Polskie Radio

Nauczyciele i mistrzowie - Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2020 18:30
W Dzień Nauczyciela - szkolne wspomnienia i rozmowy o dzisiejszej roli pedagogów. Poza tym - recenzje najnowszych książek i klasyka literatury. W Jedynce także - transmisja meczu Polski z Bośnią i Hercegowiną. Sprawdź nasze propozycje!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com
logo


9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza A. Kunikowska

W Dzień Edukacji Narodowej redakcja "Czterech Pór Roku" wraca do szkoły! Po godzinie 9 zachęcimy słuchaczy do wspomnień z dawnych lat. Pierwsza dwója czy szóstka i pierwsza klasówka będą naszym tematem przewodnim. Porozmawiamy też o tym, co to znaczy "dobry nauczyciel" i gdzie takich teraz szukać? W drugiej godzinie audycji wciąż będziemy świętować w szkole, więc zajmiemy się... jedzeniem. Stołówka, sklepiki, lunch-boxy, kanapki, czy stołówka, gdzie jest tylko catering? Czy zapewnia właściwy posiłek, jak przekonać dzieci, by nie sięgały po śmieciowe jedzenie? O tym w rozmowie z naszą ekspertką Dianą Buzalską, dietetykiem klinicznym. Trzecia godzina programu to tradycyjnie już poradnik językowy M. Tułowieckiej i rozwiązanie naszych konkursów.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza M. Kusy

W audycji między innymi o Soundedit Festival - łączenie z PR Łódź oraz rozmowa z Dariuszem Kozakiewiczem o nowym, ale ostatnim singlu w historii zespołu Perfect - "Głos". 

15.00-18.00 - "Ekspress Jedynki" - zaprasza M. Drozda

Powiemy m.in. o Bielskim Domu Kultury w Bielsku Podlaskim, który od połowy października będzie miał nową siedzibę, ze sceną i salą multimedialną, a w najbliższych planach - finałowy koncert Festiwalu Im. Anny German i Festiwal Kultury Ukraińskiej. O łączeniu 3 narodowości, ich dorobku kulturalnego w mieście pogranicza opowie dyrektor Bielskiego DK Elżbieta Fionik. 

19.00-19.30 - "Eureka" - zaprasza K. Jankowska 

W 500. rocznicę urodzin króla Muzeum Narodowe w Krakowie przygotowało wystawę złożoną z bogatego królewskiego księgozbioru. Gromadzenie ksiąg było elementem splendoru dworu, dzięki nim utrzymywano kontakt z ideami Zachodu. Prywatna i fundacyjna biblioteka króla stała się na tle innych bibliotek europejskich zjawiskiem wyjątkowym. Na wystawie prezentowane są egzemplarze z kolekcji Biblioteki Książąt Czartoryskich, w tym najcenniejszy druk w zbiorach – pierwsze, norymberskie wydanie dzieła Mikołaja Kopernika "O obrotach sfer niebieskich" z 1543 roku. W audycji powiemy również o wystawach "Jan Matejko, Różne opowieści" i "Geniusz Baroku. Szymon Czechowicz". Gościem będzie prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

od 20.40 - transmisja meczu Polska-Bośnia i Hercegowina 


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - fragmenty słuchowiska "Przeminęło z wiatrem" wg powieści Margaret Mitchell - powtórzenie z roku 1973 z Ewą Wiśniewską w roli Scarlett.

20.45 / 21.45 - Jo Nesbo "Królestwo", czyta Krzysztof Gosztyła (audiobook Wydawnictwa Dolnośląskiego)

23.50 - "Myśliwce. Życie ptaków drapieżnych" Konrada Malca (Wydawnictwo Czarne)


logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

"Nie wiedziałem, dokąd ta powieść mnie zaprowadzi. Przystępując do pisania, sam nie wiedziałem, kim jest Prosty, gdzie się ukrywa i kto go właściwie ściga. Dowiadywałem się tego razem z czytelnikami" – opowiadał Wojciech Chmielarz o procesie powstawania kolejnych stron powieści "Prosta Sprawa". Pisarz na bieżąco publikował w internecie fragmenty, a czytelnicy mieli możliwość zamieszczania swoich komentarzy i uwag. 14 października książka ukazuje się w formie drukowanej. To historia mężczyzny, który dociera w Karkonosze, by spłacić dług swojemu kumplowi Prostemu, a tymczasem musi zmierzyć się z jeleniogórskimi gangsterami, czeskimi mafiosami i romskimi przestępcami.​ Spotkanie z Wojciechem Chmielarzem w Poranku Dwójki o godz. 9.30 W audycji również wywiad z Grażyną Barszczewską o przygotowaniach do roli w spektaklu "Trzy wysokie kobiety" w Teatrze Polskim w Warszawie. Za dramat ten jego autor Edward Albee został wyróżniony Pulitzerem. Poza tym - Fonomo Music & Film Festval w Bydgoszczy oraz nauczyciele szkół muzycznych o kształceniu on line.

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności - Wielki Konkurs, bohaterowie i świadkowie" - Andrzej Jasiński, Krystian Zimerman, Elżbieta Tarnawska, Katarzyna Popowa, opr. Klaudia Baranowska i Anna Skulska

14.00-15.00 - "Polscy bohaterowie Wielkiego Konkursu" - 1985 - Krzysztof Jabłoński, Edward Wolanin

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

W audycji m.in. o 9-odcinkowym serialu internetowym na podstawie "Dzienników z czasów zarazy" Magdy Hueckel​. Gościem będzie także Michał Nogaś, który opowie o książce "Z niejednej półki. Wywiady". W audycji powiemy też o powstającym Klubie Seniorów Nowoczesnych przy Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz o wynikach prac archeologicznych, przeprowadzonych w najstarszej części – w kwaterze 1. Cmentarza Żydowskiego przy ulicy Okopowej w Warszawie. W "Literackich witaminach" - Michał Rusinek.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - Bronisław Wildstein, laureat nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - prowadzi Wacław Holewiński. 

19.30-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Retransmisja z 55. Międzynarodowego Festiwalu "Wratislavia Cantans". (Z 13.09.2020, sala NFM, Wrocław). Georg Philipp Telemann Overture-Suite D-dur TWV 55:D18, Die Donnerode TWV 6:3; wyk. soliści, Wrocławska Orkiestra Barokowa, dyr. Jarosław Thiel.

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór - Nowa Polska" - prowadzi Ewa Szczecińska 

Jarosław Siwiński "HubTub", wyk. Zdzisław Piernik - tuba, zespół De Ereprijs, Wariacje na fortepian automatyczny, "Notari" na taśmę, "Jeżeli" do wiersza Agnieszki Syskiej na sopran, kwartet smyczkowy i fortepian automatyczny, wyk. Joanna Freszel - sopran, Opium String Quartet.


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 – "To się czyta" - Andrzej Dobosz "Dni powszednie niepospolitych ludzi i 99 innych felietonów", czyta Krzysztof Wakuliński, odc. 3

15.00-15.15 – Literacka sjesta: Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz
, odc. 71

19.15-19.30 – Książka do słuchania - Jerzy Stempowski "Notatnik nieśpiesznego przechodnia", czyta Adam Ferency, odc. 12


logo


6.00-8.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

Po informacji o tym, że poznańskie ZOO szuka pracownika do obsługi Słoni - spróbujemy sprawdzić w jaki sposób woła się słonia? Powiemy też o tym, że Agnieszka Holland będzie reprezentowała CZECHY na Oskarach 2021. Powiemy też o tym, że dzięki technologii 5G w Chinach jeżdżą autonomiczne, elektryczne autobusy - bez kierowców.

8.45-9.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gość: Stanisław Karczewski, wicemarszałek senatu z PiS

9.00-9.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda 

9.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Powtórka z rozrywki" – Łukasz Szwed

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Majewski

W audycji między innymi reportaż o wyścigach konnych w Warszawie. W tym roku, ze względu na obostrzenia epidemiczne, na tor Służewiec nie wpuszczono publiczności. Kibice, a także gracze bukmacherscy, śledzili gonitwę w internecie. Nie zabrakło też konkursu na najlepszą stylizację. Wielką Warszawską wygrał dwudziestosześcioletni Francuz Vincent Cheminaud i koń Nagano Gold. 

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" – Radosław Okrasko

16.00-19.00 - "Do Trójki zaprasza... Witold Lazar"

W Święto Edukacji Narodowej - o dobrych i trudnych stronach polskiej szkoły oraz o małej, wiejskiej szkole w Skokowej niedaleko Trzebnicy na Dolnym Śląsku, która idzie pod prąd i chce udowodnić, że system oparty na przymusie w szkole się nie sprawdza. Szkoła stawia za to na dobre relacje, pozytywną atmosferę i oddaje uczniom odpowiedzialność za własną edukację. W audycji również rozmowa Krzysztofa Łoniewskiego z Darią Abramowicz, psycholog sportu zajmującą się Igą Świątek, o tym jak zarządzać emocjami związanymi z ogromnym sukcesem sportowym oraz eksperyment dziennikarzy Radia Białystok, którzy sprawdzili jak poszczególne rodzaje odblasków wpływają na widoczność pieszego po zmierzchu, tym bardziej, że od sześciu lat prawo nakazuje pieszym używania elementów odblaskowych poza obszarem zabudowanym.

19.00-21.00 - "Wieczór z Trójką" - Wojciech Ossowski

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska

Czy patrząc na krajobraz miejski myślą państwo o kosztach, które dane miasto wydatkowało na swój wygląd? Nie chodzi o detal, lecz spojrzenie panoramiczne, z odległości. O zarys budowli, ich rozlokowanie w układzie o większych lub mniejszych walorach estetycznych. Najsłynniejsze miasta świata szczycą się wizualną wizytówką nie tylko w formie najbardziej charakterystycznych budowli – również w postaci zarysu, sylwetki, panoramy (najczęściej postrzeganej od strony morza, rzeki, jeziora. Czyli – pustych przestrzeni, pozwalających na perspektywistyczne spojrzenie). Gośćmi będą Rafał Woś, publicysta i dziennikarz ekonomiczny, autor kilku książek, członek redakcji "Tygodnika Powszechnego" oraz Jacek Gientka, psycholog i terapeuta.

22.00-00.00 - "Trzy wymiary gitary" – Piotr Baron

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu PROZA CZYTANA - Bruno Schulz, "Kometa"

emisja od poniedziałku do piątku, od 28 września. Czyta Marcin Przybylski; przygotowała Barbara Marcinik.

20.50 - "Dzieje rodziny Korzeniewskich" Melchiora Wańkowicza

Lektura fragmentów reportażu/opowiadania o wysiedleńcach w głąb ZSRR w lipcu 1940 roku. Przygotował je Teatr Polskiego Radia. Czyta Mateusz Kwiecień.


logo

6.00-9.00 - "Pierwsze słyszę" - Twitch oferuje legalną muzykę do transmisji na żywo. Platforma daje użytkownikom dostęp do ponad miliona piosenek od niezależnych artystów, które mogą być wykorzystywane do streamingów. W audycji "Pierwsze słyszę" sprawdzimy, jak działa narzędzie Soundtrack by Twitch.

13.00-14.00 - "Muzyczny Lunch" - oprócz czwórkowej płyty tygodnia, którą jest album Vito Bambino, zabrzmi kilka ciekawych nowych albumów z ostatnich tygodni - Sault, Thurston Moore, Mildlife i Roisin Murphy. Zaprasza Marcin Hubert, czyli Harper.

14.00-15.00 - "Dajesz Radę" - Co to jest phishing? Jak rozpoznać czy wiadomość wysłana do nas przez kuriera jest prawdziwa? Porozmawiamy o nowych metodach ataków cyber-przestępców. A w cyklu "Droga do pracy" – przegląd platform, które pomogą młodym biznesom zaistnieć na rynku start-upów.

15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Nauczyciel z pasją pilnie poszukiwany. Kilkadziesiąt lat temu był to zawód zaufania społecznego, dzisiaj mało popularna profesja. Na tle innych państw europejskich, w Polsce pedagogom ufa najmniejszy odsetek obywateli. Mimo to nadal wśród studentów są młodzi, którzy mają ambicje uczyć. Co ich motywuje, jakie widzą dla siebie perspektywy? Kto dzisiaj zostaje nauczycielem? W audycji także Strefa Studenta – Express, czyli przegląd najnowszych informacji dla studentów.

21.30-22.00 - "Strefa Sportu" - Kiedyś sportowcy musieli wybierać - sport albo nauka. Teraz wielu medalistów międzynarodowych imprez rangi mistrzowskiej to studenci, którzy udanie łączą swoje kariery ze studiami. Niedawno pracę magisterską obronił sam Robert Lewandowski, który tym samym udowodnił, że można doskonale połączyć studia z profesjonalnym sportem. Jak polskie uczelnie pomagają sportowcom?

LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 – radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 


logo


7.00-10.00 - "Poranek w PRD"
- W Dzień Edukacji Narodowej porozmawiamy o roli nauczycieli w naszym życiu, o nauczycielach, ale nie tylko tych szkolnych. Posłuchamy też opowieści o tym, w jaki sposób obchodzony jest ten dzień w ich szkołach.​

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Wyspy Kanaryjskie – archipelag siedmiu głównych wysp i sześciu wysepek u zachodnich wybrzeży Afryki – są częścią Hiszpanii. Nazwa Wyspy Kanaryjskie pochodzi od łacińskiej nazwy Canariae Insulae, co oznacza "Wyspy Psów". Te tak zwane "psy" być może były gatunkiem fok, jako że "pies morski" był łacińskim określeniem "foki", albo związek psa kanaryjskiego może pochodzić z praktyki pierwotnych mieszkańców wysp polegającej na kultywowaniu psów. Te i wiele innych ciekawostek o tych wyspach opowie podróżniczka - Anna Kwiatkowska.


Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Naucz swoje dziecko, jak sobie radzić, gdy emocje biorą górę, a wszystko wokół się zmienia. Różne historie mogą się przytrafić każdemu dziecku w wieku wczesnoszkolnym, jego rodzeństwu i opiekunom. Organizacja zdalnej nauki w czasie pandemii, odreagowywanie emocji po powrocie ze szkoły, niska samoocena i niechęć do odrabiania prac domowych, dokuczanie ze strony rówieśników. Jak radzić sobie z tymi trudnościami? Jak nauczyć dziecko rozwijania zdolności do samoregulacji (ang. self-regulation), czyli przywracania równowagi w obliczu stresorów. Gość: Agnieszka Stążka-Gawrysiak - coach, coach kryzysowy, mentorka, facylitatorka metody Self-Reg, autorka bloga dylematki.pl. Prywatnie — wysoko wrażliwa osoba i mama trzech synów. Wspiera wrażliwe, świadome matki na drodze do życia nieobciążonego nadmiernym stresem i złością.

23.00-1.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Gośćmi programu będą reprezentanci zespołu 2LIPS, czyli Aleksander Gruszka i Michał Rollinger. Rozmowa o ich najnowszej debiutanckiej płycie "Calm".

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - "Bajkowy kącik" - "Przygody J-Igiełka", odc.7

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

19.00-21.00 - "Wieczorne pogaduchy" - Kontynuujemy naszą niezwykłą przygodę z Milą, prosiaczkową i wszystkimi bohaterami z krainy wyobraźni. Rozmowy o przyjaźni, bliskości, ale i o strachu np. przed ciemnością i jak sobie z tym radzić.


. .

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - zaprasza Marcin Majchrowski. W audycji zabrzmią Walc As-dur op. 42 w wykonaniu Józefa Hofmanna, Mazurki op. 50 w interpretacji Janusza Olejniczaka oraz III Sonata fortepianowa h-moll op. 58, którą zagra Lang Lang.

15.00 - "Chopin live" - zaprasza Krzysztof Dziuba. W pierwszej części audycji przypomnimy wyjątkowy koncert z udziałem amerykańskiej pianistki Kate Liu, z okazji 80. urodzin Jerzego Maksymiuka, który odbył się w 2016 roku w sali NOSPR w Katowicach. Laureatka trzeciej nagrody XVII Konkursu Chopinowskiego (2015) wykonała wtedy wraz z orkiestrą pod batutą jubilata Koncert e-moll Chopina. Następnie autor przeniesie słuchaczy na Festiwal w Dusznikach Zdroju (2017), aby wysłuchać utworów Felixa Mendelssohna w interpretacjach Viviany Sofornitski.


Zapraszamy! 



Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU