.
06.00 - 8.45 Pora na Trójkę – Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska
8.45-9.00 Salon polityczny Trójki - prow. Beata Michniewicz
Gość: Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia
9.00 – 9.50 Muzyczna Poczta UKF – Tomasz Żąda
9.50 - 10.00 Informator ekonomiczny – Arkadiusz Ekiert/
gość: Malwina Wrotniak Bankier.pl
10.00-11.00 – Powtórka z rozrywki – Łukasz Szwed
11.00 – 15.00 Trójka do trzeciej - Piotr Łodej
W audycji m.in.:
12.10 Literacka Nagroda Nobla - przyg. Barbara Marcinik
13.45 Gość Ewa Tenderenda-Ożóg, prezes zarządu firmy Biblioteka Analiz
Jak pół roku po ogłoszeniu pandemii Covid-19 wygląda rynek książki?
14.15 Reportaż "Awantura o chodnik" - Olga Mickiewicz
W Warszawie, na chodniku przy jednej z posesji stanął metalowy płot. Pan Piotr, który go postawił, napisał na nim, że przeprasza za utrudnienia, ale inaczej nie może. Przekonuje bowiem, że miasto bezprawnie użytkuje jego teren, przez który przebiega ulica i chodnik.
Tymczasem urzędnicy przyznają, że chociaż rzeczywiście teren formalnie wciąż należy do pana Piotra, interes publiczny nakazuje, żeby zezwolił na korzystanie z gruntu - dla dobra sąsiadów.
14.45 Julianna Awdiejewa - rozmowa ze zwyciężczynią XVI Konkursu Chopinowskiego - Paweł Turski
Pianistka odwiedziła Warszawę w ramach cyklu recitali „Przed wielkim konkursem”. Jak wspomina swoje zmagania w 2010 r.? Jak dzisiaj postrzega Chopina? Jaką rolę w jej życiu pełni Chopin i jakie ma plany dalszego rozwoju?
15.00 - 16.00 W Tonacji Trójki – Michał Kirmuć
16.00 – 19.00 Do Trójki zaprasza Witold Lazar
W audycji m.in.:
16.20 literacki Nobel – rozmowa
16.50 Upamiętnienie Polaków zamordowanych przez Niemców za ukrywanie Żydów w ramach akcji „Zawołani po imieniu”, przyg. K.Darmoros
17.40 Obowiązki pracodawców wobec pracowników na tzw. pracy zdalnej
19.00 - 21.00 Wieczór z Trójką - Marta Malinowska
21.00 - 22.00 Klub Trójki - Temat: „Dziki gęsi” – fenomen irlandzkiej emigracji wojskowej między XVII a XX wiekiem. Goście: Ernest Bryll , były ambasador w Irlandii, Katarzyna Gmerek – tłumaczka literatury irlandzkiej
22.00 - 23.00 Gitarą i piórem – Janusz Deblessem
23.00 - 00.00 Audycja publicystyczna – Jakub Jamrozek
„Kompleks męczennika” dotyczy osób, które ponad siebie stawiają potrzeby innych. Gość: Katarzyna Kucewicz, psycholog, psychoterapeuta z gabinetu Inner Garden
LITERATURA W TRÓJCE:
11.45 - z cyklu PROZA CZYTANA - Bruno Schulz, "Kometa"
emisja od poniedziałku do piątku, od 28.09.20. Czyta Marcin Przybylski, przygotowała Barbara Marcinik.
20.50 - "Dzieje rodziny Korzeniewskich" Melchiora Wańkowicza
Lektura fragmentów reportażu/opowiadania o wysiedleńcach w głąb ZSRR w lipcu 1940 roku.
Przygotował je Teatr Polskiego Radia. Czyta Mateusz Kwiecień.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - historia sztuki w grach komputerowych - czy tytuły takie jak np. "Assassin’s Creed" możemy traktować jako pomoc naukową przy poznawaniu architektury starożytnego Rzymu?
14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Język chiński nie taki straszny? W kinach można oglądać Mulan - to co prawda film amerykański, ale na postawie chińskiej legendy. Czego dowiadujemy się o tym kraju? Czy może chińska bajkowa wersja opowieści byłaby lepsza dla tych, którzy chcieliby się nauczyć języka? Zaprasza Ania Hardej.
17.00-19.00 - "TOP" - OMG, czyli ogarniamy mowę geeka – „Tl dr”, czyli nie zanudzaj swoich znajomych zbyt długimi historiami. Czy naprawdę piszemy zbyt długie wiadomości, czy po prostu nie chce nam się czytać tekstów dłuższych niż przeciętny tweet?
22.00-00.00 - "Pogłos" - Gargamel, czyli Jakub Chuptyś, ma dla Was mnóstwo nowości: Bryson Tiller powraca z nowym albumem, który nawiązuje do jego debiutu. Usłyszymy także zupełnie nowe EP od Giveona. Nie zabraknie także muzyki Gorillaz. Do sieci trafił właśnie klip do utworu The Pink Phanton z gościnym udziałem 6LACKa i Eltona Johna. Poza tym w audycji wybrzmi także sporo współczesnego RNB.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.30 – radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską.
7.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Czy kolor naszej tęczówki ma jakiś związek z naszą osobowością? Ile rzęs znajduje się na dolnej i górnej powiece? Ile waży nasze oko? Kiedy pojawiły się pierwsze oprawki? Czy krótkowzroczność oznacza tylko wadę wzroku? Zmysł wzroku jest najważniejszym zmysłem w uczeniu się - 80% tego co pamiętamy widzieliśmy. Daje nam informacje o tym, gdzie jesteśmy, co się może wydarzyć i co się wokół nas dzieje. W Poranku z okazji Światowego Dnia Wzroku odpowiadamy na pytania związane z tym zmysłem sięgając dalej niż on sam sięga.
15.30 - "Jak będę duży/Jak będę duża" - ... zostanę bibliotekarzem. Czy w bibliotece można biegać i głośno się śmiać. My taką znaleźliśmy! A ponadto, poznaliśmy tam bardzo ciekawych pracowników, którzy opowiedzieli nam o tym, jak fascynująca może być praca w cichej i spokojnej bibliotece. Poznamy pracę Pani Marii Wilczek i Pana Pawła Planety z Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 33 w Warszawie. To kolejny pomysł dla tych, którzy nie wiedzą jeszcze kim zostaną jak będą duzi...
17.15 - "Zbieraj z klasą" - Z naszych ekologicznych audycji dowiedzieliśmy się już jak dbać o środowisko, o zdrowie, o powietrze, ale nie wiemy jeszcze jak zadbać o nasze brzuszki. Wiadomo, że to co jemy ma bezpośredni wpływ na nasze samopoczucie, ale ważne jest również to, w jaki sposób to przyrządzamy, jakiej jakości produktów użyjemy i ile odpadów podczas przyrządzania wyprodukujemy. W najbliższej audycji podamy kilka szybkich, smacznych i ekologicznych przepisów i opowiemy o ekokulturze gotowania.
Dla dorosłych:
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Odkrywanie pasji i twórczy rozwój pasji dziecka. Ostatnio dużo mówi się o tym, że w związku z pandemią koronawirusa, oferta stacjonarnych zajęć pozalekcyjnych jest w tym roku szkolnym okrojona i skromniejsza niż zwykle. Rodzice są też bardzo ostrożni w wyborze zajęć dodatkowych, stąd też pomysł na to, by podpowiedzieć rodzicom, jak wspierać pociechy w rozwijaniu pasji i odkrywaniu zainteresowań w warunkach domowych. O mądrym odkrywaniu pasji i twórczym rozwoju dziecka w dzisiejszych czasach, a także jak można spędzać czas w domu, tak by był on wartościowy i przekładał się na konkretne, nowe umiejętności. Mowa tu np. o rozwijaniu pasji do gotowania, gier planszowych czy edukacji językowej przy wsparciu nowych technologii. Gość: Anna Trawka - pedagożka i autorka bloga parentingowego Nebule.pl
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 r.
Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.
Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.
12.15 - "Bajkowy kącik" - Bajka "Nieznana historia Marzeniusia I", odc. 6.
To niezwykła, ale nieznana historia o marzeniach, które gdzieś się zagubiły.
19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.
19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.
12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - Marcin Majchrowski zaprezentuje kreacje
Walca a-moll op. 34 nr 2 Chopina na fortepianie historycznym i współczesnym, dokonane przez charyzmatycznego Janusza Olejniczaka. Audycję zwieńczy jedyne w dorobku Chopina
Trio fortepianowe g-moll, ukazane w wykonaniu mistrzowskim: Jakuba Jakowicza, Andrzeja Bauera oraz Jana Krzysztofa Broi.
15.00 - "Chopin live" - w pierwszej części dwugodzinnej audycji Krzysztof Dziuba proponuje podróż do Salzburga, gdzie w 1965 roku na tamtejszym słynnym festiwalu wystąpił wybitny pianista i pedagog Geza Anda. W drugiej części autor przeniesie zaś słuchaczy do Moskwy, gdzie 31 października 1979 roku odbył się pamiętny recital Michaiła Pletniowa. W programie genialnego rosyjskiego wirtuoza znalazły się m.in. Preludia op. 28, Etiudy op. 10 i Sonata h-moll Fryderyka Chopina.
22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski zaprezentuje nagrania brytyjskiego pianisty Solomona Cutnera. Obok wybitnych interpretacji muzyki Johannesa Brahmsa i Ludwiga van Beethovena, z których słynął ten nieco dziś zapomniany artysta, usłyszymy także jego bardzo oryginalne kreacje chopinowskie.
Zapraszamy!