33. Wielkie Splendory. Gala Teatru Polskiego Radia [ZDJĘCIA]
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański gratulując laureatom przypomniał, że Rada Mediów Narodowych wspiera kulturę w mediach publicznych.
- Angażujemy się w "Dwa Teatry", są Nagrody Mediów Publicznych dla ludzi kultury, wspieramy radiowy reportaż i oczywiście Teatr Polskiego Radia - wszystkie przedsięwzięcia, które są areną działań, są wyciągniętą ręką do twórców współczesnej kultury polskiej - podkreślił Krzysztof Czabański.
00:22 K. Czabański.mp3 Przewodniczący RMN Krzysztof Czabański na gali Splendorów (IAR)
00:28 K. Czabański 1.mp3 Przewodniczący RMN Krzysztof Czabański o Teatrze Polskiego Radia (IAR)
Krzysztof Czabański na gali "Splendorów": RMN wspiera kulturę w mediach publicznych
- Splendor to wielki honor i zaszczyt. Dla mnie, jako Prezesa Zarządu Polskiego Radia dr Agnieszka Kamińska, to wielki honor i zaszczyt być tu wśród państwa - tak wybitnych twórców teatru radiowego. Teatr Polskiego Radia to największy teatr w naszym kraju. Chciałoby się rzec, że także i na świecie, bo tworzy go ponad 600 najlepszych polskich aktorów i twórców. To ogromny teatr - powiedziała podczas Gali Teatru Polskiego Radia "Wielki Splendor i debiuty 2020" Prezes Zarządu Polskiego Radia dr Agnieszka Kamińska. - To teatr, który z jednej strony wyznacza trendy, a z drugiej pielęgnuje to, co jest najpiękniejsze, najwartościowsze w naszej kulturze narodowej - dodała prezes.
00:30 A. Kamińska.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o Splendorach (IAR)
Wszyscy laureaci:
Laureatami Wielkiego Splendora – nagrody przyznawanej od 1988 r. za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce – zostali: aktorka Barbara Zielińska oraz aktor, scenarzysta i reżyser Artur Barciś.
Nagrodę specjalną – Splendor Splendorów im. Krzysztofa Zaleskiego dla wybitnych postaci świata kultury otrzymał Marek Barbasiewicz – ceniony twórca teatralny, filmowy i telewizyjny.
Janusz Kukuła: początki Wielkich Splendorów były bardzo skromne
Honorowym Wielkim Splendorem – przyznawanym artystom i instytucjom szczególnie zasłużonym dla Teatru Polskiego Radia – wyróżniono Wojciecha Marczewskiego, wybitnego reżysera, scenarzystę i pedagoga, współzałożyciela i jednego z wykładowców Szkoły Wajdy, z którą Teatr Polskiego Radia w tym roku ponownie współprowadził "Kurs reżyserii radiowej".
44:45 _PR1_AAC 2020_12_07-23-09-17.mp3 Nagrody Teatru Polskiego Radia wręczone (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
Po raz jedenasty docenieni zostali twórcy debiutujący w Teatrze Polskiego Radia. Nagrodę Arete otrzymało dwoje laureatów: Elżbieta Nagel – za debiut aktorski w słuchowisku „Z powrotem, czyli fatalne skutki niewłaściwych lektur” autorstwa Zbigniewa Batko w adaptacji i reżyserii Tomasza Zacharewicza oraz Jędrzej Hycnar – za debiut aktorski w słuchowisku "Chaja i Chaim. Opowieść o dwóch liściach" autorstwa Marty Rebzdy i w reżyserii Waldemara Modestowicza.
Statuetkę dla najlepszego debiutującego reżysera w kategorii Don Kichot odebrała Ewa Małecki – za słuchowisko pt. „Warszawski wrzesień” do tekstu Iwony Rusek. Z kolei Amadeuszem – za debiut kompozytorski w Teatrze Polskiego Radia – wyróżniono Grzegorza Łapińskiego, autora muzyki do tego słuchowiska. Laureatką nagrody Talanton dla najbardziej utalentowanego młodego dramaturga radiowego została Martyna Quant – za tekst słuchowiska "Pojedynek", którego jest autorką i reżyserką.
Laureaci Splendorów 2020, fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio
W czasie uroczystości przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski podkreślił, że Teatr Polskiego Radia to miejsce wyjątkowe. - Nie ma drugiego takiego medium, gdzie usta aktora byłyby tak blisko uszu słuchacza - podkreślił.
00:29 10781373_1.mp3 Przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski o Teatrze Polskiego Radia (IAR)
Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła powiedział podczas Gali, że Teatr Polskiego Radia ma dziś "cudowne święto". - Jak co roku, w pierwszy poniedziałek grudnia, spotykamy się, by powiedzieć jedno z najpiękniejszych słów, jakie zna język każdego narodu - "dziękuję". Dziękujemy Wam za ten rok pracy. Wiemy, ile wysiłku kosztowało przygotowanie prac tegorocznych. Mam nadzieję, że wszyscy mamy tę satysfakcję, że wyzwaniom tego czasu sprostaliśmy - powiedział Janusz Kukuła.
01:19 _PR1_AAC 2020_12_07-23-10-24.mp3 Dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła o Splendorach (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)
***
Dotychczas nagrodzono blisko 150 znakomitych artystów i legendarnych twórców teatralnych, w tym m.in. Aleksandra Bardiniego, Stanisława Brudnego, Stanisławę Celińską, Krzysztofa Globisza, Ignacego Gogolewskiego, Gustawa Holoubka, Kazimierza Kaczora, Krzysztofa Kowalewskiego, Irenę Kwiatkowską, Martę Lipińską, Andrzeja Mastalerza, Wiesława Michnikowskiego, Bronisława Pawlika, Franciszka Pieczkę, Zofię Rysiównę, Andrzeja Seweryna, Henryka Talara i Janusza Zaorskiego.
Gospodarzem tegorocznej uroczystości był Janusz Kukuła, dyrektor i główny reżyser Teatru Polskiego Radia. Nagrody wręczyli: dr Agnieszka Kamińska, Prezes Zarządu Polskiego Radia, Krzysztof Czabański, Przewodniczący Rady Mediów Narodowych oraz Witold Kołodziejski, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Gala odbyła się w Studiu S3 Polskiego Radia. Streaming wydarzenia bez udziału publiczności udostępniono na Facebooku Teatru Polskiego Radia, na kanale YouTube Polskiego Radia oraz w portalu PolskieRadio.pl.
7 grudnia po godz. 23.00 Program 1 Polskiego Radia zaprasza do wysłuchania specjalnego wydania "Kulturalnej Jedynki", w której m.in. relacja z uroczystości i rozmowy z laureatami.
Mat. promocyjne/IAR/kh/ans