Polskie Radio

Klasyka literatury w mistrzowskich wykonaniach. Propozycje na weekend

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2020 16:09
W weekend zapraszamy na słuchowiska. W Jedynce premierowo "Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch światów" z cyklu "Dzieci bliżej historii", autorstwa i w reżyserii Michała Wdowiaka oraz "Promieniowanie ojcostwa" na podstawie dramatu Karola Wojtyły. W Dwójce "Wariat i zakonnica" Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz "Płyty na 78 obrotów" Davida Zane Mairowitza. Na Scenie Teatralnej Trójki "Droga Marion" autorstwa i w reżyserii Romualda Wicza-Pokojskiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/Reinhardi
logo

SOBOTA 12 WRZEŚNIA

O godz. 10:35 - od 31 sierpnia do 25 września – "ZŁY" Leopolda Tyrmanda. Słuchowisko w odcinkach z roku 1994 - jedna z najsłynniejszych, legendarnych powieści czasu PRL.

Akcja powieści toczy się w Warszawie w latach 50. XX wieku: w ruinach Śródmieścia i "Dzikiego Zachodu" Woli, gruzach północnego Muranowa, odbudowywanym Starym Mieście. Jest to niezwykle inteligentny opis Polski Ludowej, przebrany w strój ni to kryminału, ni to romansu, ni to westernu.

Zaczyna się od tajemniczych napadów. Z tym że wszyscy atakowani – to chuligani. Ludowa milicja staje na głowie, by dostać jedynego sprawiedliwego, szeryfa bez twarzy, który sprawia, że ludzie zaczynają się czuć bezpieczni. Podziemny światek Warszawy rusza na wojnę.

Bohater ma tylko jeden znak rozpoznawczy, niezwykłe, świetliste spojrzenie. A dodatkowo w tle historia miłosna, której osią jest Marta Majewska, niechcący wciągnięta w przestępcze życie Warszawy.

Słuchowisko pochodzi z roku 1994. Reżyserował Janusz Kukuła, wystąpili: Marina Opania, Marek Obertyn, Krzysztof Kolberger, Jerzy Kamas, Agnieszka Pilaszewska, Bronisław Pawlik, Wiesław Drzewicz i inni. Realizacja  – Andrzej Brzoska,  opracowanie muzyczne Tadeusz Deszkiewicz, adaptacja Bogumiły Prządki.

O g. 20.45 - od 8.09 do 20.09 - "Wizna" Jacka Komudy (Fabryka Słów)​.

O g. 23.50 - od 24 sierpnia do 13 września „Było minęło… Wspomnienia” Bohdana Korzeniewskiego, Archiwum PR. 

Przypomnimy fragmenty wspomnień profesora Bohdana Korzeniewskiego. Nagrał je w 1993 roku dla radiowej Jedynki Andrzej Łapicki. W tym roku wspomnienia opatrzone tytułem "Było, minęło…" wydał Państwowy Instytut Wydawniczy. 

NIEDZIELA 13 WRZEŚNIA

O godz. 10:35 - od 31 sierpnia do 25 września – "ZŁY" Leopolda Tyrmanda. Słuchowisko w odcinkach z roku 1994 - jedna z najsłynniejszych, legendarnych powieści czasu PRL.

Po 18:00 spektakl „Tadeusz Kościuszko – bohater dwóch światów” z cyklu „Dzieci bliżej historii”, przygotowanego wspólnie z Polską Fundacją Narodową. 

Tytułowy bohater  dwóch światów, czyli walczący o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych Tadeusz Kościuszko, to dla wielu pokoleń człowiek wielkiej odwagi i licznych talentów, choć… niekoniecznie dla Janka, którego pasją są gry komputerowe, a na historii woli odsypiać zarwane noce.

Słuchowisko autorstwa i w reżyserii Michała Wdowiaka, opowiada o chłopcu, który „za karę” dostaje zadanie przygotowania prezentacji o walecznym generale. Gdy w rozmowie z przyjaciółmi rozżalony Janek nazywa Kościuszkę „nudziarzem”, szybko okazuje  się, że ta jedna przerwa szkolna będzie zupełnie inna niż wszystkie.

W spektaklu występują: Leon Charewicz, Paweł Krucz, Joanna Pach-Żbikowska, Paweł Szymański, Krzysztof Tymiński i Antonina Żbikowska, realizacja akustyczna: Agnieszka Szczepańczyk, muzyka: Piotr Skotnicki.

O g. 20.45 - od 8.09 do 20.09 - "Wizna" Jacka Komudy (Fabryka Słów)​.

Po godz. 21.00 słuchowisko „Promieniowanie ojcostwa” z udziałem Mai Komorowskiej oraz Andrzeja Ferenca na podstawie dramatu Karola Wojtyły sprzed blisko 60 lat.

Treść dzieła Karola Wojtyły – „Promieniowanie ojcostwa” z 1964 r. – zachęca odbiorców do refleksji o dojrzewaniu do ojcostwa, budowaniu relacji człowieka z Bogiem i ludźmi, o misji ojca w rodzinie i do poszukiwań głębszego wymiaru ojcostwa w Bogu. W teorii teatru trzyczęściowy dramat Wojtyły spełnia kryteria idei teatru-świątyni.

Za adaptację, reżyserię i opracowanie muzyczne słuchowiska z udziałem Andrzeja Ferenca, Weroniki Humaj i Mai Komorowskiej odpowiedzialny jest ceniony autor, scenograf i pedagog – Mariusz Orski. Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński.

O g. 23.50 - od 24 sierpnia do 13 września „Było minęło… Wspomnienia” Bohdana Korzeniewskiego, Archiwum PR. 

Przypomnimy fragmenty wspomnień profesora Bohdana Korzeniewskiego. Nagrał je w 1993 roku dla radiowej Jedynki Andrzej Łapicki. W tym roku wspomnienia opatrzone tytułem "Było, minęło…" wydał Państwowy Instytut Wydawniczy. 

logo

SOBOTA 12 WRZEŚNIA

19.30 – 20.00 – Słuchowisko na lato: Stanisław Ignacy Witkiewicz „Wariat i zakonnica”, prod. 2005,  adaptacja i reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja Ewa Szałkowska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko
Obsada: Piotr Adamczyk (Mieczysław Walpurg), Karolina Gruszka (Siostra Anna), Marek Bargiełowski (prof. Ernest Walldorf), Wojciech Wysocki (dr Efraim Grun), Zofia Saretok (Siostra Barbara), Marek Obertyn (dr Jan Burdygiel) 

NIEDZIELA 13 WRZEŚNIA

15.00 – 16.00 – Słuchowisko na lato: David Zane Mairowitz „Płyty na 78 obrotów”, prod. 2001, reżyseria Waldemar Modestowicz, przekład Elżbieta Petrajtis-O'Neill, adaptacja Ewa Stocka-Kalinowska, realizacja akustyczna Maria Olszewska, opracowanie muzyczne Małgorzata Małaszko; Obsada: Jerzy Trela, Adam Ferency, Sławomira Łozińska, Olgierd Religioni, Krzysztof Królak


logo

NIEDZIELA 13 WRZEŚNIA

20.05-21.00 - SCENA TEATRALNA TRÓJKI, przyg. Barbara Marcinik

„DROGA MARION” ” (podtytuł: Karabiny nie były potrzebne. Opowieści z Mazur)

Autor, reżyser - Romuald Wicza-Pokojski

Reżyser dźwięku - Andrzej Brzoska

Muzyka - Robert Wasilewski

Występują: Olga Sarzyńska oraz Przemysław Bluszcz

Pomysł i opieka redakcyjna - Barbara Marcinik

Opowieść o konnej ucieczce przed Armią Czerwoną Marion hrabiny Donhoff z Mazur do Niemiec zimą 1945 roku. Urodzona w 1909 roku w Prusach Wschodnich dziennikarka, wielbicielka Mazur, opisała swoja „drogę” w książce pt. „Nazwy, których nikt już nie wymienia”. Była to m.in. inspiracja do powstania scenariusza naszego słuchowiska.

Marion Donhoff działała po wojnie w sprawie pojednania polsko-niemieckiego. Na Mazurach jest jej szlak oraz salon we dworze łowczego w Gałkowie.

Przed premierą – rozmowa z twórcami o niezwykłym nagraniu słuchowiska w Salonie Marion.

Autorka pomysłu – redaktor pasma słuchowisk – Barbara Marcinik.

Słuchowisko powstało w naszym cyklu „Małe Ojczyzny” (tam były już „Majnegóry” oraz „Morze w czasach zarazy”).

logo

SOBOTA 12 WRZEŚNIA

Godz. 15.45 – W cyklu Poeci mają głos – swój wiersz „Prolog” przeczyta Jarosław Iwaszkiewicz.


logo

SOBOTA 12 WRZEŚNIA

9:00-10:00 "Opowieści ludów świata" - Nowy Rok w Islamie, Izraelu i Etiopii i opowieści z tamtych rejonów.

13:00-14:00 "Kurtyna w górę" - Kulfon i Monika rozpoczną dziś pracę nad przedstawieniem na podstawie utworu „Szkolne Przygody Pimpusia Sadełko” Marii Konopnickiej.

18:30 "Słuchowisko w Polskim Radiu Dzieciom" – „Heidi" Johanny Spyri w adaptacji Emilii Stawskiej, wyprodukowane przez Teatr Polskiego Radia w 1993 r. Urocza opowieść o Heidi, którą opiekuje się mieszkający w szwajcarskich Alpach dziadek uznawany przez okolicznych mieszkańców za gbura, odludka i dziwaka.

Pogodna, mądra i wrażliwa dziewczynka szybko podbija serce zgorzkniałego starca, nawiązuje liczne przyjaźnie i żyje szczęśliwie wśród pięknej, alpejskiej przyrody.Realizacja akustyczna: Ewa Szałkowska. Opracowanie muzyczne: Barbara Dzięgielewska. Reżyseria: Andrzej Piszczatowski.

Obsada: Rysiówna Zofia, Barciś Artur, Trafankowska Daria​, Tkaczyk Jerzy, Rojewska Aleksandra, Pawłowski Marek, Ładyńska Joanna, Garbowska Maria, Brzezińska Anna, Berger Juliusz, Szary Maciej​, Rastawicka Danuta.

19:00-21:00 "Wieczorne pogaduchy" -  Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU