Polskie Radio

"Stacja Nauka" i "Chop-in-pop". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 18:00
Ostatni dzwonek! W "Choinkach Jedynki" do zlicytowania gitara elektryczna Fender Stratocaster podarowana przez Dariusza Kozakiewicza, muzyka Perfectu. Gala nagrody Wielki Splendor - dla wybitnych twórców teatru radiowego. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Sunny studio
logo

09.00-15.00 - dodatkowa aukcja 19. Akcji Charytatywnej "Choinki Jedynki". Dariusz Kozakiewicz, muzyk zespołu Perfect, podarował podpisaną przez siebie gitarę elektryczną Fender Stratocaster z dwiema przystawkami typu Humbucker.

◆ Więcej informacji i pełna lista podarunków: choinkijedynki.polskieradio.pl

Zebrane podczas licytacji środki przekazane zostaną podopiecznym Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej prof. Andrzeja Cechnickiego. Honorowy patronat nad wydarzeniem, po raz szósty, objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda.

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - Józef Ignacy Kraszewski "Stara baśń" w reż. Waldemara Modestowicza. Słuchowisko z roku 2002 z Franciszkiem Pieczką, Mariuszem Benoit, Dorotą Landowską, Moniką Kwiatkowską, Zofią Rysiówną, Krzysztofem Wakulińskim.

21.45 - "Kolory ognia" Pierre'a Lemaitre'a w tłumaczeniu Joanny Polachowskiej w interpretacji Andrzeja Ferenca.

To ciąg dalszy wyróżnionej Nagrodą Goncourtów (najważniejszą nagrodą dla literatury francuskiej) powieści "Do zobaczenia w zaświatach", opowiadającej o weteranach pierwszej wojny światowej.

W "Kolorach ognia" mamy przełom lat 20. i 30. XX wieku i bohaterkę, dziedziczkę bankowej fortuny, która po śmierci ojca, wypadku syna i zdradzie najbliższych osób traci majątek, a potem stopniowo podnosi się z upadku, planując jednocześnie misterną zemstę na wrogach.

23.50 - "Dziewczyny na skrzydłach" Anny Rudnickiej-Litwinek, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.


logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

- Poniższa partytura jest hołdem złożonym Mistrzowi, którego miał zaszczyt poznać osobiście. Jest to zatem "utwór biograficzny", w którym jak w kinie, wątki z życia kompozytora przeplatają się z historią ojczystego kraju. Nie brak tu cytatów z jego muzyki - niektóre z pewnością będą od razu czytelne, inne zaś są głęboko przetworzone i zakamuflowane w gęstwinie dźwięków. 6 sekund - jeden rok z życia - 8’37” - 86 lat cennego czasu dla polskiej kultury - mówi kompozytor, dyrygent, pedagog Rafał Janiak o skomponowanym przez siebie utworze Postscriptum 8’37″≈8(.)6…in memoriam Krzysztof Penderecki. W "Poranku" opowiadamy o światowym prawykonaniu tej kompozycji oraz o oratoryjnym koncercie w Filharmonii Krakowskiej. ​W repertuarze koncertu - dostępnego od niedzieli od godz. 18.00 na kanale YouTube Filharmonii Krakowskiej - znalazły się też m.in. dzieła zmarłego w Krakowie 29 marca 2020 roku Krzysztofa Pendereckiego: Epitaphium Artur Malawski in memoriam, VI Symfonia Pieśni chińskie, Agnus Dei z Polskiego Requiem i Stabat Mater z Pasji wg św. Łukasza. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej poprowadził maestro Antoni Wit.

Ponadto w audycji:

- cztery etiudy, cztery gatunki i cztery konwencje, czyli "Filmowe miniaStuhrki". To cztery krótkometrażowe filmy fabularne w reżyserii i na podstawie scenariuszy Macieja Stuhra, który do współpracy zaprosił studentów Akademii Teatralnej w Warszawie;

- portal poświęcony Krzysztofowi Drobie;

- Międzynarodowy Festiwal CLASH! Polskiego Teatru Tańca;

- Festiwalu Boska Komedia​.

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności": Katarzyna z Mycielskich de Thieulloy, opr. Anna Lisiecka (premiera)

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Dwójka w NOSPR, NOSPR w Dwójce: Koncert na antenie Dwójki i w transmisji online. Stanisław Moniuszko I Kwartet smyczkowy d-moll, Ludwig van Beethoven Duett mit zwei obligaten Augengläsern, Paul Hindemith Duett, Ludwig van Beethoven Sonata op. 17, wyk: Nikola Frankiewicz, Grzegorz Witek - skrzypce, Beata Raszewska - altówka, Karolina Nowak-Waloszczyk - wiolonczela, Tadeusz Tomaszewski - waltornia, Dagmara Niedziela - fortepian

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Teatr Polskiego Radia już po raz 33. wręcza swoje najważniejsze wyróżnienia - czyli nagrody Wielki Splendor - dla wybitnych twórców teatru radiowego. Wielkie Splendory są przyznawane od 1988 roku przez Zespół Artystyczny Teatru Polskiego Radia dla aktorów wykonawców słuchowisk radiowych. Poza Wielkim Splendorem, od 2006 roku przyznawany jest również Splendor Splendorów - czyli nagroda specjalna dla wybitnych postaci kultury. Od 2011 roku Splendor Splendorów imienia Krzysztofa Zaleskiego. Wręczenia nagród odbywa się co roku, w pierwszy poniedziałek grudnia. W pierwszej części audycji przedstawiamy relację z Gali wręczenia nagród. Będziemy gościć również laureata Wielkiego Splendora. Ponadto w audycji rozmowa z Marcinem Świątkiewiczem i omówienie komiksu "Koniec lipca".  

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą": Ślady pamięci - aud. Rafała Habielskiego i Andrzeja Mietkowskiego

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Klaudia Baranowska

Transmisja z Festiwal Actus Humanus (Centrum św. Jana, od godz. 20.00)
Arte dei Suonatori, dyr. Arkadiusz Goliński

Jan Sebastian Bach Koncerty BWV 1054, 1055, 1058

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": Bohaterowie Wielkiej Bitwy: Borys Sawinkow - aud. Doroty Gacek


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - W.G. Sebald "Pierścienie Saturna. Angielska pielgrzymka", czyta Szymon Kuśmider, odc. 1, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 6 (powtórzenie, FINA).

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Teresa Lubkiewicz-Urbanowicz "Boża podszewka", czyta Stanisława Celińska, odc. 26 ostatni (powtórzenie).


logo


00.00-.02.00 - "Nie do powiedzenia" - Agnieszka Furtak-Bilnik

Rozmowa z Magdaleną Modlibowską, autorką książki "Odczarować adopcję. Przewodnich dla tych, którzy chcą odnaleźć swoje dziecko". 

02.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Mariusz Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi / synth pop" - Michał Kirmuć

06.00-8.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W audycji m.in. podsumowanie sportowego weekendu i Wirtualnego Festiwalu 10 Uniwersytetów oraz konkurs, w którym do wygrania radioodbiornik DAB+ do słuchania Trójki.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości.

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Małgorzata Łukowska

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Mateusz Tomaszuk

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

Polskie Radio przedstawia kolejną powieść w formie radiobooka - "Listy z podróży do Ameryki" Henryka Sienkiewicza. Tymczasem - w dzień św. Ambrożego, patrona Mediolanu, inauguracja kolejnego sezonu w La Scali. W tym roku nie będzie to wystawienie opery, lecz uroczyste widowisko bez udziału publiczności, dostępne dzięki transmisji. Powiemy również o tym, że prestiżowe jury niemieckiego magazynu i gremium "Oper Awards" uznało Piotra Beczałę za najlepszego śpiewaka operowego na świecie.  W "Fajnym Filmie" - Ryszard Jaźwiński porozmawia z Leszkiem Kopciem, dyrektorem 45 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, a w spotkaniu z reportażem - "Mikołaj do wynajęcia" Olgi Mickiewicz. W Świętego Mikołaja wcielają się zarówno brodaci panowie z brzuszkami, jak i studenci chcący dorobić. Michał Witczak - student, który prowadzi własną firmę organizującą eventy świąteczne i pracuje jako Mikołaj. Jak ich praca wygląda podczas pandemii? Czy Mikołaje w pracy noszą maseczki Powiemy również o Gali Splendory 2020, przedstawiamy laureatów nagrody Zespołu Artystycznego Teatru Polskiego Radia dla aktorów wykonawców słuchowisk radiowych. 

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

Powiemy m.in. o polskim zespole naukowców z Polskiej Akademii Nauk, który pracuje nad specjalnym algorytmem do rozpoznawania fake-newsów na podstawie stylu wypowiedzi. Co więcej, algorytm wykrywałby zarówno fake-newsy jak i boty w mediach społecznościowych takie jak Facebook czy Twitter. Jak działa taki algorytm i z jaką skutecznością? Zapowiemy również Międzynarodowy Festiwal CLASH! Hybryda modeli tanecznych – między klasyką a współczesnością, poświęcony różnym formom "zderzania" klasycznych i współczesnych form tańca. 

19.00-22.00 - pasma muzyczne "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "AnagramMargana" - Michał Margański

W minioną niedzielę minęła 100 rocznica urodzin Dave'a Brubecka, jednego z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych. Był liderem, doskonałym pianistą, aranżerem i gentlemanem mocno związanym z polskim środowiskiem jazzowym. Początek AnagramuumarganA wypełni jeden z jego najwspanialszych utworów. Potem powędrujemy w stronę nowoczesnej muzyki elektronicznej, która jak sądzi autor audycji Michał Margański, nie mogłaby powstać bez znajomości jazzu. Do usłyszenia kilka minut po 19.00

20.00-21.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Elżbieta Korczyńska

Przedstawimy akcję "Podaruj Wigilię" - kampanię Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich. Święta to czas nadziei. Jednak dla setek samotnych seniorów od lat to jedne z najsmutniejszych dni w roku. Tegoroczną kampanię „Podaruj Wigilię” ilustruje przejmujący film „Moc niewidzialności”, który ukazuje świat z perspektywy podopiecznych Stowarzyszenia Mali bracia Ubogich i zachęca do pomocy seniorom.

Stowarzyszenie planuje, aby do każdego z podopiecznych dotrzeć z wigilijnym posiłkiem, upominkiem i świąteczną ozdobą. Dzięki wolontariuszom odbędą się spotkania online seniorów i wolontariuszy, by wszyscy mogli złożyć sobie życzenia i wspólnie pokolędować.

Goście: Joanna Mielczarek - dyrektor Stowarzyszenia Mali Bracia Ubogich, wolontariuszka oraz Małgorzata Karpińska- również z tego Stowarzyszenia

23.00-00.00 - "Dzika karta / Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst



LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

Płyta tygodnia - "Transit Extended" to reedycja albumu "Transit", nu jazzowego duetu djskiego - Skalpel. Nowa edycja "Transit" wzbogacona jest nie tylko o cztery niepublikowane utwory, to także uaktualniona przez Łukasza Palucha oprawa graficzna (gatefold i kolorowe winyle) i nowy vinyl cut, nad którym w legendarnym Scape Studio pracował  Stefan Betke (aka Pole). Album w wersji winylowej był przez lata nieosiągalny. Tracklistę CD uzupełnia piąty bonus: popularny w serwisach cyfrowych "Salvadanio".

Płyta do wygrania codziennie w "Muzycznym Lunchu" między godz. 13.00 a 14.00.

06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - w Krakowie na terenie Akademii Górniczo-Hutniczej pojawiły się domki dla… jeży. Konstrukcja wykonana ze słomy oraz liści ma długość 18 i szerokość półtora metra. Jej plan wzorowano na rzucie budynku głównego uczelni. Po co buduje się domki dla jeży?

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - konkurs sms-owy Czwórka PREZENTuje - do wygrania głośniki bluetooth! Poza tym Szymon Perlicki, uczeń Szkoły Podstawowej nr 28 im. Generała Leopolda Okulickiego we Wrocławiu, który zdobył pierwsze miejsce w Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 2020 , opowie o swoim wynalazku.

19.00-20.00 - "Wieczór Rezydentów" - z okazji premiery wyczekiwanej książki "30 lat polskiej sceny techno", Kuba Sojka zaprezentuje przekrój polskiej muzyki elektronicznej z ostatnich kilku dekad. Przypomni jak kształtowała się i ewoluowała krajowa elektronika oraz jakie były muzyczne początki takich postaci, jak m.in. Jacek Sienkiewicz czy Marcin Czubala.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - kolejny odcinek powieści "ABC" Agathy Christie w interpretacji Danuty Stenki.


logo

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Wybierzemy się do teatru operowego. 7.12.1732 roku otwarto Royal Opera House w Londynie, a 7.12.1742 roku teatr Staatsoper Unter den Linden w Berlinie.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Tajemnice piłki nożnej, gościem będzie Bartek Sołtysik młody piłkarz KS Skra Częstochowa.

Dla rodziców:

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Zaczynamy świąteczne granie, nowości i kilka klasyków (wokalista Czerwonych Gitar, Beti& Bobass, Meghan Trainor).


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.

Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - zaprasza Marcin Majchrowski

W programie wysłuchamy dzieł Chopina wykonanych na fortepianie historycznym i współczesnym. W audycji zabrzmią: Mazurek E-dur op. 6 nr 3 w interpretacji Artura Rubinsteina, Etiuda Es-dur op. 10 nr 11 w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego (na Erardzie i Steinway’u), a także Preludia op. 28 w interpretacji Grigorija Sokołowa.

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

"Retropop". Autor zaprezentuje utwory zgrane z płyt szelakowych. W audycji usłyszymy m.in. Polonaise Fox Trot w wykonaniu Carmena Cavallaro And His Orchestra, Waltz No. 1 in D Flat Major, Waltz No. 2 In C Sharp Minor oraz Fantasie-Impromptu w interpretacji Scotta Hazela, a także Minute Waltz w prawie 9 minutowej wersji André Kostelanetz And His Orchestra.

22.00 - "Czarne na białych" - zaprasza Jakub Puchalski

Bohaterem audycji ponownie będzie wielki Jorge Bolet. Tym razem nasz antenowy spec od pianistyki przedstawi Boleta głównie w repertuarze Lisztowskim (m.in. Kaplica Wilhelma Tella, U źródła, Sonet 104. Petrarki, wybór Etiud transcendentalnych, oba Koncerty fortepianowe), ale nie zbraknie także dzieła Chopina (cztery Impromptus, Fantazja f-moll).


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU