Polskie Radio

"O wszystkim z kulturą" i "Strefa prywatna". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2020 17:30
Prof. Henryk Skarżyński wyjaśni, czy gdyby Beethoven był odpowiednio leczony, mógłby uniknąć głuchoty. Fragmenty koncertu Piotra Machalicy w ramach Jedynka live! Poza tym - czym jest zjawisko Gaslightingu i dlaczego jest tak niebezpieczne?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/egonkling
logo

9.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

Co by było, gdyby... czyli o słuchu i dbaniu o niego. Pretekstem do rozmowy jest sam Beethoven! Okazuje się, że gdyby był odpowiednio leczony, mógłby uniknąć głuchoty. Gość: prof. Henryk Skarżyński ze Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach. Ponadto poradnik "Koronawirus - co musisz wiedzieć", a także konkursy "Co tu nie gra?" i "Od małego dla dużego".

13.00-15.00 - Muzyczna Jedynka - zaprasza Maria Szabłowska

Będziemy wspominać Piotra Machalicę. Zaprezentujemy fragmenty koncertu z 16 grudnia 2019 roku z cyklu Scena Szpilmana Jedynka live! „Mój ulubiony Młynarski” ze studia im. Władysława Szpilmana. Płyta tygodnia - "95 lat Polskiego Radia".

23.14 - Reportaż „Ballada o Zbyszku Godlewskim” - Kamila Litman

Co wspólnego ma Janek Wiśniewski ze znanej ballady czasów PRL-u z Gałkowem koło Łodzi? Okazuje się, że całkiem sporo. Chłopak, o którym opowiada ballada - osiemnastoletni robotnik Zbyszek Godlewski, który stracił życie podczas "czarnego czwartku" 17 grudnia 1970 roku w Gdyni - wychował się w Gałkowie, niedaleko Łodzi.

LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - Józef Ignacy Kraszewski "Stara baśń" w reż. Waldemara Modestowicza. Słuchowisko z roku 2002 z Franciszkiem Pieczką, Mariuszem Benoit, Dorotą Landowską, Moniką Kwiatkowską, Zofią Rysiówną, Krzysztofem Wakulińskim.

21.45 - "Kolory ognia" Pierre'a Lemaitre'a w tłumaczeniu Joanny Polachowskiej w interpretacji Andrzeja Ferenca.

To ciąg dalszy wyróżnionej Nagrodą Goncourtów (najważniejszą nagrodą dla literatury francuskiej) powieści "Do zobaczenia w zaświatach", opowiadającej o weteranach pierwszej wojny światowej.

W "Kolorach ognia" mamy przełom lat 20. i 30. XX wieku i bohaterkę, dziedziczkę bankowej fortuny, która po śmierci ojca, wypadku syna i zdradzie najbliższych osób traci majątek, a potem stopniowo podnosi się z upadku, planując jednocześnie misterną zemstę na wrogach.

23.50 - Zofia Turowska "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" w interpretacji Elżbiety Kijowskiej. Wydawnictwo Marginesy.


logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Pracownia artystyczna w Kopenhadze, wewnątrz fortepian i syntezator modularny - w takiej scenerii odbędzie się najbliższa "Domówka z Dwójką". Jej gospodarz - pianista, kompozytor i producent jazzowy Kamil Piotrowicz będzie naszym gościem. Spotkanie o godz. 9.30.
W audycji połączymy się też z sopranistką Joanną Fleszer. Porozmawiamy o koncercie Gabriel Chmura in memoriam. W Teatrze Wielkim w Poznaniu 19 grudnia śpiewaczka prapremierowo wykona Pieśni skomponowane przez maestro Chmurę. Szczegóły po godz. 8.30. W audycji także: 

- "Godzinki od świtu do nocy" - najnowszy spektakl krakowskiego Teatru Mumerus;

- "Odsłona" wystawa prac Alicji Bielawskiej - artystki, która w swojej twórczości dotyka względności naszej percepcji i roli pamięci. Do swoich prac wprowadza również elementy choreografii i performansu​;

- felieton językowy - "Nowa Mowa".

11.10-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

Sergiusz Prokofiew II Koncert fortepianowy g-moll op. 16, wyk. Daniił Trifonov - fortepian, Orkiestra Teatru Maryjskiego, dyr. Valery Gergiev. W drugiej godzinie audycji: Juliusz Wertheim Sonata fis-moll na skrzypce i fortepian op. 18, wyk. Szymon Terlecki - skrzypce, Paweł Pawlik - fortepian

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności": Grudzień 70. - aut. Aleksandra Łapkiewicz

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Klaudia Baranowska

Festiwal Actus Humanus (Centrum św. Jana, Gdańsk, 8.12.2020)

Marcin Świątkiewicz - klawesyn

Jan Sebastian Bach Die Kunst der Fuge, BWV 1080

Kateřina Kněžíková - sopran, Adam Plachetka - bas baryton, Jan Martiník - bas, Czech Philharmonic Orchestra, dyr. Tomáš Netopil (23.05.2020, Dvořák Hall, Rudolfinum, Praga)

Wolfgang Amadeus Mozart Uwertura do Wesela Figara, K. 492, Cinque, dieci, venti and Se a caso madama la notte ti chiama (Wesele Figara); Non più andrai (Wesele Figara); Sull'aria ... che soave zeffiretto, K. 492; Hai già vinta la causa, K. 492; Uwertura do Don Giovanniego, KV 527; Madamina, il catalogo è questo, KV 527; Là ci darem la mano (Do Giovanni); 41. Symfonia C-dur, K. 551 Jowiszowa (Allegro molto)

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

Naszym gościem dr hab. Adam Izdebski - współautor opublikowanego właśnie w "The Economic Journal" artykułu, który w nowatorski sposób opisuje handel w starożytnej Grecji. Spotykamy się także z Jarosławem Jakubowskim w związku z wydaniem antologii jego sztuk, zatytułowanej "Witaj Barabaszu", opowiadamy o premierowym nagraniu dzieł sakralnych gdańskiego kompozytora - Johanna Valentina Medera i rozmawiamy z autorkami opowiadań zgromadzonych w tomie "Cyberpunk girls". W cyklu "Literackie witaminy" - Marek Miller.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą": Spotkanie z Jackiem Dukajem - prowadzi Michał Szułdrzyński

19.30-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Joanna Grotkowska

Suntory Hall (Tokio, 6.11.2019). Ludwig van Beethoven III Symfonia Es-dur "Eroica" op. 55, Richard Strauss Śmierć i przemienienie - poemat symfoniczny, Richard Wagner Tannhäuser - Uwertura, wyk: NHK Symphony Orchestra, dyr. Herbert Blomstedt


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Marek Nowakowski "Raport o stanie wojennym", czyta Krzysztof Kołbasiuk, wyd. Elżbieta Łukomska (powtórzenie).

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 12 (powtórzenie, FINA).

19.10-19.30 - "Książka do słuchania" - Włodzimierz Kowalewski "Opowiadania", czyta Olaf Lubaszenko, odc. 6.


logo


00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

Retransmisja dwóch koncertów: Moniki Brodki z 20 marca 2005 roku oraz Edyty Bartosiewicz z 14 lutego 2014 roku.

04.00-06.00 - "Trójka budzi / post punk" - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

Temat przewodni: co powiedziałbyś sobie, gdybyś cofnął się w czasie np. o 20 lat? O tym, czy podróże w czasie są - według obecnej wiedzy naukowej w ogóle możliwe? - porozmawiamy z fizykiem, doktorem Tomaszem Błachowiczem. Do wygrania radioobiornik DAB+ do słuchania Trójki. Z przeszłości przeniesiemy się na chwilę do przyszłości, a konkretnie do nowych sposobów na ekologiczny transport: W Azji powstaje nowa generacja pociągów, które nie mają kół, a jeżdżą – hyperloopy (magnetyczna kolej próżniowa) i kolej magnetyczna od kilku lat zapowiadana jako rewolucja w podróżowaniu. O tym jak do transportu zbiorowego podchodzą Japonia oraz Chiny. Wspomnimy również Agnieszkę Osiecką, o której powstaje film w TVP.

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Adrian Zandberg, Lewica (Razem)

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" Małgorzata Łukowska i Justyna Grabarz

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Wiktor Legowicz

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Grabkowski

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Majewski

Przybliżymy sylwetkę Agnieszki Osieckiej w kontekście produkcji filmowej dla TVP. Powiemy też o Muzeum w Pontevedra w hiszpańskiej Galicji, które zwróci Polsce dwa obrazy z XV w., które zostały skradzione przez Niemców w czasie II wojny światowej i które później trafiły do Hiszpanii. Wrócą do zbiorów Czartoryskich. Paulina, Vogt Kierownik Zamku w Gołuchowie, skąd zrabowane zostały obrazy. Podsumujemy również galę online Nagrody BohaterONy 2020 im. Powstańców Warszawskich, a w "Fajnym filmie" Ryszard Jaźwiński opowie o festiwalu filmów rosyjskich "Sputnik nad Polską" - porozmawiamy z dyrektorką Małgorzatą Szlagowską Skulską, dyrektorką festiwalu. W spotkaniu z reportażem - "Z serca" Joanny Bogusławskiej. To opowieść o Magdalenie i Robercie Bauerach, którzy z okazji 25. rocznicy ślubu, wyjechali na wycieczkę do Kenii. Podczas rejsu po oceanie spotkali Kenijczyka, z którym się zaprzyjaźnili. Mężczyzna opowiedział im historię jego rodziny. Małżeństwo, by pomóc Kenijce będącej w zagrożonej ciąży oddało pieniądze, które planowali wydać na safari. Dzięki ich wsparciu młoda kobieta urodziła szczęśliwie zdrową dziewczynkę - Magdę. Przez długi czas z własnych środków pomagali dzieciom z kenijskiej wioski, później postanowili założyć fundację. Teraz każdą wolną chwile spędzają w Kenii.

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej

W audycji m.in. o trudnym czasie dla karpi i dla ich hodowców. Karp pozostaje najpopularniejszą rybą na wigilijnym stole Polaków. Hodowcy narzekają jednak, że ich produkcja przestaje się opłacać. Największym problemem jest wycofanie się sieci handlowych ze sprzedaży żywych ryb. W kalendarzu - m.in. rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa, twórcy Esperanto. 

19.00-22.00 - pasma muzyczne "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Gh+" - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michał Żakowski

Afryka jako kontynent możliwości, a nie tylko miejsce straconych pokoleń. Co można robić by uruchamiać potencjał w ludziach tak by nie musieli wyjeżdżać do "lepszego świata". Świata w którym prawie zawsze są osobami "trzeciej kategorii". Wielu mówi, że tak naprawdę chcą zostać w ziemi przodków i starać się tu utrzymać. Co w takim razie świat na zewnątrz może zrobić? Europa i szerzej Zachód? Goście: Robert Zduńczyk z Fundacji Ekonomiczna Polska - Afryka Wschodnia oraz Krzysztof Buzalski​, ambasador RP w Tanzanii. 

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć


LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

Konkurs Czwórka PREZENTuje - przez cały dzień na stronie Czwórki jest dostępny quiz, a do wygrania są urządzenia umożliwiające odbiór DAB+ w samochodach.

14.00-15.00 - "Strefa Studenta" - W styczniu na wielu uczelniach rozpocznie się rekrutacja zimowa. Najczęściej dotyczy ona kierunków technicznych. Na których uczelniach w Polsce i jakie kierunki można zacząć studiować w lutym? Jak przygotować się do rekrutacji na studia I i II stopnia? Jak wyglądają rozmowy wstępne w czasie pandemii? Zaprasza Weronika Puszkar.                                    

19.00-20.00 - "12”/h" - set Discoxa, czyli Krzysztofa Misiejki. Discox to rezydent krakowskiego Prozaka 2.0 i właściciel jednego z najciekawszych polskich klubów - bielskiej Bliskiej. O sobie mówi tak: "Nigdy nie gram utworów, których nie kocham i nigdy nie jestem usatysfakcjonowany z miksu, dopóki nie poczuję, że jest to szczyt moich możliwości w danej chwili. Muzyka jest moim życiem, które wyrażam poprzez płyty. Po prostu gram". W jego setach można usłyszeć techno, tech house i brzmienia progressive.  

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - czym jest zjawisko Gaslightingu, skąd pochodzi jego nazwa i dlaczego jest tak niebezpieczne? Na pytania odpowie psycholog Dagmara Seliga.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - kolejny odcinek powieści "ABC" Agathy Christie w interpretacji Danuty Stenki.


logo


11.00 - "Myszka Fela Reporterka" - Myszka Fela przy użyciu swego magicznego kryształu do teleportacji, który dostała od babci Hieronimy przeniesie się, jak w każdy wtorek do miejsca, w którym pozna dzieci o niesamowitych zainteresowaniach. Trzymając kryształek w dwóch tylnych łapkach, znajdzie się dziś w pomieszczeniu, które początkowo wyda się jej trochę dziwne i… straszne. Stoją tu na półkach dziwne stwory, a łapki Feli zaczynają zapadać się w zagadkowej lepkiej substancji. Na szczęście po zapaleniu światła okazuje się, że miejsce, w którym się znalazła, nie jest dziwne ani straszne, ale baaardzo ciekawe, a glina jest tutaj prawdziwą królową. Fela spotka dzieci, które opowiedzą jej o swojej glinianej pasji.

15.00 - "Popołudnik" - Jest najbardziej pracowitym mięśniem naszego ciała, w ciągu życia człowieka przepompowuje ponad 170 milionów litrów krwi, uderzając ponad 3 miliardy razy. Serce - jaka jest jego funkcja, jak jest zbudowane i jak się o nie troszczyć, aby było w dobrej kondycji? Czy to prawda, że w sercu mieszkają uczucia? I co to znaczy, ze ktoś ma gołębie serce albo że spadł mu ciężar z serca? Z całego serca zapraszamy do słuchania dzisiejszej audycji.

Dla rodziców:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jedną z najczęstszych przyczyn wizyty w gabinecie dermatologicznym jest problem trądziku pospolitego. Pacjentami stają się, oprócz młodych osób, ludzie dorośli. Większość badań potwierdzających fakt istnienia problemu trądziku wśród dojrzałych pacjentów wskazuje 25 rok życia jako moment pojawienia się charakterystycznych zmian skórnych. U części badanych trądzik występuje w sposób nieprzerwany od młodości, w pozostałych przypadkach pojawia się już po zakończeniu okresu dojrzewania i charakteryzuje się specyficznym umiejscowieniem wykwitów w dolnych partiach twarzy. Przyczynami między innymi mogą być obciążenia genetyczne, nieprawidłowości i zaburzenia hormonalne, nieprawidłowa dieta o wysokim indeksie glikemicznym, a także powszechny w dzisiejszym świecie stres. Dieta i zabiegi kosmetyczne w trądziku pospolitym i starzeniu skóry. Jak można zapobiec tym zmianom skórnym poprzez właściwą dietę i dbanie o skórę? Gościem audycji będzie kosmetolog Agnieszka Kowalska. 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Przygoda Niepyłki i Apolinki". Akcja rozgrywa się wysoko w górach na skąpanych w słońcu trawach i kwiatach rosnących na skalnym urwisku Trzech Koron w Pienińskim Parku Narodowym. Dwie gąsienice, siostry: Niepyłka i Apolinka spędzają swoje życie na jedzeniu i tylko w tej aktywności widzą sens życia. Przechodząc z miejsca na miejsce, smakują kolejne liście, nieustannie przybierając na wadze. Ich życie zmienia się, gdy spotykają na swojej drodze owady i inne stworzenia, które wyruszyły w wielką wyprawę na szczyt góry, by zobaczyć chociaż raz w życiu najdzikszą i najbardziej nasłonecznioną łąkę. Dzicy mieszkańcy Pienin zachęcają bohaterki do podróży. Mimo wielkich oporów i ograniczeń gąsienice ruszają w wyprawę pełną przygód, jednak nie docierają do celu. Nie rozumiejąc swojego przeznaczenia, zasypiają w kokonach i budzą się po kilku tygodniach jako piękne motyle. W tej postaci kończą swoją wyprawę. Cała opowieść to przygoda warta przeżycia.

Reżyser: Krystian Tyrański. Obsada (aktorzy i dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom): Marta Powałowska (Niepyłka), Martyna Chuderska (Apolinka), Magda Glapińska (Biedronka siedmiokropka), Zbigniew Kozłowski (Konik pieniński), Krystian Tyrański (Chrząszcz), Wojciech Słupiński (Kwiatomir), Leszek Filipowicz (Narrator). Realizacja akustyczna: Filip Górski, opracowanie muzyczne: Piotr Majewski i Bartosz Osuch.

12.15 - "Bajkowy kącik" Bajka ‘Świerszcze” odc. 25. Czy zwierzęta potrafią powiedzieć nam coś mądrego? Czy potrafią być stróżami domowego ogniska? Nie wszystkie, ale tajemniczy świerszcz to prawdziwy przyjaciel każdego dobrego człowieka. Posłuchajcie opowieści o przyjaźni, dobrym sercu i odległych krainach.

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo

18.00 - "Chopin osobisty" - zaprasza Róża Światczyńska

W audycji autorka przybliży sylwetkę Vladmira Ashkenazy’ego - wybitnego pianisty i dyrygenta, laureata wielu konkursów pianistycznych, w tym II nagrody na V Konkursie Chopinowskim (1955). W programie zabrzmią: Sonata h-moll op. 58 i Etiudy op. 10 Fryderyka Chopina.

21.00 - "Na jazzowo" - zaprasza Andrzej Zieliński

Bohaterem odcinka będzie wielki gitarzysta Django Reinhardt i gypsy jazzowe aranżacje utworów m.in. Chopina, Bacha i Czajkowskiego. W programie m.in. Blues en mineur, Improwizacja nt. części Koncertu podwójnego d-moll Bacha, a także Improwizacja nt. Andante z Symfonii Patetycznej Czajkowskiego. Wśród wykonawców m.in. Andrews Duane, Gérard Léveque, Stephane Grappelli, Eddie South.

22.00 - "Czarne na białych" - zaprasza Jakub Puchalski

W połowie grudnia 1770 roku - 250 lat temu - po raz pierwszy w dokumentach pojawiło się imię Ludwiga van Beethovena. Świętując rocznicę urodzin wielkiego kompozytora, przedstawia najpiękniejsze i najpopularniejsze sonaty fortepianowe w najpiękniejszych, choć niekoniecznie najpopularniejszych wykonaniach. Patetyczna, Księżycowa, Appassionata, Les Adieux i Sonata D-dur op. 10/3 z magiczną częścią Largo e mesto zabrzmią pod palcami najwłaściwszych dla tych utworów mistrzów: Edwina Fischera, Artura Schnabla, Roberta Casadesusa i Claudia Arraua.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU