Polskie Radio

"Dajesz Radę" i "Akademia rozrywki". Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 18:00
Premiera albumu "95 lat Polskiego Radia" z zaaranżowanymi na nowo przebojami sprzed lat! Jak mimo obostrzeń spędzić czas rodzinnie, ale bezpiecznie? Podpowiemy też, jaki stworzyć strój na "pandemicznego sylwestra". Zapraszamy!
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/LDprod
logo


9.00-
12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Roman Czejarek

Koronawirus pokrzyżował nasze plany na święta, sylwestra i ferie. Jak mimo to spędzić czas rodzinnie, ale bezpiecznie? Jakie zasady obowiązują teraz w branży turystycznej i hotelowej? Dlaczego lepiej nie obchodzić obowiązujących przepisów w myśl zasady "Polak potrafi" i nie udawać służbowych wyjazdów np. w czasie świąt czy ferii? Kto może jednak pojechać w góry, korzystać legalnie z bazy noclegowej i ćwiczyć na lodowisku, stoku narciarskim? Rozmowa z ekspertem, prezesem Polskiej Organizacji Turystycznej, Rafałem Szlachtą. Także o alternatywnych sposobach na organizacje wigilii firmowej i przedświątecznych spotkań w gronie znajomych, czyli wigilia zdalna z atrakcjami i prezentami. Ponadto "Turystyczna lista przebojów PL", "Poradnik Koronawirus - co musisz wiedzieć", a także konkursy "Co tu nie gra?" i "Od małego dla dużego".

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Zbigniew Zegler

Gościem będzie Grzegorz Skawiński z KOMBI, który zaprezentuje świąteczno-zimową piosenkę swojego zespołu zatytułowaną "Białe Święta" i opowie o okolicznościach jej powstawania. Zdradzi także plany na bliższą i dalszą przyszłość artystyczną. Wizyta gościa zaplanowana jest na godz. 14.20, wcześniej posłuchamy najpiękniejszych "przebojów z dzwoneczkami" oraz znanych i lubianych piosenek KOMBI.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - Józef Ignacy Kraszewski "Stara baśń" w reż. Waldemara Modestowicza. Słuchowisko z roku 2002 z Franciszkiem Pieczką, Mariuszem Benoit, Dorotą Landowską, Moniką Kwiatkowską, Zofią Rysiówną, Krzysztofem Wakulińskim.

21.45 - "Kolory ognia" Pierre'a Lemaitre'a w tłumaczeniu Joanny Polachowskiej w interpretacji Andrzeja Ferenca.

To ciąg dalszy wyróżnionej Nagrodą Goncourtów (najważniejszą nagrodą dla literatury francuskiej) powieści "Do zobaczenia w zaświatach", opowiadającej o weteranach pierwszej wojny światowej. W "Kolorach ognia" mamy przełom lat 20. i 30. XX wieku i bohaterkę, dziedziczkę bankowej fortuny, która po śmierci ojca, wypadku syna i zdradzie najbliższych osób traci majątek, a potem stopniowo podnosi się z upadku, planując jednocześnie misterną zemstę na wrogach.

23.50 - "Dziewczyny na skrzydłach" Anny Rudnickiej-Litwinek, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.

logo


Promocja albumu 95 lat Polskiego Radia

Przez cały dzień we wszystkich pasmach publicystycznych i muzycznych - Dwójka gra i przekazuje egzemplarze słuchaczom.

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Poczucie oddalenia od publiczności, problemy związane z brakiem promocji, trudności w budowaniu relacji z instytucjami - m.in. te kwestie są częścią Jazz Connective. O tym projekcie zrzeszającym profesjonalnych muzyków, producentów oraz promotorów opowiemy wraz z Karoliną Juzwą z Fundacji Wytwórnia. Dodajmy, że projekt realizowany jest w siedmiu europejskich miastach partnerskich. ​W audycji również: w "Jazzowej rozmowie" - najnowsza płyta Piotra Schmidta - "Dark Forecast", którą trębacz nagrał z amerykańskimi jazzmanami - saksofonistą Walterem Smithem III oraz gitarzystą Matthew Stevensem; relacja z Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni; Games for Impact, czyli gry zaangażowane i panel dotyczący Białorusi oraz Festiwal Filmowy w Tarnowie "Vitae Valor".

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie": Podziw i rywalizacja, czyli kompozytorzy w dialogu: ​Lipiński i Paganini

11.10-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek 

Polscy artyści i ich nagrania nominowane do nagród ICMA Wroclaw Baroque Ensemble i Andrzej Kosendiak oraz Łukasz Długosz i Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus" pod dyr. Anny Duczmal-Mróz. Po 12.00 - Gabriel Chmura - z radiowych nagrań Mistrza. 

12.45-13.00 - "Zapiski z przeszłości" - Katarzyna z Mycielskich de Thieulloy, opr. Anna Lisiecka 

13.00-15.00 - Dźwięki na 95 obrotów - prowadzi Róża Światczyńska

Ludwig van Beethoven Koncert skrzypcowy D-dur  op. 61, wyk. Henryk Szeryng - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Witold Rowicki (6.10.1975, inauguracja IX Międzynarodowego Konkurs Pianistycznego im. F. Chopina, Filharmonia Narodowa); Fryderyk Chopin Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op.22; Walc As-dur op. 34 nr 1; Koncert fortepianowy e-moll op. 11 cz. 3, wyk. Krystian Zimerman - fortepian, WOSPR, dyr. Jerzy Maksymiuk (nagrania z Konkursu Chopinowskiego 1975 r.)

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - Jakub Kukla 

Młoda Orkiestra Nowego Teatru, która otrzymała nagrodę Warszawskiej Edukacji Kulturalnej, obchodzi trzeci rok działania. Z tej okazji 12 grudnia odbędzie się urodzinowy koncert, w którym orkiestra wystąpi w pełnym, 20-osobowym składzie. Gośćmi specjalnymi będą Barbara Wrońska i Sean Palmer. O zespole i samym koncercie opowie prowadząca zespół Dagna Sadkowska - skrzypaczka, solistka i kameralistka, członkini zespołu Kwartludium. Ponadto w audycji relacja z festiwalu Actur Humanus i zapowiedź premiery "Otella" Verdiego w Operze Krakowskiej. W Literackich witaminach - prof. Aleksander Fiut.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - "Piosenki 95-lecia" - Jakub Kukla

11 grudnia premiera specjalnego albumu "95 lat Polskiego Radia", na którym znalazły się łącznie 32 piosenki nagrane przez różnych wykonawców z udziałem Chóru i Orkiestry Polskiego Radia. O tym wyjątkowym albumie opowiedzą w audycji dyrektor Programu 2 Polskiego Radia - Małgorzata Małaszko-Stasiewicz oraz Adam Sztaba i Krzysztof Herdzin, którzy zaaranżowali na nowo przeboje sprzed lat. 

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" - Róża Światczyńska

(sala NOSPR, Katowice) Ludwig van Beethoven Twory Prometeusza op. 43 - uwertura, cz. V i IX; Msza C-dur op. 86 na chór, głosy solowe i orkiestrę Wyk. Genia Kühmeier – sopran, Nadine Weissmann – alt, Nikolai Schukoff - tenor, Lester Lynch - bas, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Chór Polskiego Radia, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Leopold Hager. 

21.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

Transmisja z Festiwalu Actus Humanus (Centrum św. Jana) Royal Baroque Ensemble, dyr. Lilianna Stawarz. Francesco Geminiani Concerti grossi (after Corelli op. 5) (7-12). 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" - Karnawał instrumentów - prowadzi Łukasz Borowicz


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - W.G. Sebald "Pierścienie Saturna. Angielska pielgrzymka", czyta Szymon Kuśmider, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk (powtórzenie, FINA).

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Włodzimierz Kowalewski "Opowiadania", czyta Olaf Lubaszenko. 


logo


00.00-02.00 - "Sportowa Trójka pod księżycem" - red. sportowa

02.00-02.15 - "Kwadrans Leszka Długosza" - Leszek Długosz

02.15-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

Retransmisja koncertu Wojtka Pilichowskiego w Trójce z 12 marca 2016 roku.

04.00-06.00 - "Trójka budzi / off" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

W audycji m.in. o populacji wilków w Polsce wbrew prognozom ekspertów - podwoiła się (m.in. W Puszczy Kampinoskiej). Czy przez to Wilki stanowią większe zagrożenie dla ludzi? Powiemy także o zaletach retoryki i umiejętnego wykorzystania mowy ciała podczas dyskusji przy stole. Odwiedzimy też Muzeum Turystyki Górskiej na Jaworzynie Krynickiej. W konkursie z radioodbiornikami DAB+ do słuchania Trójki - pytanie konkursowe: Jakie zdanie kończy świąteczny spokój, a może zacząć świąteczną kłótnię?

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Paweł Kukiz z K’15

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz

Tematami audycji: Szczyt UE, sytuacja gospodarcza Polski, szczepionki na COVID oraz sytuacja w USA. Gośćmi dr Artur Bartoszewicz, ekonomista SGH oraz Marcin Roszkowski, ekonomista z Instytutu Jagiellońskiego.

10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan

W audycji do wygrania dwie płyty wydane przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia z okazji 95.rocznicy Polskiego Radia. A powiemy m.in. o "Przestrzeni w czasach zarazy" - to tytuł nowej wystawy w Instytucie Dizajnu w Kielcach. Pokazuje między innymi zmiany, jakie zachodzą w naszym otoczeniu w związku z pandemią oraz rozwiązania, które w czasie reżimu sanitarnego mają nam ułatwić życie. Odwiedzimy Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i przypomnimy 11 grudnia 1922 roku, kiedy Gabriel Narutowicz został zaprzysiężony na pierwszego Prezydenta Polski. O fascynacji II RP, projektach artystycznych inspirowanych tamtym okresem historii Polski. Powiemy również o tym, że Poczta Polska zdobyła pierwszą nagrodę w prestiżowym konkursie filatelistycznym EUROPA Stamp 2020. W tym roku tematem znaczków były dawne szlaki pocztowe. Czy znaczki pocztowe wciąż są obiektem pożądania kolekcjonerów?

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat

Sprawdzimy jakie problemy mają nauczyciele z lekcjami online (np. rodzice wtrącają się do lekcji, komentują itp.) i podpowiemy jak "wygrać" rodzinną dyskusję przy świątecznym stole. Odwiedzimy Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni i powiemy o serialu "The Crown", który wywołuje protesty co do zgodności z faktami. Zaprosimy również na lekcję o bezpieczeństwie ruchu drogowego online z udziałem Ministra Infrastruktury Andrzeja Adamczyka i Głównego Inspektora Transportu Drogowego Alvina Gajadhura. Porozmawiamy również z 18-letnią mistrzynią Europy juniorów w żeglarstwie - Zosią Kostro, która przygotowuje się do startów w klasie olimpijskiej.

19.00-22.00 - "Moje przeboje" - Piotr Baron

22.00-00.00 - "Set dj-ski w Trójce" - Norbert Borzym


LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

 
06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - oregano to bardzo aromatyczna przyprawa, kiedyś stosowana jako lekarstwo. Głównym jej składnikiem jest olejek tymolowy. W kuchni oregano stosuje się przede wszystkim w daniach kuchni włoskiej, takich jak pizza czy makarony. Gdzie jeszcze możemy użyć oregano, w jaki sposób je przechowywać i czy warto kupować suszone?        

13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Michał Witak czyli Numer Raz zaprasza na wywiad z Da Vosk Docta, wrocławskim producentem znanym głównie z okołotrapowych produkcji. Teraz wydaje hip-hopowy album zatytułowany Opal Black.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - dres i perły? Tegoroczne przyjęcie sylwestrowe pewnie będzie inne niż zazwyczaj. Nie zmienia to jednak faktu, że tego dnia chcemy dobrze wyglądać. Ada Janiszewska podpowie jak zainspirować się najsłynniejszymi kreacjami gwiazd i stworzyć strój na "pandemicznego sylwestra". 

22.00-00.00 - "Rock Blok" - wywiad z debiutanckim zespołem Gloss, który tworzą: Brytyjczyk Jimie Ogden i Amerykanin Roc Warden. Jimi mieszka w Warszawie od pięciu lat, Roc od dekady, a z muzyką są związani, jak mówią, od zawsze. 

00.00-02.00 - "BeatMaszyna" - po północy powoli zabieramy się za podsumowanie roku, zaczynamy od luźniej kompilacji UK Garage, soulu, rapu i elektroniki z Europy i Świata, w zestawie utwory od m.in. strongboi, Ivy Lab, Spellspellspell, SAULT czy Disclosure. Od północy zaprasza Piotrek true.dat Truszkowski.​


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - kolejny odcinek powieści "ABC" Agathy Christie w interpretacji Danuty Stenki.

logo

 
16.30 - "Język hiszpański" - Czym charakteryzuje się i z czego słynie Hiszpania?

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - O nowym słuchowisku Polskiego radia Dzieciom "Przygoda Niepyłki i Apolinki" oraz o tym, dlaczego warto popularyzować polską przyrodę, opowie Krystian Tyrański, dziennikarz, przyrodnik, który w 23 miesiące odwiedził 23 Parki Narodowe Polski.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" Pod koniec lat 90. ruszył błyskawiczny rozwój automatyzacji, który sprawił, że w prywatnych domach, masowo zaczęły pojawiać się telefony stacjonarne. Początek XXI wieku, już przyniósł nam telefonię komórkową, która stała się dostępna dla wszystkich, a nie tylko dla wybrańców. Komputery dały nam dostęp do internetu. Internet zaś otworzył przed nami szereg nowych możliwości i całkowicie odmienił sposoby komunikacji. Jak to wszystko wpłynęło na nasze życie? O tym w rozmowie z dr Karoliną Lewstam - doktorem filozofii, etyki, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Natalia Grosiak z zespołu Mikromusic będzie gościem kolejnego odcinka audycji. Natalia jest wokalistką, autorką tekstów, kompozytorką. Mieszka we Wrocławiu. Współpracuje z takimi artystami jak Smolik, Leszek Możdżer, Skubas, Kev Fox, Renata Przemyk, L.U.C, Mioush. Liderka Mikromusic, zespołu założonego wraz z Dawidem Korbaczyńskim w 2002 roku, którego twórczość łączy w sobie elementy jazzu, folku i elektroniki.

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

6.30 i 14.00 - słuchowisko "Fortele Jonatana Koota" na podstawie książki Janusza Przymanowskiego w adaptacji Zdzisława Dąbrowskiego, wyprodukowane przez TPR w 1977 roku. Trójka bohaterów kot Jonatan, ptak Eryk Kowalik oraz żółw Biki Helonidiusz, powołują do życia Eskadrę Jonatana i stają do walki z trucicielami środowiska. Bajka w poruszający sposób przekazuje uniwersalne wartości, takie jak ochrona przyrody, odwaga, bohaterstwo, poświęcenie. Obsada: Wiktor Zborowski, Stefan Friedmann, Marian Kociniak, Ryszard Olesiński, Eugeniusz Robaczewski, Alicja Rojek, Piotr Skarga, Janina Sokołowska, Stanisław Zatłoka, Stanisław Żeleński.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa, czyta Janusz Zadura.


logo

08.00 - Laureaci Nagrody PR i nagród dodatkowych w Konkursach Chopinowskich - zaprasza Anna Skulska

Bohaterem premierowego odcinka audycji będzie Miroslav Kultyshev - absolwent Konserwatorium w St. Petersburgu, laureat II nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie w 2007 r. (pierwszej nagrody wówczas nie przyznano). Na XVI Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 2010 r. otrzymał wyróżnienie ufundowane przez Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy.

21.00 - Chop-in-pop - zaprasza Mariusz Gradowski

Audycję wypełnią piosenki z tekstami napisanymi do melodii chopinowskich, które wykonują Barbara Streisand, Fabian Rodriguez, Judy Garland czy Pery Como.

22.00 -  Czarne na białych - zaprasza Jakub Puchalski

W programie zagości pianista Dino Ciani, a właściwie szereg jego nagrań. W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Sonatę h-moll Fryderyka Chopina, Sonata d-moll op. 31 nr 2 Ludwiga van Beethovena, Vogel als Prophet Roberta Schumanna, a także La Campanellę Franciszka Liszta.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU