Polskie Radio

Literacki poniedziałek: Tyrmand, Miłosz i bajki dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2020 16:22
"Zły" Leopolda Tyrmanda to jedna z najsłynniejszych powieści czasu PRL. Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym że wszyscy atakowani - to chuligani. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Podziemny światek Warszawy rusza na wojnę. Na lekturę zapraszamy do Jedynki.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/CarolaGuzman
logo

O godz. 10:35 - od 31 sierpnia do 25 września – "ZŁY" Leopolda Tyrmanda. Słuchowisko w odcinkach z roku 1994 - jedna z najsłynniejszych, legendarnych powieści czasu PRL.

Akcja powieści toczy się w Warszawie w latach 50. XX wieku: w ruinach Śródmieścia i "Dzikiego Zachodu" Woli, gruzach północnego Muranowa, odbudowywanym Starym Mieście. Jest to niezwykle inteligentny opis Polski Ludowej, przebrany w strój ni to kryminału, ni to romansu, ni to westernu.

Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym że wszyscy atakowani – to chuligani. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Podziemny światek Warszawy rusza na wojnę.

Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy, niezwykłe, świetliste spojrzenie. A dodatkowo w tle historia miłosna, której osią jest Marta Majewska, niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.

Słuchowisko pochodzi z roku 1994. Reżyserował Janusz Kukuła, wystąpili: Marina Opania, Marek Obertyn, Krzysztof Kolberger, Jerzy Kamas, Agnieszka Pilaszewska, Bronisław Pawlik, Wiesław Drzewicz i inni. Realizacja  – Andrzej Brzoska,  opracowanie muzyczne Tadeusz Deszkiewicz, adaptacja Bogumiły Prządki​. 

O g. 23.50 - od 24 sierpnia do 13 września „Było minęło… Wspomnienia” Bohdana Korzeniewskiego, Archiwum PR. 

Przypomnimy fragmenty wspomnień profesora Bohdana Korzeniewskiego. Nagrał je w 1993 roku dla radiowej Jedynki Andrzej Łapicki. W tym roku wspomnienia opatrzone tytułem "Było, minęło…" wydał Państwowy Instytut Wydawniczy. 

logo

11.00 – 11.10 – To się czyta latem: Aaron Lansky „Przechytrzyć historię”, czyta Przemysław Bluszcz, odc. 1

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 44 (powtórzenie)

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz „Zdobycie władzy”, czyta Marcin Hycnar, odc. 26

logo

logo

12:15 "Bajkowy kącik" – Bajka pt. „Owocowo”. Skrzaciki,  w tajemnicy przed dorosłymi Skrzatami, wybierają się do sadu.  Jakie jesienne  kolory i smaki były powodem ich eskapady i jaki był jej finał. O tym w  dzisiejszej bajce.

14:00 Słuchowisko "Chatka Puchatka"-  Słuchowisko na podstawie książki Alana Alexandra Milne’a w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r. Wykonawcy:  Szczepkowski Andrzej, Sobieska Joanna, Pawlik Bronisław Milde Ewa, Michnikowski Wiesław, Majerówna Wanda, Kuśmierska Ilona, Kociniak Jan, Bończak Jerzy.

19:10 "Książka do poduszki" - "Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba" autorstwa Przemysława Wechterowicza, czyta Leszek Filipowicz​.

19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.​


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU