Polskie Radio

"Strefa Studenta" i "Rozmowy po zmroku". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2020 17:00
W izolacji dużo czasu spędzamy przed komputerami i smartfonami - w radiu sprawdzimy, jak pandemia wpływa na wzrok. Powiemy też o kampanii "Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj" oraz nadamy reportaż o Dorosłych Dzieciach Alkoholików. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Vladimir Pisarenko/shutterstock
logo

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Roman Czejarek

W audycji sprawdzimy, jak pandemia wpływa na... wzrok. W czasach izolacji siedzimy w domu przed komputerami i smartfonami. Jak to oddziałuje na nasze oczy? Jak je chronić? O czym pamiętać? Jak dbać o oczy seniorów oraz dzieci mające lekcje online?O tym wszystkim opowie ekspert Szymon Grygierczyk.

W drugiej godzinie audycji wspólnie ze słuchaczami kupimy drukarkę i słuchawki do komputera do domu, do lekcji online. Tutaj też przyda się porada specjalisty - Joanny Sosnowskiej, która zajmuje się technologiami.

Oprócz tego sprawdzimy tajniki smaku i węchu. Utrata tych zmysłów to jeden z sygnałów zakażenia COVID-19. Co to jest smak i węch? Czy zapachy i smaki każdy odczuwa tak samo? Jakie inne choroby powodują utratę lub upośledzenie tych zmysłów? Anosmia - choroba utraty zmysłów. Więcej na ten temat opowie dr Łukasz Durajski, lekarz i członek WHO.

W planach jak zawsze: konkursy, poradnik dotyczący koronawirusa, powieść, sport i aktualna pogoda.

19.30 - "Jedynka Dzieciom" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Od spinacza biurowego do samochodu, czyli polskie wynalazki, które podbiły świat - projekt "Poszukiwacze Patentów" to filmowa podróż śladami polskich wynalazców, których innowacyjne pomysły zachwyciły i podbiły świat. Każdy odcinek jest utrzymany w konwencji kina akcji i obudowany  komentarzami naukowców, ekspertów i osób ze świata kultury.

Partnerami edukacyjnymi projektu są Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej. 

23.00 - "Stygmat" - reportaż Katarzyny Błaszczyk

Szymon Dobik (imię i nazwisko przyjęte na potrzeby działalności w sieci) ojca wspomina jako przystojnego, wysportowanego mężczyznę, który jeszcze w wieku 60 lat robił wymyk na drążku. Ale ojciec bił jego i brata, zazwyczaj kablem.

O tym, że jest dzieckiem alkoholika, Szymon dowiedział się późno. Zaczął pisać bloga i umieszczać w internecie podcasty, po to, żeby pomóc ludziom, których historia jest podobna.

Dorosłe Dzieci Alkoholików to samopomocowe grupy wsparcia działające na bazie przejętego z ruchu AA programu Dwunastu Kroków. Stworzono je z myślą o osobach, które dorastały w rodzinie dysfunkcyjnej, gdzie przynajmniej jedno z rodziców było alkoholikiem i nie wywiązywało się ze swoich podstawowych powinności wobec dziecka.

Komu udało się pomóc? Jak rodzina Szymona zareagowała na upublicznienie ich historii?

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - słuchowisko "Katedra Panny Marii w Paryżu" Wiktora Hugo. Reżyseria Romana Bobrowska, Esmeralda - Dorota Pomykała, Quasimodo - Jerzy Stuhr. Nagranie z roku 1981.

21.45 - "Rękopis znaleziony w Saragossie" Jana Potockiego. Czyta Jan Englert (archiwum PR).

23.50 - "Hłasko. Proletariacki książę" Radosława Młynarczyka, Wydawnictwo Czarne.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

"Zabytki to Twoje dziedzictwo. Nie pozwól niszczyć. Reaguj" - to hasło najnowszej kampanii zainaugurowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. W "Poranku Dwójki" gościmy dyrektora NID - Bartosza Skaldawskiego, z którym rozmawiamy o kampanii, ale też o stosunku Polaków do zabytków i ich ochrony. Początek spotkania o godz. 9.30.

W audycji również laureaci Nagrody Mediów Publicznych oraz wywiad z Irkiem Skruczajem - reżyserem "Obłoków śmierci - Bolimów 1915". Film wygrał w kategorii dokument Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cardiff, a obecnie pokazywany jest na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce.

Felieton Językowy "Nowa Mowa".

12.05-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

Dymitr Szostakowicz Sonata d-moll na wiolonczelę i fortepian op. 40, wyk. Bartosz Koziak - wiolonczela, Justyna Danczowska - fortepian

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności": Jerzy Artysz, opr. Anna Skulska (premiera)

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Dziś w przestrzeni internetowej rozpoczyna się 18. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej "Kamera Dawida" Gościem w audycji jest Ignacy Strączek, który opowiada o festiwalu, jego założeniach i programie.

Ponadto w audycji rozmowa z Kornelem Mundruczo i Katą Weber, reżyserem i autorką scenariusza filmu "Cząstki Kobiety", z Karlem-Markusem Gaussem - austriackim pisarzem i reporterem, specjalizującym się w tematyce Europy Środkowo-Wschodniej i Bartoszem Frątczakiem, polskim fotografem od lat tworzącym na Litwie, autorem wystawy "Wilno śladami polskich fotografów: Józefa Czechowicza, Stanisława Filiberta Fluery'ego oraz Jana Bułhaka".

W "Literackich witaminach" - Jakub Ekier.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą": Nagroda Mediów Publicznych - aud. Jakuba Kukli

Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są w trzech kategoriach: Muzyka, Słowo i Obraz. Nagrody przyznają trzy instytucje publiczne: Polskie Radio w kategorii Muzyka, Telewizja Polska w dziedzinie Obrazu, a Polska Agencja Prasowa honoruje twórców słowa.

W kategorii Muzyka nominowani byli dyrygent i były dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej Łukasz Borowicz, piosenkarz, kompozytor, aktor i poeta Stan Borys, światowej sławy tenor Piotr Beczała, saksofonista jazzowy Zbigniew Namysłowski oraz piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, wokalista zespołu Perfect Grzegorz Markowski.

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska
Koncert Orkiestry Symfonicznej Praskiego Radia (09.03.20, Rudolfinum, Praga)
Victor Ullmann Uwertura "Der zerbrochene Kurg" op.36; Alban Berg Koncert skrzypcowy "Pamięci anioła"; Johannes Brahms I Symfonia c-moll op.68

Wyk. Leila Josefowicz - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Praskiego Radia, dyr. Alexander Liebrech

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": "Dodatkowa dusza" - rozmowa z Wiolettą Grzegorzewską - aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Marcel Woźniak "Tyrmand. Pisarz o białych oczach", czyta Łukasz Lewandowski, odc. 2.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Jarosław Jakubowski "Circus Mundi", reżyseria Sebastian Konrad, muzyka Krzysztof Aleksander Janczak, obsada: Izabela Dąbrowska, Sebastian Konrad, odc. 12.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisława Celińska, odc. 12 (powtórzenie).


logo

00.00-02.00 - "Audycja muzyczna" - Leszek Adamczyk

02.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

04.00-06.00 - "Trójka budzi: Post punk" - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

08.45 - 09.00 Salon polityczny Trójki - prow. Beata Michniewicz

               gość: Paweł Mucha – wiceszef Kancelarii Prezydenta

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Grabkowski

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W programie m.in.:

11.40 Piotr Beczała x 3 (śpiewak prywatnie w 3 krótkich odsłonach)- Katarzyna Stoparczyk

12.15 Relacja z Gali Nagród Mediów Publicznych - Agata Woźniak

14.15 Reportaż - Magda Skawińska

Sylwetka Piotra Beczały, śpiewaka operowego. Pochodzi z małego miasta Czechowice-Dziedzice. Zrobił oszałamiającą karierę - współpracował z najlepszymi operami i teatrami na całym świecie. „Sława nie zrobiła ze mną nic” - przekonuje dziś.

14.35 Wszystkie Drogi prowadzą do Nashville - Korneliusz Pacuda

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Piotr Baron

16.00-19.00 - "Tu Trójka" - Witold Lazar

W programie m.in.:

17.10 Podsumowanie Nagród Mediów Narodowych – kategorie Obraz i Słowo;

17.20 Podsumowanie Nagród Mediów Narodowych – kategoria Muzyka;

18.10 Nie w grudniu, a dopiero w kwietniu. Z powodu koronawirusa przesunięto otwarcie nowej siedziby Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu. Zespół placówki potrzebę budowy własnej siedziby sygnalizuje od lat

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Gh+" - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michał Żakowski

Chiny czyli problemy Państwa Środka

Chiny prezentują się na zewnątrz jako monolityczne supermocarstwo zdolne zagrozić pozycji Stanów Zjednoczonych. Jednak pod tą powłoką potęgi światowej ukrywają się realne problemy, jakie ma Komunistyczna Partia rządząca od czasów II Wojny Światowej.

"Upadek każdej chińskiej dynastii miał gdzieś u podstaw problem agrarny i każda nowa dynastia próbowała znaleźć swoje rozwiązanie. Czy to był „zasada studni”, czy komuny ludowe, zawsze chodziło o zapobieżenie wybuchowi niezadowolenia na wsi z powodu głodu ziemi" - pisze gość Klubu Trójki Michał Bogusz, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich oraz autor bloga "Za Wielkim Murem".

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

LITERATURA W TRÓJCE:

11.45 - z cyklu "Proza czytana" - Janusz Głowacki "My sweet Raskolnikow". Czytają Przemysław Bluszcz i Olena Leonenko-Głowacka; muzyka - Łukasz Borowiecki. Przygotowała Barbara Marcinik.

logo

06-9.00 - "Pierwsze słyszę" - fenomen Wiedźmina, komiksy, gry, filmy i seriale o Geralcie z Rivii to tematy rozmowy z Adamem Flammą - badaczem i popularyzatorem wiedzy o branży gier. Zapytamy go też o to, jaki naprawdę jest Andrzej Sapkowski.

14-15.00 - "Strefa Studenta" - jak zabrać się do pisania pracy licencjackiej i magisterskiej? Dlaczego nie warto zostawiać tego na ostatnią chwilę? Gdzie szukać inspiracji i tematu? Jaka powinna być objętość pracy magisterskiej czy licencjackiej? Na co zwracać uwagę tworząc bibliografię? Zaprasza Weronika Puszkar.

19-20.00 - "12”/h" - set dj-ski Wery, czyli Weroniki Banaszek, pochodzącej z Mazowsza kolekcjonerki płyt winylowych. Swoją kolekcję zaczęła poszerzać po przeprowadzce do Madrytu. Jej sety skupiają się szczególnie na syntetycznych dźwiękach i alternatywnej muzyce disco z Europy z końca lat 70. i 80. Wera często sięga po winyle w formacie 7".

00.-00.-2.00 - "Folk Off" - Joanna Sykulska i Patryk Lichota z formacji KakofoNIKT i Chór Pogłosy opowiedzą o płycie zatytułowanej "Wyraj". Album został wydany przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Muzycznie stykają się tu folk, field recording, noise, elekronika i muzyka industrialna. Natomiast tematycznie muzyków fascynuje słowiańska mitologia, polskie tradycje, obrzędy, a także cykle natury i roślinność. Dlatego każdy utwór na płycie dedykowany jest roślinom.

LITERATURA W CZWÓRCE: 

10.30 - radiopowieść "Idiota" Fiodora Dostojewskiego w tłum. ​Jerzego Jędrzejewicza, w reżyserii Janusza Kukuły, z gwiazdorską obsadą, m.in. Piotrem Adamczykiem, Piotrem Fronczewskim, Januszem Zakrzeńskim, Joanną Trzepiecińską. 


logo

7.00-10.00 - "Poranek w PRD" - 17 listopada obchodzony jest na całym świecie jako Dzień Czarnego Kota. Tylko to jedno umaszczenie doczekało się odrębnego święta. Czerń postrzegana jest jako kolor magii i tajemnicy. To z kolei często powodowało, że czarne koty były postrzegane jako zwierzęta, które np. przynoszą pecha. Ich dzisiejsze święto ma na celu m.in. walkę z przesądami i uprzedzeniami.  

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - W 1839 roku w Mediolanie odbyła się premiera pierwszej opery Giuseppe Verdiego "Oberto, Conte di San Bonifacio". Z tej okazji zapoznamy dzieci z twórczością tego niezwykłego kompozytora. 

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Samochody sprzed lat. Syrena, Trabant, Nysa, Warszawa... Dziś przyjrzymy się zabytkowym samochodom, które rzadko już można zaobserwować na ulicach miast. Gość: Joanna Mikiciuk, Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Światowy Dzień Wcześniaka. Zdrowie wcześniaka - z jakimi problemami najczęściej zmagają się wcześniaki, wirus RS, jak radzić sobie z emocjami po urodzeniu wcześniaka.

Goście: prof. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Koalicji dla Wcześniaka, do niedawna wieloletni Prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, wojewódzki konsultant w dziedzinie neonatologii i kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Szpital WUM na Karowej w Warszawie, prof. dr hab. Ryszard Lauterbach, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, Kierownik Kliniki Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego  w Krakowie, dr hab. n. med. Dariusz Gruszfeld, Kierownik Kliniki Neonatologii, Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka, Centrum Zdrowia Dziecka oraz Elżbieta Brzozowska, wiceprezes Fundacji Koalicja dla Wcześniaka.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.

Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - Bajkowy kącik" - Bajka Karola Dickensa "Świerszcz za kominem" cz. 21. Czy zwierzęta potrafią powiedzieć nam coś mądrego? Czy potrafią być stróżami domowego ogniska? Nie wszystkie, ale tajemniczy świerszcz to prawdziwy przyjaciel każdego dobrego człowieka. Opowieść o przyjaźni, dobrym sercu i odległych krainach.  

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo


12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - zaprasza Marcin Majchrowski

W premierowej audycji interpretacje wybranych utworów Chopina wykonanych na instrumencie historycznym i współczesnym. Usłyszymy m.in. Etiudę Ges-dur op. 10 nr 5 w wykonaniu Maurycego Rosenthala, Mazurek G-dur op. 67 nr 1 w interpretacji Henryka Sztompki, a także Nokturny op. 15 w wykonaniu Tobiasa Kocha.

21.00 - "Na jazzowo" - zaprasza Andrzej Zieliński

W audycji kanon muzyki orkiestrowej. Dzięki syntetycznemu sposobowi traktowania utworów klasycznych przez jazzmanów możemy usłyszeć potężne i długie utwory w kilkuminutowych jazzowych aranżacjach. W programie zabrzmią wybrane Nokturny oraz Rondo à la Krakowiak op. 14 Fryderyka Chopina w wykonaniu Johna di Martino, a także symfonie Mozarta, Beethovena oraz Mahlera.

22.00 - "Czarne na białych" - zaprasza Jakub Puchalski

W programie poznamy dzieła kolejnego kompozytora, którego Chopin cenił ponad wszelką miarę. Audycja poświęcona najczystszej muzycznej krynicy: koncertom fortepianowym Mozarta.

Dzieł z czasu największych wiedeńskich nadziei i sukcesów kompozytora słuchać będziemy w pierwszym nagraniu niemieckiego pianisty, który na muzyce Mozarta zbudował swą karierę w latach 80. XX wieku, wyznaczając jej ówczesne szczyty interpretacyjne: Christiana Zachariasa. Muzyk, teraz także dyrygujący, wciąż cieszy się powodzeniem - ale czy osiąga rezultaty równe swym wcześniejszym kreacjom? Odpowiedź na to pytanie podczas audycji.


Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU