9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Sława Bieńczycka
W ramach cyklu "A to Polska właśnie" o historii polskich banknotów, które będzie można zobaczyć podczas planowanej w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju wystawy "Od wymiany do wymiany, Banknoty polskie 1945-1995". Jej pretekstem jest 70. rocznica tzw. reformy walutowej, w wyniku której miliony Polaków straciły oszczędności całego życia.
O wydarzeniach z tamtego okresu, eksponatach, które będzie można zobaczyć na wystawie i o samym muzeum opowiedzą dr Maciej Szymczyk historyk, dyrektor Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju i Jan Bałchan kurator wystawy.
Poza tym "Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć".
Jak w każdy piątek omówienie najnowszego notowania Turystycznej Listy Przebojów oraz konkursy "Co tu nie gra?" i "Od małego dla dużego" a także ostatni odcinek słuchowiska "Przeminęło z wiatrem".
13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler
Ostatnią październikową "Muzyczną Jedynkę" wypełni w znacznym stopniu muzyka autorki słynnej z okazałego dorobku zarówno tekstowego jak i kompozytorskiego w skali naszego kraju - Patrycji Kosiarkiewicz.
W dniu premiery swojego siódmego albumu "Ogólnie chodzi o to" - artystka skonfrontuje zapowiedzi z początku roku z rzeczywistością, w jakiej ostatecznie ukazuje się płyta.
Poza nowymi piosenkami usłyszymy Patrycję Kosiarkiewicz w jej największych przebojach: "Jak ja wierzę", "Nie jestem byle co" czy "Radosny".
23.00 - "Ocalić życie" - reportaż Joanny Bogusławskiej
Michał Przedlacki pracował w agencji reklamowej. Wraz z kolegą wyjechał na Sri Lankę. Wielka fala tsunami zastała ich w hotelu oddalonym zaledwie kilka metrów od plaży. Michałowi towarzyszył kolega Tim, filmowiec. Ocalił ich odpowiednio usytuowany pokój w hotelu. Przez trzy dni byli bez żadnej pomocy.
Kiedy fala opadła, Michał postanowił pomagać ocalałym. To doświadczenie zmieniło jego życie. Później Michał skontaktował się z Polską Akcją Humanitarną, która powierzyła mu organizowanie misji na Sri Lance. Z pomocą humanitarną wyjeżdżał także do Syrii, Afganistanu, Indonezji.
Teraz w czasie pandemii postanowił wraz ze strażakami dostarczać do szpitali i domów pomocy społecznej sprzęt ochrony osobistej.
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - fragmenty słuchowiska "Przeminęło z wiatrem" wg powieści Margaret Mitchell - powtórzenie z roku 1973 z Ewą Wiśniewską w roli Scarlett.
21.45 - "Gorsza siostra" Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej, czyta Barbara Liberek (audiobook Wydawnictwa W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal).
23.50 - "Portret rodziny z czasów wielkości" Macieja Łubieńskiego, czyta Marcin Przybylski.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek
"Młodość" to hasło przewodnie 18. odsłony "Sacrum Profanum". Festiwal wchodzi w dorosłość w przełomowym czasie, pełnym zmian i redefinicji, a nawet niepokojów. Jednak dla takiego festiwalu jak "Sacrum Profanum" to przede wszystkim szansa - ze względu na ogromny potencjał drzemiący w cyfrowej formule - twierdzą jego organizatorzy.
Wśród 10 zamówień festiwalowych znajduje się m.in. inspirowany serialem Black Mirror: Bandersnatch hołd dla Krzysztofa Pendereckiego. Skomponowany przez Piotra Peszata "PEnderSZATch" to utwór z wielowariantowym biegiem wydarzeń.
Barbara Kinga Majewska oraz Marcin Masecki zaprezentują z kolei projekt poświęcony nie muzyce, ale… ćwiczeniu. Koncert #archi-solos potraktuje natomiast architekturę i miejską tkankę jako partytury do improwizacji. W ten sposób soliści zespołu odczytają m.in. świetnie wszystkim znane perły krakowskiej architektury, od Cricoteki po lokomotywownię Płaszów.
Więcej szczegółów dotyczących tegorocznego "Sacrum Profanum" o godz. 9.30 w rozmowie z kuratorem festiwalu - Krzysztofem Pietraszewskim.
O godz. 8.30 spotkamy się z Jarosławem Jakubowskim - autorem dramatu "Circus Mundi". W tym radiowym serialu - poprzez wprowadzenie niejednoznacznych postaci, jakimi są klauni - pokazana została kondycja artysty i położenie, w jakim środowisko artystów znalazło się na skutek lockdownu.
11.10-12.00 - Józef Nowakowski Kwintet fortepianowy Es-dur op. 17 wyk. Nelson Goerner - fortepian, Lena Neudauer - skrzypce, Katarzyna Budnik-Gałązka - altówka, Marcin Zdunik - wiolonczela, Sławomir Rozlach - kontrabas
12.05-12.45 - Stanisław Moniuszko Flis (fragment)
wyk. Ewa Tracz - sopran (Zosia), Matheus Pompeu - tenor (Franek), Mariusz Godlewski - baryton (Jakub), Aleksander Teliga - bas (Antoni), Wojtek Gierlach - bas (Szostak), Paweł Cichoński - tenor (Feliks), Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej, Europa Galante, dyr. Fabio Biondi
12.45-13.00 - "Pożegnania": Joanna Cortes - aut. Beata Stylińska
13.00-15.00 - "Dźwięki na 95 obrotów" - prowadzi Andrzej Sułek
In memoriam Bernard Ładysz i Joanna Cortes
Koncert z Festiwalu "Warszawska Jesień"
18.09.1961, Filharmonia Narodowa, Sala koncertowa
Karol Szymanowski Król Roger op. 46 - opera w 3 aktach - wersja koncertowa (fragmenty)
Wyk. Andrzej Hiolski - baryton, Bernard Ładysz - bas, Kazimierz Pustelak - tenor, Halina Łukomska - sopran, Krystyna Szczepańska - alt, Andrzej Bachleda - tenor, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Chłopięcy Państwowej Filharmonii w Krakowie, Orkiestra Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Jerzy Gert
Muzyczne miasta - Warszawa 2005 - Eugeniusz w Operze (29.01.2005, Teatr Wielki Opera Narodowa, Warszawa)
Piotr Czajkowski Eugeniusz Oniegin - opera w 3 aktach (fragmenty)
Wyk. Wojciech Drabowicz - baryton, Jekatierina Sołowiowa - sopran, Adam Zdunikowski - tenor, Anna Lubańska - mezzosopran, Krystyna Szostek-Radkowa - mezzosopran, Joanna Cortes - sopran, Orkiestra i Chór Teatru Wielkiego Opery Narodowej, dyr. Jacek Kaspszyk
15.00-15.15 - "Pożegnania": Andrzej Strzelecki - aut. Kinga Michalska
16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek
Naszym gościem jest Angelika Kuźniak - autorka książki "Soroczka". Zapowiadamy także słuchowisko "Circus Mundi" i "Burzę" - nowy spektakl Piotra Cieplaka i Leszka Bzdyla w Teatrze Pantomimy, a także wspominamy Ludwika Stommę oraz Dżennet Półtorzycką-Stampf'l. W cyklu "Literackie witaminy" - Piotr Mitzner.
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska
Recital Kate Liu Przed Wielkim Konkursem (Sala Wielka Zamku Królewskiego, 18.10.2020)
Georg Friedrich Händel Suita E-dur HWV 430; Fryderyk Chopin Mazurek a-moll op. 59 nr 1, Mazurek As-dur op. 59 nr 2, Mazurek fis-moll op. 59 nr 3; Robert Schumann Arabeska C-dur op. 18, Fantazja C-dur op. 17
21.30-22.00 - "Pożegnania": Jerzy Pilch - aut. Dorota Gacek
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór: Karnawał instrumentów" - prowadzi Łukasz Borowicz
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" - Julian Barnes "Mężczyzna w czerwonym płaszczu", czyta Jarosław Gajewski, odc. 5
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Jerzy Stempowski "Notatnik nieśpiesznego przechodnia", czyta Adam Ferency, odc. 24 (ostatni)
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik
02.00-02.15 - "Kwadrans Leszka Długosza"
02.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin
04.00-06.00 - "Trójka budzi": Off - Mateusz Tomaszuk
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - prow. Beata Michniewicz
Gość: Krzysztof Sobolewski, PiS
09.00-10.00 - "Winien i ma"
10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed
11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej
W programie m.in.:
11.15 Płyta tygodnia
11.45 PROZA CZYTANA W TRÓJCE
12.45 Fajny Film - Ryszard Jaźwiński
13.45 Bed & Breakfast w pigułce - Agnieszka Furtak-Bilnik & Raf Uzar
14:30 Jakub Jamrozek – o ekologicznych zniczach
14.45 Medal dla każdego - Henryk Sytner
15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Michał Margański
16.00-19.00 - "Tu Trójka" - Piotr Firan
W programie m.in.:
16.20 rozmowa - Alwin Gajadhur BRD – o bezpieczeństwie na drodze w czasie dojazdów na święta
16.40 Ratownicy TOPR szykują się na nadejście sezonu zimowego. I testują technologie, która może zrewolucjonizować poszukiwanie turystów porwanych przez lawinę. Chodzi o urządzenie, które ustawione na lawinisku działa jak stacja przekaźnikowa i zapamiętuje wszystkie telefony które w pobliżu się do niej zalogują;
17.50 W Polsce błyskawicznie rośnie liczba instalacji odnawialnych źródeł energii, głównie fotowoltaicznych, wzrost ich znaczenia może poskutkować powstaniem lokalnych, wirtualnych elektrowni, które pozwolą przechowywać nadmiar gromadzonej w przydomowych magazynach energii czy odsprzedawać ją do sieci;
19.00-22.00 - "Moje przeboje" - Piotr Baron
22.00-00.00 - Audycja muzyczna - Radosław Okrasko
LITERATURA W TRÓJCE:
11.45 - z cyklu PROZA CZYTANA - Janusz Głowacki "My sweet Raskolnikow"
Czytają Przemysław Bluszcz i Olena Leonenko-Głowacka, muzyka - Łukasz Borowiecki. Przygotowała Barbara Marcinik.
6.00-9.00 - "Najlepszy Dzień Tygodnia" - cortlandy, kosztele, championy - o tej porze roku mamy ich najwięcej, kuszą kolorami i zapachami. Jakie wartości odżywcze i kaloryczne mają jabłka, jak je wykorzystać w kuchni?
14.00-15.00 - "Dajesz radę" - anime i manga cieszą się ogromną popularnością nie tylko w Japonii, ale na całym świecie. Z tym wiąże się tzw. cosplay. Jak wygląda moda cosplayowa, jak tworzy się takie kostiumy, z jakich produkcji czerpie się inspiracje? Czy ta moda może być ubiorem na co dzień?
16.00-17.00 - "Czwarty Bieg" - nie ma złej pogody, są tylko złe ubrania na trening - Piotr Galus podpowie, jak i w czym trenuje się pod chmurką. Jak się zabezpieczyć przed deszczem wiatrem i chłodem, czy ubierać się na cebulkę? Czy bawełna daje radę? A co z głową, uszami i nosem?
22.00-00.00 - "Rock Blok" - Bartek Koziczyński zaprasza na wspomnienie artystów rockowych, którzy odeszli w tym roku - Eddie Van Halen, Jack Sherman (Red Hot Chili Peppers), Neil Peart (Rush).
00.00-02.00 - "BeatMaszyna" - dwie godziny tanecznych nowości od Piotra Truszkowskiego. W pierwszej części przesłuchamy najciekawsze wydawnictwa ostatnich tygodni z kręgu UK Garage, a w drugiej godzinie październikowe nowości z house'owego podwórka.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską.
11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Chinkali i odeskie schody, czyli wizyta w średniowiecznej Gruzji i Odessie w czasach, gdy port ten był w granicach Związku Radzieckiego.
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Czasem dzieciom do dobrej zabawy wystarcza stara, zepsuta zabawka, a kiedy indziej nie znajdą niczego dla siebie nawet w największym sklepie pełnym zabawek. Nie ma jednak wątpliwości, że na placu zabaw wszyscy będziemy bawić się wyśmienicie.
Dziś odwiedzimy najciekawsze place zabaw na świecie. Zajrzymy do Japonii, gdzie w jednym z tamtejszych placów zabaw wszystkie elementy siatki wydziergała na drutach i szydełku pewna artystka, w St. Louis w USA zjedziemy na zjeżdżalni, która ma 10 pięter, a w Australii odwiedzimy plac zabaw składający się z gigantycznych żołędzi.
17.15 - "Rodzina pod żaglami" - Tajemnice Gór Sowich. Drugi raz w tym roku rodzina żeglarzy wróciła na kilka dni do Polski. Trafili do Gór Sowich. Jak odnajdują się żeglarze w górach?
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - O najważniejszych nacjach, wydarzeniach i najważniejszych postaciach świata starożytnego. Gościem królika i lwa będzie Marcin Gostkowski, historyk, archeolog.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Tutoring to słowo, które coraz częściej słyszymy w związku z edukacją. Tylko czy nauczyciele, uczniowie i rodzice wiedzą, czym on jest? Czy jest on dostępny dla wszystkich, czy jest narzędziem powszechnym tylko w elitarnych gronach? Czy warto, aby nasze dziecko miało swojego tutora, a tutoring był powszechniejszy? O tutoringu rozmawiamy z Adamem Wrońskim, nauczycielem, wychowawcą, dyplomowanym tutorem.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.
Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.
19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.