Polskie Radio

"Czas pogody" i "Rodzinny WF" . Polskie Radio na weekend

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 17:30
Program 1 Polskiego Radia odwiedzi Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Zapraszamy także na Festiwal Polskiego Kina w Wilnie. W Polskim Radiu Dzieciom w "Bajkowym ogrodzie" będziemy szukać jesieni.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Monkey Business Images
logo 

Na sobotnie "Jedyne takie miejsce" (9:00-12:00) zaprasza Roman Czejarek. Miejsce akcji – Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Opowiemy o legendarnych polskich lotnikach, o specjalnej wystawie poświęconej Bitwie o Anglię. Pokażemy, jak wyglądały pierwsze samoloty, zajrzymy do wnętrza największego śmigłowca, jaki kiedykolwiek latał nad Polską oraz do kabiny dyspozycyjnego odrzutowca.

Uruchomimy symulator lotu oraz pokażemy najciekawsze eksponaty z wystawy plenerowej gdzie dosłownie można dotknąć każdego samolotu, na jakim po 1945 roku latali nasi wojskowi piloci. Poza tym historia i misja muzeum, słynna dęblińska Szkoła Orląt oraz modelarze i muzycy z piosenkami związanymi z historią lotnictwa.

Opowiedzą o tym m.in.:

Paweł Pawłowski, dyr. Muzeum Sił Powietrznych

Jacek Zagożdzon –  adiunkt muzeum, kier. Działu Edukacji w MSP  -

kapitan Witold Sokół - wykładowca Lotniczej Akademii Wojskowej i pilot myśliwski, akrobacyjny 

Roman Błachnio – edukator, przewodnik MSP

​Porucznik Ewa Złotnicka, oficer prasowy z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

W sobotę po 18:00 Mariana Krill zaprasza do podróżowania "Z muzyką po Kresach".

1/ W Wilnie trwa Festiwal Polskiego Kina. W tym roku Festiwal oferuję możliwość obejrzenia nie tylko nowych filmów, lecz także dawniejszych, już nieco zapomnianych. Pokazy festiwalowe odbędą się w dniach 1-7 października w kinach i w internecie, zaś zamiast na spotkania z gośćmi zagranicznymi organizatorzy z Instytutu Polskiego w Wilnie zapraszają na wieczór muzyki i poezji filmowej.

2/ Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej Oddział Muzeum Narodowego w Lublinie prowadzi akcję „Z Kresów ocalone: zbiórka pamiątek i opowieści kresowych”. Akcja ma na celu zachowanie pamięci o Kresach w aspekcie materialnym i duchowym.

W ramach akcji zbierane są zarówno wspomnienia, które są rejestrowane w formie historii mówionej, jak i obiekty – pamiątki, które są przechowywane w rodzinach Kresowian. O akcji opowie Krystyna Rzędzian z Muzeum Narodowego w Lublinie.

Po 21:00 "Słuchowisko w radiowej Jedynce" -  

Rafał Wojasiński  "Pogrzebowcy" Reż. W. Modestowicz

Real. akust. M. Kubera Opr. muz. R. Baszun (Rozmowa dwójki starszych ludzi o przemijaniu życia).

W niedzielę o 10:00 Zbigniew Krajewski zaprasza na "Czas pogody".

Była „Czarnym Aniołem” powojennego Paryża, ale… nie od razu cieszyła się statusem wielkiej gwiazdy: jak doświadczył ją los w trudnych wojennych latach, od czego zaczęła się jej kariera i kto tworzył artystyczną bohemę ówczesnej stolicy Francji – o tym wszystkim opowie Marcin Dąbrowski, wspominając zmarłą niedawno Juliette Greco. Będzie też przypomnienie warszawskiego występu Jana Straussa i znakomity skecz wybrany przez Teresę Drozdę. 

Po 21:00 "Słuchowisko w radiowej Jedynce"

Julian Przyboś  "Autobiografia" (50 rocznica śmierci) 

Adap. i reż. J. Kukuła

Real. akust. A. Szczepańczyk  Muzyka  P. Salaber (Słuchowisko poetyckie na podst. poezji Przybosia)​

logo

SOBOTA

10.00 – 12.00 – Upiór w eterze – Waldemar Malicki Show – prowadzi Waldemar Malicki

12.00 – 13.00 – Mazurek słucha – Tomasz Jastrun - poeta, eseista, felietonista​, prowadzi Robert Mazurek

"Im bardziej wiem, że są wiosny, których nie zobaczę, tym bardziej cenię te, które widzę" - twierdzi gość najbliższej audycji Roberta Mazurka. W sobotę w samo południe studio Dwójki odwiedzi poeta, prozaik, eseista, felietonista, krytyk literacki, autor książek dla dzieci, długoletni współpracownik paryskiej "Kultury" - Tomasz Jastrun.

Rozmowie, jak zwykle, towarzyszyć będzie muzyka wybrana przez Gościa.

13.00 – 15.00 – Duża czarna – prowadzi Przemysław Psikuta

Eliso Virsaladze & Samuil Feinberg. Gość: Paweł Bagnowski

15.00 – 17.00 – Dwie do setki: od tańca do …jazzu – prowadzą Andrzej Zieliński i Jakub Kukla

To będzie rajd! Rajd przez kilka dekad znakomitej polskiej muzyki. Etap pierwszy to Warszawa, potem udamy się do Poznania, Katowic i Krakowa, żeby wyprawę zakończyć na powrót w stolicy. W najbliższą sobotę przypomnimy twórców związanych z ważnymi radiowymi zespołami. Lista Wielkich jest pokaźna, a Edward Czerny, Stefan Rachoń czy Jerzy Milian to tylko wierzchołek góry lodowej.

Goście sobotniej audycji wyjaśnią, jak "jazz" krok po kroku zadomawiał się w Polskim Radiu. Nie zabraknie oczywiście skarbów z naszych archiwów.

17.00 – 19.00 – Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki – audycja Jacka Hawryluka z udziałem Doroty Kozińskiej, Wojciecha Michniewskiego i Andrzeja Sułka
Ottorino Respighi - Poemat symfoniczny "Fontanny rzymskie"

19.00 – 19.30 – Domówka z Dwójką: Meccore String Quartet

Utwory Beethovena, Czajkowskiego, Szymanowskiego i Janaczka oraz muzyczne niespodzianki złożą się na repertuar najbliższej „Domówki z Dwójką”, której gospodarzem będą muzycy Meccore String Quartet. Emisja koncertu w sobotę 3 października od godz. 19.00 – na antenie Programu 2 Polskiego Radia, stronie internetowej i Facebooku stacji oraz na kanale YouTube Polskiego Radia.

– Wprawdzie ten rok zostanie bardziej zapamiętany jako… Rok Covida, a nie Ludwiga, ale skoro obchodzimy w tym roku 250-lecie urodzin Beethovena, dlatego postanowiliśmy rozpocząć nasz występ pierwszą częścią jego późnego Kwartetu z opusu 132. Następnie przeniesiemy się do Czech i zagramy pierwszą część I Kwartetu Leosza Janaczka. To dzieło niezwykle ekspresyjne, z którym warto się zapoznać – mówił w Programie 2 Polskiego Radia Wojciech Koprowski – prymariusz, czyli pierwszy skrzypek kwartetu.

W najbliższej „Domówce” pojawią się również kompozycje Piotra Czajkowskiego i Karola Szymanowskiego. Nie zabraknie również muzycznych niespodzianek z gatunku kameralistyki. Założony w 2007 roku Meccore String Quartet uznawany jest za jeden z najciekawszych kwartetów smyczkowych swojego pokolenia. Grupę tworzą: Wojciech Koprowski (pierwsze skrzypce), Aleksandra Bryła (drugie skrzypce), Michał Bryła (altówka), Marcin Mączyński (wiolonczela).

Zespół od wielu lat zachwyca melomanów, występując w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i zdobywając nagrody w konkursach (m.in. pierwsze nagrody na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Weiden i Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Maxa Regera w Sondershausen).

Kwartet ma na koncie trzy płyty studyjne, a od 2010 roku jest gospodarzem odbywającego się w Poznaniu Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej Quarto Mondi, w ramach którego prezentuje polskiej publiczności czołowych artystów światowej sceny kwartetowej.

Muzycy zespołu prowadzą również działalność pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu.

19.30 – 20.00 – Wieczór ze słuchowiskiem: Anna Kamieńska „Domy dzieciństwa”,

prod. 2005, reż. Janusz Kukuła, adapt. Iwona Smolka, realizacja Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski

Obsada: Irena Jun, Dorota Landowska, Mariusz Benoit

20.00 – 23.00 – Opera pod gwiazdami – prowadzi Marcin Majchrowski

Ludwig van Beethoven Fidelio – opera w dwóch aktach op. 72

(Londyn, Royal Opera House, 3.03.2020)

Lise Davidsen – sopran (Leonore), Jonas Kaufmann – tenor (Florestan), Georg Zeppenfeld – bas (Rocco), Michael Kupfer-Radecky – bas-baryton (Don Pizarro), Amanda Forsythe – sopran (Marzelline), Robin Tritschler - tenor (Jaquino), Egils Siliņš – bas (Don Fernando), Filipe Manu - tenor (I Więzień), Timothy Dawkins – bas (II Więzień), Chorus and Orchestra of the Royal Opera House, Covent Garden, dyr. Antonio Pappano

23.00 – 00.00 – Rachunek myśli: Twórczość – aud. Michała Nowaka

Myślimy o niej jako o czymś specyficznie ludzkim. Romantycy w poetycki sposób opisywali geniusza jako ucieleśnienie najwyższych ludzkich możliwości. Jak to jednak wygląda od strony neurobiologii? Czego na temat twórczości dowiadujemy się z badań nad sztuczną inteligencją, która coraz częściej wkracza w pole sztuki? Czy ten fakt zmienia nasze rozumienie człowieczeństwa?

Goście: dr hab. Aleksandra Przegalińska – filozof i futurolog, badaczka AI z Massachusetts Institute of Technology, dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.

NIEDZIELA

10.00 – 11.00 – Cafe „Muza”: Konstanty Andrzej Kulka – prowadzi Magdalena Łoś

To fizycznie nie mieści się w tym takcie, możesz sprawdzić, wziąć sobie samego Kulkę… poradziła Krzysztofowi Pendereckiemu Wanda Wiłkomirska, analizując z kompozytorem partyturę (film „Krzysztof Penderecki’ reż. Krzysztof Zanussi, 1968).

Jeśli czegoś „nie da się zagrać”, to potwierdzi lub po prostu utwór wykona – on jeden – Konstanty Andrzej Kulka. Trudności techniczne są mu obce, czym zadziwiał świat od początku kariery, zdobywając jako siedemnastolatek wyróżnienie w Genui (Konkurs im. Paganiniego), wygrywając w Monachium (Konkurs Radiowy ARD).

W bogatej dyskografii artysty wiele miejsca zajmuje muzyka polska. Był pierwszym, po Isaaku Sternie, wykonawcą I Koncertu skrzypcowego Krzysztofa Pendereckiego, pod którego batutą prezentował go wielokrotnie. Szymanowski, Wieniawski, Karłowicz, Młynarski…

Wielu z nas pamięta także zapierające dech nagranie Pór roku Vivaldiego, punkt odniesienia dla kolejnych interpretacji i nostalgiczny powrót do ukochanych płyt z dawnych lat. Artystyczne życie Konstantego Andrzeja Kulki to także historia spotkań z legendarnymi dyrygentami, wielkimi muzykami i bogaty rozdział polskiej pedagogiki artystycznej.

Ojciec Gaby Kulki, tak również był przedstawiany i jestem pewna, że to był także powód jednej z największych jego radości…

11.00 – 11.30 – Droga przez mąkę – prowadzi Łukasz Modelski

O odkrytym w Kijowie zbiorze staropolskich przepisów kulinarnych rozmawiamy z prof. Jarosławem Dumanowskim z Centrum Dziedzictwa Kulinarnego UMK w Toruniu.

 12.30 – 13.00 – Czytelnia: Matilda Voss Gustavsson „Klub. Seksskandal w Komitecie Noblowskim”,  Ronan Farrow „Złap i ukręć łeb”, prowadzi Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta

17.00 – 19.00 – Kalambury z partytury prowadzi Krzysztof Herdzin

19.00 – 19.30 – Wieczór ze słuchowiskiem – Marek Nowakowski „Amazonka”, prod. 2008, czas 28’33’’, adaptacja i reżyseria Krzysztof Zaleski, realizacja Andrzej Brzoska, opracowanie muzyczne Renata Baszun

Obsada: Sławomira Łozińska (Woroniewicz), Krzysztof Zaleski (Profesor Halber), Wiktoria Gorodeckaja (Nina), Krzysztof Banaszyk (Krzysztof), Zbigniew Suszyński (Zbyszek), Wojciech Żołądkowicz (Chylonek), Modest Ruciński (Aktywista), Lucyna Malec (Aktywistka), Oskar Hamerski (Birbant), Anna Gornostaj (Piękna Iza)

Słuchowisko na podstawie opowiadania M. Nowakowskiego "Amazonka". To fragment obrazu o pokoleniu lat pięćdziesiątych, pokoleniu, którego czas dorastania przypadł na lata stalinowskie. Woroniewicz to kobieta, która wierzy w nową komunistyczną rzeczywistość. Przy tym zaś potrafi zachować czystość w sobie. "Być przyzwoitym", taka zasada jej przyświeca, ale przyjdzie jej za tę przyzwoitość zapłacić.

W słuchowisku wykorzystano fragmenty nagrań archiwalnych: głos Władysława Gomułki, fragment komunikatu z ogłoszenia stanu wojennego.

19.30 – 22.00 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Joanna Grotkowska

Transmisja z sali koncertowej Filharmonii Narodowej

Recital Nelsona Goernera w cyklu Przed Wielkim Konkursem

Fryderyk Chopin Barkarola Fis-dur op. 60, Scherzo cis-moll op. 39, Berceuse Des-dur op. 57; Johannes Brahms  III Sonata f-moll op. 5

22.00 – 00.00 – Wieczór płytowy – prowadzą Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta

Donald Fagen - The Nightfly - 1982 Warner Bros.

Tom Waits - Swordfishtrombones - 1983 Island


 . 

SOBOTA

00.00 - 02.00   Ciemna strona mocy Aleksandra Kaczkowska

02.00 - 04.00   Trójkowe Archiwum Koncertowe – Zofia Sylwin

Retransmisja koncertu zespołu MITCH AND MITCH. Koncert nagrany w studiu im. Agnieszki Osieckiej 29 maja 2010 roku.

Retransmisja koncertu Meli Koteluk z 8 lutego 2015 roku. Artystka promował swoja płytę „Migracje”

06.00 - 09.00  Zapraszamy na weekend – Agnieszka Furtak

09.00-10.00 Śniadanie w Trójce – Beata Michniewicz

Andrzej Waśko  – doradca Prezydenta RP

Radosław Fogiel - PiS

Marcin Kierwiński - PO 

Marek Sawicki  – PSL

Anna Maria Żukowska  – Lewica

10.00 - 11.00    Audycja podzwrotnikowa - JAK BYĆ ROMANTICO? -  Wojciech Cejrowski

11.00 - 13.00    Około południa Mariusz Owczarek

13.00 – 14.00    Myślidziecka 3/5/7 Katarzyna Stoparczyk

Otylia Jędrzejczak

14.00 – 15.00   Francuski Łącznik – Monika Małkowska

15.00 - 16.00    Świat i ludzie - Michał Żakowski

16.00 - 17.00    Trójkowo, filmowo - Ryszard Jaźwiński

- aktualności filmowe

- muzyka filmowa

17.00 - 19.00    Trójka Żąda Debiutów – Tomasz Żąda

Nocti (zespół z Torunia - producentem ich nagrań jest  Bartek Mielczarek, który współpracował z Sorry Boys i Brodką), Rogi Clush (Igor Szulc - kiedyś Adre'N'Alin ) i Katarzyna Cerekwicka (20 lat od debiutu płytowego).

19.00 - 22.00     Lista Osobista - Piotr Metz

Wywiad z Maciejem Gołyźniakiem z okazji wydania płyty „Polish Jazz: The Orchid. Volume 85”.

22.00 - 23.00      "Rock’n’roll – historia powszechna

23.00 - 00.00     Trzy kwadranse jazzu - Jan Ptaszyn Wróblewski (premiera)

NIEDZIELA

06.00 - 08.00    Muzyczne rozmowy - Redakcja Katolicka

Na Świętej Górze w Gostyniu rozpoczął się 15 jubileuszowy festiwal Musica Sacromontana. Od 5-lat słuchaczy Trójki zabieramy na to muzyczne wydarzenie, na którym pojawiają się wielkie nazwiska jak ks. prof. P. Nawrot, J. Maksymiuk. Ł. Borowicz, M. Klauza czyli dyrygenci orkiestry Polskiego Radia.

08.00 - 09.00    Bed and Breakfast - Agnieszka Furtak-Bilnik i Raf Uzar

09.00 - 11.00    Zagadkowa niedziela – Katarzyna Stoparczyk

Jak zwykle dużo zagadek, gościem programu będzie Anna Olej-Kobus, która z okazji Międzynarodowego Dnia Zwierząt opowie o swoich przygodach ze zwierzętami podczas podróży po świecie. W drugiej godzinie spotkanie z dziećmi, które walczą z rakiem lub go pokonały. 

14.00 - 15.00    Magazyn Bardzo Kulturalny - Barbara Marcinik

W audycji m.in. o spektaklu "Lazarus" w reż. Jana Klaty w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu i rozpoczęciu sezonu w Teatrze Polskim w Poznaniu.

17.00 - 19.00    Trzecia Strona Medalu – Krzysztof Łoniewski i Adam Malecki

19.00 - 20.00    Koncert w Trójce – zespół The Cassino - zapowiada: Tomasz Żąda

20.00 - 21.00    Gitarą i piórem – (wyjątkowo w tym miejscu) – Janusz Deblessem

21.00 - 00.00    Audycja muzyczna –  Aleksandra Kaczkowska

 

. 

SOBOTA

PlenAir Czwórki 13.00-14.00 – dziennikarzy Czwórki: Michała Piwowarka, Mateusz Kulika oraz  Numera Raza, czyli Michała Witaka będzie można spotkać w Warszawie na Kępie Potockiej na imprezie „Joga na trawie”. Czym jest palo santo? Co to znaczy, że joga jest inkluzywna? Czy joga może pomóc zmniejszyć napięcie covidowe? I jak wygląda Numer Raz w pozycji Delfina? Przekonajcie się sami!

Muzyczne Biuro Podróży 16.00-17.00 – Patryk Grabowski  zabierze Was w podróż pełną niebanalnych brzmień z różnych zakątków świata: tym razem dotrzemy do Belgii, Afryki i Francji.

Nie na-żarty 17.00-18.00 – Boeuf Stroganow to danie z kuchni rosyjskiej. Opiera się na polędwicy i dodatkach, a delikatne, miękkie i rozpływające się w ustach mięso sprawia dużą przyjemność w jedzeniu. Boeuf Stroganow to idealne danie na rodzinną uroczystość. Jak je przyrządzić?

UTDF Replay 18.00-19.00 – W trzecim odcinku muzycznych wspomnień z jedenastego Up To Date Festivalu posłuchamy setu DJ-a Wojny, który na Czwartej Scenie Czwórki reprezentował projekt Święty Bass. Był to występ, który w czwartek, trzeciego września otwierał “stadionową” część UTDF.

Przygotujcie się na energiczne, połamane, przesączone basem brzmienia rodem z Wielkiej Brytanii połączone w całość przy pomocy świetnych dj-skich umiejętności Wojny.

BASSTION 00.00-2.00 -  do tańca zagra niezawodny Brytyjczyk Finn z Manchesteru, a cięższą artylerię wytoczy, bass podkręci,  muzykę dubstep i jej okolice zapewni Riz La Teef. Zapraszamy.

NIEDZIELA

Strefa gamingu 12.00-13.00 – za sprawą DayZ rozpoczęła się moda na gatunek o nazwie survival. Chociaż survivale nie cieszą się już taką popularnością jak kiedyś, nie brakuje nowych, innowacyjnych i ambitnych produkcji, które podchodzą inaczej do tematu przetrwania. Łukasz JeffreJ Chmiel z Michałem Kaczmarkiem z Live Motion Games porozmawiają o nieco zapomnianym, lecz wciąż wartym uwagi gatunku.

Sztuka jedzenia  13.00-14.00 -  dziś lodówka może być jak dzieło sztuki. Firmy przygotowują serie z nadrukami dzieł znanych malarzy, są też rysownicy, którzy ozdabiają nawet najstarsze modele. O specjalnych komorach lodowych, które budowano w Chinach ok. 1000 roku p.n.e., pisali nawet poeci. 

Około 1830 roku w Stanach Zjednoczonych zaczęto eksperymentować z czymś, co można uznać za wczesny prototyp dzisiejszej lodówki – szafkowymi schowkami na żywność i napoje chłodzonymi lodem.​ W Sztuce jedzenia opowiemy o historii, która zmrozi każdego. 

Funkadelia 17.00-19.00 -  Public Enemy, południowoafrykańska Seba Kaapstad, wesołe sample i beaty poskładają Griz i Bird Peterson, SAULT i kolejna odsłona ich doskonałego nowego albumu, bardzo obiecująca amerykańska ekipa Young Grandparents, muzyka broken beat (WheelUP, IG Culture), Dabrye i jego rave'owy projekt X-Altera oraz sporo parkietowych nowości na stylu electro, ghetto-house'u i muzyki jungle. Zaprasza Harper.

Nocne cz@ty 21.00-22.00 – Mikołaj Foks zaprasza na rozmowę o zapominaniu win i przebaczeniu. Co to znaczy wybaczyć, ale nie zapomnieć? Czy łatwo przebaczyć osobie, która skrzywdziła, jeśli się jest chrześcijaninem? Co to znaczy miłować nieprzyjaciół współcześnie?


 ​
 

. 

SOBOTA

10:00-11:00 "Rodzinny W-F" - Jujitsu. Czym charakteryzuje się ta japońska sztuka walki, kiedy powstała, jak ją trenować i kiedy zacząć. Gość: Dariusz Kasprzyk - mistrz Europy jujitsu​.

12:00-13:00 "Bajkowy ogród" - W programie wyruszymy na niezwykłą górę. Górę, z którą wiąże się wiele legend. Górę zwaną czarodziejską. Właśnie tam odbywały się i któż wie może nadal tak jest - zloty czarownic. Na Górze Ślęży, bo o niej mowa, będziemy szukać jesieni.

15:00-16:00 "Dawno, dawno temu" - Kontynuujemy naszą przygodę z rozgłośniami Polskiego Radia. W zeszłym miesiącu przyglądaliśmy się temu co działo się przed 1939 rokiem, dzisiaj pora przyjrzeć się czasom powojennym. Gość: Krzysztof Sagan - realizator dźwięku w PR, znawca historii radiofonii w Polsce i wielki pasjonat i miłośnik radia.

Dla rodziców:

21:00-22:00 "Dziecko w drodze" - Tym razem Magda i Sergiusz Pinkwart wybiorą się do pięknej i gościnnej Gruzji. Gruzini są niesamowicie gościnni. Z chęcią oferują winko, przekąski, obiad czy nawet nocleg. Wynika to z ich mentalności i tego, że traktują bardzo poważnie powiedzenie “Gość w dom – Bóg w dom”.

Są jednak w większości bardzo biedni i pomimo to potrafią oddać ostatni bochenek chleba gościowi. Dlatego ważne jest, żeby nie nadużywać gościnności (szklankę wina wypić trzeba, żeby nie obrazić gospodarza), a najlepiej dać coś w zamian.

NIEDZIELA

10:00 "Dźwięk dobry" - Co słychać u naszych słuchaczy, czyli dźwiękowa opowieść o pasji Klary Kowalczyk, która jest najszybszą 9-latką na torach wyścigowych, pierwszą Polką w Formule 1.

​12:00-13:00 "Zwierzyniec" - Właśnie dziś 4 października przypada Światowy Dzień Zwierząt, ba niektórzy obchodzą to święto cały tydzień, ba niektórzy nawet przez miesiąc nazywając październik miesiącem zwierząt. Święto ma na celu zwrócenie szczególnej uwagi na świat zwierząt. Na zwierzęta wokół nas. Na te domowe, ale i gospodarskie i dzikie.

Czy mamy cechy wspólne? Czy się tak samo boimy? Czy tak samo potrafimy odczuwać radość? Czy zwierzęta podobnie odczuwają ból? Wydawać by się mogło, że są to banalne pytania, jednak w dużej mierze ludzie wciąż traktują zwierzęta jak rzeczy, jak produkt, jak własność, z która mogą zrobić, co im się podoba. Światowy dzień zwierząt ma nam przypomnieć o podobieństwach. Ale również o tym jak możemy nawzajem o siebie zadbać.

13:00-14:00 "Radiowe Figliki Kulfona i Moniki" - Będziemy rozmawiać o zmysłach. Jakie zmysły mamy? Do czego one służą? Zmysł wzroku, smaku, dotyku, węchu, słuchu. Czy jest 6 zmysł? W klasycznym ujęciu wyróżnia się pięć zmysłów, niektórzy jednak przejawiają pogląd, że człowiek może mieć ich zdecydowanie więcej, bo nawet aż 21.

17:00-18:00 "Kulturoteka" – Relacja z XVII edycji Europejskiego Integracyjnego Festiwalu Piosenki Dziecięcej INTERMUZA 2020 pod dyrekcją artystyczną Jacka Cygana. W tym roku gwiazdą koncertu finałowego jest Anna Jurksztowicz.

 

 .

SOBOTA

W kolejnym premierowym odcinku audycji Chopin: konteksty, kontrasty, konfrontacje (godzina 10:00) pianista Maciej Grzybowski skupi się na jednym tylko dziele Fryderyka Chopina, ale jakże dramatycznym i bogatym w symbole pozamuzyczne: na Polonezie fis-moll 44.

Ten wielki manifest uczuć patriotycznych polskiego kompozytora wypłynie spod palców mistrzów największych: Artura Rubinsteina, Vladimira Horowitza, Maurizia Polliniego i Piotra Anderszewskiego.

W premierowej audycji cyklu Chopin: ODLOTY – PRZYLOTY (godzina 17:00) kompozytor i dyrygent Krzysztof Teodorowicz zajmie się pieśniami Fryderyka Chopina oraz m.in. ich transkrypcjami fortepianowymi autorstwa wielkiego rywala i nieszczerego przyjaciela naszego kompozytora – Ferenca Liszta.

NIEDZIELA 

Niedzielny poranek od godziny 7:00 tradycyjnie naznaczony jest arcydziełami Stanisława Moniuszki. Tym razem, w premierowym odcinku cyklu Viva Moniuszko! zaprezentowane zostanie najnowsze nagranie kantaty Sonety Krymskie Stanisława Moniuszki, dokonane i wydane przez Polskie Radio.

Zapraszają Anna Lubońska i Marcin Gmys.

W swojej audycji Nie samym Chopinem… redaktor Adam Rozlach (godzina 17:00), od kilku tygodni konsekwentnie prezentujący nagrania wielkiego chilijskiego tytana klawiatury Claudia Arraua, tym razem dość przewrotnie, poniekąd wbrew tytułowi cyklu, zaprezentuje 24 Preludia 28 oraz 2 Nokturny op. 48 Fryderyka Chopina.

 „Chryzantemy, czyli skromny, kameralny ogródek we włoskim stylu”: Danuta Gwizdalanka prezentuje kwartety włoskich mistrzów operowych – Pucciniego, Verdiego, Donizettiego i Rossiniego. A Fryderyk Chopin operę włoską kochał bardzo namiętnie, jak rzadko który kompozytor epoki romantycznej.

Złoty wiek muzyki kameralnej rozpocznie się o godzinie 18:00.

Zapraszamy.

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU #zostańwdomu