Polskie Radio

Porady, lektury, wywiady - Polskie Radio w środę

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 14:30
Franek Kimono w Jedynce, Karolina Gruszka w Dwójce i rozmowy o autorytetach w Czwórce. Do tego rozmowy o zamkniętej na cały sezon - nowojorskiej Metropolitan Opera w "Poranku Dwójki" i porady dotyczące ubezpieczeń dzieci w "Czterech porach roku". 
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/T.Dallas

. .

 

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - Joanna Racewicz i Roman Czejarek

W audycji m.in. o smishingu, czyli atakach phishingowych za pomocą SMS-ów. Wiadomości np. o rzekomej niedopłacie za usługę skłaniają do szybkiego kliknięcia w załączony link. Ten z reguły przekierowuje do fałszywej strony banku lub bramki do płatności internetowych. Zalogowanie się na takiej stronie grozi utratą pieniędzy z konta.

Także o ubezpieczeniach dzieci, zarówno tuż po urodzeniu, a, także po ukończeniu 18. roku życia. Dziecko nie zostaje automatycznie zgłoszone do ubezpieczenia wraz z rejestracją jego narodzin w urzędzie. Zatem kiedy dziecko jest ubezpieczone? Aby móc korzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej, należy zgłosić je do ubezpieczenia przy rodzicu - albo u pracodawcy, albo w ZUS (gdy rodzic ma własną firmę). Jak sytuacja wygląda w przypadku studenta? Gość - Sylwia Wądrzyk - rzecznik prasowy NFZ.

13.00-15.00 "Muzyczna Jedynka" - Marcin Kusy

W pierwszej godzinie audycji Michał Wiraszko opowie o Spring Break Festivalu w Poznaniu.

Ponadto kolejny odcinek cyklu 21 miniatur zatytułowanych "Znowu razem" czyli podróż sentymentalna do czasów, gdy dokonywały się w Polsce historyczne przemiany obyczajowe. ​Andrzej Korzyński odnalazł stare nagrania piosenek o Franku Kimono. W latach 80-tych ta stworzona przez Piotra Fronczewskiego postać zdobyła serca słuchaczy Polskiego Radia. Twórca piosenek poprzedził każdą z nich dowcipnym komentarzem, w którym odwołuje się do doświadczeń z tamtych lat.​

19:00 - "Przystanek historia" - Dorota Truszczak

W magazynie rozmowa z dyr. Rafałem Leśkiewiczem o konsekwencjach II wojny światowej oraz z dr. Tomaszem Domańskim o źródłach, mitach i fałszywych tezach w publikacjach o polskich Żydach podczas II Wojny Światowej. W audycji także o książce "Na licencji Moskwy. Wokół Gomułki, Bermana i innych 1943–1970", autorstwa Roberta Spałka. Monografia przybliża dzieje władzy komunistycznej w Polsce w latach 1943–1970, ukazując działania, postawy i dążenia Władysława Gomułki, Jakuba Bermana oraz innych decydentów PPR i PZPR. Autor wskazuje na uwikłania i uwarunkowania, którym zostali poddani przez Kreml komuniści rządzący Polską Ludową, ale i które oni sami jednocześnie współtworzyli. Poza tym - Było, będzie, czyli wybrane wydarzenia organizowane przez IPN oraz omówienie wybranych artykułów z Portalu PRZYSTANEK HISTORIA. 


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - fragmenty słuchowiska "Przeminęło z wiatrem" wg powieści Margaret Mitchell.

Od 28 września emitujemy powtórzenie słuchowiska z roku 1973 z Ewą Wiśniewską w roli Scarlett.


20.45 / 21.45 - Jo Nesbo "Królestwo", czyta Krzysztof Gosztyła (audiobook Wydawnictwa Dolnośląskiego). 


23.50 - "Myśliwce. Życie ptaków drapieżnych" Konrada Malca 

Premiera - emisja od 6.10 do 12.10 (Wydawnictwo Czarne).

logo 

07.00-10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek


Francuskie kompozycje XX-wieczne oraz kilka światowych premier fonograficznych z najnowszej płyty "A la carte 2" - taki repertuar przygotował duet Jan Jakub Bokun i Jakub Kościuszko na najbliższą "Domówkę z Dwójką". O trwającej już 7 lat współpracy światowej klasy klarnecisty i wirtuoza gitary klasycznej, przygotowaniach i scenografii do sobotniej Domówki oraz o wpływie pandemii na życie artystyczne rozmawiamy z Jakubem Kościuszką. Początek spotkania o godz. 9.30.

Ponadto w audycji o zamkniętej przez cały sezon, jednej z najważniejszych instytucji kulturalnych, związanej z polskimi artystami - Metropolitan Opera. Tak będzie do września przyszłego roku. Dla kierownictwa MET to nie będzie jednak czas stracony. Szczegóły po godz. 8.30. Poza tym, Maestro Andrzej Boreyko opowie o sezonie 2020/21 w Filharmonii Narodowej. Porozmawiamy też z twórcami dokumentu "Położna" - filmu o Stanisławie Leszczyńskiej - akuszerce z Auschwitz. Kilka słów poświęcimy też stypendiom programu "Młoda Polska".

12.45-13.00 – Zapiski ze współczesności: Wielki Konkurs: bohaterowie i świadkowie: Regina Smendzianka, Halina Czerny-Stefańska, Barbara Hesse-Bukowska, Ryszard Bakst, opr. Klaudia Baranowska i Anna Skulska.

14.00-15.00 – Bohaterowie Wielkiego Konkursu: rok 1960 – m.in. Jerzy Godziszewski i Józef Stompel

Karol Szymanowski Maski op.34 - 3 utwory na fortepian, wyk. Jerzy Godziszewski (PR 2007) Zakopane, Muzeum Karola Szymanowskiego - Willa Atma 2007-03-29

Zygmunt Stojowski 1. Koncert fis-moll op.3 - na fortepian i orkiestrę, wyk. Józef Stompel - fortepian, Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie, dyr. Jerzy Salwarowski (PR 1979) Kraków, Filharmonia.

16.00 – 17.30 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Gościem w audycji będzie Joanna Wnuk-Nazarowa z Rady Programowej Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, która przedstawi program rozpoczynającego się w najbliższą sobotę Festiwalu. Jego termin został przesunięty z marca b.r. Ponadto w audycji - relacja ze spotkania w Zachęcie poświęconego dyskusji o książce "Zabobony sztuki najnowszej" Sławomira Marca, zapowiedź premiery w Teatrze Studio – spektaklu "MONSTERA" jednej z najbardziej utalentowanych polskich choreografek Marty Ziółek. Przedstawimy także książkę "Saturnin" - najbardziej osobistą z powieści Jakuba Małeckiego. W literackich Witaminach – Barbara Sadurska.

17.30-18.00 – O wszystkim z kulturą: Spotkanie z Karoliną Gruszką – aud. Beaty Kwiatkowskiej

W wieku 11 lat zagrała u Krzysztofa Zanussiego w filmie "Chopin na zamku". Od tej filmowej przygody rozpoczęła się jej kariera aktorska. Gościem audycji O wszystkim z kulturą będzie aktorka, Karolina Gruszka. Jest przykładem tego, że przed przeznaczeniem nie można uciec. Zawsze marzyła o pracy w teatrze. Grala w Teatrze Narodowym w Warszawie. Jednak z teatru czerpie także, by kreować swoje filmowe bohaterki. Karolina Gruszka to Sańka z „Tlenu” Iwana Wyrypajewa, Ola z „Kochanków z Marony” w reżyserii Izabeli Cywińskiej, Maria Skłodowska-Curie we francuskim filmie wyreżyserowanym przez Marie Noëlle, a ostatnio Daniella w islandzkim filmie "Złotokap". O przyjemności porozumiewania się różnymi językami, współpracy z międzynarodowymi twórcami filmów opowie Beacie Kwiatkowskiej.

19.30-21.30 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Andrzej Sułek


Recital Julianny Avdeevej - Transmisja

Fryderyk Chopin Preludium cis-moll op. 45, Scherzo cis-moll op. 39, Mazurek e-moll op. 41 nr 1, Mazurek H-dur op. 41 nr 2, Mazurek As-dur op. 41 nr 3, Mazurek cis-moll op. 41 nr 4, Ballada As-dur op. 47, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22, Sergiej Prokofiew Sonata fortepianowa B-dur op. 84. 


21.30-22.00 – Rozmowy po zmroku: Skarbiec Nauki Polskiej – aud. Katarzyny Kobyleckiej

W dniach 6-11 października odbędzie się w Krakowie 7 Copernicus Festival. Ta cykliczna impreza stanowi pole szerokiej wymiany myśli przedstawicieli różnych dyscyplin. W jej ramach mają miejsce wykłady, dyskusje, warsztaty, pokazy filmowe i wystawy poświęcone m.in. neuronaukom, biologii ewolucyjnej, kosmologii, prawu, filozofii. W tym roku - ze względu na pandemię - wszystkie spotkania odbywać się będą wyłącznie online a hasłem "wywoławczym" imprezy jest "Czas". I tak np. antropolog - prof. Bogusław Pawłowski opowie o tym, jak presja czasu ukierunkowała ewolucję naszego mózgu; fizyk - prof. Leszek Sokołowski wyjaśni, dlaczego czas jest względny; prof. Norman Davies zastanowi się nad tym, czy dla historyka ważniejszy jest czas czy przestrzeń a poetka Ewa Lipska postara się wyjaśnić, czym jest zbieg okoliczności. O idei i tegorocznym programie Copernicus Festival rozmawiać będę z prof. Bartoszem Brożkiem - filozofem, kognitywistą, prawnikiem z UJ, dyrektorem Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, CKBI jest jednym z organizatorów imprezy.


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 – To się czyta: Wiktor Paskow "Ballada o lutniku", czyta Piotr Cyrwus, odc. 3


15.00-15.15 – Literacka sjesta: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 66 (powtórzenie)


19.15-19.30 – Książka do słuchania: Jerzy Stempowski "Notatnik nieśpiesznego przechodnia", czyta Adam Ferency, odc. 7

logo 
 

06.00 - 8.45   Pora na Trójkę – Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W audycji m.in. o tym, że w Poznaniu naukowcy pracują nad wytworzeniem sztucznego mięsa z ziemniaków i o tym, że w Chinach powstała kamera, która rozpoznaje ludzi z odległości 45 kilometrów. Nie zabraknie też "Trzech Dekad Wstecz" czyli Michał Migała nadaje z przeszłości.

Poza tym, m.in. czy działają na nas reklamy?

 

8.45-9.00       Salon polityczny Trójki - prow. Beata Michniewicz

Gość: Borys Budka, PO

9.00 – 9.50 Muzyczna Poczta UKF – Tomasz Żąda

10.00-11.00 – Powtórka z rozrywki – Łukasz Szwed

11.00-15.00 Trójka do trzeciej – Piotr Majewski

W audycji m.in.

11.15

Płyta tygodnia - Gregory Porter  - All Rise

12.25

Nobel z chemii 

12.45

Fajny Film - Ryszard Jaźwiński, rozmowa z Barbarą Wypych

13.25

Gość - Joanna Bancerowska, rzecz. prasowy Narodowego Centrum Kultury —>  X Ogólnop. Giełda Projektów “Animacja w Sieci”

14.10

REPORTAŻ - "Dla mnie tata" - Jakub Tarka

Dzieci żołnierzy, strażaków, policjantów, którzy zginęli na służbie, często słyszą, że ich rodzice to bohaterowie. To jednak zbyt mało, żeby uporać się z traumą i poczuciem ogromnej straty.

Fundacja "Dorastaj z nami" pomaga młodym ludziom (takim jak Piotr Madej - bohater audycji) pogodzić się ze śmiercią bliskiej osoby, a przede wszystkim wspiera ich rozwój, edukację, by łatwiej weszli w dorosłe, zawodowe życie.

Okazją do porozmawiania o potrzebach dzieci rodziców poległych na służbie i działalności fundacji jest wystawa "Dla Ciebie zginął policjant, strażak, żołnierz, dla mnie tata" prezentowana obecnie na dworcach w Łodzi, Warszawie i Krakowie.

14.45

Medal dla każdego - Henryk Sytner

15.00 - 16.00   W Tonacji Trójki – Radosław Okrasko

16.00 – 19.00     Do Trójki zaprasza Witold Lazar

W audycji m.in.

16:10 Zmierzch bankomatów. Czy bankomaty zaczynają przechodzić do lamusa? Z danych NBP wynika, że spadła nie tylko liczba wypłat, ale również ich wartość. Jak więc płacimy? Telefonem, smartwatchami? A może zechcemy się w przyszłości "zachipować"?

16:20 Nobel z dziedziny chemii – kim jest laureat, za co nagroda i jak się przyczyni do rozwoju dziedziny, względnie czy przyniesie wymierne korzyści dla „przeciętnego obywatela”?

17:10 Dzieło sztuki czy kicz? O niespotykanych emocjach wokół kilometrowej instalacji upamiętniającej paprykarz szczeciński na szczecińskiej Łasztowni.

18:10 ROZMOWA: Im więcej zakażeń koronawirusem, tym większa skłonność do wypierania problemu pandemii. Dlaczego tak wiele osób na świecie uparcie wyznaje teorie spiskowe.

19.00 - 21.00      Wieczór z Trójką  - Wojciech Ossowski

21.00 - 22.00      Klub Trójki – Monika Małkowska

Goście

Wiganna Papina, stylistka, projektantka mody, znawczyni trendów 

Radosław Bolałek, znawca Japonii, wydawnictwo Hanami (pierwsze mangi w Polsce).

„REWOLUCJE JAPOŃSKIE” czyli Wschód spotyka Zachód. W hołdzie Kenzo Takadzie.

 Kenzo Takada  zmarł w niedzielę 4.10. w wieku 81 lat. Był pierwszym japoński projektantem mody, który wylansował japońszczyznę na Zachodzie Europy.

Po nim pojawili się inni, którzy zrewolucjonizowali europejskie myślenie o ubiorze, przeszczepiając na Stary Kontynent z Kraju Kwitnącej Wiśni nie tylko formy, kolory, kroje, faktury – także podejście do życia, sposób żywienia, a także – niestety – zachłyśnięcie pracą  jako ideą istnienia.

Co nam dała Japonia?

22.00 - 00.00      Trzy wymiary gitary – Piotr Baron

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu PROZA CZYTANA - Bruno Schulz, "Kometa"

emisja od poniedziałku do piątku, od 28.09.20. Czyta Marcin Przybylski, przygotowała Barbara Marcinik.

20.50 - "Dzieje rodziny Korzeniewskich" Melchiora Wańkowicza

Lektura fragmentów reportażu/opowiadania o wysiedleńcach w głąb ZSRR w lipcu 1940 roku.

Przygotował je Teatr Polskiego Radia. Czyta Mateusz Kwiecień.


logo

 

6.00-9.00 - "Pierwsze słyszę" - ławeczka z czujnikiem smogu, wifi i ładowarką; chodnik antysmogowy – czy takie rozwiązania pomogą w walce z zanieczyszczeniem powietrza? Gdzie już są wprowadzone?

15.00-17.00 - "Czat Czwórki"  Czy potrzebujemy autorytetów? Piotr Firan zaprasza na dyskusję o tym, na kim się wzorujemy i czy np. influencerzy zdają sobie sprawę z odpowiedzialności, która na nich spoczywa?

17.00-19.00 - "TOP" – test aplikacji - platformy dla studentów, która pomoże pogodzić i zaplanować wiele obowiązków. Ponadto w cyklu „Teren zabudowany” o darmowej komunikacji miejskiej.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - jak ciało zdradza, że kłamiemy? Jak kłamią mężczyźni, a jak kobiety? Na co zwracać uwagę podczas rekrutacji do pracy? Jak rozpoznać patologicznego kłamcę? Kuba Jamrozek zada te pytania Natalii Hofman - profilerce behawioralnej, autorce książki "Jak wykryć kłamstwo".    


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.30 - Książka w Czwórce - "Idiota" Fiodora Dostojewskiego 

Emisja: 5.10 do 25.11.2020, poniedziałek- piątek o 10.30

Radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, zrealizowana w 2001 roku dla Teatru Polskiego Radia z gwiazdorską obsadą: Piotr Adamczyk, Piotr Fronczewski, Janusz Zakrzeński, Joanna Trzepiecińska, Jacek Rozenek, Sławomir Pacek, Joanna Jędryka, Krzysztof Chamiec, Adam Bauman, Dorota Landowska, Jarosław Gajewski. Reżyserem słuchowiska jest Janusz Kukuła.​ (38 odcinków po ok 15 minut)


PRD logo 

7.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Aby działać skutecznie i efektywnie trzeba mieć siłę i energię. W ciągu dnia jednak zdarza się, że czujemy się zmęczeni, zaczyna brakować nam sił i nic nam się nie chce. Ratujemy się różnymi sposobami. Dorośli piją mocną kawę, a dzieci? To pytanie kierujemy dziś w Poranku do najmłodszych Słuchaczy. W porannej audycji także o tym, czym jest chronobiologia, jak w budowaniu dobrego nastroju wykorzystać moc cytryny i co zrobić by, jak śpiewa Ania Broda "być w najlepszym położeniu, po przebudzeniu, po przebudzeniu".


18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem"
- Tworzenie gier komputerowych to doskonały przykład nauki przez zabawę. Dostarcza dzieciom okazji do twórczego rozwijania swoich pasji, motywując do pogłębiania swoich wiedzy i umiejętności. Jak stworzyć własnego robota czy stworzyć program opowie Wiktor Piotrowski - filozof z RoboPlanety.

Dla dorosłych:

21:00-23:00 - "Strefa rodzica" - 1 temat: Trening dla dzieci Metodą Eline Snel. Współczesna szkoła uczy wielu umiejętności, jednak nauce i rozwijaniu umiejętności koncentracji uwagi poświęca się bardzo mało czasu lub wcale. Co dla dzieci znaczy magiczne polecenie „skoncentruj się”? Gość: Ewelina Adamczyk, trenerka mini mediacji, uważności dla dzieci i młodzieży Eline Snel, pedagog, żona, mama.
2 temat: Czego możemy (my rodzice) nauczyć się z poezji Marii Pawlikowskiej Jasnorzewskiej? O tym z ig mamą Lalandią, Tatianą Szafraniec, która podjęła się interpretacji jej utworów, (których również wysłuchamy w audycji) została stypendystką Ministerstwa Kultury z programu #kulturawsieci.

23.00-1.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Gościem programu będzie Juliusz Kamil i opowie o zupełnie nowym projekcie, łączącym pokolenia, sięgającym do uniwersalnych wierszy, realizującym zasadę, że ucząc można też nieźle się bawić, rozwijać muzycznie a wręcz zaskakiwać a co najważniejsze- edukować. Dodatkowo projekt #GRALIRYKA - bo o nim mowa - jest realizowany w ramach programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Kultura w sieci.
Poza tym w audycji muzyczne wędrówki po świecie i istna fuzja World Music pochodzącego ze Szwajcarii, ale poprzez wielokulturowe wpływy i pochodzenie muzyków występujących w projektach, poznamy kulturę regionów Macedonii, Bośni i Harcegowiny, Wybrzeża Kości Słoniowej, Senegalu czy Kolumbii. Muzycznie przygotujcie się na afrobeat, highlife, afro-funk, jazz, reggae.


LEKTURY W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 r.


Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.
Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.


12.15 - "Bajkowy kącik" - "Przygody J-Igiełka" odc.6
J-Igiełko dociera nareszcie do wielkiego dębu i tak dostaje bardzo ważne przesłanie na życie oraz wskazówki gdzie ma dalej szukać swojego imienia.


19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Ciąg dalszy przygód Przyjaciół z Różanego Zakątka w zamku Skrzatów Górskich, Hermie.
 
logo

8.00 - Anna Skulska, w kolejnym odcinku cyklu "Laureaci nagród Polskiego Radia i nagród dodatkowych w Konkursach Chopinowskich", tym razem postawi na pianistykę nieco dziś zapomnianego Rosjanina Jakowa Zaka (1913-1976), który w 1937 roku triumfował w III Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Zak zostanie zaprezentowany przede wszystkim jako wrażliwy chopinista (m.in. wybrane mazurki, nokturny Fantazja f-moll), ale także jako wykonawca muzyki, która – za życia tego pianisty – uchodziła za współczesną i dość radykalną (Sonata F-dur op. 46 Dymitra Kabalewskiego).


19.00 - "Romantyczne brzmienia" - w premierowym odcinku przygotowanym przez Magdalenę Łoś zabrzmi Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina pod palcami Krystiana Zimermana oraz wokalno-instrumentalna Fantazja c-moll Beethovena z Kristianem Bezuidenhoutem, kompozycja, która stała się później zalążkiem słynnego finału IX Symfonii tego twórcy. 


Zapraszamy! 



Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU