Polskie Radio

Jesień na działkach i biografie. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2020 12:12
Wszystko o pomidorach i trendach w makijażu na jesień. Porady, jak reagować na niebezpieczne sytuacje w domu i remixy muzyki Chopina autorstwa Jean-Michel Jarre'a. Doradzimy, jak złapać kontakt z samym sobą.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Joe007
logo

W "Czterech Porach Roku" (9:00-12:00) jesień w ogródkach, na działkach i balkonach czyli jak o tej porze roku zadbać o kwiaty i inne rośliny, którymi lubimy się otaczać. Na ten temat - dr Agata Jędrzejuk z Katedry Roślin Ozdobnych SGGW w Warszawie. 

Porozmawiamy też o tym, jak reagować w domu na różnego rodzaju niebezpieczeństwa  związane z ogniem i gazem zanim dotrą do nas odpowiednie służby (czym gasić płonący olej w kuchni, jak postępować w przypadku zapalenia się mikrofalówki, tostera czy tylnej części kuchni elektrycznej) wreszcie czy warto zainwestować w domową gaśnicę i którą  z nich wybrać? O tym wszystkim kpt. Mariusz Wawerka ze Straży Pożarnej.

Jak w każdy piątek najnowsze notowanie Turystycznej Listy Przebojów plus  konkursy „Co tu nie gra ?” i „Od małego dla dużego” oraz kolejny odcinek słuchowiska „Zły” wg Leopolda Tyrmada”. 

Zapraszają Agnieszka Kunikowska i Roman Czejarek.

Pomiędzy  13:00 a  15:00  Muzyczna Jedynka -  Zbigniew Zegler

Tuż po światowej premierze albumu „Getaway (Into My Imagnation)” Viki Gabor, naszej gwiazdy najmłodszego pokolenia porozmawiamy z trzynastoletnią wokalistką (po 13:20) m.in. o tym, jak to jest odnieść sukces w tak młodym wieku.​

Po 21:00 w "Kulturalnej Jedynce" o Tonym Haliku, wybitnym podróżniku i reporterze, a jednocześnie mistrzu autokreacji, opowiedzą Marcin Borchardt reżyser filmu „Tony Halik. Urodzony dla przygody”, Mirosław Wlekły autor książki “Tu byłem. Tony Halik”.

Zaprasza Joanna Sławińska.

logo

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Roch Siciński

Byłem sportowcem, pływałem na kajakach. Byłem nawet w kadrze narodowej. I później nagle okazało się, że muzyka jest dla mnie ważniejsza. Zostawiłem kajak, wodę, wiosło i zacząłem interesować się bliżej muzyką – opowiadał Andrzej Zaucha o początkach kariery muzycznej na antenie Polskiego Radia w 1983 roku.

Wybitnemu artyście poświęcona jest też książka "Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy". W Poranku Dwójki porozmawiamy z jej autorami Katarzyną Olkowicz i Piotrem Baranem. Początek o godz. 9.30.

Ponadto w audycji:

- relacja z Festiwalu Filmowego w Wenecji

-  nowe zasady przyznawania Oscarów.

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Andrzej Dobosz, opr. Małgorzata Małaszko (powtórzenie z 2006 roku)

13.00 – 14.00 – Z prywatnej kolekcji: Gaba Kulka prezentuje nagrania z własnych zbiorów muzycznych

14.00 – 15.00 – Dźwięki na 95 obrotów – prowadzi Andrzej Sułek

Z nagrań Bogdana Paprockiego w 10. rocznicę śmierci

Kącik chopinowski: Bernard Ringeissen

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Bartosz Panek

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Strefa literatury: „Ja z tatarskich hrabiów pochodzę…” – o filomackim przekładzie Koranu – aud. Anny Lisieckiej

logo

Godz. 21.07 - WŁODEK PAWLIK SUMMER JAZZ FESTIWAL

Włodek Pawlik - piano solo

Retransmisja z 14.08.2020


logo

Najlepszy Dzień Tygodnia 7.00-9.00 -  Zupa pomidorowa, ketchup czy sałatki z pomidorów - to jedne z najbardziej popularnych i lubianych dań Polaków, gdzie bazowym składnikiem jest pomidor. Pomidory mogą być czerwone, żółte, zielone, dużą popularnością cieszą się także pomidory suszone czy pomidorki koktajlowe. Jak w niesztampowy sposób je podać, co ciekawego można z nich zrobić, jakie mają ważne dla naszego zdrowia wartości i z czym najlepiej smakują?

Rozbiegani 9.00-10.00 – Karina Terzoni zaprasza na spotkanie z  Joanną Jóźwik, zwyciężczynią biegu na 800 m podczas lekkoatletycznych mistrzostw Polski. W styczniu 2018 Jóźwik została ambasadorką kampanii Podążaj za marzeniami, bez względu na wszystko, aby dzielić się swoją historią i walką o powrót na bieżnię. Ma w ten sposób nadzieję inspirować innych.

Dajesz radę 14.00-15.00 – Makijaż 2020 - Jakie trendy makijażu 2020 sprawdzają się nie tylko na wybiegach? Co przyniesie nam jesień, jakie kolory będą na topie? Czy pojawią się mocne akcenty w postaci ust w kolorze oberżyny i wyraźnych zdobień na powiekach? Zaprasza Ada Janiszewska.

Czwarty bieg 16.00-17.00 – Rak to nie wyrok! Piotr Galus zaprasza do wysłuchania historii młodych osób, które pokonały chorobę. Opowiedzą, jak w powrocie do zdrowia pomógł im trening. Gościem w audycji będzie również doktor Paweł Koczkodaj z Warszawskiego Centrum Onkologii - Instytutu imienia Marii Curie Skłodowskiej.

K-pop 17.00 - 18.00 - Jak zaczynały największe K-popowe zespoły? Posłuchamy najlepszych debiutów. Zaprasza Klaudia Tyszkiewicz.

Będzie głośno 18.00 – 20.00 – Rozmowa z Heleną Mirecką, występującą pod pseudonimem Hela. Tworzy muzykę z pogranicza indie-folku i folk-popu. Po wielu latach spędzonych w szkole muzycznej sięgnęła po gitarę i zaczęła pisać własne piosenki. Podobnie jak w debiutanckim singlu, jedną nogą jest w Londynie, gdzie mieszka i studiuje songwriting, a drugą - w Warszawie, skąd pochodzi i gdzie najchętniej tworzy swoją muzykę.

Rock Blok 22.00 - 24.00 - zapraszamy na wywiad z Leszkiem Cichońskim o płycie symfonicznej z utworami Jimiego Hendrixa.

logo

17:15 "Rodzina pod żaglami" - Wakacje dla większości trwają tylko tydzień. Ale można się nimi cieszyć dużo dłużej. Przecież prawdziwe wyprawy i podróże planujemy tygodniami. I tygodniami możemy się nimi cieszyć jeszcze nim się zaczną lub przeżywać je tygodniami po ich zakończeniu. Tym razem rodzina żeglarzy opowie o najbardziej popularnym kierunku podróży Polaków - o Chorwacji.

18:00 "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Zielarstwo towarzyszy nam niemal od początków ludzkości. Dzisiejsza medycyna, choć wydaje się czymś zupełnie innym, ewoluowała właśnie ze sztuki ziołolecznictwa. Już pierwsi ludzie przykładali do skóry liście roślin, które wspomagały gojenie ran.

Ich wiedza brała się z obserwacji i pewnie nie raz popełnili błąd, szukając odpowiedniego leku na gorączkę czy ból brzucha, ale dzięki ich próbom dzisiaj jesteśmy w stanie dość skutecznie zapobiegać, leczyć lub łagodzić objawy różnych dolegliwości. O historii ziołolecznictwa opowie Joanna Jaroć z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Dla dorosłych:

21:00-23:00 "Strefa rodzica" - Jak złapać kontakt ze sobą. O tym czego nie robimy, bo mamy za mało czasu. A kiedy mamy już czas to często brakuje nam motywacji. Jak złapać kontakt z samym sobą, pogodzić się ze swoimi emocjami i jak wpływa to na nasze otoczenie i całe nasze życie. O łapaniu relacji ze swoim wewnętrznym "ja" porozmawiamy z trenerką komunikacji empatycznej, mediatorką i autorką bloga słuchacsercem.pl Ewą Stradomską.


logo

Mariusz Gradowski w programie Chop-in-pop (g. 21:00) dostarczy solidną dawkę remixów i opracowań muzyki Chopina autorstwa m.in. Jean-Michel Jarre'a oraz zespołów Propellerheads, Yellow Magic Orchestra i Hess Is More.

Jakub Puchalski w dwugodzinnej audycji Czarne na białych (g. 22:00) zaprezentuje nagrania legendy pianistyki – Vladimira Horowitza. W programie IX Sonata Skriabina, Fantazja C-dur op. 17 Schumanna i Toccata, Adagio i Fuga C-dur BWV 564 Bacha.

Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU