Polskie Radio

Klasyka literatury w mistrzowskich wykonaniach. Propozycje na środę

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2020 10:22
Tragiczny wrzesień 1939 roku. Niemiecki korpus pancerny gen. Heinza Guderiana uderza z całą mocą, usiłując zamknąć kleszcze wokół wycofujących się spod Warszawy polskich armii. Jednak na drodze pancernych zagonów staje polska załoga odcinka Wizna. Mniej niż 700 żołnierzy przeciwko 40 tysiącom. Na lekturę "Wizny" Jacka Komudy zapraszamy do Jedynki. "Zdobycie władzy" Miłosza i "Lewa wolna" Mackiewicza - w Dwójce. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/congerdesign
logo

O godz. 10:35 - od 31 sierpnia do 25 września – "ZŁY" Leopolda Tyrmanda. Słuchowisko w odcinkach z roku 1994 - jedna z najsłynniejszych, legendarnych powieści czasu PRL.

Akcja powieści toczy się w Warszawie w latach 50. XX wieku: w ruinach Śródmieścia i "Dzikiego Zachodu" Woli, gruzach północnego Muranowa, odbudowywanym Starym Mieście. Jest to niezwykle inteligentny opis Polski Ludowej, przebrany w strój ni to kryminału, ni to romansu, ni to westernu.

Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym że wszyscy atakowani – to chuligani. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Podziemny światek Warszawy rusza na wojnę.

Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy, niezwykłe, świetliste spojrzenie. A dodatkowo w tle historia miłosna, której osią jest Marta Majewska, niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.

Słuchowisko pochodzi z roku 1994. Reżyserował Janusz Kukuła, wystąpili: Marina Opania, Marek Obertyn, Krzysztof Kolberger, Jerzy Kamas, Agnieszka Pilaszewska, Bronisław Pawlik, Wiesław Drzewicz i inni. Realizacja  – Andrzej Brzoska,  opracowanie muzyczne Tadeusz Deszkiewicz, adaptacja Bogumiły Prządki.

O g. 21.45 - od 8.09 do 20.09 - "Wizna" Jacka Komudy (Fabryka Słów)​.

O g. 23.50 - od 24 sierpnia do 13 września „Było minęło… Wspomnienia” Bohdana Korzeniewskiego, Archiwum PR. 

Przypomnimy fragmenty wspomnień profesora Bohdana Korzeniewskiego. Nagrał je w 1993 roku dla radiowej Jedynki Andrzej Łapicki. W tym roku wspomnienia opatrzone tytułem "Było, minęło…" wydał Państwowy Instytut Wydawniczy. 

logo

11.00 – 11.10 – To się czyta latem: Aaron Lansky „Przechytrzyć historię”, czyta Przemysław Bluszcz, odc. 3

15.00 – 15.15 – Kwadrans bez muzyki: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 46 (powtórzenie)

19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Czesław Miłosz „Zdobycie władzy”, czyta Marcin Hycnar, odc. 28


logo

14:00 Słuchowisko "Chatka Puchatka"-  Słuchowisko na podstawie książki Alana Alexandra Milne'a w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1986 r. Wykonawcy:  Szczepkowski Andrzej ,Sobieska Joanna, Pawlik Bronisław Milde Ewa, Michnikowski Wiesław, Majerówna Wanda, Kuśmierska Ilona, Kociniak Jan, Bończak Jerzy.

12:15 "Bajkowy kącik" - Bajka "Przygody J-Igiełka” odc.2

Ceremonia Wyruszenia i pierwsza przygoda J-Igiełki: spotkanie z sową. Jest ona bardzo  niebezpieczna dla jeży. Dlatego też jeżyk musi przypomnieć sobie wszystkie  lekcje jakie miał na temat drapieżników czyhających w ciemności nocy i wykazać się wielką odwagą oraz trzeźwym myśleniem. Na szczęście udaje mu się zdać ten pierwszy egzamin dorosłości, co zdecydowanie dodaje mu wiary w siebie, ale i wzmaga  ostrożność.

19:10 "Książka do poduszki" - "Baśń o zaczytanym Niedźwiedziu i o Króliku, który spadł z nieba" autorstwa Przemysława Wechterowicza, czyta Leszek Filipowicz.

19:00-21:00 „Wieczorne pogaduchy” - Legendy warszawskie - Wars i Sawa, Bazyliszek, Kamienny niedźwiedź, Legenda o nadwiślańskiej biedzie, Pustelnia Trzech krzyży.


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU