Polskie Radio

"Czarne na białych" i "Literackie witaminy" - Polskie Radio w środę

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 14:54
O tym, co przeszkadza "miastowym" na wsi i o końcu z "fuksówką" na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie. Dlaczego od dekady lawinowo rośnie liczba singli i czy Polacy stali się "foodies". A także o wyprawie na grzyby.
Zdjęcie ilustracyjneShutterstock
Zdjęcie ilustracyjne/ShutterstockFoto: shutterstock
logo

W "Czterech Porach Roku" (9:00-12:00) temat główny: zmiana w życiu, kiedy podjąć decyzję, jakie z tym wiąże się ryzyko?

Opowieść o ludziach, którzy zmienili swoje życie i z miasta przenieśli się w góry i założyli schronisko. Gościem audycji będzie dr Izabela Gontarek.

I na koniec tematu apel rolników z Wielkopolski do amatorów wiejskiego życia dawnych miastowych:  nie przeszkadzajcie rolnikom w ich pracy  - odgłosy zwierząt, hałas maszyn i nieprzyjemna woń obornika - to nieodzowne elementy produkcji rolniczej. Ponadto poradnik językowy oraz konkursy. Zaprasza Agnieszka Kunikowska.

Po 21:00 "Moje książki" - Magda Mikołajczuk

W czasie medytacyjnego odosobnienia francuski reporter wojenny i dziennikarz śledczy Stéphane Allix ma wizję, w której widzi esesmana umierającego na froncie II wojny światowej. Czuje dziwne pokrewieństwo z tym człowiekiem, jakby był nim, widzi jego imię i nazwisko. Rozpoczyna emocjonujące śledztwo, żeby dowiedzieć się czy taki człowiek istniał naprawdę i kim był. Tak powstała oparta na doświadczeniach autora książka "Kiedy byłem kimś innym", będąca po trosze reportażem śledczym, po trosze opowieścią o głębokiej duchowej przemianie. Jest to jednocześnie namysł nad źródłem zła i jego powtarzalnością w historii. O książce opowie tłumaczka Joanna Wojcik-Gehin.

W Roku Leopolda Tyrmanda i w związku z emisją w Jedynce słuchowiska według "Złego" - syn pisarza Matthew Tyrmand opowie o tym, jak poznawał twórczość ojca i jak widzi jego doświadczenia życiowe.


logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Aż 13 proc. z ponad 95. tysięcy funkcjonujących dziś na świecie muzeów, może zniknąć z kulturalnej mapy w wyniku pandemii COVID-19. O tym, jakie wyzwania przyniósł lockdown porozmawiają dyrektorzy placówek muzealnych i architekci pracujący nad muzealnymi realizacjami podczas specjalnego spotkania online w środę 9. września. 

Jakie potrzeby stoją dziś przed instytucjami i jak na te potrzeby mogą opowiedzieć architekci? O debacie Przyszłość muzeów. Muzea przyszłości porozmawiamy z  inicjatorem spotkania Mirosławem Nizio, szef pracowni Nizio Design International. Początek o godz. 9.30.

Gościem Poranka o godz. 8.30 będzie akordeonista Rałaf Łuc. Porozmawiamy o płytach:- Dualabilis - album z Maciejem Frąckiewiczem oraz cROSSFAdE  z muzyką Cezarego Duchnowskiego, z udziałem Joanny Freszel, Magdaleny Bojanowicz, Miłosza Pękali i Iana Andersona. W audycji nie zabraknie też relacji z Festiwalu w Wenecji. 

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

W tygodniu od 07.09. w Poranku razem z poetami odwiedzimy sady i ogrody. Posłuchamy wierszy Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Bolesława Leśmiana, Jarosława Marka Rymkiewicza i Jarosława Iwaszkiewicza.

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Andrzej Dobosz, opr. Małgorzata Małaszko (powtórzenie z 2006 roku)

13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Gaba Kulka prezentuje nagrania wybrane z własnych zbiorów muzycznych

16.00 – 17.30 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

- O konkursie na dyrektora teatru w Legnicy, co wywołuje kontrowersje, bo obecny dyrektor Jacek Głomb, który kieruje placówką od ćwierć wieku, ma na koncie wiele sukcesów, a teatr zyskał dobrą renomę w całym kraju
- Gość W2: Anna Osmólska Mętrak - o festiwalu w Wenecji i życiu kulturalnym we Włoszech w czasie pandemii
- Literackie witaminy: Mariusz Szczygieł
- Koniec z “fuksówką” na Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie
- o trzech nowo wydanych opowieściach graficznych adresowanych zarówno dla dorosłych, jak i do dzieci

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Nowy przekład „Alicji w krainie czarów” – aud. Wacława Holewińskiego

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Czas się zatrzymał – aud. Beaty Kwiatkowskiej

logo

06.00 - 09.00    Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć

09.00 – 13.00   Byle do 13.00 A. Kaczkowska/R. Jaźwiński 

10.10 Płyta tygodnia: Neony – Teraz (koncert 13.09 w Studiu im. A. Osieckiej)

Żyjemy w Europie - (Michał Żakowski) 

Turystyka w czasie pandemii, podsumowanie okresu wakacyjnego

13.00 - 14.00  Powtórka  z rozrywki - Łukasz Szwed

14.00 - 16.00 W Tonacji Trójki Aleksandra Budka

14.55 - Medal dla każdego – Henryk Sytner

16.00 – 19.00  Do Trójki Zaprasza Michał Migała

18.12  Reportaż w Trójce : cykl „Reportaż z archiwum Trójki”

„Odrobiona sarmatyzmu” – Irena Linkiewicz – (Grand Prix Wigry- 1988 rok)
Jeden z najwybitniejszych reportaży mistrzyni groteski.

To opowieść o naczelnikach ze Świebodzina, którzy postanowili dać się sportretować pewnemu malarzowi na pamiątkę dla następnych pokoleń. Konfrontacja naczelników i zwykłych ludzi ujawnia ich pychę, patos i samozadowolenie.

19.00 - 21.00  Wieczór z Trójką – Wojciech Ossowski

21.00 - 22.00  Klub Trójki – Monika Małkowska

Edukacja zdalna – poradnik śpiewany

logo

Pierwsze słyszę 7.00-9.00 – w ostatniej dekadzie Polacy zaczęli jeść sushi, hummus, curry, zaczęli się spotykać z przyjaciółmi w restauracjach. Czy staliśmy się „foodies”?

Stacja Nauka 12.00-13.00 - Kawa „kuloodporna” – to podobno najskuteczniejszy sposób na szybkie i trwałe rozbudzenie. Z czego wynika jej moc? Czy rzeczywiście warto spróbować tego środka? Jak ją przyrządzić?

Czat Czwórki 15.00-17.00 – kto zostanie na wsi? Ponad 3/4 młodych ludzi mieszkających na wsi nie jest zainteresowana pracą w rolnictwie - tak wynika z raportu pt. „Dumni z polskiej żywności”. Raport powstał jeszcze przed pandemią, ale czy ona coś zmienia? Na wieś często wybieramy się na chwilę, żeby złapać oddech. A jak wygląda tam życie codzienne ludzi po 20.roku życia? Czy młodzież ma tam perspektywy na przyszłość? Z drugiej strony kto zajmie się gospodarstwami, jeśli młodzi przeniosą się do miasta? Jaka przyszłość czeka polską wieś?

TOP 17.00-19.00 – Relacje w Messengerze zostały zastąpione "pokojami" - po co nam relacje w każdej aplikacji? Co dzisiaj relacjonujemy? Jak będą działać "pokoje"?

logo

7:00 "Poranek w PRD" - Jak przygotować się na wyprawę na grzyby? Jaki jest ekwipunek grzybiarza i jak odróżnić grzyby jadalne od trujących. Szukamy bajkowych grzybów.

15:30 "zGRAjmy się" - Co to jest roszada, czym są otwarcia szachowe, która figura jest najcenniejsza i właściwie dlaczego szachy są sportem? W naszej nowej audycji zgłębiamy tajniki szachów.

17:15 "Opowieści z lasu Joszka Brody" - Zajączek Dürera. Małego dzikiego zająca Albert Dürer napotkał w leśnych okolicach Norymbergi i przygarnął w 1502 r. Mały zajączek najpierw zamieszkał w domu Dürera, a następnie został jego modelem: czujny, nastroszony, z ogromnymi oczami, gotowy w każdej chwili zerwać się do skoku… Słynny rysunek Dürera przedstawiający długouchego przyjaciela zachwyca dbałością o szczegół, realizmem oraz umiejętnością przekazania specyficznego wewnętrznego napięcia. A czy można zagrać zajączka? Udowodni Joszko Broda.

18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Gimnastyka buzi i języka. Jak rozruszać buzię z początkiem roku szkolnego. Jak ćwiczyć wymowę i wyraźne wyrażanie się. Gościem królika i lwa będzie logopeda Alicja Sitek.

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Jak pozbyć się leku przed bliskością i być wreszcie szczęśliwym. Od ponad dekady lawinowo rośnie liczba singli. Coraz więcej osób ma problemy ze stworzeniem satysfakcjonującego związku. Nie sprzyja temu zawrotny pęd życia, jego konsumpcyjny styl przekładający się na relacje międzyludzkie, a także coraz powszechniejsze uzależnienie od mediów elektronicznych. Jak się jednak okazuje, jednym z głównych powodów życia w samotności, czasem głęboko ukrytym, jest lęk przed bliskością.

Książka "Niekochalni. Lęk przed bliskością" Andrzeja Gryżewskiego, seksuologa i psychoterapeuty, oraz Sylwii Sitkowskiej, psycholożki i psychoterapeutki, poświęcona jest tej dojmującej bolączce naszych czasów. O tym ze współautorem książki Andrzejem Gryżewskim porozmawia Aleksandra Jasińska-Klimaszewska.


logo

Nelson Goerner będzie bohaterem audycji Laureaci nagród specjalnych (g. 8:00) Anny Skulskiej. W wykonaniu pianisty zabrzmią chopinowskie Ballada i Nokturny oraz Oktet fortepianowy d-moll op. 6 Józefa Krogulskiego, który pianista wykona wraz z innymi artystami.

W premierowym odcinku galerii pianistycznej Czarne na białych (g. 22:00) Jakuba Puchalskiego pojawi się niezwykły bohater – Węgier Gyorgy Cziffra – w repertuarze lisztowskim.


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU