Polskie Radio

Festiwale, nowe sezony teatralne i rap na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 10:08
O otyłości - groźnej w każdym wieku oraz o wegańskim jedzeniu - nie zawsze zdrowym. Czy ładnemu w życiu jest łatwiej? A także - czy myśl Giedroycia jest nadal aktualna? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/smorazanm
logo

W czwartkowych "Czterech Porach Roku" (9:00-12:00) zastanowimy się nad tym ile organizować zajęć dodatkowych, by nie przeciążać dziecka; czy w okresie pandemii zajęcia dodatkowe będą się odbywały? Gościem audycji będzie Wojciech Starzyński, Prezes Fundacji Rodzice Szkole.

W cyklu Smaki Polskie - Smaki Podlasia - czyli najlepszy przepis na soljankę, która może być zupą rybną, grzybową albo mięsną, oraz mangał białoruski - czyli karkówka kresowa. Opowiadają Kordian Jóźwiuk  i Michał Zdrojkowski z Chutoru nad Narwią.

Dlaczego otyłość jest groźna w każdym wieku? Na pytania odpowie dr Michał Mularczyk, dietetyk, kardiolog. Zapraszają Joanna Racewicz oraz Roman Czejarek.

Po 21:00 w "Magazynie Bardzo Filmowym" dwaj wybitni, wielokrotnie nagradzani aktorzy brytyjscy- Hugh Grant i Colin Firth kończą właśnie 60 lat. (Grant 09.10, a Firth 10.09). Przypominając ich najlepsze role, będziemy szukali odpowiedzi na pytanie: na czym polega brytyjskość aktorów.  Tych dwóch w szczególności, ale przykładów jest wiele: Michael Caine, Helen Mirren... Pytamy słuchaczy; którego brytyjskiego aktora cenią najbardziej i dlaczego? 

Ponadto w magazynie: zaproszenie na XIII Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego w Krakowie (od 11.09) oraz wiadomości o XVII Millenium Docs Against Gravity - jednym z największych festiwali kina dokumentalnego, który trwa w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy i Poznaniu - w kinach do 18.09, a później on- line. ​Zaprasza Joanna Sławińska.

logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

"Światło dla świata" - to hasło przewodnie 55. odsłony Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego - wydarzenia, które skupia się na prezentowaniu piękna ludzkiego głosu. O zaproszonych artystach oraz programie tegorocznego Festiwalu porozmawiamy o godz. 8.30 z dyrektorem NFM - Andrzejem Kosendiakiem.

Na lipę, Do snu, Na zdrowie - m.in te wiersze Jana Kochanowskiego z tomu Fraszki doczekały się niezwykle oryginalnej muzyczno-aktorskiej interpretacji dokonanej przez Maję Kleszcz i Wojtka Krzaka. Dzięki projektowi Śpiewnik Jana utwory sprzed 500 lat zostały przeniesione do strefy wirtualnej, gdzie są bodźcem do wspólnego śpiewania. O tych nowych aranżacjach, a także kolejnych planach duetu porozmawiamy o godz. 9.30 z Wojtkiem Krzakiem.

Zaprosimy też na polską premierę słynnego musicalu Lazarus Davida Bowie`ego i Endy`go Walsha. Reżyserii we wrocławskim Teatrze Capitol podjął się Jan Klata.

09.50 – 09.55 – Wiersz na dzień dobry, aud. Doroty Gacek

W tygodniu od 07.09. w Poranku razem z poetami odwiedzimy sady i ogrody. Posłuchamy wierszy Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza, Bolesława Leśmiana, Jarosława Marka Rymkiewicza i Jarosława Iwaszkiewicza.

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Andrzej Dobosz, opr. Małgorzata Małaszko (powtórzenie z 2006 roku)

13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Gaba Kulka prezentuje nagrania z własnych zbiorów muzycznych

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

- Pod hasłem "Nowy świat" rozpoczyna nowy sezon Teatr im. Słowackiego w Krakowie
- Gość W2: Adam Dubiński, Fundacja Karaimskie Dziedzictwo; O wirtualnej mapie miejsc związanych z obecnością Karaimów w Warszawie
- Literackie witaminy: Wojciech Chmielewski
- 10 września otwarta zostanie w Muzeum Woli wystawa "Przemiany. Krajobraz Woli po 1989 roku"
- recenzja "Matki Joanny od Aniołów" (Teatr Narodowy)

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Czy myśl Giedroycia jest nadal aktualna? – aud. Michała Szułdrzyńskiego

O 20 rocznicy śmierci Jerzego Giedroycia; gość: Wojciech Sikora, Instytut Literacki Kultura


logo

 

00.00 - 02.00  Polski bit – Marta Malinowska 

02.00 - 04.00  Strefa rockendrola wolna od angola – Michał Owczarek

04.00 - 06.00  Trójkowy Budzik – Piotr Łodej

06.00 - 09.00   Do Trójki zaprasza Michał Kirmuć6.40 Spis rolny: Ile jest jeszcze rolnictwa na polskiej wsi? - autor Michał Fedusio

7.15  Pytania z kosmosu - Tomasz Rożek - Dlaczego wirus Ebola nie wywołał światowej epidemii, a Sars Cov wywołał? Przecież przypadki Ebola były też w USA. Andrzej.

7.30  Ekonomia w Trójce

7.40 Dowody rejestracyjne, czy faktycznie możemy jeździć bez nich - Paweł Turski

8.10  Pierwszy w kraju szpital w ramach tak zwanego partnerstwa prywatno-publicznego powstał w Żywcu

8.30  Ekonomia w Trójce

8.40 Dziś ostatni dzień 28. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach, podczas którego prawie 200 wystawców z 15 państw prezentuje produkty dla wojska - autor Agnieszka Drążkiewicz

8.45 Muzyczny Rozkład Jazdy - Aleksandra Budka 

09.00 - 13.00  Byle do 13.00 Aleksandra Kaczkowska i Agnieszka Furtak-Bilnik

9.30 Informator Ekonomiczny

10.10 Płyta tygodnia: Neony – Teraz (koncert 13.09 w Studiu im. A. Osieckiej) 

10.20    Fajny Film Tarnowska Nagroda Filmowa – Ryszard Jaźwiński 

13.00 - 14. 00 Powtórka z rozrywki - Łukasz Szwed/ Dariusz Pieróg 

14.00 - 16.00 W Tonacji Trójki – Mariusz Owczarek

16.00 – 19.00 Do Trójki zaprasza Katarzyna Cygler

16.50 Rozmowa – Daria Wiktoria Kopeć, o festiwalu Młodzi i Film

17.20  Biegam, bo lubię – Krzysztof Łoniewski 

18.12   Reportaż w Trójce - „Szkoła w pandemii” - Dorota Boniecka – Górny

Od kilku dni trwa nowy rok szkolny. Po 6 miesiącach dzieci i nauczyciele wrócili do szkoły. Czy szkoły są wystarczająco gotowe na przyjęcie dzieci? Jakie emocje towarzyszą nauczycielom, dzieciom i rodzicom w związku z powrotem do szkoły? Czy i na jakie kłopoty mają? Zarówno nauczyciele, jak i rodzice uważają, że dzieci nie da się uchronić przed bliskim kontaktem z rówieśnikami. Jak sobie z tym radzić? Na te i inne pytania odpowiadają bohaterowie reportażu. 

18.35  EURANET aktualne problemy ekonomiczne - prowadzi Wiktor Legowicz, Goście: Beata Płomecka z Brukseli i Andrzej Sadowski – ekonomista  

19.00 - 21.00 Wieczór z Trójką – Marta Malinowska 

21.00 - 22.00 Klub Trójki – Michał Żakowski

W połowie września jest International Feature Conference-największe międzynarodowe spotkanie reportażystów. W tym roku, pierwszy raz online, dostępne dla wszystkich, którzy kochają opowieść i dźwięk. 

Polską radiofonię reprezentuje reportaż: 

"Jestem człowiekiem uchem" - reportaż Katarzyny Michalak  Radio Lublin To osobisty zapis spotkania autorki reportażu ze Swietłaną Aleksijewicz, w którym ważne jest nawiązanie do metody pracy noblistki. Dla białoruskiej autorki nośnikiem informacji o człowieku jest nie tylko znaczenie słów, ale brzmienie głosu i sposób mówienia.Po reportażu rozmowa o aktualnej sytuacji noblistki, która jest w tej chwili nadzorowana przez agentów służb bezpieczeństwa Białorusi, jako opozycjonistka 

22.00 - 23.00 Audycja muzyczna – Aleksandra Budka 

23.00 - 00.00 Audycja publicystyczna – Jakub Jamrozek/ J. Sadowski 

Strach - czy warto z nim walczyć? 

Strach i lęk to z pozoru podobne pojęcia. Ten pierwszy pojawia się w obliczu realnego zagrożenia. To dzięki niemu nasi przodkowie mogli uciec przed drapieżnikami. Z kolei lęk, nie jest związany z prawdziwym zagrożeniem, a raczej negatywnym nastawieniem wytworzonym przez nasz umysł.

Na ile strach i lęk są nam w XXI wieku potrzebne do życia? 

Czy można żyć bez strachu?  W jaki sposób zarządzać strachem? I dlaczego jedni boją się bardziej niż inni? Jak radzą sobie z nim sportowcy ekstremalni? 

Odpowiedzi na te pytania Kuba Jamrozek poszuka z Piotrem Porowskim, highdiverem, który skacze do basenu z wodą z wysokości 8. piętra, Sebastianem Karasiem, pierwszym Polakiem, który przepłynął Bałtyk wpław, a także psychologiem zajmującym się zagadnieniami lęku.

logo

Pierwsze słyszę 7.00-9.00 - wegański nie zawsze równa się: zdrowy. Roślinna dieta to nie tylko koktajle z jarmużu, burgery z komosą ryżową i owsianka na mleku migdałowym, ale również fast foody i żywność przetworzona. Co każdy powinien wiedzieć, by sobie nie zaszkodzić?

Dajesz radę 14.00-15.00 – język francuski to język miłości? Nie, to język raperów! PLK to francuski raper polskiego pochodzenia. Po udanym debiucie z krążkiem „Polak”, który rozszedł się w ponad 100 tysiącach egzemplarzy, wraca z drugą płytą „Enna”. Mimo że raperzy „wyrzucają” słowa bardzo szybko, to Ania Hardej spróbuje udowodnić, że muzyka to jedna z najprzyjemniejszych i skutecznych metod nauki języka.

Czat Czwórki 15.00-17.00 - Ładnemu łatwiej? Podobno w życiu działa tzw. efekt aureoli – przypisuje nam się różne cechy na podstawie wyglądu. Atrakcyjni fizycznie punktują na starcie. Mniej atrakcyjni muszą „dowyglądać”. Czy ładnym rzeczywiście jest w życiu łatwiej? Z jakimi stereotypami muszą walczyć.

TOP 17.00-19.00 – w cyklu „Po drodze” o tym, dlaczego nie należy trzymać nogi na sprzęgle podczas jazdy. W audycji również wirtualna wizyta w  kamienicy, w której przyszedł na świat Wolfgang Amadeusz Mozart oraz test aplikacji dla biegaczy i rowerzystów.

Pogłos 22.00-00.00 – Kuba Chuptyś najbliższe wydanie Pogłosu poświęci najnowszemu albumowi Big Seana - Detroit 2. To już 5 studyjny krążek w dorobku amerykańskiego rapera. Wraz z ukazaniem się nowego wydawnictwa muzyk zapowiedział także stworzenie własnego wydawnictwa. W audycji usłyszymy kompozycje z nowej płyty, nie zabraknie jednak także starszych nagrań. Poznamy również plany na przyszłość muzyka.


logo

7:00 "Poranek w PRD" - Włosienniczek, kożusznik, omacnica spichrzanka... Co łączy te wszystkie stworzenia? Jedno jest pewne mamy z nimi zazwyczaj nie lada kłopoty. Dziś w Poranku przyjrzymy się... molom.

15:00 "Popołudnik w PRD" - Dzień Polskiego Piłkarza. Porozmawiamy o tym, co robić by zostać dobrym piłkarzem np. jak Robert Lewandowski. A po 16:00 wraca Lista Przebojów Polskiego Radia Dzieciom.

15:30 "Jak będę duży/Jak będę duża" - Osoba, która pracuje w tym zawodzie nazywana jest czasem chirurgiem… drzew. Nie wykonuje ona jednak operacji w szpitalu - a w lesie i problem ma często wielki, kiedy niektórzy jego pacjenci mają po kilkadziesiąt metrów wysokości. Dziś coś dla miłośników przyrody i... wspinania się po drzewach!  Poznamy pracę arborysty.

17:15 "Zbieraj z klasą" - Jednym z ważnych elementów dbania o ekologię jest oszczędzanie wody. Wykorzystujemy ją do wszystkiego: picia, kąpieli, prania, mycia naczyń, a niewiele osób wie, że Polska ma bardzo ubogie zasoby wody. Żyjąc ze świadomością, że woda pokrywa aż 71% powierzchni globu, traktujemy wodę jako nieograniczone dobro, a woda pitna, to mniej niż 0.01%. Jakie są sposoby oszczędzania wody i ile tak rzeczywiście jej potrzebujemy?

18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Sekrety opery zdradzi nam jedna z najlepszych śpiewaczek operowych Justyna Reczenedi.

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - 1. temat: zdrowe odżywianie jesienią. Najnowsza książka Iwony Zasuwy, która tym razem podpowiada jak przetworzyć sezonowe warzywa i owoce, żeby ułatwić sobie pracę w kuchni, a jednocześnie przygotowywać zdrowe posiłki. Przetworzone owocowe bez cukru? Okazuje się, że można i wszystkie świetnie smakują, także dzieciom.

Iwona Zasuwa to autorka bloga Smakoterapia.pl, na którym podpowiada jak zdrowo gotować bez glutenu, nabiału i cukru. Swoją przygodę z gotowaniem zaczęła, gdy okazało się, że jej syn mając kilka lat miał poważne problemy zdrowotne i lekarz zalecił dla niego dietę bez glutenu, nabiału i cukru. 10 lat temu nawet w internecie trudno było znaleźć cokolwiek na temat tak restrykcyjnego gotowania, więc Iwona zaczęła sama eksperymentować w tym temacie, a swoimi doświadczeniami i pomysłami zaczęła dzielić się na blogu. Szybko rosnąca popularność bloga udowodniła jej, że z takimi problemami boryka się więcej osób. Dlatego zaczęła wydawać także książki. 

2 temat: Zalety nauki języka z pomocą książek dwujęzycznych. Ukazała się kolejna książka z serii dwujęzycznych bajek dla dzieci pt.: Baśń o Złej Królewnie. A Tale of an Evil Princess. Tym razem najmłodsi czytelnicy poznają historię Almy, złej królewny, która nie szanowała pracy innych ludzi, i przed której kamiennym sercem drżało całe królestwo.

Bajka została napisana jednocześnie po polsku i po angielsku, dzięki czemu dzieci łatwiej nauczą się nowych słówek i od razu poznają ich przykładowe konteksty. A wszystko na tle kolorowych grafik prosto z baśniowego królestwa. Do książki przygotowano też darmowego audiobooka (w formacie mp3), dzięki któremu dziecko może nie tylko osłuchać się z poprawną wymową słów, ale także rozwijać wyobraźnię słuchając opowieści.

Gość: Agnieszka Moore -  nauczycielka języka angielskiego, tłumaczka i lektorka.


logo

W premierowej audycji Śpiewnik Chopinowski (g. 12:00) Dorota Kozińska przedstawi liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Moja pieszczotka Chopina do tekstu Adama Mickiewicza. Obok kilku jej najtrafniejszych interpretacji, m.in. Stefani Woytowicz, Teresy Żylis-Gary, Bogdana Paprockiego czy Olgi Pasiecznik, zabrzmią też różne wykonania fortepianowej transkrypcji utworu autorstwa Ferenca Liszta (Józef Hofmann, Alfred Cortot i inni).

Magdalena Łoś zaprasza na program Romantyczne brzmienia (g. 19:00), w którym robiący wielką międzynarodową karierę polski pianista młodego pokolenia Jan Lisiecki wykona solowe dzieła Chopina oraz I Koncert fortepianowy C-dur Beethovena z towarzyszeniem Academy of St. Martin-in-the-Fields.

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU