Polskie Radio

"Strefa Prywatna" i Cykl Penderecki 2.0. Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2020 16:08
Opowiemy o pierwszym w Polsce audiomusicalu "Jestem kim chcesz". Przyjrzymy się roślinom na cmentarzach i ich symbolicznym znaczeniom, a także sprawdzimy kiedy nasz mózg pracuje najlepiej. Wieczorem reportaż o obozie dla dzieci w Łodzi.
Studio Programu 2 Polskiego Radia
Studio Programu 2 Polskiego RadiaFoto: Grzegorz Śledź/PR2
logo


9.00-
12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Roman Czejarek

O tym, jak działa szkoła zdalna: czy wypożycza uczniom komputery i jak zapewnia opiekę dzieciom pomimo zdalnego nauczania. Gośćmi audycji będą: rzecznik MEN Anna Ostrowska oraz mecenas Beata Patoleta. Powiemy też o Fundacji Świętego Mikołaja, która od 10 lat prowadzi ogólnopolski program Stypendia św. Mikołaja, który wspiera zdolne dzieci z niezamożnych rodzin. Poza tym, Fundacja od wybuchu pandemii COVID-19 organizuje pomoc i kampanie społeczne związane z wykluczeniem edukacyjnym. Dzięki Stypendium św. Mikołaja w ostatnim czasie kilkudziesięciu podopiecznych kupiło laptopy, niezbędne programy komputerowe, myszki, drukarki i opłaciło dostęp do Internetu. W audycji powiemy też o szczepionkach na COVID-19: jak się je testuje, czy są już dziś wiarygodne badania, jak działa szczepionka, z czego jest tworzona i jak wygląda testowanie na ochotnikach. Ponadto "Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć", Przystanek Niepodległość oraz konkursy "Co tu nie gra" i "Od małego dla dużego"​.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Maria Szabłowska 

Gośćmi audycji będą wokaliści grupy muzycznej Tre Voci, którzy opowiedzą o swoim najnowszym albumie. Gościem audycji będzie również śpiewający aktor - Marek Kaliszuk. 

23.00 - "Prawda za podwójnym murem" - reportaż Jakuba Tarki

Obóz dla polskich dzieci przy ulicy Przemysłowej w Łodzi to jedyny niemiecki dziecięcy obóz koncentracyjny na terenach Polski. Miejsce to skazano na zapomnienie, niewiele wiedzą o nim łodzianie, na jego terenie powstało osiedle "Słoneczne". Przez lata nie dowierzano dzieciom, które przeszły przez obozowe piekło, celowo ukryte za murami łódzkiego getta. Dziś pozostała garstka więźniów, którzy mogą opowiedzieć o głodzie, chorobach, strachu i przemocy, będących codziennością "za podwójnym murem". To pierwszy reportaż radiowy o obozie po 75 latach od jego wyzwolenia.

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Gorsza siostra" Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej, czyta Barbara Liberek (audiobook Wydawnictwa W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal).

23.50 - ​"Ostatnia bije godzina. Armia Ochotnicza generała Józefa Hallera" Janusza Odziemkowskiego, IPN​

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - zaprasza Paweł Siwek

Cykl Penderecki 2.0, podczas którego zaprezentowane zostaną - poprzez nowe, eksperymentalne odczytanie - wybrane dzieła Mistrza. Dramat muzyczny Alka Nowaka do libretta Szczepana Twardocha: "Syrena. Melodramma aeterna" - utwór na orkiestrę, saksofon i gitarę oraz trzy głosy, które, śpiewając o morzu, będą pytać o sens życia. Marcin Wasilewski Trio, Marek Napiórkowski, Adam Pierończyk i oczywiście prowadzona przez Marka Mosia - AUKSO Orkiestra Kameralna Miasta Tychy - tak w skrócie zapowiada się Festiwal Auksodrone 2020. Szczegóły w rozmowie z jego kuratorem - Filipem Berkowiczem o godz. 9.30. Godzinę wczesniej, o godz. 8.30 spotkamy się z Markiem Krajewskim. W swojej najnowszej powieści "Moloch" pisarz odsłania wyjątkowo mroczne praktyki tajnych stowarzyszeń działających w 20-leciu międzywojennym w Europie. W audycji sprawdzamy też, czy seniorzy korzystają z oferty online przygotowanej przez instytucje kultury. 

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" 

Karol Kurpiński Koncert klarnetowy B-dur, wyk. Eric Hoeprich - klarnet, Orkiestra XVIII wieku, dyr. Guy van Waas; Karol Lipiński Rondo alla Polacca E-dur op.13, wyk. Konstanty Andrzej Kulka - skrzypce, Andrzej Gębski - skrzypce, Wojciech Proniewicz - skrzypce, Grzegorz Chmielewski - altówka, Andrzej Wróbel - wiolonczela, Radosław Nur - kontrabas. 

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" - Bernard Ładysz

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek
Koncert z cyklu NOSPR kameralnie (Katowice, 15.10.2020)

Claude Debussy Sonata na flet, altówkę i harfę, Nino Rota Sonata na flet i harfę, Arnold Bax Trio elegijne na flet, altówkę i harfę, Sergiej Rachmaninow Wokaliza na altówkę i harfę (oprac. na altówkę Shin-Itchiro Yokoyama, oprac. na harfę - Anna Scheller), Ludwig van Beethoven Serenada D-dur na flet, skrzypce i altówkę op. 25 (oprac. na flet, altówkę i harfę: Ami Maayani), wyk.: Łukasz Zimnik - flet, Dawid Jadamus - altówka, Anna Scheller - harfa

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem jest Damian Szymczak z Orkiestry Ludwika Sarskiego, która wystąpi podczas najbliższej Domówki z Dwójką. Spotykamy się także z twórcami serialu "Król", rozmawiamy o przedsięwzięciu #ensemblewsieci i opowiadamy o pierwszym w Polsce audiomusicalu, zatytułowanym "Jestem kim chcesz". W cyklu "Literackie witaminy" - prof. Piotr Śliwiński.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" -  Seniorzy w sieci - zaprasza Paweł Siwek

Jak z sieci korzystają seniorzy? Czy instytucje przygotowały swoich odbiorców do korzystania z przestrzeni wirtualnej? Goście: Krzysztof Głomb - prezes zarządu Stowarzyszenia "Miasta w internecie", Karolina Śmigiel - koordynatorka edukacji medialnej z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" oraz Joanna i Staszek Bulandrowie - seniorzy konsultanci kursów internetowych.

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Warszawska Jesień 2020. Studio Koncertowe PR im. W. Lutosławskiego (19.09.2020)
Mark Andre riss 1, riss 2, riss 3, wyk: Orkiestra Muzyki Nowej, dyr. Szymon Bywalec

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" - Paralele, korespondencje, dedykacje - rozmowa z prof. Maciejem Urbanowskim - audycja Wacława Holewińskiego

 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Tomasz Jastrun "Dom pisarzy w czasach zarazy", czyta Olaf Lubaszenko, odc. 2

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jarosław Jakubowski "Circus Mundi", reżyseria Sebastian Konrad, muzyka Krzysztof Aleksander Janczak, obsada: Izabela Dąbrowska, Sebastian Konrad, odc. 2

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisław Celińska, odc. 2 (powtórzenie)

logo

00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - zaprasza Leszek Adamczyk

Wybór fragmentów aktualnych płyt z kręgu rocka i bluesa z autorskim komentarzem.

02.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - zaprasza Zofia Sylwin

Retransmisje dwóch koncertów: Kumka Olik z 13 września 2014 roku oraz The Dumplings z 3 kwietnia 2016 roku. 

04.00-06.00 - "Trójka budzi - Post punk" - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W audycji m.in. o tym, że legendarny streetartowy twórca - Banksy - został skopiowany przez sztuczną inteligencję. Czy jesteśmy w stanie odróżnić falsyfikat od oryginału? Powiemy też o rodzinnych kanałaych YouTube: kontrowersje wokół zarobków niepełnoletnich internetowych celebrytów. Wspomnimy też o Hindusie, który kupił Lampę Alladyna za 370 000 złotych, po czym zgłosił policji oszustwo, gdyż… z lampy nie wyszedł Dżin.  Na naszym podwórku - sprawdzimy najdziwniejsze rzeczy zgłaszane polskiej policji oraz najdziwniejsze oszustwa. We wtorkowym poranku także wyniki plebiscytu na najbardziej przyjazne dzieciom miejsce w Krakowie oraz Poradnik Covid19, czyli jak się zachowywać, czego unikać, na co zwracać uwagę, maseczki, itp. – zasady zachowania bezpieczeństwa w kontaktach z innymi. Gościem będzie dr Michał Sutkowski z Uczelni Łazarskiego, internista, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych. Nie zabraknie też echa Halloween w USA: zsypy na cukierki zamiast osobistego chodzenia po domach, a także informacji o Elonie Musku, który planuje ustalić nowe, swoje własne prawo na Marsie. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - zaprasza Beata Michniewicz

Gościem audycji będzie Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego. 

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Grabkowski

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W audycji powiemy m.in. o tym, że od wielu lat Zamek Królewski w Warszawie prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży szkolnej. Choć czasy nie sprzyjają teraz odwiedzaniu królewskich komnat, Zamek znalazł sposób, aby nadal pomagać dzieciom przyswajać wiedzę z zakresu historii i sztuki. Zajrzymy też na południe kraju, gdzie - podobnie jak w całej Polsce - mimo pandemii i obostrzeń sanitarnych wiele wydarzeń odbywa się w przestrzeni wirtualnej. Tak jest też z cyklem koncertów "Księżycowe Granie" w górskich schroniskach. W audycji ogłosimy też nazwiska laureatów oraz wyróżnionych w ramach II edycji Nagrody "Semper Fidelis" i powiemy o dokumentach-pamiątkach związanych z Janem Pawłem II, które można oglądać w Muzeum w Lublinie. Zaprezentujemy również Płytę tygodnia, którą jest teraz "Mind Pollution" grupy The Heavy Clouds oraz zaprosimy po 14 na reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej "Dookoła prawa" - o budowie apartamentowca, który zasłania innym świat. 

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Piotr Baron

16.00-19.00 - "Tu Trójka" - Witold Lazar

W audycji sprawdzimy najświeższe wiadomości dotyczące wyborów w USA oraz zajrzymy do Chełma, gdzie samorząd pomaga sprzedawcom kwiatów i zniczy. Chryzantemy w doniczkach upiększą miasto, będą też wykorzystane na cmentarzach wojennych i ozdobią pomniki. Zajrzymy też na Pomorze Zachodnie, gdzie rekruci 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej zaczynają ćwiczenia. Zapytam ich dlaczego zdecydowali się wstąpić do wojska w tak trudnych czasach? Powiemy też o tym jak małe dzieci przeżywają lęki związane z pandemią. Jak im pomóc? Jak im tłumaczyć to wszystko co się dzieje? Konkretny pomysł na to ma jedna z bibliotek w Gnieźnie. W audycji też o tym, że przybywa miast europejskich, które na ulicach – z pewnymi wyjątkami – chcą wprowadzić ograniczenia do 30 km/h. Tak ma być we Francji (np. Paryż czy Grenoble). W Polsce są takie strefy, ale tylko w niektórych miejscach. Przyjrzymy się również muralowi, na którym znalazły się sceny znane ze "Zmienników" czy "Samych Swoich", ale też ważne wydarzenia historyczne. Mural upamiętniający Fabrykę Samochodów Ciężarowych powstał przy ulicy Mełgiewskiej w Lublinie, na 83 metrach muru. 


19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 Gh+ - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 Cały ten rock - Marek Wiernik

21.00-22.00 Studio el-muzyki - Jerzy Kordowicz

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michał Żakowski

W audycji o wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Punktem wyjścia będzie opowieść o Wisconsin - stanie, na którym bardzo zależy Donaldowi Trumpowi. Jest on nazywany "battlestate" czyli miejscem, gdzie wszystko może się wydarzyć. Gośćmi będą profesor Rachel Bennet University of Wisconsin-Madison, dr hab. Dan Hummel - znawca chrześcijan ewangelikalnych, którzy najbardziej przyczynili się do wygranej przez Trumpa 4 lata temu oraz Mateusz Piotrowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu PROZA CZYTANA - Janusz Głowacki "My sweet Raskolnikow"

Czytają Przemysław Bluszcz i Olena Leonenko-Głowacka, muzyka - Łukasz Borowiecki. Przygotowała Barbara Marcinik.

logo

 

6.00-9.00 - "Pierwsze słyszę" - 6.00, 14.00, a może 20.00? Która godzina jest najbardziej produktywna? Kiedy nasz mózg pracuje najlepiej i czym są chronotypy?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Barwinek i bluszcz pospolity symbolizowały nieśmiertelność i raj, a niektórymi ciernistymi roślinami otaczano groby samobójców. Przyjrzymy się roślinom na cmentarzach i ich dawnym, symbolicznym znaczeniom.

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - prezentacja Płyty tygodnia, którą jest "Za świeży spajk" duetu Spajku/Dziunek. Muzycy zostali wyróżnieni w konkursie "Będzie głośno", a ich najnowszy album ukazał się pod patronatem Czwórki. Płyta do wygrania codziennie w "Muzycznym lunchu". 

14.00-15.00 - "Strefa Studenta" - mimo pandemii za granicą uczy się wielu polskich studentów. Uczelnie w Wielkiej Brytanii, Francji czy Stanach Zjednoczonych od zawsze cieszyły się ogromnym prestiżem. Co zmieniło się w okresie pandemii? Jak funkcjonują tamtejsze uniwersytety?

20.00-21.30 - "Strefa Prywatna" - Nauczyciel Roku 2018, psycholog, nauczyciel etyki i filozofii, nominowany do Global Teacher Prize, czyli "nauczycielskiego Nobla". Jak radzi sobie z problemami w szkole i w życiu? Jak wspiera młodych ludzi w emocjonalnym dojrzewaniu i w poszukiwaniu odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania? Gościem Kuby Jamrozka będzie Przemek Staroń.

00.00-01.00 - "Folk Off" - Maciej Szajkowski zaprasza na spotkanie z dr. Łukaszem Maurycym Stanaszkiem, który opowie o Dolinie Środkowej Wisły i mikroregionie Urzecza oraz z Michałem Rauszerem, dr antropologii UW, autorem głośnej książki "Bękarty pańszczyzny".


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 

logo

 

7.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Dzień Kultury w Japonii będzie pretekstem do szukania ciekawostek o tym państwie.

Dlaczego Dzień Dziecka jest równocześnie Świętem Narodowym?  Co oznaczają wywieszane wtedy flagi z karpiami? Czego uczą się dzieci w japońskich szkołach? Jakie są najstarsze i najbardziej popularne zabawy. W "Poranku" przygotujemy też wyśmienite japońskie obento.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - ​Podobno listopad to najbardziej ponury miesiąc, wiec warto wprowadzić się w wesoły nastrój na początku. Opowiemy o czasoumilaczach, o tym, co może poprawić nam nastrój, jak wpływa na nas dobry uczynek, ile może znaczyć nasz uśmiech, ale postaramy się również ten uśmiech wywołać za pomocą śmiesznych opowieści i żartów.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Telemedycyna i choroby przewlekłe w dobie pandemii. 

Teleporada - w jakich sytuacjach jest dobrym rozwiązaniem, jak się do niej przygotować, kiedy jednak potrzebna jest wizyta bezpośrednia. Choroby przewlekłe w dobie pandemii, spostrzeżenia lekarza, zachowania pacjentów, nastawienie, problemy. 

Goście: Ewa Matusiak - Prezes Fundacji Zdrowie i Edukacja AD Meritum oraz dr nauk o zdrowiu Beata Stepanow - Prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej​.

 

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - "Bajkowy kącik" - bajka "Świerszcz za kominem" Charlesa Dickensa, cz. 19.

Czy zwierzęta potrafią powiedzieć nam coś mądrego? Czy potrafią być stróżami domowego ogniska? Nie wszystkie, ale tajemniczy świerszcz to prawdziwy przyjaciel każdego dobrego człowieka. Opowieść o przyjaźni, dobrym sercu i odległych krainach.  

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


logo
 

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię - Chopin historyczny czy współczesny?" - zaprasza Marcin Majchrowski

W programie między innymi nagrania Koncertu fortepianowego f-moll oraz Mazurka a-moll op. 17 nr 4 Fryderyka Chopina dokonane przez Khatii Buniatishvili.

13.00 - "Śpiewnik Chopinowski" - zaprasza Dorota Kozińska

Liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Czary Chopina do słów Stefana Witwickiego. Utwór zabrzmi w kilku najtrafniejszych interpretacjach, m.in. Elżbiety Szmytki, Olgi Pasiecznik, Iwony Sobotki czy Andrzeja Bachledy. Całość dopełni kompozycja Stanisława Moniuszki do tego samego tekstu.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU