Polskie Radio

"Ratujemy świat" i "Rozmowy po zmroku". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2020 11:05
Będzie o otyłości wśród dzieci, a także jak je wychować na szczęśliwych dorosłych. Opowiemy o Karolu Sicińskim i jego wizji odbudowy Kazimierza Dolnego oraz o eko osiedlach. Razem z poetami odwiedzimy sady i ogrody.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/kaboompics
logo

W "Czterech Porach Roku" (9:00-12:00) - otyłość – problem nie tylko polskich dzieci. Jak z nią walczyć, jak upowszechniać zdrowe nawyki żywieniowe i urozmaicać dziecięcą dietę. Rozpoczął się rok szkolny, w związku z czym rodzicom też przybyły nowe obowiązki. Odprowadzanie dzieci do szkoły czy przedszkola, praca z nimi w domu, do tego inne codzienne domowe zajęcia.

Jak to wszystko pogodzić i zorganizować by sprawnie działało i funkcjonowało? Gość - Monika Gabriela Sójka – psycholog i psychoterapeuta. 

Naszym gościem będzie też Tomasz Przybyszewski ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, z którym porozmawiamy o dorocznym plebiscycie „Człowiek bez barier 2020” i zgłaszaniu kandydatur do tego konkursu (patronat Programu I PR) Plus konkursy „Co tu nie gra ?” i „Od małego dla dużego” oraz kolejny odcinek słuchowiska „Zły” wg Leopolda Tyrmada”.​ 

Zaprasza Marzena Kawa.

Pomiędzy 13:00 a 15:00  Muzyczna Jedynka – Maria Szabłowska. Gościem audycji będzie Monika Borzym, która opowie o albumie „Monika Borzym śpiewa stare piosenki”.

Po 23:00 "Jestem tutejsza” - reportaż Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet (Polskie Radio Lublin)

Pani Monika mieszka w domu babci, obok rośnie stary sad. Całą posesję otaczają drzewa. Przez wieś maszerowały armie, wokół zmieniały się ustroje i religie, a drzewa stały nieugięte. Mówi się o nich, że to niemi świadkowie historii. A gdyby tak przyłożyć ucho do kory i posłuchać… Czyją historię opowiedzą?​


logo
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Była autorytetem dla Broniewskiego, Iwaszkiewicza czy Słonimskiego. Osobą o niezwykle rozległych horyzontach myślowych. Powieściopisarką, nowelistką, redaktorką - Anna Kowalska. W Poranku Dwójki porozmawiamy o książce Kowalska, ta od Dąbrowskiej.

Jej autorka - Sylwia Chwedorczuk - badaczka literatury, edytorka i pasjonatka listów Anny Kowalskiej i Marii Dąbrowskiej - opisuje burzliwe życie pisarki, ale przede wszystkim opowiada o dramatyzmie uczuć, jakie łączyły Annę Kowalską z Marią Dąbrowską. Rozmowa o godz. 9.30.

W audycji odwiedzimy też Festiwal Filmowy w Wenecji - spotkamy się z twórcami filmu Śniegu już nigdy nie będzie - duetem reżysersko – operatorskim: Małgorzatą Szumowską i Michałem Englertem oraz aktorami: m.in Mają Ostaszewską i Andrzejem Chyrą. 

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

W tygodniu od 07.09. w Poranku razem z poetami odwiedzimy sady i ogrody. Posłuchamy wierszy Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Bolesława Leśmiana, Jarosława Marka Rymkiewicza i Jarosława Iwaszkiewicza.

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Andrzej Dobosz, opr. Małgorzata Małaszko (powtórzenie z 2006 roku)

13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Gaba Kulka – prezentuje nagrania wybrane ze swoich zbiorów muzycznych

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

W Literackich witaminach Małgorzata Lebda.

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Ocalić – portret Karola Sicińskiego – aud. Aldony Łaniewskiej-Wołłk

Opowieść o architekcie Karolu Sicińskim, skupiająca się przede wszystkim na jego wizji i odbudowie Kazimierza Dolnego. Już w 1916 roku na zlecenie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości rozpoczął on inwentaryzację Kazimierza Dolnego.

W okresie międzywojennym jak i powojennym był odpowiedzialny za odbudowę tego miasteczka, w którym zrealizował wiele projektów. To jak dzisiaj wygląda Kazimierz zawdzięczamy przede wszystkim Sicińskiemu. 

Goście: Dorota Seweryn-Puchalska - Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym, Tadeusz Michalak - architekt, artysta plastyk, Jerzy Żurawski -  wieloletni konserwator zabytków, prof. Konrad Kucza-Kuczyński - architekt.


logo

06.00 - 09.00  Do Trójki zaprasza - Michał Kirmuć

09.00 – 13.00   Byle do 13.00 Aleksandra Kaczkowska/Ryszard Jaźwiński 

10.10 Płyta tygodnia: Neony – Teraz (koncert 13.09 w Studiu im. A. Osieckiej)

13.00 - 14.00  Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed 

14.00 - 16.00      W Tonacji Trójki – Piotr Baron

16.00 - 19.00      Do Trójki zaprasza –  Michał Migała

18.12   Reportaż w Trójce - "Miłość nie zastępcza" – Katarzyna Herbuś (Radio Katowice)

To historia Państwa Kędrów: cioci Ani i dziadka Mariusza - niezwykłej rodziny zastępczej, która przez 11 lat pomogła blisko pięćdziesięciorgu dzieciom. O codziennych doświadczeniach i roli jaka stoi za rodzicielstwem zastępczym, o swego rodzaju służbie, w której najważniejszy jest dar serca dla tych, którzy choć często dopiero stawiają pierwsze kroki na tym świecie już zdążyli tak wiele wycierpieć..

19.00 - 21.00      Wieczór z Trójką - Grzegorz Hoffmann

21.00-22.00    Klub Trójki Michał Żakowski

Jak uratowano rodzinę syryjskich dziennikarzy z koszmaru wojny.

Goście: Karolina Baca-Pogorzelska i  Omar Al. Halabi

23.00 - 00.00      Audycja –  Barbara Marcinik

"WESELE NA BRÓDNIE" - społeczno - teatralna akcja TR Warszawa


logo

Pierwsze słyszę 7.00-9.00 - Nowy Wiedźmin - gra pojawi się na Androida i iOS, będzie darmowa i nie jest to jeszcze ostatnie słowo CDPR w kwestii wiedźmińskiej - fani mogą się już szykować na grę The Witcher: Monster Slayer. Co będzie mieć wspólnego z Pokemonami?

Stacja Nauka 12.00-13.00 – jak przemianować miasto? Kto „rządzi” nazwami geograficznymi? Na te pytania odpowie Rzecznik Nauki – Wojciech Włoskowicz z Instytutu Języka Polskiego PAN. Poza tym w audycji o pisaniu lewą ręką dla zdrowia oraz o atrakcjach w Zamku w Kórniku.

Ratujemy świat 14.00-15.00 – czym są eko osiedla? Dlaczego warto wybrać mieszkanie w budynku z certyfikatami i co nas czeka na miejscu? W audycji również zapowiedź warsztatów ekologicznych w „Dzielnicy Wisła”.

Czat Czwórki 15.00-17.00 - 8 września jest Dzień Dobrych Wiadomości, a takich ostatnio jak na lekarstwo. To dobry pretekst, by sprawdzić, jak na nas na co dzień działają, jaką dawkę powinniśmy "przyjmować" codziennie i jak się do nich przedrzeć, gdy od rana bombardują nas informacje o kolejnych zakażeniach, pogodowych kataklizmach, demonstracjach siły, hejcie…. Przykłady można mnożyć w nieskończoność.

Dlaczego naokoło tak mało jest dobrych wiadomości? Czy może te złe są bardziej nośne? Do dyskusji zaprasza Piotr Firan.


logo

7:00 "Poranek w PRD" - Dziś Dzień Marzyciela. Poszukamy związków frazeologiczne związanych z marzeniami. Przyjrzymy się też największym bajkowym i baśniowym marzycielom.

15:00 "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - Dokładnie 90 lat temu wprowadzono do sprzedaży przezroczystą taśmę klejącą. Richard Drew zanim stworzył znaną nam dzisiaj taśmę klejącą, zaprojektował 5 lat wcześniej specjalny rodzaj taśmy maskującej przeznaczonej do wykorzystania technicznego.

Stosowano ją w warsztatach samochodowych do mocowania papieru, osłaniającego niektóre elementy auta (np. szyby) podczas lakierowania. Jednak dopiero jego taśma klejąca wykonana z celulozy okazała się prawdziwym przełomem.

Stworzona początkowo na potrzeby przemysłu spożywczego taśma, szybko znalazła również zastosowanie w innych obszarach m.in. w biurach. Opowiemy dzieciom ciekawostki o przyborach szkolnych. Jak powstało pióro? Kto wymyślił gumkę do ścierania?

15:30 "Jak zostać reporterem" - nowy cykl krótkich instruktaży o zawodzie i pracy reportera radiowego, ma zachęcać dzieci do nagrywania własnych reportaży.

18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Pochodzący z Białegostoku fotograf, podróżnik i himalaista Michał Obrycki oprowadzi słuchaczy po najpiękniejszych, najbardziej zagadkowych i godnych odwiedzenia zakątkach Podlasia.

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - 1 temat: Czy Twoje dziecko dobrze widzi? O wadach i chorobach oczu dzieci w wieku szkolnym. Gość: lek. okulista Bożena Grechuta​.

Kolejny temat: Nakarm, naucz i puść wolno. Jak wychować dzieci na szczęśliwych dorosłych? Gość: Izabela Antosiewicz, coach, trener mocnych stron, autorka książki "Nakarm, naucz i puść wolno".


logo

W premierowej audycji Śpiewnik Chopinowski (g. 13:00) Dorota Kozińska przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Dwojaki koniec Chopina do tekstu Bohdana Zaleskiego. Obok kilku jej najtrafniejszych interpretacji, m.in. Aleksandry Kurzak, Olgi Pasiecznik, Iwony Sobotki czy Andrzeja Bachledy, zabrzmi też opracowanie jazzowe utworu autorstwa Kuby Stankiewicza.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU