Polskie Radio

"Gitarą i piórem" i "Stacja Nauka". Polskie Radio na czwartek

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 16:54
Opowiemy profilaktyce raka płuc i o ultranowoczesnej tablicy informacyjnej wykonanej z e-papieru - jednej z pierwszych w Polsce. Wspominamy 65-lecie urodzin Whoopi Goldberg i 100-lecie Agathy Christie. Także o znaczeniu zieleni na psychikę.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Joe007
logo


9.00-
12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Profilaktyka antynowotworowa - rak płuca. Ponadto niedozwolony doping, ściąganie, plagiaty, oszustwa. Jak wygląda kartkówka w szkole w czasie koronawirusa. Nasi znakomici sportowcy, którzy dopingu nie potrzebują, jedynie od publiczności: Iga Świątek, Jan Krzysztof Duda, Robert Lewandowski. W audycji również "Przystanek Niepodległość", "Smaki polskie" Małgorzaty Raduchy, "Poradnik Koronawirus" oraz konkursy "Co tu nie gra" i "Od małego dla dużego".

21.00 - "Magazyn Bardzo Filmowy" - zaprasza Joanna Sławińska

Whoopi Goldberg - znakomita aktorka, zdobywczyni Oscara, Złotych Globów, nagród: BAFTA, Grammy i Tony, ceniona za wiele ról, między innymi w "Kolorze purpury", "Uwierz w ducha" czy "Zakonnicy w przebraniu" - kończy właśnie 65 lat. Przypominając jej karierę, zapraszamy słuchaczy do rozmowy o najwspanialszych kreacjach filmowych czarnoskórych aktorek i aktorów takich jak: Sidney Poitier, Morgan Freeman, Forrest Whitaker, Hale Berry, Denzel Washington. Ponadto przywołamy legendę Steve'a McQueena - zmarłego 40 lat temu amerykańskiego gwiazdora. Przedstawimy wybrane premiery kinowe tygodnia oraz aktualności filmowe.

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego. Czyta Jan Englert (archiwum PR).

23.50 - ​"Ostatnia bije godzina. Armia Ochotnicza generała Józefa Hallera" Janusza Odziemkowskiego, IPN​.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Józef Krzyk, Barbara Szmatloch "Korfanty. Silna bestia", czyta Andrzej Mastalerz, odc. 4

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jarosław Jakubowski "Circus Mundi", reżyseria Sebastian Konrad, muzyka Krzysztof Aleksander Janczak, obsada: Izabela Dąbrowska, Sebastian Konrad, odc. 9

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisława Celińska, odc. 9 (powtórzenie)


logo


00.00-02.00 - "Potrójne Pasmo Przenoszenia" - Michał Margański

02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała

04.00-06.00 - "Trójka budzi": Nowa fala - Jędrzej Kodymowski

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - prow. Beata Michniewicz

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo rockowo" - Marek Wiernik

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej"

15.00 - 16.00 - "W Tonacji Trójki" - Michał Kirmuć

16.00 - 19.00 - "Tu Trójka" - prow. Witold Lazar

19.00 - 22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 Czy już państwo słyszeli? - Justyna Grabarz

20.00-21.00 Konstelacja M. - Mateusz Tomaszuk

21.00-22.00 Od punka do Franka - Radosław Okrasko

22.00 - 23.00 - "Klub Trójki" - Piotr Semka

23.00 - 00.00 - "Gitarą i piórem" - Janusz Deblessem

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana" - Janusz Głowacki "My sweet Raskolnikow", odc. 12. 

Czytają Przemysław Bluszcz i Olena Leonenko-Głowacka; muzyka - Łukasz Borowiecki. Przygotowała Barbara Marcinik.

logo

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - w cyklu Instakultura z okazji  100-lecia Agathy Christie poszukamy tego, co ukrywa się w internecie  pod hasztagami #ahatachristie.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - goście i pracownicy firm z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia mogą testować ultranowoczesną tablicę informacyjną wykonaną z e-papieru. To jedna z pierwszych tego typu tablic informacyjnych w Polsce. Czy takie tablice niedługo zobaczymy wszędzie? 

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Popularny na TikToku stał się challenge do piosenki Pa' Ti JLo i Malumy. Maluma na swoim koncercie w Polsce zgromadził tysiące osób, kolejne występy w naszym kraju są zaplanowane na przyszły rok. Polacy coraz chętniej nie tylko słuchają takiej muzyki, ale i uczą się hiszpańskiego. Niektórym wydaje się łatwiejszy od angielskiego - czy to prawda?

17.00-19.00 - "TOP" - "Wow, czuję się dokładnie tak samo, idealnie to podsumowałeś" - to zdanie weźmiemy na tapet w cyklu "OMG, czyli ogarniamy mowę geeka". Można je zastąpić krótkim "rel". Kiedy czujemy się "rel"? Z kim mamy "rel"? Przetestujemy też aplikację mobilną, która pomoże nam w stworzeniu CV.

20.00-21.30 - "Strefa Prywatna" - Zieleń i psychologia - czy warto stawiać na zielony? Kolor zielony może pobudzać, ale najbardziej znany jest z właściwości odprężających. Kojarzy się z bogactwem i naturą. Wykorzystują go marki innowacyjne, banki i instytucje ekologiczne. To jedna z najbardziej uniwersalnych barw. Jakie znaczenie dla naszej psychiki ma zieleń? Kuba Jamrozek zada też pytanie - dlaczego żaba jest zielona?


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 

logo

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Z czego dumni są Litwini? Jakich pysznych dań możemy skosztować na Litwie? Czy język litewski jest podobny do polskiego? Odwiedzimy piękną jej stolicę - Wilno.

15.00-17.00 - "Popołudnik w Polskim Radiu Dzieciom" - Henryk Sienkiewicz, Maria Skłodowska-Curie, Władysław Reymont… To nazwiska wybitnych Polaków, którzy otrzymali wyjątkowe wyróżnienie - Nagrodę Nobla. Takich Polaków jest  więcej. Opowiemy Wam dziś o nich. Naszym gościem będzie Katarzyna Radziwiłł, autorka książki "Jak zdobyć Nagrodę Nobla?". W  drugiej godzinie Popołudnika, jak w każdy czwartek zapraszamy do słuchania i oddawania głosów na swoje ulubione piosenki w "Liście Przebojów Polskiego Radia Dzieciom".

21.00-23.00 - "Strefa Rodzica"

W audycji porozmawiamy o tym, jaka jest edukacja, czy i jak powinna się zmieniać. Od poniedziałku wszystkie klasy - od pierwszaków po maturzystów - uczą się zdalnie. Niektórzy kolejny tydzień, niektórzy - zupełnie pierwszy raz. Dla znakomitej większości nauczycieli będzie to powrót do doświadczeń z wiosny tego roku, doświadczeń często bardzo trudnych. Jak ustawić w edukacji zdalnej priorytety - na zdobywanie wiedzy? Utrzymanie relacji? Zachowanie ciągłości w ocenie postępów? Jak medium edukacji - z bezpośredniego spotkania zmienione w spotkanie za pośrednictwem internetowych aplikacji zmienia i powinno zmieniać podejście do dydaktyki? A także, jak radzić sobie z pojawiającymi się trudnościami i gdzie nauczyciele, a może również rodzice, mogą znaleźć wsparcie i pomoc. O tym wszystkim porozmawiamy m.in. z Tomaszem Madejem pełniącym obowiązki dyrektora Ośrodka Rozwoju Edukacji.

W audycji podsuniemy też kilka nowych konkretnych narzędzi do wykorzystania przez nauczycieli i rodziców w pracy z dziećmi, między innymi z Agatą Steczkowską porozmawiamy o jej "Zeszytach do muzyki", a z Eweliną Brzóską i Anetą Radzik, prowadzącymi blog edukacyjny "Aniołki bez Charliego", o platformach, na których znaleźć można inspiracje do aktywizacji uczniów, a czasem - gotowe scenariusze zdalnych lekcji.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo

treść



Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU