Polskie Radio

"Zapiski z przeszłości" i "TOP". Polskie Radio na środę

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 17:57
Podpowiemy, jak w obecnych czasach założyć własną działalność gospodarczą za pomocą internetowej platformy i profilu zaufanego oraz dlaczego wzrosło zainteresowanie szachami. Zapraszamy!
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Nick Beer
logo

9.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Roman Czejarek

W "Czterech porach roku" porozmawiamy z osobami, które przeszły COVID-19. Ozdrowieńcy opowiedzą o swoich doświadczeniach, a także zachęcą innych do oddawania osocza.

Połączymy się także ze Stacją krwiodawstwa, w której osocze jest pobierane, żeby powiedzieć o warunkach, które należy spełnić, żeby osocze oddać: w jakim trzeba być wieku i stanie zdrowia? Ile razy w roku można oddać osocze? 

Ponadto w audycji:

- poradnik językowy 

- poradnik "Koronawirus - co musisz wiedzieć" 


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - Józef Ignacy Kraszewski "Stara baśń" w reż. Waldemara Modestowicza. Słuchowisko z roku 2002 z Franciszkiem Pieczką, Mariuszem Benoit, Dorotą Landowską, Moniką Kwiatkowską, Zofią Rysiówną, Krzysztofem Wakulińskim.

21.45 - "Kolory ognia" Pierre'a Lemaitre'a w tłumaczeniu Joanny Polachowskiej w interpretacji Andrzeja Ferenca.

To ciąg dalszy wyróżnionej Nagrodą Goncourtów (najważniejszą nagrodą dla literatury francuskiej) powieści "Do zobaczenia w zaświatach", opowiadającej o weteranach pierwszej wojny światowej.

W "Kolorach ognia" mamy przełom lat 20. i 30. XX wieku i bohaterkę, dziedziczkę bankowej fortuny, która po śmierci ojca, wypadku syna i zdradzie najbliższych osób traci majątek, a potem stopniowo podnosi się z upadku, planując jednocześnie misterną zemstę na wrogach.

23.50 - "Dziewczyny na skrzydłach" Anny Rudnickiej-Litwinek, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem "Poranka Dwójki" będzie Stanisława Celińska. Okazją do spotkania jest wznowienie książki "Stanisława Celińska. Niejedno przeszłam". Artystka opowiada Karolinie Prewęckiej o aktorstwie, sukcesach, problemach, autorytetach. Książka złożona jest z dwóch głównych warstw: pierwsza opiera się na faktach, w drugiej mamy do czynienia z osobistymi refleksjami aktorki.

W książce znajdziemy też wypowiedzi przyjaciół i znajomych aktorki, m.in. Andrzeja Wajdy, Andrzeja Seweryna, Daniela Olbrychskiego czy Macieja Stuhra. Stanisława Celińska ze swadą opowiada o aktorstwie i codzienności, o sukcesach i problemach, o autorytetach i szukaniu spokoju. 

Ponadto o Festiwalu Actus Humanus oraz o monumentalnym widowisku teatralnym "Ślepcy" w reż. Jerzego Zonia.

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie": Podziw i rywalizacja, czyli kompozytorzy w dialogu: Chopin i Liszt

11.10-12.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek - Polscy artyści i ich nagrania nominowane do nagród ICMA - Jakub Józef Orliński

12.05-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek - Gabriel Chmura - z radiowych nagrań Mistrza

12.45-13.00 - "Zapiski z przeszłości": Katarzyna z Mycielskich de Thieulloy, opr. Anna Lisiecka (premiera)

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska

Inauguracja Festiwalu Meklemburgii i Pomorza Przedniego, 2019 (Kościół św. Jerzego, Wismar, 15.06.2019). Graeme Koehne Uwertura Festiwalowa na wiolonczelę i chór, Dymitr Szostakowicz Koncert na fortepian, trąbkę i orkiestrę smyczkową c-moll op. 35, II Koncert fortepianowy F-dur op. 102, Piotr Czajkowski IV Symfonia f-moll op. 36, wyk: Harriet Krijgh - wiolonczela, Guillaume Couloumy - trąbka, Anna Vinnitskaya - fortepian, Chór Młodzieżowy w Schwerin, Orkiestra Filharmoniczna Radia Północno-Niemieckiego, dyr. Krzysztof Urbański

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

Naszym gościem będzie dr Krzysztof Oczko, autor książki "Tychy. Sztuka w przestrzeni miasta". Jest to obszerne opracowanie monograficzne poświęcone sztuce w przestrzeni miejskiej Tychów. Ten przejrzysty przewodnik ukazuje tyską przestrzeń bogatą w niezwykłe realizacje artystyczne - dzieła z zakresu rzeźby, malarstwa monumentalnego oraz małej architektury. 

Jest też próbą wytłumaczenia sztuki mocno wpisanej w pejzaż miasta. Ponadto w audycji relacja z trwającego w sieci Festiwalu Filmowego w Gdyni i prezentacja Teatru Gnieźnieńskiego na festiwalu Boska Komedia w Krakowie W "Literackich witaminach" - Krzysztof Majer​

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

Transmisja z Festiwal Actus Humanus (Centrum św. Jana, od godz. 20.00)
Capella Cracoviensis, dyr. Jan Tomasz Adamus
Jan Sebastrian Bach Motety BWV 225-230

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": Skarbiec Nauki Polskiej - aut. Katarzyna Kobylecka

Kilka dni po uroczystej internetowej gali wręczenia tegorocznych Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - zapraszamy na spotkanie z jednym z czworga laureatów tego najbardziej prestiżowego naukowego wyróżnienia w Polsce. Z obszaru nauk humanistycznych i społecznych uhonorowano prof. Romualda Schilda - z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Prof. Schild jest archeologiem pradziejowym. Na całym świecie znany jest jako czołowy badacz epoki kamienia na obszarach Afryki Północnej i Niżu Europejskiego. Jest jednym z pierwszych naukowców, który dostrzegł i opisał wpływ środowiska i zmian klimatycznych na życie wczesnych społeczności ludzkich Sahary Wschodniej.

Od lat 70. XX wieku badał neolityczne Centrum Ceremonialne położone w pobliżu pustynnego sezonowego jeziora Nabta Playa na Pustyni Zachodniej w Egipcie. Mieszkający tam pasterze już 9 tys. lat temu budowali kurhany ofiarne, a ok. 6500 – 6100 lat temu wznosili antropomorficzne stele kamienne symbolizujące klany lub rozszerzone rodziny. Stawiali również tzw. ciągi menhirów skierowane na ważne w ich kosmogonii jasne gwiazdy.

Przed około 6 tys. lat, gdy sawanna stała się zbyt sucha dla człowieka, prahistoryczni pasterze wyruszyli w poszukiwaniu lepszych warunków do życia. Część z nich doszła do doliny Nilu, przynosząc ze sobą wierzenia istotne później w religii Starożytnego Egiptu, takie jak np. świętość polarnego regionu nieba, dokąd - według Egipcjan - wędrowały dusze zmarłych po śmierci.

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór": Nowa Polska - prowadzi Ewa Szczecińska 

Aleksander Kościów - Voices na orkiestrę kameralną, wyk. Polska Orkiestra Radiowa dyr. Szymon Bywalec; IX Kwartet smyczkowy, wyk. Kwartet Wilanów, Bennington Triangle, wyk. ProModern - sekstet wokalny, Piotr Sałajczyk - fortepian elektryczny


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - W.G. Sebald "Pierścienie Saturna. Angielska pielgrzymka", czyta Szymon Kuśmider, odc. 3, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 8 (powtórzenie, FINA).

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Włodzimierz Kowalewski "Opowiadania", czyta Olaf Lubaszenko, odc. 2 (PREMIERA).


logo

00.00-02.00 - "Ap-teka nocna" - Jędrzej Kodymowski

02.00-04.00 - "GH+ Extra" - Grzegorz Hoffmann

04.00-06.00 - "Trójka budzi": Soul, funk, r’n’b - Justyna Grabarz

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański i Małgorzata Łukowska

W audycji m.in.:

6:50 Iluminacje świąteczne, czyli jak miasta, miasteczka i małe miejscowości przygotowują wystrój świąteczny ulic;

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - prow. Beata Michniewicz

Gość: wiceminister infrastruktury Marcin Horała

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" - Tomasz Żąda

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny"

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Kirmuć

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Majewski

W audycji m.in.:

11.15 Adwent to wyjątkowy czas dla górali. Zasady znane od wieków pod Tatrami nadal są przestrzegane - jedna z nich głosi, że aż do wigilii nie śpiewa się kolęd. Ale to nie oznacza, że w tym czasie nie pojawia się świąteczna atmosfera. Można śpiewać pastorałki i piosenki świąteczne i właśnie na taki koncert online zapraszają górale z Poronina. Premiera na dniach;

14.15 Reportaż: Już od 95 lat Polskie Radio towarzyszy słuchaczom, relacjonuje i objaśnia ważne wydarzenia w kraju i za granicą. Przez 95 lat uzbierało się wiele dźwiękowych perełek, które z okazji jubileuszu zaprezentowano słuchaczom w formie serwisu internetowego „95 lat Polskiego Radia”. „95 lat w dźwięku” – Jakub Tarka

15.00-16.00 - "W Tonacji Trójki" - Radosław Okrasko

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - prow. Witold Lazar 

W audycji m.in.:

17.50 W Betlejem trwają przygotowania do Bożego Narodzenia. W tym roku święta będą kameralne, bo nie będzie turystów z całego świata, którzy tłumnie – rok do roku- stawiali się w Palestynie. Wszystko przez pandemię, przyg. Wojciech Cegielski;        

19.00-22.00 - "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Trzy wymiary gitary" - Piotr Baron

20.00-21.00 - "Dogrywka" - Michał Grabkowski 

21.00-22.00 - "Klub folkowy" - Wojciech Ossowski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Monika Małkowska

KOSMOS W SKALI MIKRO

Wielu artystów miało ambicje sięgać gwiazd – ale mało komu udało się sięgnąć wyobraźnią poza ziemskie doświadczenie. Szczególnie trudne to w sztukach wizualnych – bo często powstają naiwne wizje.

Ludwika Ogorzelec pochodzi z Wrocławia. Od lat 70. ub. wieku tworzy rzeźby, czy raczej przestrzenne struktury łączące świat biologii ze światem maszyn. Udowadnia, że natura oraz to, co nią rządzi, jest tożsame z kosmicznym porządkiem. Jej dzieła-struktury to  także mariaż ładu i absurdu.

Gość (przez telefon): Ludwika Ogorzelec, artystka

23.00 - 00.00 Między dniem a snem – Piotr Majewski

LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

 Konkurs Czwórka PREZENTuje 

Quiz dostępny jest na czworka.polskieradio.pl. Do wygrania są urządzenia umożliwiające odbiór DAB + w samochodach.

9.00-10.00 - "Wszystko gra" - Ula Kaczyńska zaprasza na spotkanie z Bogdanem Kondrackim. Ten ceniony producent muzyczny, który współpracował z Dawidem Podsiadło, Moniką Brodką czy Happysad, chce stworzyć nowy gatunek muzyczny. Wspólnie ze swoim synem tworzy projekt Kondraccy. Jak będzie brzmiał? Posłuchamy w audycji.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - w cyklu "Droga do pracy" podpowiemy jak w obecnych czasach założyć swoją własną działalność gospodarczą za pomocą internetowej platformy i profilu zaufanego.

17.00-19.00 - "TOP" - dzięki serialowi "Gambit królowej" wzrosło zainteresowanie szachami. Widać to także po aplikacjach. Czy dzięki nim nauczymy się grać w szachy i będziemy mogli rozgrywać partie z innymi użytkownikami? Przetestujemy jeden z takich programów.

22.00-00.00 - "Noc Rezydentów" - Kacper Ponichtera zaprezentuje elektroniczno-klubowe nowości płytowe z Izraela, Turcji i Indii. 


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - kolejny odcinek powieści "ABC" Agathy Christie w interpretacji Danuty Stenki.

logo

 

7.00-10.00 - "Poranek w PRD" Ludzie od niepamiętnych czasów z upodobaniem śledzili widoczne gołym okiem ciała niebieskie (zwłaszcza słońce i księżyc), niebo, chmury, wiatr, tęczę, błyskawice i grzmoty oraz dym i ogień. Fascynowały ich też rośliny reagujące niezwykle szybko na zachodzące wokół nich zmiany.

Zwracano zwłaszcza uwagę na wyraźnie dostrzegalne relacje między zaobserwowanymi zdarzeniami, a występującymi po nich przejawami potęgi natury. W Poranku będziemy czynić podobne obserwacje.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Najsłynniejsze mosty świata - te największe i najmniejsze, a także najstarsze, najdłuższe, najładniejsze i najniebezpieczniejsze. Gdzie się znajdują, jak dawno powstały i nad jakimi rzekami przebiegają.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Wycieczka do Wrocławia. Odwiedzimy polską Wenecję, czyli miasto, które może pochwalić się aż 120 mostami, 12 wyspami. Poza tym mieści się tam wiele ośrodków kultury, Hala Stulecia, narodowe Forum Muzyki, największe ZOO w Polsce, Jarmark Bożonarodzeniowy, a na każdym kroku można spotkać tajemnicze krasnale. Gość: Arkadiusz Förster - przewodnik po Wrocławiu​.

Dla dorosłych:

23.00-01.00 - "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" - Świąteczny album Goo Goo Dolls, Kacey Musgraves, świąteczny koncert od Chrisa Issaka, muzyczna wycieczka do Kanady- The Wasbourd Union. Gościem będzie Joachim Mencel - amerykańskie opowieści, płyta wydana za Oceanem "Brooklyn Eye".


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska.

Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie.

Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

12.15 - "Bajkowy kącik" - Bajka tworzona z 3-letnim Frankiem pt. "O Mikołaju i rózdze cz. 2".

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa, czyta Janusz Zadura.


logo

17.00 - "Ten piękny wiek XIX" - zaprasza Małgorzata Pęcińska

Audycja poświęcona będzie Richardowi Straussowi. Usłyszymy poemat symfoniczny Don Kichot op. 35 w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej w Chicago pod batutą Fritza Reinera, a także Taniec siedmiu zasłon  z opery "Salome" w wykonaniu Orkiestry Filadelfijskiej pod batutą Eugene’a Ormandy’ego.

18.00 - "Chopin osobisty" - zaprasza Róża Światczyńska

Repertuar Chopinowski w wykonaniu wybitnych pianistów. W audycji usłyszymy m.in. Koncert fortepianowy f-moll op. 21 w interpretacji Szymona Nehringa z towarzyszeniem Orkiestry XVIII Wieku pod batutą Grzegorza Nowaka, Fantazję-Impromptu cis-moll w wykonaniu Gabrieli Montero, Barkarolę Fis-dur op. 60 w interpretacji Erica Lu, a także Etiudy: e-moll op. 25 nr 5 i a-moll op. 10 nr 2 w wykonaniu George’a Li.

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

W premierowym odcinku audycji eksperymentalna elektronika z płyt "Polscy Artyści Chopinowi Zagrali" (2010). Do tego "Astigmatic. Inspired by Chopin" oraz "Variations of Chopin". Trochę ambientu, trochę połamańców, kolaży, dronów, zgrzytów.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU