Krzysztof Czabański nazwał nagrodę "ukłonem pod adresem twórców tej kultury" i dodał, że w czasach pandemii, kiedy jej negatywne skutki oddziałują w dużej mierze na środowiska twórcze, to jest wyciągnięcie pomocnej dłoni do tych środowisk.
Krzysztof Czabański: potrzebny mecenat państwowy, prywatny jest upolityczniony
- Chcieliśmy, by była to forma mecenatu państwowego nad polskimi twórcami. Mecenat prywatny jest bowiem w Polsce płytki, słaby i na dodatek bardzo upolityczniony. Dlatego Nagrody Mediów Publicznych są przyznawane przez kapituły niezależne od mediów publicznych, od władz poszczególnych spółek, chociaż to one finansują nagrody dla laureatów – powiedział przewodniczący RMN.
00:27 Nagroda mediów.mp3 W poniedziałek ogłoszenie laureatów Nagród Mediów Publicznych (IAR)
Pierwszy raz wyróżnienia przyznano w 2008 roku – po raz drugi dopiero w 2019. - Przerwa była wymuszona przez opcję polityczną, która nie widziała przyszłości dla mediów publicznych. My tę przyszłość widzimy i demonstrujemy ją w czynach – wyjaśnił Czabański.
Krzysztof Czabański o NMP. Nagranie archiwalne z 2019 roku.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych. Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio - w kategorii Muzyka, Telewizja Polska w dziedzinie Obrazu, a Polska Agencja Prasowa uhonoruje twórców słowa.
00:29 10737704_1.mp3 Prezes Polskiego Radia i przewodnicząca Kapituły Agnieszka Kamińska o nominacjach (IAR)
W kategorii Muzyka szansę na nagrodę mają: Łukasz Borowicz - dyrygent i były dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej; Stan Borys - piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta; Piotr Beczała - tenor liryczny, solista operowy o międzynarodowej sławie; Zbigniew Namysłowski - saksofonista jazzowy i Grzegorz Markowski - piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, wokalista zespołu Perfect.
W kategorii Słowo nominowali zostali po raz kolejny: historyk profesor Andrzej Nowak, teoretyk i historyk literatury Włodzimierz Bolecki, pisarz, krytyk literacki, producent telewizyjny Andrzej Horubała oraz pisarz i tłumacz Antoni Libera.
W tym roku zgłoszono także Andrzeja Mularczyka, reportera, pisarza i scenarzystę, autora słuchowisk radiowych, dwukrotnie nagrodzonego Prix Italia.
Kapituła Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Obraz nominowała Wojciecha Korkucia - ilustratora i autora plakatów; Mirosława Borka - reżysera, scenarzystę, producenta i menedżera, współtwórcę słynnego już filmu dokumentalnego "Niepodległość", Jarosława Szmidta - operatora obrazu i reżysera, autora filmu dokumentalnego "Efekt motylka" opowiadającego historię heroicznej walki o zdrowie i życie siedmioletniej Zuzi Machety, która cierpi na nieuleczalną chorobę genetyczną - EB; Jarosława Olechowskiego - dyrektora Telewizyjnej Agencji Informacyjnej za "cykl poradnikowy Koronawirus obecny na antenie TVP INFO i Piotra Trzaskalskiego - reżysera filmowego i teatralnego przede wszystkim za "Stulecie Winnych".
Nagroda Mediów Publicznych 2019
Laureaci z roku 2019
W 2019 roku Nagrody Mediów Publicznych otrzymali: w kategorii Słowo - Jarosław Marek Rymkiewicz; Muzyka - Jan Ptaszyn Wróblewski; Obraz - Wawrzyniec Kostrzewski. Podczas gali w warszawskim Teatrze Polskim ogłoszono ponadto laureatów Nagród Specjalnych – odebrali je Andrzej Dobosz i Krzysztof Talczewski.
Ogłoszenie tegorocznych laureatów Nagród Mediów Publicznych, ze względu na pandemię, będzie miało kameralny charakter – uroczystości będzie można słuchać na antenach Programu 1 Polskiego Radia i Polskiego Radia 24 w poniedziałek o godz. 22.45. Wydarzenie pokażą także TVP1 i TVP Polonia.
Organizatorami i fundatorami Nagród Mediów Publicznych w każdej z kategorii są poszczególne media: TVP - Obraz, Polskie Radio - Muzyka i PAP - Słowo.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.