Polskie Radio

Turystyka, kulinaria i najlepsza muzyka - Polskie Radio na weekend

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 10:40
W Solcu Kujawskim zwiedzimy Radiowe Centrum Nadawcze, a z Wrocławia opowiemy o tamtejszych festiwalach. Uczcimy pamięć króla Jana III Sobieskiego, który 12 września 1683 zwyciężył pod Wiedniem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Webster2703
logo

SOBOTA 12 WRZEŚNIA

W "Jedyne takie miejsce"(9:00-12:00) z Solca Kujawskiego. Zaprasza Roman Czejarek. W programie m.in. o:

- Radiowym Centrum Nadawczym

- Saloniku Ireny Santor, zaaranżowanym w tamtejszej Bibliotece. Salonik osobiście otworzyła piosenkarka, która przekazała tam mnóstwo pamiątek związanych z swoją karierą.

- Jura Parku, w którym można podziwiać ponad 100 rekonstrukcji dinozaurów

- powstałym niedawno Centrum Aktywności Seniora.

- o szlakach turystycznych i rowerowych zarówno w Solcu Kujawskim jak i jego okolicach.

Rozmowy z wolontariuszami z Fundacji „Je Ko”, która stworzyła w Solcu Kujawskim azyl dla poszkodowanych i chorych jeży i przedstawicielkami lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich.​

Po 18:00 "Z Muzyką po Kresach" zaprasza Aleksandra Tykarska-Małkowska.​

1) Na Litwie za miesiąc odbędą się wybory parlamentarne. W Wilnie w środę odbyła się debata z udziałem polityków litewskich, przedstawicieli mniejszości polskiej oraz dziennikarzy pod tytułem: co wybory przyniosą litewskim Polakom?

2) Polacy mieszkający na Białorusi przygotowują się do obchodów rocznicy obrony Grodna z 20 września 1939 roku. W najbliższych dniach odwiedzą też groby żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli 17 września 1939 roku podczas radzieckiej agresji na nasz kraj.

O tym, czym był pakt Ribbentrop-Mołotow dla Polski, opowie białoruski historyk Ihar Mielnikau.

3) „W poszukiwaniu polskości. Karta Polaka, Polacy i polskie dziedzictwo kulturowo-historyczne na Wschodzie”. Relacja z konferencji Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Wśród gości będą Iwona Kozłowska, dyrektor Departamentu Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, Aleksander  Suchowiecki, prezes Stowarzyszenia Polaków Obwodu Akmolińskiego w Kazachstanie, Grażyna Orłowska-Sondej, inicjatorka Akcji „Mogiłę Pradziada Ocal od Zapomnienia” czy Dorota Janiszewska-Jakubiak, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA.

NIEDZIELA 13 WRZEŚNIA

Jedynka zaprasza do wysłuchania dwóch premierowych słuchowisk Teatru Polskiego Radia. 


Po 18:00 spektakl „Tadeusz Kościuszko – bohater dwóch światów” z cyklu „Dzieci bliżej historii”, przygotowanego wspólnie z Polską Fundacją Narodową.  Tytułowy bohater  dwóch światów, czyli walczący o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych Tadeusz Kościuszko, to dla wielu pokoleń człowiek wielkiej odwagi i licznych talentów, choć… niekoniecznie dla Janka, którego pasją są gry komputerowe, a na historii woli odsypiać  zarwane noce.

Słuchowisko autorstwa i w reżyserii Michała Wdowiaka, opowiada o chłopcu, który „za karę” dostaje zadanie przygotowania prezentacji o walecznym generale. Gdy w rozmowie z przyjaciółmi rozżalony Janek nazywa Kościuszkę „nudziarzem”, szybko okazuje  się, że ta jedna przerwa szkolna będzie zupełnie inna niż wszystkie.

W spektaklu występują: Leon Charewicz, Paweł Krucz, Joanna Pach-Żbikowska, Paweł Szymański, Krzysztof Tymiński i Antonina Żbikowska, realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk, muzyka:  Piotr Skotnicki.

Po godz. 21.00 stacja nada „Promieniowanie ojcostwa” z udziałem Mai Komorowskiej oraz Andrzeja Ferenca na podstawie dramatu Karola Wojtyły sprzed blisko 60 lat.
Treść dzieła Karola Wojtyły – „Promieniowanie ojcostwa” z 1964 r. – zachęca odbiorców do refleksji o dojrzewaniu do ojcostwa, budowaniu relacji człowieka z Bogiem i ludźmi, o misji ojca w rodzinie i do poszukiwań głębszego wymiaru ojcostwa w Bogu.

W teorii teatru trzyczęściowy dramat Wojtyły spełnia kryteria idei teatru-świątyni. Za adaptację, reżyserię i opracowanie muzyczne słuchowiska z udziałem Andrzeja Ferenca, Weroniki Humaj i Mai  Komorowskiej odpowiedzialny jest ceniony autor, scenograf i pedagog – Mariusz Orski. Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński.

logo

SOBOTA 12 WRZEŚNIA

10.00 – 12.00 – Upiór w eterze – Waldemar Malicki Show – prowadzi Waldemar Malicki

12.00 – 13.00 – Mazurek słucha: Emilian Kamiński – prowadzi Robert Mazurek

15.00 – 17.00 – Dwójka na miejscu: Wrocław – prowadzą Andrzej Sułek i Beata Kwiatkowska

17.00 – 19.00 – Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki – audycja Jacka Hawryluka z udziałem Barbary Kingi Majewskiej, Olgi Pasiecznik i Wojciecha Michniewskiego; Joseph Haydn – Kantata „Ariadna na Naksos”

NIEDZIELA 13 WRZEŚNIA

10.00 – 12.30 – Cafe „Muza”: Maciej Tworek - prowadzi Andrzej Sułek

12.30 – 13.00 – Czytelnia: Arto Paasilinna „Rok zająca”, Andrea Lundgren „Fauna Północy”- prowadzi Małgorzata Szymankiewicz; Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

17.00 – 18.00 – Party-tur – prowadzi Adam Sztaba

logo

SOBOTA 12 WRZEŚNIA

16.00 - 17.00    Trójkowo, filmowo - Ryszard Jaźwiński

- 34 Tarnowska Nagroda Filmowa (patronat Trójki) – rozmowa z Anną Grygiel, dyrektorką festiwalu, ostatnie festiwalowe wydarzenia

- rozmowa z krytykiem filmowym Kubą Armatą – podsumowanie 77 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji

- rozmowa z Juliuszem Machulskim, laureatem nagrody za całokształt twórczości tegorocznego festiwalu Tarnowska Nagroda Filmowa o jego twórczości filmowej (druga część wywiadu)

- 25 Festiwal Górski w Lądku Zdroju, rozmowa z Katarzyną Biernacką dyrektorką konkursu filmowego, zapowiedzi programowe

- aktualności filmowe

- muzyka filmowa

NIEDZIELA 13 WRZEŚNIA

KONCERT W TRÓJCE

Godz. 19.05 - wystąpi zespół NEONY. Zapowiada Piotr Baron.

Streaming wideo na stronie Trójki, trójkowym FB i YT Polskiego Radia.

logo

SOBOTA 12 WRZEŚNIA

BEATmaszyna 00.00 – 02.00 – zapraszamy na kilka krótkich wspomnień z minionego Up To Date Festival, poza tym nowości z kilku ostatnich tygodni: Undadasea, Himalaya Collective, TVB, Liv.e oraz „Energy” czyli pretendent do miana albumu roku od braterskiego duetu Disclosure. 

Sobotologia 9.00-11.00 - 15 września przypada 130. rocznica urodzin Agathy Christie. Jakie są jej najlepsze książki? Które kryminały pisarki powinniśmy obowiązkowo znać?

Pasjonauci 11.00-12.00 – Monika Drożyńska i jej wyhaftowany świat, czyli spotkanie z hafciarką, aktywistką, artystką sztuk wizualnych. Przyjrzymy się też pracy stewarda w samolocie – jak znaleźć czas na studia czy szkołę, bo przecież stewardami są też studenci.

Zaklinacze czasu 15.00-16.00 - 12 września 1683 roku wojska polsko – cesarskie starły się pod Wiedniem z siłami Imperium Osmańskiego. Na czele zwycięskiej armii stał Jan III Sobieski. „Bóg i Pan nasz na wieki […] dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały”- pisał król po Wiktorii Wiedeńskiej do żony Marysieńki. Dlaczego zwycięstwo było ważne dla Europy? O tym porozmawiamy z Marią Ziemlewską z Muzeum Pałacu w Wilanowie. W cyklu Straszne Historie odwiedzimy Pieskową Skałę i opowiemy legendę „Krzysztofa Szafrańca”.

Nie na-żarty 17.00-18.00 – Gumbo to potrawa prosto z amerykańskiej Luizjany.  Przypomina trochę gulasz lub gęstą zupę. Żeby ją przygotować potrzeba kilku odmian mięsa lub owoców morza, warzyw przypraw, bulionu i długo gotowanej zasmażki. O tym apetycznym daniu opowie Jakub Steuermark.

NIEDZIELA 13 WRZEŚNIA

Filharmonia w pigułce 8.45 – 9.00 - Bedřich Smetana nazywany jest ojcem czeskiej muzyki narodowej. Inspirował się charakterem czeskiego folkloru, a jego dzieła należą do kanonu europejskiej muzyki epoki romantyzmu. Piotr Wierzbicki zaprasza do wysłuchania poematu symfonicznego Bedřicha Smetany „Wełtawa”.

Co Was Kręci 11.00 – 12.00 - O boksie często mówi się, że jest szermierką na pięści. I faktycznie, biorąc pod uwagę jak wiele jest teraz dyscyplin, które są jego pochodnymi, trzeba pięściarstwu oddać swego rodzaju elegancję. Niemniej boks znacznie stracił w ostatnich latach na popularności, a młodych bardziej ciągnie chociażby do oktagonu niż na ring. Są jednak tacy, którzy wciąż chcą pokazywać, że pięściarstwo mimo wszystko ma się dobrze, a jego trenowanie niesie ze sobą mnóstwo korzyści.

Zapraszamy na rozmowę z Jackiem Dymowskim, założycielem i trenerem w Żoliborskiej Szkole Boksu.

Hrapkowidz 14.00-15.00 -  Błażej Hrapkowicz zaprasza na rozmowę z twórcami filmu „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, który 18 września trafi do kin.

Faktofonia, 16.00 – 17.00 - Co się stało w Jonestown? Kim był Jim Jones? Genialnym manipulatorem, szalonym guru, fałszywym prorokiem? Diabłem w ludzkiej skórze, który pociągnął ludzi za sobą wprost do piekła? W audycji porozmawiamy o porażającym reportażu nagradzanego amerykańskiego dziennikarza śledczego, Jeffa Guinna, który jest opowieścią o powolnym staczaniu się w szaleństwo. I o ludziach, którzy dla swojego guru zrobią wszystko.


logo

SOBOTA 12 WRZEŚNIA

10:00-11:00 "Rodzinny W-F" - Maszyny i urządzenia w sporcie. Poznamy ich zastosowanie i historię. Gość: Arkadiusz Krygier - trener zajęć na rowerach wyścigowych.

12:00-13:00 „Bajkowy ogród” - Dlaczego dziewiąty miesiąc wg kalendarza gregoriańskiego nazywamy wrześniem? Rzecz jasna za sprawą wrzosów – pięknych fioletowych roślin, które późnym latem można spotkać najczęściej na polanach i zrębach leśnych porastających rozległymi wrzosowiskami. W dzisiejszym Bajkowym ogrodzie nie tylko porozmawiamy o tych baśniowych roślinach, ale również posadzimy je w ogrodzie.

Dla rodziców:

21:00-22:00 "Dziecko w drodze" - Schodzimy pod ziemię do najzdrowszej kopalni w Polsce. Tylko tam możemy wspomóc swój organizm w budowaniu odporności. A w dobie pandemii to ważne. Jedziemy do Wieliczki.

22:00-00:00 "Stare, znane, zapomniane" - Gdyby żył jutro obchodziłby 76 lat. Barry White sprzedał ponad 100 milionów płyt na całym świecie. Szczyt jego popularności miał miejsce w erze disco lat 70., gdy nagrał takie hity jak: "Can't Get Enough of Your Love, Babe", "I'm Going to Love You Just a Little Bit More, Baby", oraz "You're The First, The Last, My Everything".

W latach 90. popularność White'a ponownie odżyła. Jego piosenki regularnie trafiały do kolejnych odcinków seriali "Ally McBeal" oraz "The Simpsons".

Do tego wspomnienie niedawno zmarłego Tryni Lopeza i cała godzina z przebojami Mike'a Scotta i jego The Waterboys- tak przy okazji wydania niedawno ich najnowszej czternastej już płyty "Good Luck, Seeker".


NIEDZIELA 13 WRZEŚNIA

11:00-12:00 "Źródełko" - ​Co jadano w Beskidzie Żywieckim? Jak przy wykorzystaniu warzyw ze swojego ogródka przygotować potrawę pochodzącą z drugiego końca świata? Ponadto postaramy się poszukać odpowiedzi na pytanie naszych małych słuchaczy - czy polka jest polskim tańcem i czy mogą ja tańczyć tylko Polacy.

12:00-13:00 "Zwierzyniec" - W programie wyruszymy do krainy, w której króluje łoś. Już 16 września będziemy obchodzić Dzień Łosia. Inicjatorem ustanowienia tego dnia jest Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze, która działa na rzecz objęcia ochroną gatunkową polskich łosi. Połowa września jest okresem szczególnym w życiu łosi. Trwa wtedy ich okres godowy – bukowisko. Zatem, wszystko o łosiach. Życie rodzinne, wychowanie małych łosi, łosiowe przysmaki.

16:00-17:00 "Łowcy dziecięcych przygód" - Jak odróżnić pszczołę od pszczoły, ile i jakie są rodzaje miodu, jak pszczoły robią miód, czym jest apiterapia? Pytań o pszczoły w głowach Łowców Dziecięcych Przygód jest mnóstwo. Zadadzą je Pani Iwonie Oleksiak, która prowadzi gospodarstwo pasieczne w Warszawie.

17:00-18:00 "Kulturoteka" - Już niedługo rozpocznie się kolejna edycja festiwalu "Mała Warszawska Jesień". O tegorocznym programie dla dzieci opowie jej kuratorka Paulina Celińska.

Dla dorosłych:

22:00-00:00 "Muzyka dla rodzica...zaprasza Damian Sikorski" - Michał Urbaniak powiedział kiedyś, że hip hop to jazz i odwrotnie. W myśl znakomitego muzyka zaprezentuję piosenki, które przenikają się muzycznie, łączą style i zachowują niezwykłą formę.


logo

SOBOTA 12 WRZEŚNIA

O godzinie 10.00 w jedenastej audycji cyklu Macieja Grzybowskiego Chopin: konteksty, kontrasty, konfrontacje dominować będą małe formy. W programie Etiudy oraz Mazurki Chopina w znakomitych wykonaniach – Artura Rubinsteina, Piotra Anderszewskiego, Josepha Lhevinne'a, Ignacego Friedmana i Vladimira Horowitza. Wyjątkiem jest Ballada g-moll – jedyna bardziej rozbudowana konstrukcja: wysłuchamy jej w kreacji Amerykanina Janisa Byrona.

W swojej audycji – a chodzi o nowy cykl Chopin. Odloty – przyloty Krzysztof Teodorowicz rozpocznie od rozpisanego na orkiestrę Preludium A-dur Chopina, by potem przedstawić konteksty romantycznego pierwowzoru w symfonicznym cyklu wariacji Z życia Narodu Zygmunta Noskowskiego. Zabrzmi również muzyka Karola Mikulego – ucznia Fryderyka Chopina. Początek o g. 17:00.

NIEDZIELA 13 WRZEŚNIA

Skoro świt, o 7:00 w cyklu Viva Moniuszko!, Anna Lubońska i Marcin Gmys przybliżą słuchaczom II akt opery Straszny Dwór w wykonaniu solistów oraz Orkiestry i Chóru TWON pod batutą Jacka Kaspszyka oraz solistów i Opery Poznańskiej pod dyrekcją legendarnego Waleriana Bierdiajewa.

Kolejna premiera Danuty Gwizdalanki w cyklu Złoty wiek muzyki kameralnej. O godzinie 18.00 rozpocznie się audycja poświęcona twórczości Clary Schumann – żony słynnego Roberta Schumanna – w 201. rocznicę jej urodzin, przypadającą właśnie na 13 września. W programie m.in. Trio fortepianowe g-moll jubilatki oraz fragment Tria d-moll jej męża.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU