Polskie Radio

"Bezpieczna Jedynka" i "Rozbiegani" - Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 17:30
Zastanowimy się, skąd się bierze nasza tęsknota za monarchią i co ma wspólnego Chopin z karcianą grą w kierki? Wspomnienie o pisarzu Henryku Bardijewskim, autorze wielu słuchowisk Teatru Polskiego Radia. Zapraszamy!
Czekamy na telefony i maile z muzycznymi zamówieniami. Playlistę w tej audycji układają nasi słuchacze
Czekamy na telefony i maile z muzycznymi zamówieniami. Playlistę w tej audycji układają nasi słuchacze Foto: Pixabay/Unsplash/dom. publiczna
logo


9.00-
12.00 - "Cztery Pory Roku" - Sława Bieńczycka

W cyklu "A to Polska właśnie" - 200 rocznica urodzin Sokratesa Starynkiewicza. W pierwszym roku urzędowania Starynkiewicz rozpoczął modernizację i rozbudowę kanalizacji miejskiej. Chciał zapewnić miastu odpowiednią ilość wody pitnej. Rosyjskiemu prezydentowi stolica zawdzięcza także m.in. utworzenie publicznego transportu miejskiego, powstanie wielkiego cmentarza na Bródnie, zadrzewienie ulic, renowację już istniejących parków oraz utworzenie nowego - Parku Ujazdowskiego, budowę gazowni na Woli oraz pierwszych hal targowych. O postaci Starynkiewicza i miejscach w Warszawie z nim związanych opowie Artur Stachowski - varsavianista, znawca polskiej historii, przewodnik warszawski, a także dr Andrzej Sołtan - varsavianista, muzealnik, autor publikacji o Starynkiewiczu. Ponadto w audycji "Turystyczna Lista Przebojów PL" - nowe zgłoszenia, poradnik "Koronawirus - co musisz wiedzieć" i konkursy.

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - Zbigniew Zegler

W pierwszej godzinie audycji, w dniu premiery czwartej płyty zespołu NaVi, ale pierwszej z Grzegorzem Wilkiem w roli głównego wokalisty, posłuchamy premierowo muzyki z tego albumu (zatytułowanego "4") oraz porozmawiamy z liderem grupy, Pawłem Poszytkiem i Grzegorzem Wilkiem. W drugiej godzinie audycji Łukasz i Paweł Golcowie z Golec uOrkiestry przybliżą Słuchaczom aż dwa swoje tegoroczne albumy: nagrany m.in. z orkiestrą Silesian Art Collective Symphony, Piotrem Cugowskim, Gromeem i Kubą Badachem "Symphoethnic", oraz właśnie przygotowywany do opublikowania, wyjątkowy koncert "Kolędowanie z Janem Pawłem II". Płyta tygodnia - "95 lat Polskiego Radia".

17.10 - "Bezpieczna Jedynka" - Gorączka przedświąteczna a bezpieczeństwo - Patryk Kuniszewicz

Powiemy, jak nie dać się okraść w centrum handlowym, bo mimo zasad bezpieczeństwa sanitarnego i konieczności trzymania dystansu złodzieje nie śpią. Sprawdzimy też, jak wygląda respektowanie zakazu wjazdu na parkingi podziemne aut z instalacją LPG i dlaczego właściwie taki zakaz istnieje.

21.00-21.45 - "Kulturalna Jedynka" - Magdalena Mikołajczuk

Wspomnienie o zmarłym niedawno pisarzu Henryku Bardijewskim, autorze powieści, dramatów, tekstów kabaretowych. Henryk Bardijewski był też jednym z filarów Teatru Polskiego Radia jako autor wielu słuchowisk. O tym wybitnym twórcy będą mówić: jego córka, pisarka Liliana Bardijewska, dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła i reżyser, pisarz Maciej Wojtyszko. Przypomnimy także wypowiedzi Henryka Bardijewskiego i fragmenty jego prozy.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - Józef Ignacy Kraszewski "Stara baśń" w reż. Waldemara Modestowicza. Słuchowisko z roku 2002 z Franciszkiem Pieczką, Mariuszem Benoit, Dorotą Landowską, Moniką Kwiatkowską, Zofią Rysiówną, Krzysztofem Wakulińskim.

21.45 - "Kolory ognia" Pierre'a Lemaitre'a w tłumaczeniu Joanny Polachowskiej w interpretacji Andrzeja Ferenca.

To ciąg dalszy wyróżnionej Nagrodą Goncourtów (najważniejszą nagrodą dla literatury francuskiej) powieści "Do zobaczenia w zaświatach", opowiadającej o weteranach pierwszej wojny światowej. W "Kolorach ognia" mamy przełom lat 20. i 30. XX wieku i bohaterkę, dziedziczkę bankowej fortuny, która po śmierci ojca, wypadku syna i zdradzie najbliższych osób traci majątek, a potem stopniowo podnosi się z upadku, planując jednocześnie misterną zemstę na wrogach.

23.50 - "Dziewczyny na skrzydłach" Anny Rudnickiej-Litwinek, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.

logo

 

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

Gościem "Poranka Dwójki" będzie Marek Napiórkowski. Porozmawiamy o płycie "Nocna cisza. Kolędy. Marek Napiórkowski & Artur Lesicki". ​Krążek zawiera bardziej i mniej znane kolędy, ale przede wszystkim jest popisem wirtuozerii i pięknego dialogu dwóch gitarzystów. 

W Jazzowej Rozmowie spotykamy się natomiast z Adamem Bałdychem. - Wnieśliśmy różne kolory, mamy różne osobowości - mówi artysta o swojej płycie "Clouds" nagranej z francuskim wiolonczelistą Vincentem Courtoisem oraz holenderskim pianistą Rogierem Teldermanem. Ponadto "Poranek Dwójki" spędzimy w teatrze - w tym radiowym. Zaprosimy na premierę słuchowiska "Mały bies" Fiodora Sołoguba w adaptacji i reżyserii Przemysława Ostrowskiego. To przejmujące studium zła, osadzone na rosyjskiej prowincji. Bohaterem słuchowiska jest prowincjonalny nauczyciel gimnazjalny obdarzony zaufaniem zwierzchników i otoczenia, a w rzeczywistości pastwiący się nad uczniami maniak i zbrodniarz...

Wybierzemy się też do Krakowa, do Teatru im. J. Słowackiego, gdzie trwają próby do "Agamemnona" Rodrigo Garcii. Będzie to opowieść przypominająca film "Upadek", w którym głównemu bohaterowi puszczają wszelkie hamulce, bo nie jest w stanie znieść kłamstw, płytkości i małości otaczającej go rzeczywistości. W Poranku opowiemy również o tradycjach jednego z najpiękniejszych żydowskich świąt​ - Chanuki.​

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" - prowadzi Róża Światczyńska

Utwory z płyty "It’s Christmas" wyk. Jonas Kaufmann - tenor, Orkiestra Mozarteum Salzburg, dyr. Wieland Reissmann; Boże Narodzenie z zespołem King’s Singers; Giuseppe Torelli - "Venetian Christmas": Concerto grosso g-moll op. 8 nr 6, wyk. Arte Dei Suonatori, dyr. Martin Gester; Christmas in Europe, wyk. Balthasar Neumann Chor, dyr. Thomas Hengelbrock; Johanna Sebastian Bach - "Christmas in Leipzig": Magnificat Es-dur BWV 243 a (fragm.), wyk. Solomon’s Knot; Per la notte de Natale, wyk. Concerto Copenhagen, dyr. Lars Ulrik Mortensen; Carols of the Nativity, wyk. Cambridge Singers, City of London Sinfonia, dyr. John Rutter

12.05-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

Józef Elsner Sonata F-dur op. 10 nr 1 na skrzypce i fortepian, wyk. Roksana Kwaśnikowska - skrzypce, Łukasz Chrzęszczyk - fortepian; Ludomir Różycki Kwintet fortepianowy c-moll op. 35, wyk. Septem Quintet

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności": Grudzień 70., aut. Aleksandra Łapkiewicz

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - Bartosz Panek

Naszym gościem będzie prof. Mikołaj Cześnik - socjolog, autor opublikowanego właśnie raportu "Sopot pod lupą". Zastanowimy się także, jak filmować inscenizacje teatralne, zaprezentujemy platformę MDAG.VOD.PL i zapowiemy ostatnią w tym roku "Próbę czytaną" w Big Book Cafe. W cyklu "Literackie witaminy" - Andrzej Jagodziński.

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" - Tęsknota za monarchią - aud. Michała Szułdrzyńskiego

Filmy o brytyjskiej rodzinie królewskiej biją rekordy popularności, tymczasem wszystkie realne monarchie przeżywają kryzysy. Skąd ta tęsknota za monarchią? Gościem Michała Szułdrzyńskiego będzie Hubert Salik - publicysta "Rzeczypospolitej".

19.30-21.30 - "Filharmonia Dwójki" Joanna Grotkowska

Suntory Hall (Tokio, 6.11.2019). Ludwig van Beethoven III Symfonia Es-dur "Eroica" op. 55, Richard Strauss Śmierć i przemienienie - poemat symfoniczny, Richard Wagner Tannhäuser - Uwertura, wyk: NHK Symphony Orchestra, dyr. Herbert Blomstedt

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": Strefa literatury: 30 lat z Witkacym - Dzieła zebrane Witkacego - aud. Anny Lisieckiej

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" - Karnawał instrumentów - Łukasz Borowicz

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Marek Nowakowski "Raport o stanie wojennym", czyta Krzysztof Kołbasiuk, wyd. Elżbieta Łukomska (powtórzenie).

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 15 (powtórzenie, FINA).

19.10-19.30 - "Książka do słuchania" - Włodzimierz Kowalewski "Opowiadania", czyta Olaf Lubaszenko, odc. 9 (ostatni).


logo


00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Piotr Majewski

W miniony poniedziałek odszedł od nas Piotr Machalica - wybitny polski aktor teatralny i filmowy, znakomity wykonawca piosenki aktorskiej. W audycji wspominać będziemy jego wybitne role.., najbardziej charakterystyczne interpretacje piosenek (min. Brassensa, Młynarskiego, Wołka...), a także jego niezapomniane role w słuchowiskach radiowych - w tym także tych, które powstały specjalnie z myślą o Programie III Polskiego Radia. Gośćmi audycji będą: Robert Dorosławski - dyrektor częstochowskiego Teatru im. Mickiewicza, w którym Piotr Machalica pełnił w latach 2006 - 2018 funkcję Dyrektora Artystycznego, oraz Jerzy Satanowski - kompozytor, przyjaciel.., z którym Piotr Machalica pracował przygotowując swoje projekty związane ze sceną piosenki aktorskiej.

02.00-02.15 - "Kwadrans Leszka Długosza" - Leszek Długosz

02.15-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

Retransmisja dwóch koncertów: The Waterboys z 5 czerwca 2016 roku oraz Dawida Podsiadły z 6 grudnia 2015 roku.

04.00-06.00 - "Trójka budzi / off" - Mateusz Tomaszuk

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

W audycji m.in. o tym jaki wpływ mają na nas bajki, które oglądaliśmy w młodości? Czy dobór i rodzaj treści przeznaczonych dla najmłodszych ma znaczenie dla nas jako dorosłych, czy też może jest to czysta rozrywka bez wpływu na naszą przyszłość? Sprawdzimy też dlaczego każdego roku tak trudno jest przewidzieć czy będziemy mieli białe święta? W konkursie z radioodbiornikami DAB+ do słuchania Trójki - pytanie konkursowe o najciekawsze świąteczne zwyczaje z naszych domów

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz

Gościem Szymon Hołownia, Polska 2050.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wiktor Legowicz

Goście: prof. Elżbieta Mączyńska z SGH, Prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i Andrzej Sadowski, ekonomista, prezydent Centrum Adama Smitha. Tematy: Ile wydajemy na prezenty i zakupy świąteczne oraz podsumowanie 2020 roku w gospodarce. Poza tym sprawdzimy rynek pracy: małe bezrobocie – jesteśmy w czołówce w UE. Jak będzie dalej? Sprawdzimy też rynek paliw. Tu zajdą wielkie zmiany – czy to będzie koniec epoki nafty?

10.00-11.00 - "Akademia rozrywki" - Łukasz Szwed

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Firan

W audycji m.in. o kończącym się właśnie święcie Chanuki. W 1940 w Warszawie to Święto po raz pierwszy odbywało się po zamknięciu bram getta warszawskiego. To wesołe z natury Święto przybrało w tamtym roku szczególnie przygnebiającego charakteru. O tym jak to wyglądało opowiedzą pracownik Muzeum getta Warszawskiego i Żydowskiego Instytutu Historycznego. Powiemy też o Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz o akcji "Trójka pomaga". Zajrzymy także do Zamku Królewskiego na Wawelu, gdzie wydano właśnie komiks "Tajemnice miecza". Stworzenie komiksu ma na celu stworzenie nowych ścieżek komunikacji i dotarcia do najmłodszej publiczności.

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Jędrzej Kodymowski

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Karol Gnat

Powiemy m.in. o pokazie mody z elementami ludowymi w Zakopanem - relacja z przygotowań do Polki-Folki. Sprawdzimy też jak wyglądają przygotowania do Świąt w Afryce oraz jak Hollywood radzi sobie w Chinach. Ekspertów zapytamy jak przygotować samochód do zimyi wspomnimy Agnieszkę Osiecką.

19.00-20.00 - "Moje przeboje" - Piotr Baron

20.00-21.00 - koncert Piotra Machalicy, który odbył się 24 stycznia 2016 roku w studiu im. Agnieszki Osieckiej. 

22.00-00.00 - "Set dj-ski w Trójce" - Norbert Borzym


LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

 

06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - najbardziej wartościowe i doceniane są te podarunki, które zrobimy sami. I choć czasami myślimy, że nie mamy zbyt wielkich umiejętności rękodzielniczych, pokażemy, jak można zrobić świąteczny prezent własnoręcznie.

09.00-10.00 - "Rozbiegani" Karina Terzoni zaprasza na przedświąteczny trening z Joanną Jędrzejczyk.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - modne triki z tik toka, tzw. Life hacks dotyczących np. makijażu, doboru stylizacji itp. Sprawdźmy jakie triki obecnie tam królują, czy ktoś już je testował i czy się rzeczywiście sprawdzają w życiu codziennym?

17.00-18.00 - "Teraz Kpop!" - kolejne nowości od koreańskich idoli. Posłuchamy nowych wydań od takich zespołów, jak NCT, GO7 czy IZ*ONE. Dodatkowo, słuchacze będą mogli powalczyć o Kpopowe albumy w konkursie „Co to za idol”. Zaprasza Klaudia Tyszkiewicz.

19.00-20.00 - Retransmisja koncertu Marty Zalewskiej z zespołem

Laureatka drugiej odsłony konkursu Czwórki "Wydaj płytę z Będzie głośno!" zaprezentowała swój debiutancki album i premierowo zagrała go w studiu koncertowym Czwórki 7 grudnia 2018 roku. Marta od dziecka fascynuje się latami 60. XX wieku i ruchem hipisowskim. Takie korzenie wraz z talentem, którym można by obdzielić kilku muzyków, a także z wieloma doświadczeniami, dały efekt w formie albumu naładowanego energią. To rzadki przykład debiutu, który został nagrany przez delikatną artystkę w pełni świadomą swojej siły.

22.00-00.00 - "Rock Blok" - Bartek Koziczyński zaprasza na rozmowę z autorami akcji Rock'AD'Roll, w ramach której zostaną udostępnione poprzez audiodeskrypcję różnorodne materiały związane z muzyką (okładki płyt, teledyski, filmy, murale). Fundacja Kultura bez barier przygotowuje tłumaczenia na polski język migowy, napisy dla niesłyszących, a także dwa występy na żywo. Czego jeszcze mogą się spodziewać osoby z niepełnosprawnością wzroku i słuchu?


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - kolejny odcinek powieści "ABC" Agathy Christie w interpretacji Danuty Stenki.

logo

07.30-10.00 - "Poranek w PRD" Szykujemy się powoli do świąt. Będziemy przygotowywać ozdoby choinkowe i odwiedzimy plantację choinek.​

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Jak dbać o zwierzaki zimą, i czy zwierzak - prezent to poważne zobowiązanie. Gość: Anna Budzińska z gabinetu weterynaryjnego.

Dla dorosłych:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" Wzmacnianie związku - jak to robić w gonitwie codzienności. Rozmowa z Małgorzatą Bułhak, psychologiem i psychoterapeutką. Pracuje w zespole Poradni Rodzinnej Powiślańskiej Fundacji Społecznej. Prywatnie mama trzech córek.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Ania Karwan - wokalistka, kompozytorka, mama. Jej głos od lat można usłyszeć też w licznych produkcjach filmowych i serialowych. Ania Karwan szerszej publiczności znana jest z VII edycji programu "The Voice Of Poland" z 2016 roku, w którym dotarła do finału i została okrzyknięta wschodzącą divą polskiej sceny muzycznej. ​W programie opowie o łączeniu pracy muzycznej z wychowywaniem córki.  

LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Przygoda Niepyłki i Apolinki". Akcja rozgrywa się wysoko w górach na skąpanych w słońcu trawach i kwiatach rosnących na skalnym urwisku Trzech Koron w Pienińskim Parku Narodowym. Dwie gąsienice, siostry: Niepyłka i Apolinka spędzają swoje życie na jedzeniu i tylko w tej aktywności widzą sens życia. Przechodząc z miejsca na miejsce, smakują kolejne liście, nieustannie przybierając na wadze. Ich życie zmienia się, gdy spotykają na swojej drodze owady i inne stworzenia, które wyruszyły w wielką wyprawę na szczyt góry, by zobaczyć chociaż raz w życiu najdzikszą i najbardziej nasłonecznioną łąkę. Dzicy mieszkańcy Pienin zachęcają bohaterki do podróży. Mimo wielkich oporów i ograniczeń gąsienice ruszają w wyprawę pełną przygód, jednak nie docierają do celu. Nie rozumiejąc swojego przeznaczenia, zasypiają w kokonach i budzą się po kilku tygodniach jako piękne motyle. W tej postaci kończą swoją wyprawę. Cała opowieść to przygoda warta przeżycia.

Reżyser: Krystian Tyrański. Obsada (aktorzy i dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom): Marta Powałowska (Niepyłka), Martyna Chuderska (Apolinka), Magda Glapińska (Biedronka siedmiokropka), Zbigniew Kozłowski (Konik pieniński), Krystian Tyrański (Chrząszcz), Wojciech Słupiński (Kwiatomir), Leszek Filipowicz (Narrator). Realizacja akustyczna: Filip Górski, opracowanie muzyczne: Piotr Majewski i Bartosz Osuch.

19.10 - "Książka do poduszki" - "Opowieść wigilijna" Karola Dickensa, czyta Janusz Zadura.


logo

18.00 - "Chopin osobisty" - zaprasza Róża Światczyńska

W audycji usłyszymy Artura Rubinsteina (Barkarola Fis-dur op. 60) oraz Lidię Grychtołównę (m.in. Fantaisie-Impromptu cis-moll op. 66, Wariacje A-dur "Souvenir de Paganini", Scherzo b-moll op. 31).

19.00 - "Romantyczne brzmienia" - zaprasza Magdalena Łoś

W programie zabrzmią: Pieśń bez słów D-dur op. 109, Walc Des-dur op. 64 nr 1 Felixa Mendelssohna (wyk. Pieter Wispelwey, Paolo Giacometti), Koncert wiolonczelowy fis-moll op. 30 nr 5 Bernharda Romberga (wyk. Davit Melkonyan, Kölner Akademie, dyr. Michael Alexander Willens), Sonata na wiolonczelę i fortepian g-moll op. 65 (wyk. Pieter Wispelwey, Paolo Giacometti) oraz Koncert fortepianowy e-moll Chopina (wyk. Paolo Giacometti, Rotterdam Philharmonic Orchestra, dyr. Arie van Beek).

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

Czy znają Państwo karcianą grę w kierki? W pewnym momencie rozgrywki pojawia się rozbójnik: czas, w którym jednocześnie pojawiają się wszystkie wcześniejsze obostrzenia: robi się ciekawie, a wszystkie chwyty zaczynają być dozwolone. I taka też będzie najbliższa premiera programu, swoisty chopinowski rozbójnik: bez podziału na style, na gatunki, będzie i tanecznie, i rockowo, i hip-hopowo, i akustycznie, eksperymentalnie, a i reggae się trafi. Będzie tryptyk ojcowski po polsku, rosyjsku i po słowacku, będą Ogromne Szczeniaki i Wszystkie Zjawiska.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU