W piątkowych "Czterech Porach Roku" (9:00-12:00) w przededniu Narodowego Czytania „Balladyny”, ale też w dniu rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego (4.09.1809 r.) o mało znanych faktach z biografii poety będziemy rozmawiać z prof. Markiem Troszyńskim z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, autorem wielu publikacji na jego temat a także redaktorem wydanych niedawno „Dzienników" Juliusza Słowackiego.
Ponadto zapowiedź sobotniego Narodowego Czytania „Balladyny” w materiale Małgorzaty Abgarowicz, a także najnowsze notowanie Turystycznej Listy Przebojów. PL . plus konkursy „Co tu nie gra ?” i „Od małego dla dużego” oraz kolejny odcinek słuchowiska „Zły” wg. Leopolda Tyrmada”.
Zaprasza Agnieszka Kunikowska.
Pomiędzy 13:00 a 15:00 "Muzyczna Jedynka" - Zbigniew Zegler.
Gośćmi piątkowej Muzycznej Jedynki będą Natalia Zastępa i Marcin Sójka, którzy zaprezentują pierwszy wspólny utwór pt.: "Ślady. Jak zostać gwiazdą"
O 23.10 "Piekło już widziałam" reportaż Joanny Bogusławskiej
Alina Dąbrowska w czasie II wojny światowej była więźniarką obozu w Auschwitz, a także kilku innych obozów. Dopiero po kilkudziesięciu latach opowiedziała swoją historię. Alina Dąbrowska urodziła się w 1923 roku. W czasie wojny, 13 maja 1942 roku została aresztowana za działalność konspiracyjną.
Osadzona w więzieniu w Łodzi, po roku podpisała dokument, że jest „wrogiem narodu niemieckiego” i została w 1943 roku wywieziona do Auschwitz. Stamtąd trafiła do Ravensbruck, Malchow, Buchenwaldu i Lipska. Przeżyła dwa Marsze Śmierci.
Przez ponad 50 lat nie była w stanie pojechać do Oświęcimia. Dopiero po latach zdecydowała się opowiedzieć swoją wojenną historię. Po wojnie pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Po przejściu na emeryturę działa na rzecz pojednania polsko-niemieckiego.
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Roch Siciński
Międzynarodowy projekt nawiązujący do muzyki wielkiego artysty Tomasza Stańko i realizowany przez takich muzyków jak Miles Perkin, Jim Black, Amalia Obrębowska i Maciej Obara - to główny punkt Sokołowsko Jazz feat. Tomasz Stańko Jazz. W Poranku Dwójki wraz z Gerardem Lebikiem artystą dźwiękowym, muzykiem i organizatorem wydarzenia porozmawiamy o tym nowym święcie jazzu umiejscowionym w malowniczej miejscowości w Górach Suchych - Sokołowsku. Przed nami trzy dni koncertów i debat. Szczegóły o godz. 9.30.
W audycji opowiemy też o owocach zorganizowanej z okazji 100 rocznicy urodzin Charliego Parkera wycieczce do Kansas City. Wyjazd zakończył się nagraniem płyty “Jammin` with KC“, na której pojawiły się młode talenty polskiej sceny jazzowej obok amerykańskich gwiazd.
Ponadto w Programie znajdą się informacje ze świata seriali: "Wychowane przez wilki". Powiemy też o planach filmowych Meghan Markle i księcia Harry'ego.
09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek
W tygodniu, w którym obchodzimy 40.rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w Gdańsku posłuchamy wierszy, które w latach 70-tych i 80-tych były znakiem sprzeciwu wobec totalitarnego systemu i przynosiły nadzieje na zmiany w czasie zarówno istnienia pierwszej „Solidarności” jak i stanu wojennego. Będę to utwory Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Stanisława Barańczaka, Wiktora Woroszylskiego oraz piosenka Jacka Kaczmarskiego.
12.05 – 12.10 – Narodowe Czytanie - fragmenty Balladyny w interpretacji młodych aktorów – aut. Małgorzata Szymankiewicz
12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: o. Stanisław Opiela
13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Maciej Grzybowski prezentuje nagrania ze swoich zbiorów muzycznych
14.00 – 15.00 – Dźwięki na 95 obrotów – prowadzi Andrzej Sułek
Karol Kurpiński Koncert B-dur na klarnet i orkiestrę, wyk. Franciszek Wybrańczyk, Orkiestra Polskiego Radia, dyr. Stefan Rachoń; Fryderyk Chopin Fantazja A-dur na tematy polskie op. 13, wyk. Garrick Ohlsson - fortepian, Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk ( koncert pamięci Franciszka Wybrańczyka, 20.08.2006);
Karol Szymanowski Słopiewnie - cykl pieśni op. 46 bis, wyk. Jadwiga Gadulanka - sopran, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Markowski; Henryk Mikołaj Górecki Trzy utwory w dawnym stylu, wyk. Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Andrzej Markowski; Znam kolory tego miasta, wyk. Irena Santor, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Andrzej Markowski
16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla
Gościem w audycji jest Stefan Plewniak, nowy kierownik Muzyczny orkiestry Musicae Antiquae Collegium Varsoviense . Dziś Stefan Plewniak poprowadzi wykonanie Requiem Wolfganga Amadeusza Mozarta podczas koncertu w kościele oo. Paulinów p. w. Św. Ducha w Warszawie. Koncert ten dedykowany będzie pamięci zmarłego w zeszłym miesiącu Bernarda Ładysza, który współpracował z Warszawską Operą Kameralną ( spotkanie na antenie g.16.30).
Ponadto w audycji Tomasz Konieczny opowiada o funkcjonowaniu artysty podczas pandemii, zapowiadamy premiery filmowe i zapraszamy do Rzeszowa. W Literackich witaminach - Maria Makaruk.
17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Lang Lang – aud. Andrzeja Sułka
Wywiad z pianistą Lang Langiem w dniu premiery nowej płyty artysty.
21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Strefa literatury: Wspomnienie o Marii Janion – aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek i Małgorzaty Szymankiewicz
1-4 września, g. 11.45 – Narodowe czytanie 2020 - Sceny fantastyczne z „Balladyny” Juliusza Słowackiego - przyg. Barbara Marcinik.
Czytają Jaśmina Polak (jako Goplana, Talent Trójki w kategorii Teatr) oraz Maciej Makowski i Piotr Polak (brat Jaśminy). Muzyka: Tomek Wachnowski.
Dodatkowy odcinek w sobotę 5 września w audycji Zapraszamy na weekend (g. 9.45), do tego w audycji także rozmowa Moniki Suszek z ministrem Wojciechem Kolarskim z Kancelarii Prezydenta (g. 9.30).
Najlepszy Dzień Tygodnia 7.00-9.00 - węgierka, ulena, dąbrówka, mieszaniec – jesień to raj dla miłośników śliwek. Są pyszne, ale kto z nas zdaje sobie sprawę, że np. węgierki korzystanie wpływają na pękające naczynka, a regularne ich spożywanie wpływa pozytywnie na układ nerwowy. Jakie jeszcze wartości zdrowotne mają te owoce i jak je podać?
Stacja Nauka 12.00-13.00 - tajemnice patelni, czyli dlaczego jedzenie przywiera? Patryk Kuniszewicz podejdzie do tematu naukowo i zgłębi to zjawisko.
Dajesz radę 14.00-15.00 – Ada Janiszewska razem z Sylwią Zaremba-Gierz – youtuberką i influencerką modową - podpowiedzą jak stworzyć stylizacje stricte sportowe. Co należy wiedzieć o tych ubraniach, jakie obecnie trendy obowiązują, jak ma się moda sportowa w połączeniu z elegancją?
Będzie głośno 18.00 – 20.00 – rozmowa z zespołem Free Road - uczestnikiem czwartej edycji Wydaj płytę z Będzie Głośno, a także z fotografką Anną Powałowską, która opowie o kulisach tworzenia sesji zdjęciowych na okładki płyt.
15:00 "Popołudnik w PRD" - Krety, dżdżownice, borsuki, króliki.... czyli o zwierzętach, które są mistrzami w kopaniu jam, nor, korytarzy. Wiedzieliście, że kret ma wprawdzie oczy, ale średnicy jednego milimetra? A borsuki są doskonałymi pływakami?
17:15 "Rodzina pod żaglami" - Na łodzi w kopalni złota! Rodzine żeglarzy niewiele rzeczy może już zaskoczyć. Ale zaproszenie na podróż łodzią w kopalni było naprawdę interesujące. Wszystko to w Polsce w Kotlinie Kłodzkiej. Czy widzieli złoto?
18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - W związku z rozpoczęciem roku szkolnego w Polsce, wraz z Mariuszem Totoszko, Justyną Tomańską i ich córką Zosią udamy się do szkoły hiszpańskiej. Zosia jeszcze rok temu uczyła się w Polsce i z własnego doświadczenia wie, jakie są różnice oraz jak wygląda dzień z życia ucznia szkoły w Hiszpanii.
Dla dorosłych:
21:00 "Strefa rodzica" - Wakacje jak za PRL? Powakacyjne refleksje o tym jak zmieniło się spędzanie wypoczynku. Od dawna mówiło się, że świat stoi otworem, ale w tym roku dużo się zmieniło. Okazuje się jednak, że urlopowicze potrafili się do tego dostosować i wiele osób z łatwością przystosowało się do obostrzeń, jakie obowiązywały.
W związku z czym wybierali prywatne kwatery, często o niższym standardzie i na terenie swojego ojczystego kraju. Gościem będzie Szczepan Żurek z towarzystwa krajoznawczego "krajobraz".
Jakub Puchalski w audycji Czarne na białych (g. 22:00) zaprezentuje nagrania legendy pianistyki – Vladimira Horowitza. W programie IX Sonata Skriabina, Fantazja C-dur op. 17 Schumanna i Toccata, Adagio i Fuga C-dur BWV 564 Bacha.