.
9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - Joanna Racewicz i Roman Czejarek
W audycji m.in. o smishingu, czyli atakach phishingowych za pomocą SMS-ów. Wiadomości np. o rzekomej niedopłacie za usługę skłaniają do szybkiego kliknięcia w załączony link. Ten z reguły przekierowuje do fałszywej strony banku lub bramki do płatności internetowych. Zalogowanie się na takiej stronie grozi utratą pieniędzy z konta.
Także o ubezpieczeniach dzieci, zarówno tuż po urodzeniu, a, także po ukończeniu 18. roku życia. Dziecko nie zostaje automatycznie zgłoszone do ubezpieczenia wraz z rejestracją jego narodzin w urzędzie. Zatem kiedy dziecko jest ubezpieczone? Aby móc korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, należy zgłosić je do ubezpieczenia przy rodzicu - albo u pracodawcy, albo w ZUS (gdy rodzic ma własną firmę). Jak sytuacja wygląda w przypadku studenta? Gość - Sylwia Wądrzyk - rzecznik prasowy NFZ.
13.00-15.00 "Muzyczna Jedynka" - Marcin Kusy
W pierwszej godzinie audycji Michał Wiraszko opowie o Spring Break Festivalu w Poznaniu.
Ponadto kolejny odcinek cyklu 21 miniatur zatytułowanych "Znowu razem" czyli podróż sentymentalna do czasów, gdy dokonywały się w Polsce historyczne przemiany obyczajowe. Andrzej Korzyński odnalazł stare nagrania piosenek o Franku Kimono. W latach 80-tych ta stworzona przez Piotra Fronczewskiego postać zdobyła serca słuchaczy Polskiego Radia. Twórca piosenek poprzedził każdą z nich dowcipnym komentarzem, w którym odwołuje się do doświadczeń z tamtych lat.
19:00 - "Przystanek historia" - Dorota Truszczak
W magazynie rozmowa z dyr. Rafałem Leśkiewiczem o konsekwencjach II wojny światowej oraz z dr. Tomaszem Domańskim o źródłach, mitach i fałszywych tezach w publikacjach o polskich Żydach podczas II Wojny Światowej. W audycji także o książce "Na licencji Moskwy. Wokół Gomułki, Bermana i innych 1943–1970", autorstwa Roberta Spałka. Monografia przybliża dzieje władzy komunistycznej w Polsce w latach 1943–1970, ukazując działania, postawy i dążenia Władysława Gomułki, Jakuba Bermana oraz innych decydentów PPR i PZPR. Autor wskazuje na uwikłania i uwarunkowania, którym zostali poddani przez Kreml komuniści rządzący Polską Ludową, ale i które oni sami jednocześnie współtworzyli. Poza tym - Było, będzie, czyli wybrane wydarzenia organizowane przez IPN oraz omówienie wybranych artykułów z Portalu PRZYSTANEK HISTORIA.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - fragmenty słuchowiska "Przeminęło z wiatrem" wg powieści Margaret Mitchell.
Od 28 września emitujemy powtórzenie słuchowiska z roku 1973 z Ewą Wiśniewską w roli Scarlett.
20.45 / 21.45 - Jo Nesbo "Królestwo", czyta Krzysztof Gosztyła (audiobook Wydawnictwa Dolnośląskiego).
23.50 - "Myśliwce. Życie ptaków drapieżnych" Konrada Malca
Premiera - emisja od 6.10 do 12.10 (Wydawnictwo Czarne).
07.00-10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek
Francuskie kompozycje XX-wieczne oraz kilka światowych premier fonograficznych z najnowszej płyty "A la carte 2" - taki repertuar przygotował duet Jan Jakub Bokun i Jakub Kościuszko na najbliższą "Domówkę z Dwójką". O trwającej już 7 lat współpracy światowej klasy klarnecisty i wirtuoza gitary klasycznej, przygotowaniach i scenografii do sobotniej Domówki oraz o wpływie pandemii na życie artystyczne rozmawiamy z Jakubem Kościuszką. Początek spotkania o godz. 9.30.
Ponadto w audycji o zamkniętej przez cały sezon, jednej z najważniejszych instytucji kulturalnych, związanej z polskimi artystami - Metropolitan Opera. Tak będzie do września przyszłego roku. Dla kierownictwa MET to nie będzie jednak czas stracony. Szczegóły po godz. 8.30. Poza tym, Maestro Andrzej Boreyko opowie o sezonie 2020/21 w Filharmonii Narodowej. Porozmawiamy też z twórcami dokumentu "Położna" - filmu o Stanisławie Leszczyńskiej - akuszerce z Auschwitz. Kilka słów poświęcimy też stypendiom programu "Młoda Polska".
12.45-13.00 – Zapiski ze współczesności: Wielki Konkurs: bohaterowie i świadkowie: Regina Smendzianka, Halina Czerny-Stefańska, Barbara Hesse-Bukowska, Ryszard Bakst, opr. Klaudia Baranowska i Anna Skulska.
14.00-15.00 – Bohaterowie Wielkiego Konkursu: rok 1960 – m.in. Jerzy Godziszewski i Józef Stompel
Karol Szymanowski Maski op.34 - 3 utwory na fortepian, wyk. Jerzy Godziszewski (PR 2007) Zakopane, Muzeum Karola Szymanowskiego - Willa Atma 2007-03-29
Zygmunt Stojowski 1. Koncert fis-moll op.3 - na fortepian i orkiestrę, wyk. Józef Stompel - fortepian, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, dyr. Jerzy Salwarowski (PR 1979) Kraków, Filharmonia.
16.00 – 17.30 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla
Gościem w audycji będzie Joanna Wnuk-Nazarowa z Rady Programowej Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, która przedstawi program rozpoczynającego się w najbliższą sobotę Festiwalu. Jego termin został przesunięty z marca b.r. Ponadto w audycji - relacja ze spotkania w Zachęcie poświęconego dyskusji o książce "Zabobony sztuki najnowszej" Sławomira Marca, zapowiedź premiery w Teatrze Studio – spektaklu "MONSTERA" jednej z najbardziej utalentowanych polskich choreografek Marty Ziółek. Przedstawimy także książkę "Saturnin" - najbardziej osobistą z powieści Jakuba Małeckiego. W literackich Witaminach – Barbara Sadurska.
17.30-18.00 – O wszystkim z kulturą: Spotkanie z Karoliną Gruszką – aud. Beaty Kwiatkowskiej
W wieku 11 lat zagrała u Krzysztofa Zanussiego w filmie "Chopin na zamku". Od tej filmowej przygody rozpoczęła się jej kariera aktorska. Gościem audycji O wszystkim z kulturą będzie aktorka, Karolina Gruszka. Jest przykładem tego, że przed przeznaczeniem nie można uciec. Zawsze marzyła o pracy w teatrze. Grala w Teatrze Narodowym w Warszawie. Jednak z teatru czerpie także, by kreować swoje filmowe bohaterki. Karolina Gruszka to Sańka z „Tlenu” Iwana Wyrypajewa, Ola z „Kochanków z Marony” w reżyserii Izabeli Cywińskiej, Maria Skłodowska-Curie we francuskim filmie wyreżyserowanym przez Marie Noëlle, a ostatnio Daniella w islandzkim filmie "Złotokap". O przyjemności porozumiewania się różnymi językami, współpracy z międzynarodowymi twórcami filmów opowie Beacie Kwiatkowskiej.
19.30-21.30 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Andrzej Sułek
Recital Julianny Avdeevej - Transmisja
Fryderyk Chopin Preludium cis-moll op. 45, Scherzo cis-moll op. 39, Mazurek e-moll op. 41 nr 1, Mazurek H-dur op. 41 nr 2, Mazurek As-dur op. 41 nr 3, Mazurek cis-moll op. 41 nr 4, Ballada As-dur op. 47, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22, Sergiej Prokofiew Sonata fortepianowa B-dur op. 84.
21.30-22.00 – Rozmowy po zmroku: Skarbiec Nauki Polskiej – aud. Katarzyny Kobyleckiej
W dniach 6-11 października odbędzie się w Krakowie 7 Copernicus Festival. Ta cykliczna impreza stanowi pole szerokiej wymiany myśli przedstawicieli różnych dyscyplin. W jej ramach mają miejsce wykłady, dyskusje, warsztaty, pokazy filmowe i wystawy poświęcone m.in. neuronaukom, biologii ewolucyjnej, kosmologii, prawu, filozofii. W tym roku - ze względu na pandemię - wszystkie spotkania odbywać się będą wyłącznie online a hasłem "wywoławczym" imprezy jest "Czas". I tak np. antropolog - prof. Bogusław Pawłowski opowie o tym, jak presja czasu ukierunkowała ewolucję naszego mózgu; fizyk - prof. Leszek Sokołowski wyjaśni, dlaczego czas jest względny; prof. Norman Davies zastanowi się nad tym, czy dla historyka ważniejszy jest czas czy przestrzeń a poetka Ewa Lipska postara się wyjaśnić, czym jest zbieg okoliczności. O idei i tegorocznym programie Copernicus Festival rozmawiać będę z prof. Bartoszem Brożkiem - filozofem, kognitywistą, prawnikiem z UJ, dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, CKBI jest jednym z organizatorów imprezy.
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 – To się czyta: Wiktor Paskow "Ballada o lutniku", czyta Piotr Cyrwus, odc. 3
15.00-15.15 – Literacka sjesta: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 66 (powtórzenie)
19.15-19.30 – Książka do słuchania: Jerzy Stempowski "Notatnik nieśpiesznego przechodnia", czyta Adam Ferency, odc. 7
06.00 - 8.45 Pora na Trójkę – Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska
W audycji m.in. o tym, że w Poznaniu naukowcy pracują nad wytworzeniem sztucznego mięsa z ziemniaków i o tym, że w Chinach powstała kamera, która rozpoznaje ludzi z odległości 45 kilometrów. Nie zabraknie też "Trzech Dekad Wstecz" czyli Michał Migała nadaje z przeszłości.
Poza tym, m.in. czy działają na nas reklamy?
8.45-9.00 Salon polityczny Trójki - prow. Beata Michniewicz
Gość: Borys Budka, PO
9.00 – 9.50 Muzyczna Poczta UKF – Tomasz Żąda
10.00-11.00 – Powtórka z rozrywki – Łukasz Szwed
11.00-15.00 Trójka do trzeciej – Piotr Majewski
W audycji m.in.
11.15
Płyta tygodnia - Gregory Porter - All Rise
12.25
Nobel z chemii
12.45
Fajny Film - Ryszard Jaźwiński, rozmowa z Barbarą Wypych
13.25
Gość - Joanna Bancerowska, rzecz. prasowy Narodowego Centrum Kultury —> X Ogólnop. Giełda Projektów “Animacja w Sieci”
14.10
REPORTAŻ - "Dla mnie tata" - Jakub Tarka
Dzieci żołnierzy, strażaków, policjantów, którzy zginęli na służbie, często słyszą, że ich rodzice to bohaterowie. To jednak zbyt mało, żeby uporać się z traumą i poczuciem ogromnej straty.
Fundacja "Dorastaj z nami" pomaga młodym ludziom (takim jak Piotr Madej - bohater audycji) pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby, a przede wszystkim wspiera ich rozwój, edukację, by łatwiej weszli w dorosłe, zawodowe życie.
Okazją do porozmawiania o potrzebach dzieci rodziców poległych na służbie i działalności fundacji jest wystawa "Dla Ciebie zginął policjant, strażak, żołnierz, dla mnie tata" prezentowana obecnie na dworcach w Łodzi, Warszawie i Krakowie.
14.45
Medal dla każdego - Henryk Sytner
15.00 - 16.00 W Tonacji Trójki – Radosław Okrasko
16.00 – 19.00 Do Trójki zaprasza Witold Lazar
W audycji m.in.
16:10 Zmierzch bankomatów. Czy bankomaty zaczynają przechodzić do lamusa? Z danych NBP wynika, że spadła nie tylko liczba wypłat, ale również ich wartość. Jak więc płacimy? Telefonem, smartwatchami? A może zechcemy się w przyszłości "zachipować"?
16:20 Nobel z dziedziny chemii – kim jest laureat, za co nagroda i jak się przyczyni do rozwoju dziedziny, względnie czy przyniesie wymierne korzyści dla „przeciętnego obywatela”?
17:10 Dzieło sztuki czy kicz? O niespotykanych emocjach wokół kilometrowej instalacji upamiętniającej paprykarz szczeciński na szczecińskiej Łasztowni.
18:10 ROZMOWA: Im więcej zakażeń koronawirusem, tym większa skłonność do wypierania problemu pandemii. Dlaczego tak wiele osób na świecie uparcie wyznaje teorie spiskowe.
19.00 - 21.00 Wieczór z Trójką - Wojciech Ossowski
21.00 - 22.00 Klub Trójki – Monika Małkowska
Goście
Wiganna Papina, stylistka, projektantka mody, znawczyni trendów
Radosław Bolałek, znawca Japonii, wydawnictwo Hanami (pierwsze mangi w Polsce).
„REWOLUCJE JAPOŃSKIE” czyli Wschód spotyka Zachód. W hołdzie Kenzo Takadzie.
Kenzo Takada zmarł w niedzielę 4.10. w wieku 81 lat. Był pierwszym japoński projektantem mody, który wylansował japońszczyznę na Zachodzie Europy.
Po nim pojawili się inni, którzy zrewolucjonizowali europejskie myślenie o ubiorze, przeszczepiając na Stary Kontynent z Kraju Kwitnącej Wiśni nie tylko formy, kolory, kroje, faktury – także podejście do życia, sposób żywienia, a także – niestety – zachłyśnięcie pracą jako ideą istnienia.
Co nam dała Japonia?
22.00 - 00.00 Trzy wymiary gitary – Piotr Baron
LITERATURA W TRÓJCE:
11.45 - z cyklu PROZA CZYTANA - Bruno Schulz, "Kometa"
emisja od poniedziałku do piątku, od 28.09.20. Czyta Marcin Przybylski, przygotowała Barbara Marcinik.
20.50 - "Dzieje rodziny Korzeniewskich" Melchiora Wańkowicza
Lektura fragmentów reportażu/opowiadania o wysiedleńcach w głąb ZSRR w lipcu 1940 roku.
Przygotował je Teatr Polskiego Radia. Czyta Mateusz Kwiecień.
6.00-9.00 - "Pierwsze słyszę" - ławeczka z czujnikiem smogu, wifi i ładowarką; chodnik antysmogowy – czy takie rozwiązania pomogą w walce z zanieczyszczeniem powietrza? Gdzie już są wprowadzone?
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" – Czy potrzebujemy autorytetów? Piotr Firan zaprasza na dyskusję o tym, na kim się wzorujemy i czy np. influencerzy zdają sobie sprawę z odpowiedzialności, która na nich spoczywa?
17.00-19.00 - "TOP" – test aplikacji - platformy dla studentów, która pomoże pogodzić i zaplanować wiele obowiązków. Ponadto w cyklu „Teren zabudowany” o darmowej komunikacji miejskiej.
20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - jak ciało zdradza, że kłamiemy? Jak kłamią mężczyźni, a jak kobiety? Na co zwracać uwagę podczas rekrutacji do pracy? Jak rozpoznać patologicznego kłamcę? Kuba Jamrozek zada te pytania Natalii Hofman - profilerce behawioralnej, autorce książki "Jak wykryć kłamstwo".
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.30 - Książka w Czwórce - "Idiota" Fiodora Dostojewskiego
Emisja: 5.10 do 25.11.2020, poniedziałek- piątek o 10.30
Radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. Jerzego Jędrzejewicza, zrealizowana w 2001 roku dla Teatru Polskiego Radia z gwiazdorską obsadą: Piotr Adamczyk, Piotr Fronczewski, Janusz Zakrzeński, Joanna Trzepiecińska, Jacek Rozenek, Sławomir Pacek, Joanna Jędryka, Krzysztof Chamiec, Adam Bauman, Dorota Landowska, Jarosław Gajewski. Reżyserem słuchowiska jest Janusz Kukuła. (38 odcinków po ok 15 minut)
7.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Aby działać skutecznie i efektywnie trzeba mieć siłę i energię. W ciągu dnia jednak zdarza się, że czujemy się zmęczeni, zaczyna brakować nam sił i nic nam się nie chce. Ratujemy się różnymi sposobami. Dorośli piją mocną kawę, a dzieci? To pytanie kierujemy dziś w Poranku do najmłodszych Słuchaczy. W porannej audycji także o tym, czym jest chronobiologia, jak w budowaniu dobrego nastroju wykorzystać moc cytryny i co zrobić by, jak śpiewa Ania Broda "być w najlepszym położeniu, po przebudzeniu, po przebudzeniu".
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Tworzenie gier komputerowych to doskonały przykład nauki przez zabawę. Dostarcza dzieciom okazji do twórczego rozwijania swoich pasji, motywując do pogłębiania swoich wiedzy i umiejętności. Jak stworzyć własnego robota czy stworzyć program opowie Wiktor Piotrowski - filozof z RoboPlanety.
Dla dorosłych:
21:00-23:00 - "Strefa rodzica" - 1 temat: Trening dla dzieci Metodą Eline Snel. Współczesna szkoła uczy wielu umiejętności, jednak nauce i rozwijaniu umiejętności koncentracji uwagi poświęca się bardzo mało czasu lub wcale. Co dla dzieci znaczy magiczne polecenie „skoncentruj się”? Gość: Ewelina Adamczyk, trenerka mini mediacji, uważności dla dzieci i młodzieży Eline Snel, pedagog, żona, mama.
2 temat: Czego możemy (my rodzice) nauczyć się z poezji Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej? O tym z ig mamą Lalandią, Tatianą Szafraniec, która podjęła się interpretacji jej utworów, (których również wysłuchamy w audycji) została stypendystką Ministerstwa Kultury z programu #kulturawsieci.
23.00-1.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Gościem programu będzie Juliusz Kamil i opowie o zupełnie nowym projekcie, łączącym pokolenia, sięgającym do uniwersalnych wierszy, realizującym zasadę, że ucząc można też nieźle się bawić, rozwijać muzycznie a wręcz zaskakiwać a co najważniejsze- edukować. Dodatkowo projekt #GRALIRYKA - bo o nim mowa - jest realizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w sieci.
Poza tym w audycji muzyczne wędrówki po świecie i istna fuzja World Music pochodzącego ze Szwajcarii, ale poprzez wielokulturowe wpływy i pochodzenie muzyków występujących w projektach, poznamy kulturę regionów Macedonii, Bośni i Harcegowiny, Wybrzeża Kości Słoniowej, Senegalu czy Kolumbii. Muzycznie przygotujcie się na afrobeat, highlife, afro-funk, jazz, reggae.
LEKTURY W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 r.
Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.
Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.
12.15 - "Bajkowy kącik" - "Przygody J-Igiełka" odc.6
J-Igiełko dociera nareszcie do wielkiego dębu i tak dostaje bardzo ważne przesłanie na życie oraz wskazówki gdzie ma dalej szukać swojego imienia.
19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.
19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Ciąg dalszy przygód Przyjaciół z Różanego Zakątka w zamku Skrzatów Górskich, Hermie.
8.00 - Anna Skulska, w kolejnym odcinku cyklu "Laureaci nagród Polskiego Radia i nagród dodatkowych w Konkursach Chopinowskich", tym razem postawi na pianistykę nieco dziś zapomnianego Rosjanina Jakowa Zaka (1913-1976), który w 1937 roku triumfował w III Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Zak zostanie zaprezentowany przede wszystkim jako wrażliwy chopinista (m.in. wybrane mazurki, nokturny Fantazja f-moll), ale także jako wykonawca muzyki, która – za życia tego pianisty – uchodziła za współczesną i dość radykalną (Sonata F-dur op. 46 Dymitra Kabalewskiego).
19.00 - "Romantyczne brzmienia" - w premierowym odcinku przygotowanym przez Magdalenę Łoś zabrzmi Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina pod palcami Krystiana Zimermana oraz wokalno-instrumentalna Fantazja c-moll Beethovena z Kristianem Bezuidenhoutem, kompozycja, która stała się później zalążkiem słynnego finału IX Symfonii tego twórcy.
Zapraszamy!