Polskie Radio

"Rozmowy po zmroku" i "Chop-in-pop". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2020 17:00
O szczepionce przeciwko COVID-19 i 80. rocznicy zamknięcia getta warszawskiego. Cykl online Muzeum Warszawy "Na tropie zwierząt warszawskich". Wieczorem popkulturowe przygody Chopin ws. The Doors.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Africa Studiokozirsky
logo

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Daniel Wydrych

Na czym polega proces rejestracji leków w Polsce i w UE, jakie trzeba spełnić warunki, jakie są zasady bezpieczeństwa. Gościem audycji będzie dr Grzegorz Cessak, Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Ponadto temat szczepionki przeciwko COVID-19, akcja Instytutu Książki "Mała książka - wielki człowiek" czyli promowanie czytelnictwa najmłodszym od narodzin, aż po czas pierwszych lat edukacji szkolnej. Goście: dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski i ambasadorka akcji Marta Żmuda Trzebiatowska.

22.45 - Zapraszamy na galę Nagród Mediów Publicznych. Ogłoszenie tegorocznych laureatów będzie miało kameralny charakter.

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego. Czyta Jan Englert (archiwum PR).

23.50 - "Hłasko. Proletariacki książę" Radosława Młynarczyka, Wydawnictwo Czarne.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W "Poranku Dwójki" gościmy Equilibrium String Quartet. Artyści - sięgając po dawne praktyki wykonawcze - przywracają zapomniane utwory i odkrywają muzykę kameralną XVIII i XIX wieku. Kwartet będzie gospodarzem najbliższej "Domówki z Dwójką", o czym rozmawiamy w Poranku Dwójki. Początek o godz. 9.30. 16 listopada przypada 80. rocznica zamknięcia getta warszawskiego. W symboliczny sposób do tego wydarzenia odnosi się wystawa "Gdzie jesteś? Rdz 3,9" przygotowana przez Żydowski Instytut Historyczny. Więcej o tej wystawie w drugiej godzinie audycji. W programie przedstawiamy także zaproponowany przez Instytut Muzyki i Tańca Program Reorientacji Zawodowej Muzyków. Zaglądamy też do Łodzi, aby pokazać, jak przebiega akcja książka na telefon i z dowozem do domu.

12.4513.00 - "Zapiski ze współczesności": Jerzy Artysz, opr. Anna Skulska (premiera)

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Tegoroczny festiwal Energa Camerimage 2020 w całości odbędzie się online. Ponad 170 filmów będzie można zobaczyć w sieci, będą one pokazywane w dziesięciu różnych konkursach. M.in. film "Helene" o utalentowanej malarce Helene Schjerfbeck. W konkursie głównym festiwalu są dwa filmy wybitnych polskich reżyserek. To "Szarlatan" Agnieszki Holland i "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej. O pozostałych szczegółach festiwalu opowie gość audycji, dyrektor Festiwalu - Marek Żydowicz.

Ponadto podsumujemy zakończony właśnie Festiwal Nowe Horyzonty i omówimy nowy cykl online Muzeum Warszawy "Na tropie zwierząt warszawskich"W krótkich filmach Muzeum Warszawy odda głos aktywistom ekologicznym, działaczom na rzecz przyrody, badaczom i artystom, którzy opowiedzą o życiu zwierząt w stolicy. W "Literackich witaminach" - Anna Romaniuk.

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": "Gdzie jesteś" - aud. Aleksandry Łapkiewicz

16 listopada 1940 teren getta warszawskiego, oddzielony już od innych części miasta ceglanym murem, został oficjalnie zamknięty. Getto dla Żydów w okupowanej przez Niemców stolicy przedwojennej Polski zostało utworzone półtora miesiąca wcześniej, 2 października. W 80. rocznicę tych wydarzeń zespół Żydowskiego Instytutu Historycznego przygotował wystawę - opartą na zachowanych z getta świadectwach.

Na razie, ze względu na pandemię, wystawy obejrzeć nie można, ale także w towarzyszącej jej radiowej audycji, oddajemy głos świadkom. Ich relacje, które nagrane zostały przez aktorów, specjalnie na potrzeby wystawy w ŻIH - od nas, słuchaczy wymagają głębokiej, trudnej refleksji. Jej kierunek wskazuje tytuł wystawy, czyli biblijne pytanie "Gdzie jesteś". W audycji rozważają je dla nas, Paweł Śpiewak i Piotr Rypson, którzy odwołując się do zachowanych dokumentów, opowiedzą o tym, czym doświadczenie getta było i dlaczego wciąż powinniśmy przypominać i pamiętać tę historię.​


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Marcel Woźniak "Tyrmand. Pisarz o białych oczach", czyta Łukasz Lewandowski, odc. 1.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jarosław Jakubowski "Circus Mundi", reżyseria Sebastian Konrad, muzyka Krzysztof Aleksander Janczak, obsada: Izabela Dąbrowska, Sebastian Konrad, odc. 11.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisława Celińska, odc. 11 (powtórzenie).


logo


00.00-02.00 - Laboratorium Reportażu - Janusz Deblessem

Reportaż Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot "Kiedyś ci o tym opowiem". Z Dorotą Groyecką, redaktor naczelną Nieregularnika Reporterskiego "Non-fiction" porozmawiamy o numerze pt. "Media" (wraz z fragmentami podcastów). Będziemy z mikrofonem na urodzinach Ryszarda Kapuścińskiego - nagroda dla tłumaczy. Wspólnie z Gabrielem Michalikiem przypomnimy postać Anatolija Kaszpirowskiego - seans pandemiczny w związku z ukazaniem się książki "Kaszpirowski. Sen o wszechmocy.".​

02.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi / synth pop" - Michał Kirmuć

06.00-8.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W audycji m.in. "Kult Jednostki" - nietypowy album czterech redaktorów z Wrocławia, dotyczący kultowej w kręgach fanów kolei lokomotywy elektrycznej EN57. Album ma promować pasję jaką są pociągi oraz nakłaniać do jazdy koleją. Powiemy także o tym, że młodzież coraz częściej chce grać w szachy. Ta gra królów i matematyków przeżywa renesans dzięki platformom internetowym, na których młodzi gracze prezentują swoje zmagania z szachowymi problemami, ale także dzięki serwisom streamingowym, które prezentują fabularyzowane historie szachistów w przystępny dla młodzieży sposób. Tymczasem w Warszawie odbyły się Targi Gier Retro, czyli gier, które stworzyły w latach 70-tych i 80-tych podwaliny pod dzisiejszą rozrywkę elektroniczną. W audycji będziemy pytać czy gry pomagają czy przeszkadzają w rozwoju młodych ludzi? Nie zabraknie stałych punktów programu, m.in. Poradnika Covid-19. Gościem będzie dr Michał Sutkowski z Uczelni Łazarskiego, lekarz rodzinny, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Piotr Gliński – minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Mateusz Tomaszuk

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W audycji m.in. prezentacja nowej Płyty tygodnia, która jest "Power Up" grupy AC/DC. Nie zabraknie też rozmów z nominowanymi do Nagrody Mediów Narodowych - Łukaszem Borowiczem i Piotrem Beczałą. W "Fajnym Filmie" powiemy o festiwalu Camerimage, a w spotkaniu z reportażem - "Radio w pandemii" Jakuba Tarki.

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Marek Wiernik

16.00-19.00 - "Tu Trójka" - Witold Lazar

W audycji m.in. o szczepionce na koronawirusa: ile będzie kosztowała i ile zapłaci za to pacjent?
Sprawdzimy też powyborczą atmosferę w USA po wyborach i sprawdzimy atmosferę przed dzisiejszym przyznaniem Nagród Mediów Publicznych. Nagrody będą przyznane w trzech kategoriach: Muzyka, Słowo i Obraz. Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych. Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii Muzyka, Telewizja Polska w dziedzinie Obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców słowa. Powiemy też o morsowaniu: czy zimne kąpiele mogą wzmacniać organizm także w walce czy zapobieganiu zakażeniom koronawirusem?

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "AnagramMargana" - Michał Margański

Nowoczesny jazz najwyższej próby. Moodymann i Błoto. Muzycy, którzy powinny kiedyś ze sobą zagrać.

20.00-21.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina

W serwisie streamingowym można już obejrzeć czwartą serię serialu "The Crown", o życiu królowej Elżbiety II. Królowa i dynastia Windsorów to kopalnia tematów ale bez wątpienia najważniejszym z nich jest polityczne znaczenie Królowej i jej rola w życiu politycznym Wielkiej Brytanii. O tym porozmawiamy z doktorem Przemysławem Biskupem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

23.00-00.00 - "Dzika karta - Serdeczne Dźwięki" - Mateusz Krautwurst

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana" - Janusz Głowacki "My sweet Raskolnikow". Czytają Przemysław Bluszcz i Olena Leonenko-Głowacka; muzyka - Łukasz Borowiecki. Przygotowała Barbara Marcinik.

logo


Płyta tygodniaPepe. - Afterimages.

W warstwie muzycznej dominują brytyjskie brzmienia spod znaku Mount Kimbie, Actress czy Gold Panda. Nagrania terenowe mieszają się z samplami i żywymi instrumentami, tworząc bogaty i emocjonalny kolaż lo-fi elektroniki. Gościnnie na płycie pojawia się runforrest - jeden z najciekawszych młodych głosów w Polsce, oraz Lena Osińska - obdarzona niezwykle zmysłowym głosem autorka tekstów i wokalistka zespołu SONAR. Płyta do zdobycia codziennie między godz. 13.00 a 14.00.

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - w cyklu Historia jednej fotografii - jedno z najsłynniejszych zdjęć, które znalazło się na okładce płyty Beatlesów Abbey Road. W jakich okolicznościach wykonano to zdjęcie? Kim jest człowiek stojący na chodniku w tle po prawej stronie?

22.00-00.00 - "Strefa Dread" - wywiad z Radikal Guru. Urodzony w Polsce Mateusz Miller na światowej scenie znany jest jako jeden z pionierów fascynującego i unikatowego łączenia muzyki Dub, Reggae oraz Dubstep, którą przez ostatnie lata tworzył pod pseudonimem Radikal Guru. W drugiej godzinie audycji wywiad z Patrykiem Kraśniewskim i prezentacja najnowszej epki, którą nagrał w ramach dofinansowania "Mobilni w kulturze". Warsaw Ipromptu to muzyczny spacer po warszawskich parkach. O jednym z nim - Skaryszaku, opowie Pablopavo.


LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 

logo


7.00-10.00 - "Poranek" - Czym jest tolerancja? Dlaczego jest ważna? Po co nam różnorodność? Według Deklaracji Zasad Tolerancji z 1995 roku to harmonia różnorodności czyni możliwym pokój na świecie. Tolerancja przejawia się w szacunku, akceptacji i uznaniu, że każdy z nas może po prostu różnić się od nas. Warto budować postawę szacunku do drugiego człowieka już od najmłodszych lat. 16 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Tolerancji. To dobry moment, aby pokazać dzieciom, jak różnorodny jest nasz świat i jak można czerpać z takiego bogactwa charakterów, zainteresowań i kultur. Gość Poranka - Eliza Piotrowska autorka m.in książki "Dzieci Świata".

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Muzyczna wyprawa na Islandię. Tego dnia obchodzony jest Dzień Języka Islandzkiego​.

Dla rodziców:

23.00-1.00 "Co nam w duszy gra?" - Gościem programu będzie Adam Bałdych - nowa płyta, życie w pandemii, opowieści o tym, jak został pierwszy raz ojcem. Ponadto zapowiedź nowej płyty Raya Wilsona (premiera wiosna 2021), koncertowy album Suzanne Vegi. 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo


12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - zaprasza Marcina Majchrowskiego

W programie audycji m.in. Mazurek fis-moll op. 59 nr 3 w wykonaniu samego Ignacego Jana Paderewskiego oraz Kevin Kenner, Apollon Musagete Quartett i Sławomir Rozlach w kameralnej wersji Koncertu f-moll Chopina.

21.00 - "Chop-in-pop"

Punktem wyjścia dla kolejnej części popkulturowych przygód Chopina jest woda, a konkretnie Preludium Des-dur op. 28. Wśród wykonawców: Guitar4mation, The Doors, Martha Argerich, Peter M. Murray.

22.00 - "Czarne na białych" - zaprasza Jakub Puchalski

W ramach przypominania nagrań najbardziej klasycznych, tym razem pozycja nieunikniona: Glenn Gould w muzyce Jana Sebastiana Bacha, którego Chopin cenił ponad wszelką miarę. Z niej zaś - w sposób konieczny - w Wariacjach Goldbergowskich. W programie również m.in. porównanie dwóch studyjnych wersji, z samego początku i z samego końca kariery pianisty, Die Kunst der Fuge. Całość uzupełni Suita angielska a-moll... PREMIERA​

Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU