Polskie Radio

"Trzy wymiary gitary" i akcja Czytaj PL. Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2020 15:41
O kowbojach z Teksasu i o porodach w czasach koronawirusa. Trochę o absurdach socjalistycznej moralności w twórczości krakowskiej bohemy, a na jesienny wieczór - porcja rapu i elektroniki oraz Chopin w rytmach ska, rocksteady, reggae i dub. 
Nowe multimedialne studio emisyjne Dwójki
Nowe multimedialne studio emisyjne DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
logo


9.00-
12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Tuż po wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych naszym gościem będzie Artur Owczarski - znawca tego kraju, autor kilku książek, w tym tej najnowszej - "Teksas to stan umysłu". Będziemy rozmawiać nie tylko o kowbojach z Teksasu, ich zadziornym charakterze czy tamtejszej kuchni, ale też o polskich śladach w tym stanie, kulturowym dziedzictwie emigrantów z … Opolszczyzny i największej polskiej osadzie w Stanach Zjednoczonych, znajdującej się właśnie w Teksasie. Ponadto spotkanie z dietetyczką Justyną Marszałkowską, która opowie o tym, dlaczego kiszonki są zdrowe i dlaczego warto je jeść zwłaszcza o tej porze roku. Poza tym "Przystanek Niepodległość", "Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć", jak w każdą środę "Poradnik Językowy" Małgorzaty Tułowieckiej oraz konkursy "Co tu nie gra ?" i "Od małego dla dużego".

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Marcin Kusy

Gościem audycji będzie zespół Kosmodrom - Mikołaj Rękas i Gabek Rękas z singlem "Dart Seneca" oraz Łukasz Gorczyca, płyta "Piosenki" i nowy singiel "Na Klucz". Płyta tygodnia - "Co gryzie panią L.?" - Lanberry. 

21.00 - "Moje Książki" - zaprasza Magdalena Mikołajczuk

Spotkanie z Etgarem Keretem, izraelskim mistrzem krótkiej formy, którego nowy zbiór opowiadań "Usterka na skraju galaktyki" właśnie się ukazał w polskim tłumaczeniu Agnieszki Maciejowskiej. Jak zwykle u Kereta, nowy tom pełen jest historii przewrotnych i absurdalnych, które bawią, wzruszają i podnoszą na duchu. Etgar Keret jest bardzo lubiany przez polskich czytelników, a w Warszawie posiada dom będący jednocześnie instalacją artystyczną, który w najszerszym miejscu ma 122 cm, a w najwęższym - tylko 70 cm.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Gorsza siostra" Justyny Bednarek i Jagny Kaczanowskiej, czyta Barbara Liberek (audiobook Wydawnictwa W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal).

23.50 - ​"Ostatnia bije godzina. Armia Ochotnicza generała Józefa Hallera" Janusza Odziemkowskiego, IPN​

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - zaprasza Paweł Siwek

Gościem "Poranka Dwójki" będzie wybitny bas-baryton - Stanisław Kierner. Śpiewak w swoim artystycznym dorobku ma partie tytułowe w takich operach jak Holender tułacz R. Wagnera, Król Roger K. Szymanowskiego, Gianni Schicchi G. Pucciniego czy Aleksandre bis Bohuslava Martinů. Znaczącą pozycję w repertuarze artysty zajmuje również muzyka oratoryjna m.in. Stabat Mater Karola Szymanowskiego czy Symfonia Morska Ralpha Vaughana Williamsa oraz współczesna jak opery K. Pendereckiego, a także Ładnienie Pawła Mykietyna czy Wiersze Kawafisa Piotra Mossa. Artysta dysponuje bogatym repertuarem z zakresu liryki wokalnej - głównie kompozytorów francuskich, niemieckich oraz polskich. A w audycji porozmawiamy o najnowszym albumie pieśni polskich do słów poetów europejskich: "Paderewski, Koczalski, Szymanowski Songs". Na płycie obok Stanisława Kiernera usłyszymy pianistę Michała Rota. Spotkanie z bas-barytonem w "Poranku Dwójki" o godz.9.30. W audycji przedstawimy też sylwetki artystów nominowanych do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii Osobowość Roku. Razem z Izabelą Błaszczyk - dyrektorką Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz z Dariuszem Jaworskim - dyrektorem Instytutu Książki opowiemy  o największej w Polsce akcji czytelniczej zatytułowanej Czytaj PL. Sięgniemy też po książkę Davida Attenborough "Podróże na drugi koniec świata. Dalsze przygody młodego podróżnika".​

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Mikołaj Gomółka Melodie na Psałterz Polski

(przekład Jan Kochanowski), Chór Polskiego Radia, dyr. Agnieszka Budzińska-Bennett.

12.45-13.00 - "Głosy z przeszłości" - Bernard Ładysz

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Zapowiemy rozpoczynającą się jutro Konwencję Muzyki Polskiej. Naszymi gośćmi będą Katarzyna Meissner - dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca oraz Tomasz Handzlik - uczestnik panelu poświęconego jazzowi. Spotykamy się także z czeską pisarką - Biancą Bellovą, zaprasimy na Festiwal Goldbergowski. W cyklu "Literackie witaminy" - Adam Zagajewski.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - Sean Connery - aut. Beata Kwiatkowska 

Aktora wspomną krytycy filmowi: Łukasz Maciejewski i Sebastian Smoliński.

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" - Niemodne przyjemności - aud. Romana Dziewońskiego

Audycja poświęcona miejscu, w którym absurdy socjalistycznej moralności odreagowywała cała krakowska bohema. Na piedestał kultury wnoszą nas ponownie przedstawiciele kabaretowych skeczy nie do podrobienia - wprost z "Piwnicy pod Baranami". Sentymentalną podróż rozpoczyna stała bywalczyni krakowskiej sceny - Krystyna Zachwatowicz z utworem "Taka głupia to ja już nie jestem". Niezastąpiony Wiesław Dymny prezentuje skecz "Na przykład Majewski". W odmęty nieskończonej wyobraźni prowadzi nas Andrzej Warchał, wykonując "Desanta". Krzysztof Litwin śpiewa "Miłostki". Na szare nastroje ówczesnych czasów lekarstwem była poezja, po którą sięga Tadeusz Kwinta. Deski piwnicy odwiedza także Leszek Długosz, który śpiewa Państwu "Jak chciałbym być poetą". 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór: Nowa Polska" - prowadzi Ewa Szczecińska 

Krzysztof Meyer Farewell Music na orkiestrę, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Antoni Wit; XII Kwartet smyczkowy, wyk. Kwartet smyczkowy Dafo.


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Tomasz Jastrun "Dom pisarzy w czasach zarazy", czyta Olaf Lubaszenko, odc. 3

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jarosław Jakubowski "Circus Mundi", reżyseria Sebastian Konrad, muzyka Krzysztof Aleksander Janczak, obsada: Izabela Dąbrowska, Sebastian Konrad, odc. 3

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisław Celińska, odc. 3 (powtórzenie)

logo

00.00-01.00 - "Ap-teka nocna" - Jędrzej Kodymowski

01.00-02.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann

Wspomnienie Marka Linkousa w 10. rocznicę śmierci, legendarnego już, amerykańskiego muzyka, kompozytora, wokalisty i poety z zespołu Sparklehorse.

02.00-04.00 - "Mało Obiektywnie" - Mariusz Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi": Soul, funk, r’n’b  - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W audycji m.in. o tym - jak zaszczepić w Polakach optymizm? A powiemy na przykład o Duńczykach, podobno jednym z najszczęśliwszych narodów – jak przenieść ich optymizm na polski grunt? Wspomnimy też o alternatywie dla szklanej butelki, bowiem powstała... papierowa butelka, w 30% pochodzenia roślinnego. A skoro o szkle - mleko wielbłąda zawiera 30 razy więcej zdrowych związków organicznych niż krowie – to wynik badań naukowców. Nie zabraknie też stałych punktów programu - EURANET - Unia pod lupą oraz Poradnika Covid19, czyli zasady zachowania bezpieczeństwa w kontaktach z innymi podczas pandemii. Gościem będzie dr Michał Sutkowski z Uczelni Łazarskiego, internista, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - zaprasza Beata Michniewicz

Gościem będzie Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia. 

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny"

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Kirmuć

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Majewski 

W audycji tradycyjnie prezentacja Płyty tygodnia, którą teraz jest "Mind Polution" grupy The Heavy Clouds. Powiemy też o książkach z małych księgarni zamawianych telefonicznie do domu, a także o polsko-włoskim zespole muzyki dawnej "Giardino di Delizie". Zaprosimy również na 19. edycję Międzynarodowego Forum Filmów Krótkometrażowych "Cinemaforum" oraz zaprezentujemy reportaż Grażyny Wielowieyskiej - "Zaklinacz psów". Bohaterem reportażu jest Sławomir Prochocki, od pięciu lat wolontariusz w schronisku na Paluchu. Opiekuje się tam najgroźniejszymi, najtrudniejszymi psami; lubi pracować z agresywnymi zwierzętami, bo - jak mówi - to dawka adrenaliny, której potrzebuje.

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Radosław Okrasko

16.00-19.00 - "Tu Trójka" - Witold Lazar   

Powiemy o nowej, rządowej strategii walki z pandemią i ewentualnych zmianach w obostrzeniach. Za oceanem przyjrzy my się wyborom w USA, ale zajrzymy też do Beskidu Niskiego. Tam spotkamy się z człowiekiem, który uprawia ginący, bardzo oryginalny zawód – rzeźbi drewniane łyżki. W audycji powiemy też o propozycji zmiany w zasadach pobierania opłat za przejazd na autostradzie, a także o polskich astronomach, którzy odkryli najmniejszą planetę bez gwiazdy oraz o nowych sposobach na odczulanie, które możemy stosować samodzielnie w domu. 

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - Trzy wymiary gitary - Piotr Baron

20.00-21.00 - Dogrywka - Michał Grabkowski

21.00-22.00 - Klub folkowy - Aleksandra Kaczkowska

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska

Tematem przewodnim audycji będzie Cyganeria po polsku. Bowiem w PRL artystom przysługiwały różne "przywileje", a ten najważniejszy to brak przymusu podjęcia etatowej pracy. Zamiast tego, mogli przyjmować dorywcze zlecenia. Ale… nie mogli sprzedawać oficjalnie swych prac. Wyjątkiem była droga via DESA. Pierwsze prywatne galerie z uprawnieniami do prowadzenia handlu powstały w latach 1977/78. Powodem, dla którego podejmiemy ten temat, jest odejście Alicji Wahl (19.10.2020), malarki, postaci znanej w świecie kultury, jedej z pierwszych w Polsce osób, które – jeszcze w latach 70. XX w. – pokusiły się o otwarcie i prowadzenie prywatnej galerii (początkowo to była galeria sióstr Wahl, Alicji i Bożeny). To był najważniejszy salon Warszawy, w domu z ogrodem na Żoliborzu. Alicja Wahl prowadziła galerię z rozmachem, z wernisażami obfitującymi w wino i suto zastawiony stół. Ale zanim galeria powstała, trzeba załatwić mnóstwo papierków, legalizujących handel sztuką. Jakie warunki trzeba było spełniać, żeby dostać koncesję na prowadzenie prywatnej galerii? Co zmieniło się po 1989 roku? Czy po transformacji polscy galerzyści mają łatwiejsze życie?

23.00-00.00 - "Między dniem a snem" - Piotr Majewski

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu PROZA CZYTANA - Janusz Głowacki "My sweet Raskolnikow"

Czytają Przemysław Bluszcz i Olena Leonenko-Głowacka, muzyka - Łukasz Borowiecki. Przygotowała Barbara Marcinik.

logo

 

6.00-9.00 - "Pierwsze słyszę" - gościem audycji będzie Gabriela Sierocińska-Dec z Muzeum Historii Polski, która opowie o grze online "Tak zmienił się świat" podczas 15. Przystanku Niepodległość.  

9.00-10.00 - "Wszystko gra" - polscy artyści nie grają koncertów, ale za to tworzą nowe utwory. Ula Kaczyńska zaprezentuje piosenki, które powstają niezależnie, bez zapowiedzi płytowych.

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - prezentacja Płyty tygodnia, którą jest "Za świeży spajk" duetu Spajku/Dziunek. Muzycy zostali wyróżnieni w konkursie "Będzie głośno", a ich najnowszy album ukazał się pod patronatem Czwórki. Płyta do wygrania codziennie w "Muzycznym lunchu". 

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Pomoc sąsiedzka dla seniorów - jak zostać wolontariuszami na czas pandemii? Gdzie się zgłosić, by np. robić zakupy starszym osobom?

19.00-20.00 - "RAUdycja"- na jesienną szarzyznę RAU przygotował porcję rapu i elektroniki - nowości z Polski i zagranicy.


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 

logo

 

15.30 - "zGRAjmy się" -  Dziś przyjrzymy się niezwykłej grze. Grze, która powstała na podstawie hinduskiej gry pachisi na przełomie 1907 i 1908 roku w Niemczech. W Polsce znana jako "Nie irytuj się" lub po prostu "Chińczyk". Znana i lubiana na całym świecie, od 2010 roku odbywają się mistrzostwa świata w "Chińczyka".  

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Przyrodnik, Bartosz Popczyński postanowił wybrać się w rowerową podróż i dotrzeć do wszystkich parków narodowych w Polsce. Dziś posłuchamy jego opowieści z wizyty w Wigierskim Parku Narodowym.

21.00-23.00 "Strefa rodzica" 

1. Temat: "Rodzę w listopadzie" - jak przygotować się mentalnie do porodu w czasach koronawirusa? Gość: Karina Kołacz, położna.

2. Temat: Holistycznie dla Mam. Holimama to przestrzeń dla pracujących mam. Jak mieć dzieci, pracę i energię? Gość: Sylwia Bujko, coach, prowadzi warsztaty z mamami.

23.00-1.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - SWIERNALIS -  o nowej płycie. Prezentacja solowej płyty współzałożyciela INXS, Andrew Farrisa, który to album miał ukazać się w tym roku, a premiera będzie miała miejsce w marcu 2021. Godzina z muzyką ze studia BBC, Radio 1's - studio Live lounge - podróż do Londynu.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - "Bajkowy kącik" "Przygody J-Igiełka" odc.10. J-Igiełko, wędrując dalej w stronę siedziby Jaworowej Wieszczki, spotyka swoją koleżankę, jeżynkę Niezapominajkę.

Czy zwierzęta potrafią powiedzieć nam coś mądrego? Czy potrafią być stróżami domowego ogniska? Nie wszystkie, ale tajemniczy świerszcz to prawdziwy przyjaciel każdego dobrego człowieka. Opowieść o przyjaźni, dobrym sercu i odległych krainach.  

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.


logo
   

18.00 - "Chopin osobisty" - zaprasza Róża Światczyńska

Wiele osób twierdzi, że Grigorij Sokołow to największy z żyjących pianistów. On sam, choć cieszy się statusem legendy, unika rozgłosu i strzeże swej prywatności… Więcej na ten temat w audycji, gdzie m.in. komplet Preludiów op. 28 w pamiętnym, paryskim nagraniu Grigorija Sokołowa z 1990 r.

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

W programie podróż na energiczną i słoneczną Jamajkę, czyli Chopin w rytmach ska, rocksteady, reggae i dub.



Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU