Polskie Radio

Wywiady, lektury i koncerty. Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 17:00
Obyczajowość i kultura "czasów katedr", a także - dlaczego światowe muzea wyprzedają swoje kolekcje? Wieczorem - Chopin po latynosku oraz Anna Jurksztowicz i jej świąteczny album. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com
logo


09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - Daniel Wydrych

Ludzie listy piszą do Mikołaja. O co proszą - sonda. Ludzie paczki ślą przed świętami… Najbardziej obciążeni pracą ludzie przed świętami, czyli listonosze, kurierzy. Abc paczkowe: reklamacje, nasze prawa i odpowiedzialność w "ruchu paczkowo-pocztowym". Będzie o ustawie "antyprzemocowej", gość: mec. Monika Horna-Cieślak.

23.00-00.00 - "Wieczór z Jedynką" - Katarzyna Jankowska

Co współcześnie oznacza bycie uczonym, o autorytetach nauk humanistycznych i charakterze prowadzenia prac w służbie nauki. Obszarem badań prof. Wojciecha Fałkowskiego jest średniowiecze, zatem przedstawimy sylwetki władców, którzy wpływali na losy Europy jak król Franków Karol Wielki. Obyczajowość, kultura i życie codzienne "czasów katedr" nadal inspirują badaczy, wybitny historyk średniowiecza prof. Jacques Le Goff pisał: Średniowiecze zawładnęło mną tylko dlatego, że miało niemalże magiczną moc wyobcowania, wyrywania z niepokojów i przeciętności chwili teraźniejszej, a równocześnie ukazywania teraźniejszości jaśniejszej i bardziej aktualnej. Przywołamy również minioną historię naszych ziem poprzez prezentację wystawy w Zamku Królewskim w Warszawie zatytułowaną "Umarł król. 650. rocznica śmierci Kazimierza Wielkiego". Gość: prof. Wojciech Fałkowski, historyk, mediewista, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - Józef Ignacy Kraszewski "Stara baśń" w reż. Waldemara Modestowicza. Słuchowisko z roku 2002 z Franciszkiem Pieczką, Mariuszem Benoit, Dorotą Landowską, Moniką Kwiatkowską, Zofią Rysiówną, Krzysztofem Wakulińskim. 

23.50 - Zofia Turowska "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" w interpretacji Elżbiety Kijowskiej. Wydawnictwo Marginesy.


logo


07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem "Poranka Dwójki" o godz. 9.30 będzie zwycięzca tegorocznego Konkursu Fotografii Teatralnej - Przemysław Jendroska. Jury nagrodziło fotografa w kategorii "Teatralne zdjęcie sezonu" i w kategorii "Zestaw dokumentacyjny z przedstawienia" za zdjęcia do spektaklu "Czy pan się uważa za artystę?" w reżyserii Anny Augustynowicz z Teatru Śląskiego. Po raz pierwszy w historii tego Konkursu dwie główne nagrody powędrowały do jednego artysty. Ponadto w audycji: o zjawisku wyprzedaży swoich kolekcji przez światowe muzea, o wystawach artystycznych w dawnych witrynach sklepów spożywczych i innych niegaleryjnych miejscach Poznania jako sposób na kontakt ze sztuką w czasach pandemii oraz wywiad z laureatem konkursu "Wirtuozi V4+". 

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie" - "Boże Narodzenie w Europie"        

wyk. Balthasar-Neumann-Chor, dyr. Thomas Hengelbrock

11.10-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska

Jan Ladislav Dussek Messe Solemnelle, wyk. Stefanie True - sopran, Helen Charlston - mezzosopran, Gwilym Bowen - tenor, Morgan Pearse - bas, Choir of the AAM, Academy of Ancient Music, dyr. Richard Egarr. W drugiej godzinie: Bartłomiej Pękiel Audite mortales, wyk. Bornus Consort, kier. Marcin Bornus-Szczyciński

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Kira Gałczyńska

13.00-14.00 - "Dwójka w NOSPR. NOSPR w Dwójce" - Andrzej Sułek

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - Bartosz Panek

Naszym gościem będzie Piotr Pieron - członek sekstetu wokalnego proMODERN, który wystąpi na najbliższej Domówce z Dwójką. Porozmawiamy także z Joanną Bator o jej nowej książce - "Gorzko, gorzko", zastanowimy się, jakie szanse i jakie zagrożenia niesie ze sobą technologia VR i opowiemy o społecznym archiwum "Pewnego razu w Wilanowie". W cyklu "Literackie witaminy" - prof. Grzegorz Leszczyński.

17.30-18.00 - Ślady pamięci - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": Bohaterowie Wielkiej Bitwy: Józef Piłsudski - aud. Doroty Gacek


LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Zofia Wojtkowska "Saga rodu Czartoryskich", czyta Tomasz Borkowski, odc. 1. opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 16 (powtórzenie, FINA).

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Włodzimierz Kowalewski "Opowiadania", odc. 10 (ostatni).


logo


00.00-02.00 - "Laboratorium reportażu w Trójce" - Janusz Deblessem

02.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek

04.00-06.00 - "Trójka budzi / synth pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

Nowy tydzień zaczniemy dźwiękami ukulele. Powiemy o historii tego instrumentu i zgłębimy etymologię nazwy. Zapytamy też słuchaczy - czy kupowanie instrumentów pod choinkę to jest dobry pomysł? A może ktoś ze słuchaczy otrzymał pod choinkę instrument i od tego zaczęła się jego przygoda z tworzeniem muzyki? Podobno używane instrumenty stanie "jak nowy" najlepiej kupować w okolicach lutego/marca, gdyż wtedy właśnie pozbywają się ich Ci, którzy otrzymali je pod choinkę i nawet ich nie dotknęli. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gość: Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta.

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" Małgorzata Łukowska i Justyna Grabarz

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Arkadiusz Ekiert

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Mateusz Tomaszuk

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

Powiemy o 15 odsłonie Festiwalu AfryKamera z pokazem wyjątkowych filmów dokumentalnych o Afryce. Sprawdzimy jakie płyty Polskiego Radia są najlepsze pod choinkę i zajrzymy do Teatru Wielkiego - Opery Narodowej ze świątecznym programem on-line. W spotkaniu z reportażem: Katarzyna Handerek - "Święta oczami małych podróżników".

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

Gwiazda Betlejemska powraca. Koniunkcja Jowisz i Saturna ostatni raz widziana była prawie 400 lat temu. Wieczorem 21 grudnia obie planety mijają się w kątowej odległości zaledwie 1/5 wizualnych rozmiarów tarczy Księżyca w pełni. Historia astronomii dowodzi, że 2000 lat temu to właśnie zjawisko mogło być wzięte za legendarną Gwiazdę Betlejemską, prowadzącą między innymi Mędrców ze Wschodu. Sprawdzimy też jak idą świąteczne porządki. Poniedziałek to bowiem "ostatnia prosta" do Bożego Narodzenia. Wielkopolanie są znani z porządku i wiedzą najlepiej co to znaczy być gotowym na Boże Narodzenie. W kalendarzu też - rocznica śmierci Grzegorza Ciechowskiego - reportaż-prowokacja Zbigniewa Ostrowskiego i Grzegorza Ciechowskiego. 

19.00-22.00 - pasma muzyczne "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "AnagramMargana" - Michał Margański

20.00-21.00 - "Po zachodzie słońca" - Aleksandra Kaczkowska

21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Łukasz Jasina

John Le Carre i inni czyli jak Brytyjczycy rozliczają swoja historię. Nikt równie ciekawiej jak Brytyjczycy nie rozlicza swojej historii w literaturze i kinie. Jest, w tym i krytyka ale i idealizacja. O wybranych przykładach z niej opowie nam gość - dr Przemysław Biskup (PISM)

23.00-00.00 - "Dzika karta - Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst


LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

Płyta tygodnia - album "95 lat Polskiego Radia"

Taki album zdarza się raz na 95 lat! W tym roku Polskie Radio obchodzi 95-lecie istnienia, a wyjątkowa okazja wymaga specjalnej oprawy. Słuchacze w plebiscycie wybrali utwory, które znalazły się w albumie "95 lat Polskiego Radia", wieńczącym ten jubileuszowy rok. Specjalne, dwupłytowe wydawnictwo zawiera 16 wyjątkowych piosenek, na stałe wpisanych w kanon polskiej muzyki rozrywkowej - tym razem w dwóch aranżacjach: oryginalnej oraz nowej, autorstwa Adama Sztaby i Krzysztofa Herdzina.  

Płyta do wygrania codziennie w "Muzycznym Lunchu" między godz. 13.00 a 14.00.

06.00-09.00 - "Pierwsze Słyszę" - dron, który potrafi rozpoznawać zapachy? Naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego we współpracy z amerykańskim wojskiem stworzyli niewielkiego drona, którego nazwali Smellicopter. Co ma z nim wspólnego ćma o nazwie zawisak tytoniowy?

19.00-20.00 - "Wieczór Rezydentów" - jak izolacja wiąże się z DJ-ingiem i czy przypadkiem nie warto sobie przypomnieć, jak wiele różnych odmian ma ta sztuka? "Spójrzmy głębiej, wsłuchajmy się w brzmienia, które powstawały w warunkach mocnego ograniczenia, czasem bez klubów, czasem bez kolegów i koleżanek" - zaprasza RRRKRTA.

22.00-00.00 - "Strefa dread"- Shaggy opowie o swojej najnowszej płycie "Christmas in the Islands", na której wśród armii gości znajdziecie takie ksywy jak Bounty Killer, Beenie Man, Junior Reid, Sanchez, Shenseea, OMI, Richie Stephens, Ding Dong czy… Joss Stone. Dowiemy się, jak Shaggy spędzi święta i jak wygląda świąteczna tradycja na Jamajce.

 

LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - pierwszy fragment powieści "Madame" Antoniego Libery przeczyta Janusz Gajos.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - W przeszłości pierniki były symbolem dobrobytu, produktem luksusowym dostępnym jedynie najbogatszym mieszkańcom miast hanzeatyckich. Choć pierniki uważane są za polski przysmak, tak naprawdę pochodzą z okolic dzisiejszej Holandii, a sama tradycja ich wypiekania kultywowana jest w różnych częściach Europy – i nie tylko. Dziś w Poranku prześledzimy historie tego pachnącego i aromatycznego przysmaku.

17.15 - "Skarbonka" - Coraz bliżej święta, coraz bliżej święta... w wydaniu świątecznym o "bańkach". Nie tych finansowych - tylko szklanych. A wiecie, że najdroższa bombka kosztuje 400 tys. zł? W "Skarbonce" świąteczne ciekawostki.

Dla rodziców:

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - Świąteczne pewniaki, a gościem - Anna Jurksztowicz i jej świąteczny album.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Przygoda Niepyłki i Apolinki". Akcja rozgrywa się wysoko w górach na skąpanych w słońcu trawach i kwiatach rosnących na skalnym urwisku Trzech Koron w Pienińskim Parku Narodowym. Dwie gąsienice, siostry: Niepyłka i Apolinka spędzają swoje życie na jedzeniu i tylko w tej aktywności widzą sens życia. Przechodząc z miejsca na miejsce, smakują kolejne liście, nieustannie przybierając na wadze. Ich życie zmienia się, gdy spotykają na swojej drodze owady i inne stworzenia, które wyruszyły w wielką wyprawę na szczyt góry, by zobaczyć chociaż raz w życiu najdzikszą i najbardziej nasłonecznioną łąkę. Dzicy mieszkańcy Pienin zachęcają bohaterki do podróży. Mimo wielkich oporów i ograniczeń gąsienice ruszają w wyprawę pełną przygód, jednak nie docierają do celu. Nie rozumiejąc swojego przeznaczenia, zasypiają w kokonach i budzą się po kilku tygodniach jako piękne motyle. W tej postaci kończą swoją wyprawę. Cała opowieść to przygoda warta przeżycia.

Reżyser: Krystian Tyrański. Obsada (aktorzy i dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom): Marta Powałowska (Niepyłka), Martyna Chuderska (Apolinka), Magda Glapińska (Biedronka siedmiokropka), Zbigniew Kozłowski (Konik pieniński), Krystian Tyrański (Chrząszcz), Wojciech Słupiński (Kwiatomir), Leszek Filipowicz (Narrator). Realizacja akustyczna: Filip Górski, opracowanie muzyczne: Piotr Majewski i Bartosz Osuch.

12.15 - "Bajkowy kącik" 

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo

08.00 - "Laureaci nagród specjalnych Konkursów Chopinowskich" - zaprasza Anna Skulska

Bohaterem odcinka audycji będzie Janusz Olejniczak - laureat VIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 1970 roku, zdobywca wielu nagród dodatkowych m.in. nagrody pieniężnej od Szacha Iranu, a także nagrody od dra Juliana Godlewskiego, znanego filantropa, dzięki której mógł studiować w wybranym miejscu na ziemi (wybrał Paryż). Występował w niemal wszystkich krajach Europy, w Japonii, obu Amerykach, Australii i na Kubie. Dokonał wielu nagrań między innymi na fortepianach historycznych.

18.00 - "Chopin osobisty" - zaprasza Róża Światczyńska

W programie chopinowskie interpretacje Jorge Boleta, amerykańskiego pianisty urodzonego sto lat temu w kubańskiej Hawanie. Usłyszymy m.in. nagranie cyklu 24 Preludiów op. 28 z koncertu Boleta w Carnegie Hall (1974) wydane w albumie z kompletem nagrań artysty zrealizowanych dla wytwórni RCA i Columbia.

21.00 - "Chop-in-pop" - zaprasza Mariusz Gradowski

W audycji: Pepe Rivero Trio, Maestro Portinho, Antonio Carlos, Romero Gavioli, czyli Chopin po latynosku.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU