Zofii Waślickiej-Żmijewskiej. To zewnętrzna część trwającej w gmachu POLIN wystawy czasowej „Tu Muranów”, oraz zapowiadamy Europejski festiwal Smaku w Lublinie. W Literackich witaminach – Ewa Hoffmann- Piotrowska.
17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Koniec chrześcijańskiego imaginarium – aud. Michała Szułdrzyńskiego
Koniec chrześcijańskiego imaginarium. Gościem w audycji jest Marcin Kędzierski – Dyrektor i główny ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.
20.00 – 20.30 – Rozmowy po zmroku: Witkiewiczowie – aud. Doroty Gacek i Anny Lisieckiej (powtórzenie)
1-4 września, g. 11.45 – Narodowe czytanie 2020 - Sceny fantastyczne z „Balladyny” Juliusza Słowackiego - przyg. Barbara Marcinik.
Czytają Jaśmina Polak (jako Goplana, Talent Trójki w kategorii Teatr) oraz Maciej Makowski i Piotr Polak (brat Jaśminy). Muzyka: Tomek Wachnowski.
Dodatkowy odcinek w sobotę 5 września w audycji Zapraszamy na weekend (g. 9.45), do tego w audycji także rozmowa Moniki Suszek z ministrem Wojciechem Kolarskim z Kancelarii Prezydenta (g. 9.30).
Stacja Kultura 10.00-12.00 - Ugly Americans, Luther czy The Vow? Który serial obejrzeć? Podpowie Kaja Klimek. W cyklu Instakultura Ola Jasińska sprawdzi, co kryje się na instagramie pod hasztagiem Balladyna i Juliusz Słowacki - Narodowe Czytanie już w najbliższą sobotę.
Dajesz radę 14.00-15.00 – Tureckie seriale biją rekordy popularności i wszyscy znają tytuł chociaż jednego (Więzień miłości, Przysięga). Przeważnie mają nieskomplikowaną fabułę, słowa często się powtarzają, więc szybko można załapać pierwsze wyrazy.. Podobno turecki jest łatwy i można nauczyć się go (i to na całkiem niezłym poziomie) z aplikacji mobilnych. Spróbujecie? Zaprasza Ania Hardej.
Strefa Prywatna 20.00-21.30 - spotkanie z Małgorzatą Bieniaszewską, mentorka przedsiębiorców, psychologiem i filologiem angielskim. W wieku 21 lat, podczas studiów, przejęła firmę od śmiertelnie chorego taty. Obecnie prowadzi prawdziwie rodzinną firmę, zatrudniając siostrę, męża i szwagra. Cała załoga liczy niemal 100 osób. Jak to jest wziąć na barki taką odpowiedzialność w tak młodym wieku? Co to znaczy być szefową w męskim biznesie?
Strefa Sportu 21.30-22.00 - Jan Błachowicz może być pierwszym Polakiem, który zdobędzie mistrzowski tytuł największej federacji mieszanych sztuk walki – UFC. Na rozmowę zaprasza Norbert Michalak.
7:00 -10:00 "Poranek" - Występują w suchych sawannach Afryki, gdzie wędrują wśród otwartych równin i lasów. Jedzą ponad 40 kilogramów jedzenia dziennie. Przy diecie liściastej, oznacza to, że większość czasu spędzają na jedzeniu. Chociaż są bardzo wysokie, nie śpią zbyt wiele, większość z nich ma od około 10 minut do dwóch godzin snu dziennie. Dziś bohaterkami Poranka są żyrafy! Czy wiecie, że spędzają wieczory na mruczeniu do siebie? Ciekawe, co robią o godzinie 7.00.
15:00 "Popołudnik w PRD" - Dzień Wieżowców. Będziemy zgłębiać tajniki budowy wysokich budynków, a także spróbujemy zdobyć Everest, pozostając w Warszawie (Everest Run). A po 16:00 wraca Lista Przebojów Polskiego Radia Dzieciom.
15:30 "Jak będę duży/Jak będę duża" - cotygodniowe reportaże o różnych zawodach, tych mniej lub bardziej znanych.
Jak będę duża zostanę kierowcą lawety… albo zbuduję statek kosmiczny i polecę nim w kosmos. Ciekawe, co trzeba zrobić, żeby zostać artystą, strażakiem albo baletnicą? Pomysłów na przyszłość może być wiele. My poznamy te najciekawsze, najniebezpieczniejsze i… dobrze płatne! Zapraszają Kornelka, Beni i Marta Kawalec.
17:15 "Zbieraj z klasą" - Wracamy do szkoły, ale czy pamiętamy, w czym zabieramy napój do szkoły, w czym nosimy kanapki i czym najlepiej przemieszczać się do szkoły, a także do jakich koszy wyrzucać śmieci - plastik, papier czy szkło? A gdzie wyrzucić maseczkę? Przypomnimy, jak wrócić do szkoły w stylu EKO.
18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Trwają odloty ptaków do ciepłych krajów. Odlatują głównie do Afryki. W podróż pierwsze wyruszyły czajki, za nimi jerzyki i muchołówki. Nie zobaczymy już na polach i łąkach bocianów, we wrześniu pożegnamy skowronki, żurawie, a jaskółki dymówki w październiku.
O ptasich odlotach opowie przyrodnik Bartosz Popczyński.
Dla dorosłych:
21:00 "Strefa rodzica" - W pierwszej godzinie porozmawiamy o tym, jak szkoły przygotowane są na trudności prowadzenia zajęć z dziećmi w okresie pandemii, jakie zalecenia przedstawiło Ministerstwo Edukacji Narodowej i jak wspiera placówki oświatowe w ich wdrażaniu, a także jakie obawy mają dyrektorzy szkół i przedszkoli. Rozmowa z Joanną Wilewską z Departamentu Wychowania i Kształcenia Integracyjnego MEN i członkiem zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty - panem Markiem Pleśniarem.
W drugiej godzinie postaramy się podpowiedzieć jak, będąc rodzicem lub nauczycielem, rozmawiać z dziećmi o koronawirusie w szkole, czy mają sens poświęcone mu lekcje i jak zaopiekować dzieci pod kątem psychologicznym. Naszym gościem (telefonicznie) będzie Marcin Korczyc z Fundacji Ja, Nauczyciel. Opowiemy też o bezpłatnej książce "Koronawirus. Książka dla dzieci" dostępnej w formie pdf i audio w wydawnictwie Poradnia K.
Głównymi bohaterami audycji Marcina Majchrowskiego będą Wojciech Świtała (Ballada g-moll Chopina na fortepianach współczesnym i z epoki) oraz Nelson Goerner – jako solista w Wariacjach B-dur op. 2 i akompaniator Aleksandry Kurzak w pieśniach Chopina. Program Interpretacja niejedno ma imię: Chopin współczesny czy historyczny? – g. 12:00.
Róża Światczyńska w programie Chopin osobisty (g. 18:00) zaprezentuje nagrania Daniiła Trifonowa – rosyjskiego pianisty, laureata wielu międzynarodowych konkursów, m.in. XVI Konkursu Chopinowskiego (III nagroda i nagrody PR za najlepsze wykonanie mazurków).