Polskie Radio

Powieści, wywiady, koncerty - Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2020 18:30
O szkole bez barier w "Czterech Porach Roku", a w "Poranku Dwójki" - przegląd muzycznych festiwali. W Czwórce o... poszukiwaniu obcych gatunków wokół Warszawy. Sprawdź propozycje Polskiego Radia na poniedziałek.  
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/Vitaliy Kyrychuk
logo


9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Marzena Kawa

W audycji między innymi o projekcie "Dostępna Szkoła" realizowanym jako pilotaż działania "Szkoła bez barier - program Dostępność Plus" przez Fundację Fundusz Współpracy i Fundację Instytut Rozwoju Regionalnego. Na ten cel zostało przeznaczone 40 mln zł w formie grantów, które zostaną przekazane wyłonionym w konkursie organom prowadzącym szkoły. Grantem objęte zostaną szkoły podstawowe publiczne i niepubliczne wszystkich typów, w tym, ogólnodostępne, integracyjne oraz specjalne. Wysokość grantu wynosić będzie od 500 tys. do 1 350 000 złotych. Gość - Agnieszka Luck, kierowniczka projektu Dostępna Szkoła z Fundacji Fundusz Współpracy. 


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - fragmenty słuchowiska "Przeminęło z wiatrem" wg powieści Margaret Mitchell - powtórzenie z roku 1973 z Ewą Wiśniewską w roli Scarlett.

20.45 / 21.45 - Jo Nesbo "Królestwo", czyta Krzysztof Gosztyła (audiobook Wydawnictwa Dolnośląskiego)

23.50 - "Myśliwce. Życie ptaków drapieżnych" Konrada Malca (Wydawnictwo Czarne)


logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" – prowadzi Paweł Siwek

W Poranku Dwójki gościmy zwycięzcę I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych - Tomasza Rittera. Pianista będzie gospodarzem najbliższej "Domówki z Dwójką". Rozmawiamy o sobotnim występie, a także o interesujących projektach powstałych podczas pandemii. Spotkanie o godz. 9.30. W audycji podsumowujemy również X Kongres Polska Wielki Projekt, odwiedzamy Warszawski Festiwal Filmowy, jesteśmy we Wrocławiu na Jazzie nad Odrą i słuchamy historii powstania III Symfonii Pawła Mykietyna.

11.00-11.10 - "To się czyta" - Andrzej Dobosz "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów", czyta Krzysztof Wakuliński, odc. 1

14.00-15.00 - "Polscy bohaterowie Wielkiego Konkursu" - 1975 - Krystian Zimerman, Elżbieta Tarnawska

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" Wielki Konkurs -bohaterowie i świadkowie - Martha Argerich, Nelson Freire, Stanisław Leszczyński, Marta Sosińska, opr. Klaudia Baranowska i Anna Skulska


LITERATURA W DWÓJCE:

15.00-15.15 – Literacka sjesta: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 69

19.15-19.30 – Książka do słuchania - Jerzy Stempowski "Notatnik nieśpiesznego przechodnia", czyta Adam Ferency, odc. 10


logo


LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu PROZA CZYTANA - Bruno Schulz, "Kometa"

emisja od poniedziałku do piątku, od 28 września. Czyta Marcin Przybylski; przygotowała Barbara Marcinik.


20.50 - "Dzieje rodziny Korzeniewskich" Melchiora Wańkowicza

Lektura fragmentów reportażu/opowiadania o wysiedleńcach w głąb ZSRR w lipcu 1940 roku. Przygotował je Teatr Polskiego Radia. Czyta Mateusz Kwiecień.



logo

6.00-9.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński zaprasza na rozmowę z Marcinem Batyldą, autorem książki "Cyberpunk 2077. Jedyna oficjalna książka o świecie gry Cyberpunk 2077".

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - łowca obcych? Brzmi dość kosmicznie, ale dotyczy spraw jak najbardziej przyziemnych, a nawet podwodnych. Kacper Kowalczyk wraz z Razem z Rafałem Maciaszkiem będzie poszukiwał obcych gatunków inwazyjnych w zbiornikach wodnych wokół Warszawy. Co już znaleźli?

codziennie między 13.00 a 14.00 - Płyta tygodnia - solowy album "Poczekalnia" - Vito Bambino z Bitaminy. Autor ma na koncie 5 albumów z zespołem Bitamina, którego jest współzałożycielem. Teraz czas przyszedł na jego pierwsze solowe wydawnictwo. "Poczekalnia" zawiera piosenki, które odbijają okres życia Vito - czasy, gdy powstawał album „Kawalerka” Bitaminy - kiedy młodość jeszcze ostatecznie nie wywietrzała z głowy, podobnie pragnienie wolności, ale trzeba już się mierzyć z zadaniami dorosłych, jak wizyty w urzędach, czy odpowiadanie na urzędowe pisma.

21.30-22.00 - "Krótka piłka" - Mateusz Fusiarz porozmawia z Leszkiem Orłowskim, który właśnie wydaje nową książkę "Sevilla FC. Dzieci Monchiego. Opowieść o dwudziestu finałach: 2006–2020." To zbiór transferowych anegdot, potyczek pomiędzy udziałowcami Sevilli i zakulisowych historii z szatni klubu z Andaluzji.


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 – radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 


logo


Dla rodziców:

23.00-1.00 - "Co nam w duszy gra?" – Gościem programu będzie Natalia Kukulska. Rozmawiać z nią będziemy o nowej płycie :Czułe struny” i o tym czy trudno jest zaśpiewać Fryderyka Chopina.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Biuro podróży nosorożki Papti. Papti i góra na horyzoncie" autorstwa Marcina Mortki, czyta Wojciech Słupiński.

19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.


. .


19.30 - transmisja recitalu Gabrieli Montero z Filharmonii Narodowej
. W programie obok kompozycji Roberta Schumanna (Sceny dziecięce op. 15), Fryderyka Chopina (I Ballada g-moll) i Dymitra Szostakowicza (II Sonata fortepianowa) znajdą się również improwizacje na tematy własne oraz tematy zadawane artystce "na gorąco" przez publiczność. Występ wenezuelskiej laureatki III nagrody Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1995 roku, został zorganizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w ramach Festiwalu "Przed Wielkim Konkursem. Recitale mistrzowskie". Na transmisję zaprasza redaktor Marek Zwyrzykowski. Koncert będzie można także śledzić równolegle w streamingu na stronie Polskiego Radia Chopin.


Zapraszamy! 



Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU