Polskie Radio

"Dym na wodzie" i "Rozmowy po zmroku". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 18:05
Wszystko o szczepieniach przeciw COVID-19 w Polsce oraz dlaczego warto jeść ryby nie tylko od święta. Opowiemy o fotografie, który zadebiutował w wieku 94 lat, oraz jak studenci świętowali Boże Narodzenie kilkadziesiąt lat temu. Wieczorem reportaże. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/smorazanm
logo

9.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek

W audycji o kalendarzu szczepień przeciw COVID-19 w Polsce: kiedy ruszą, kto będzie się mógł zaszczepić w pierwszej kolejności, w jaki sposób będziemy o szczepieniach powiadamiani, dokąd się zgłaszać etc.

Nasz korespondent w Londynie Adam Dąbrowski opowie o tym, jak realizowany jest program szczepień w Wielkiej Brytanii, która pierwsza na świecie dopuściła szczepionkę do użytku.

Dlaczego warto jeść ryby nie tylko od święta i jak wybierać je w sklepie, by nie szkodzić środowisku - o tym Joanna Ornoch z międzynarodowej organizacji pozarządowej MSC propagującej kupowanie ryb z tzw. certyfikatem zrównoważonego rybołówstwa.

Poza tym, poradnik "Koronawirus - co musisz wiedzieć", codzienne konkursy "Co tu nie gra" i "Od małego dla dużego".

19.00-19.30 - "Eureka": Nowy "Arctowski" - zaprasza Dorota Truszczak

Pierwsze elementy nowej Polskiej Stacji Antarktycznej PAN im. Henryka Arctowskiego są w drodze na biegun południowy. Na wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych od 1977 roku działa tam jedyna polska placówka badawcza.

Wtedy niektóre jej budynki znajdowały się kilkanaście metrów od brzegu morza. Teraz już nawet metr i są zalewane. Stąd przebudowa obiektów. Na stacji prowadzone są badania z wielu dziedzin wiedzy m.in. zoologii, botaniki, mikrobiologii, ekologii, oceanografii, hydrologii, geologii, geomorfologii, glacjologii, meteorologii.

Jak to się zmieniało w ciągu ponad 40 lat? Które z badań stanowią o wyjątkowym dorobku polskich badaczy polarnych w nauce światowej? Dla obecnych teraz w stacji polarników to będą święta daleko od domu. Jak zamierzają je obchodzić?

Gość: dr Dariusz Puczko - Instytut Biochemii i Biofizyki PAN przedstawiciel Polski w Council of Managers of National Antarctic Programs COMNAP (tj. Rada Kierowników Narodowych Programów Antarktycznych).

23.14 - Reportaż "Żyć pełnią życia" -  Joanna Bogusławska

Krzysztof Dzikowski jest autorem tekstów piosenek, scenarzystą filmowym, literatem. Studiował na Politechnice Warszawskiej, z której został relegowany. Ukończył filologię polską, scenopisarstwo w Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a także Warszawską Szkołę Fotografii oraz studia podyplomowe w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej.

Jest autorem największych przebojów muzyki rozrywkowej lat 60. i 70., takich jak Anna Maria, Mały Książę, Ciągle pada czy Śpiewam pod gołym niebem. Jego fundacja im. Krzysztofa Dzikowskiego wspiera młode talenty.


LITERATURA W JEDYNCE: 

10.35 - Józef Ignacy Kraszewski "Stara baśń" w reż. Waldemara Modestowicza. Słuchowisko z roku 2002 z Franciszkiem Pieczką, Mariuszem Benoit, Dorotą Landowską, Moniką Kwiatkowską, Zofią Rysiówną, Krzysztofem Wakulińskim. 

21.45 - Gilbert K. Chesterton "Człowiek, który był Czwartkiem" w interpretacji Wiktora Zborowskiego (nagranie z archiwum PR z roku 2016). 

Powieść wydana po raz pierwszy w 1908 roku dzieje się w środowisku służb specjalnych. Świat pogrążony w anarchii mają uratować oddziały detektywów-poetów. W roku 2021 mija 85. rocznica śmierci Chestertona - brytyjskiego mistrza groteski i absurdalnego humoru.

23.50 - Zofia Turowska "Osiecka. Nikomu nie żal pięknych kobiet" w interpretacji Elżbiety Kijowskiej. Wydawnictwo Marginesy.

logo

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

W "Poranku Dwójki" gościć będziemy nagradzanego na festiwalach w Polsce i na świecie reżysera filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych Jakuba Pączka. Okazją do spotkania jest film "Chodowiecki" o XVIII-wiecznym polskim malarzu i grafiku z Gdańska.

Film powstał w technice "found footage", czyli przy wykorzystaniu kilku tysięcy rycin, rysunków i ponad stu obrazów Chodowieckiego. Dodajmy, że Daniel Chodowiecki zainspirował współcześnie m.in. twórców scenografii w jednym z filmów Stanleya Kubricka.

Zapraszamy na rozmowę na godz. 9.30.

Godzinę wcześniej opowiemy o cyklu filmów pod nazwą Muzealna Opowieść Wigilijna. W ramach tego wydarzenia przedstawiciele Muzeum Niepodległości w Warszawie opowiadają o dawnych zwyczajach świątecznych na Pawiaku oraz w X Pawilonie Cytadeli Warszawskiej.

Naszym gościem będzie historyk, adiunkt w Muzeum Niepodległości i narrator jednej z opowieści - Michał Cieślak. 

W audycji także udowodnimy, że na debiut nigdy nie jest zbyt późno - opowiemy o fotografie, który zadebiutował w wieku 94 lat. Temu artyście poświęcone jest wydawnictwo Narodowego Archiwum Cyfrowego: "Wojciech Tuszko - fotograf".

Przeniesiemy się też do Niemiec, gdzie tworzy polski flecista Kacper Dąbrowski. Ponadto jak w każdy wtorek felieton Bartka Chacińskiego "Nowa Mowa". Odcinek wyjątkowy, bo poświęcony świątecznym życzeniom. 

11.10-12.45 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Magdalena Łoś

Jerzy Filip Telemann Verrirrter Sünder, kehrt, ach, kehret um TWV 1:1469, wyk. Kölner Akademie, dyr. Michael Alexander Willens; Boże Narodzenie w barokowej Alzacji, wyk. Spielleyt – Early Music Freiburg; Bożonarodzeniowy repertuar Katedry w Pradze (Josef Antonin Sehling), wyk. Collegium Marianum, dyr. Jana Semeradova;

W drugiej godzinie: Ave Regina caelorum, wyk. Jerycho, dyr. Bartosz Izbicki; O. Amando Ivanschiz OSPPE Missa Solemnissima S.Ottiliae Virginis, wyk. Marzena Michałowska - sopran, Piotr Olech - alt, Łukasz Nowak - tenor, Andrzej Zawisza - bas, {oh!} Orkiestra Historyczna, kier. art. Martyna Pastuszka i Marcin Świątkiewicz

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności": Wacław Oszajca

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Andrzej Sułek

Boże Narodzenie z Telemannem (20.12.2020 Kościół św Trójcy, Kolonia)

Jerzy Filip Telemann Kantaty: Siehe! Ich verkündige euch grosse Freude, TVWV 1:1333
Tönet die Freude, belebte Trompeten, TVWV 1:1410; - Darzu ist erschienen die Liebe Gottes, TVWV 1:166

Wyk. Rheinische Kantorei, Soliści, Das Kleine Konzert, dyr. Hermann Max

16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Bartosz Panek

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą": Proszę nie mówić "wieki ciemne"! - spotkanie z Elżbietą Cherezińską - aut. Jakub Kukla 

19.30-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert BBC Philharmonic pod dyrekcją Nicholasa Collona, soliści: John Bradbury - klarnet, Roberto Carlos - fagot, Benjamin Grosvenor - fortepian (MediaCityUK Salford, 6.11.2020)
Richard Strauss Duet-Concertino na fagot I klarnet, Ludwig van Beethoven I Koncert fortepianowy C-dur op. 15, Ludwig van Beethoven VIII Symfonia F-dur op. 93

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku": Uwięziony geniusz. Giovanni Battista Piranesi - aut. Aleksandra Łapkiewicz

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" - Zofia Wojtkowska "Saga rodu Czartoryskich", czyta Tomasz Borkowski, odc. 2. opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Franz Kafka "Proces", czyta Piotr Adamczyk, odc. 17 (powtórzenie, FINA).

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Sławomir Mrożek "Opowiadania" czyta Grzegorz Małecki, odc. 1 (powtórzenie, FINA)

logo


00.00-02.00 - "Dym na wodzie" - Leszek Adamczyk

02.00-04.00 - "Trójkowe Archiwum Koncertowe" - Zofia Sylwin

04.00-06.00 - "Trójka budzi / post punk" - Michał Migała

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański

W audycji m.in.:

6:50 Konkurs: Do wygrania 3 odbiorniki DAB+ do słuchania Trójki; Pytanie konkursowe: Czy jeszcze sami robimy prezenty, czy to już pieśń przeszłości? Jaką mają przewagę nad kupionymi?

8:20 Osiecka w Trójce – wspomnienie o Agnieszce Osieckiej – Piotr Majewski

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gościem Tomasz Siemoniak, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska).

09.00-09.50 - "Muzyczna Poczta UKF" Małgorzata Łukowska i Justyna Grabarz

09.50-10.00 - "Informator ekonomiczny" - Wiktor Legowicz

10.00-11.00 - "Trójkowo, rockowo" - Michał Grabkowski

11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej

W programie m.in.:

11.15 Świąteczne tradycje to treść kultury. To wierzenia, obyczaje, poglądy czy sposoby zachowania. Nasi przodkowie uznali je za ważne i dlatego postanowili przekazywać je z pokolenia na pokolenie

15.00-16.00 - "W tonacji Trójki" - Piotr Baron

16.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar

W programie m.in.:

17.20 Jakie prezenty będą nas cieszyć pod choinką? Czy ze względu na pandemie zmieniły się nasze oczekiwania wobec Gwiazdora? To już ostatnie chwile na prezentowe zakupy.

19.00-22.00 - pasma muzyczne "Muzyka z Trójką"

19.00-20.00 - "Gh+" - Grzegorz Hoffmann

20.00-21.00 - "Cały ten rock" - Jędrzej Kodymowski

21.00-22.00 - "Studio el-muzyki" - Jerzy Kordowicz

22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Michał Żakowski

Fińskie miasto Rovaniemi znane jest najbardziej z faktu, że jest tam siedziba - wioska świętego Mikołaja. Ale o najsławniejszej postaci rozdającej prezenty nie będziemy się rozwodzić.  

Już sama historia Rovaniemi - stolicy Laponii jest fascynująca. Zniszczone podczas II Wojny Światowej odbudowane na planie kształtu głowy renifera. Jak żyje się w rejonie Koła Podbiegunowego i dlaczego to Finowie pochłaniają litry kawy dziennie?

Będzie także o zwyczajach świątecznych Finów i dużo muzyki z tego regionu świata a przewodnikiem będzie Asia Kocon, mieszkająca w Rovaniemi Polka zafascynowana Finlandią. 

23.00-00.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć


LITERATURA W TRÓJCE: 

11.45 - z cyklu Proza czytana w Trójce - "Dzienniki" Marii Dąbrowskiej. Czyta Olga Sarzyńska (aktorka Teatru Ateneum w Warszawie).

logo

Konkurs Czwórka PREZENTuje - przez cały dzień na stronie Czwórki jest dostępny quiz, a do wygrania są urządzenia umożliwiające odbiór DAB+ w samochodach.

14.00-15.00 - "Strefa Studenta" - Przed pandemią na uczelniach organizowane były spotkania opłatkowe. Występowały chóry akademickie, przygotowywano spektakle teatrów studenckich. Jak daleko wstecz sięga historia takich spotkań świątecznych? Jak studenci świętowali Boże Narodzenie kilkadziesiąt lat temu? Zaprasza Weronika Puszkar.

19.00-20.00 - "12”/h" - Kamilescu, czyli Kamil Kobik to połowa duetu didżejskiego DeepStation. Ten kolekcjoner winyli jest także promotorem imprez, które organizuje m.in. w warszawskim klubie Jasna 1. W jego setach można usłyszeć brzmienia deep minimal, ale także różne odmiany elektroniki.​

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Komunikacja to podstawa, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Zdarza się jednak, że pomimo dobrych chęci nasza komunikacja z innymi nie przebiega satysfakcjonująco i daje poczucie niezrozumienia. Jakie błędy popełniamy najczęściej i jak ich unikać? Opowie Magdalena Trus-Urbańska, psycholog i trener biznesu, autorka książki "DoSłownie. Rzecz o porozumiewaniu się".


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Książka w Czwórce" - kolejny odcinek powieści "ABC" Agathy Christie w interpretacji Danuty Stenki.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Nie tylko Santa Claus. Kto przynosi prezenty we Włoszech, w Hiszpanii, Niemczech, na Islandii? Lista postaci, które na całym świecie obdarowują dzieci jest dłuższa niż niejeden list do św. Mikołaja. W Poranku przybliżymy historię i zwyczaje związane z pojawieniem się takich postaci, jak: Joulupuuki, Befana, Krampus, Dziadek Mróz, Dzieciątko Jezus, Trzej Królowie, Jolasveinar i Św. Bazyli.

11.00-12.00 - "Myszka Fela Reporterka" Myszka Fela teleportowała się i zwiedza ludzką kuchnię! Spotyka tam człowieka o imieniu Tomek, który jest zafascynowany gotowaniem i zdradzi Myszce Feli kuchenne patenty.

15.00-17.00 - "Popołudnik" Choinka, gwiazda, światełka, łańcuchy, anioły, a także potrawy wigilijne - wszytko to symbole Świąt Bożego Narodzenia i żadna z tych rzeczy nie znalazła się tu przypadkowo. Wyjaśnimy, dlaczego w naszych domach co roku staje choinka, dlaczego wieszamy na niej łańcuchy i dlaczego na naszym stole wigilijnym znajduje się ryba.

18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Jak obchodzone są Święta w Stanach Zjednoczonych, a także jak obchodzą je mieszkający tam Polacy. Jakie zwyczaje panują, z czym są kojarzone Święta i czym się różnią od naszych polskich tradycji świątecznych. Gość: Paweł Paluch, przewodnik po USA.

Dla rodziców:

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" Jak prawidłowo oddychać? Oddech to podstawowa czynność, którą każdy z nas wykonuje, nie myśląc o niej. Jednak mało kto wie, jak ważne jest to, żeby robić to prawidłowo, i jak możemy przejąć kontrolę nad własnym oddechem. Gość: Katarzyna Bem - nauczycielka jogi i medytacji​.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

06.30 i 14.00 - Słuchowisko "Przygoda Niepyłki i Apolinki". Akcja rozgrywa się wysoko w górach na skąpanych w słońcu trawach i kwiatach rosnących na skalnym urwisku Trzech Koron w Pienińskim Parku Narodowym. Dwie gąsienice, siostry: Niepyłka i Apolinka spędzają swoje życie na jedzeniu i tylko w tej aktywności widzą sens życia.

Przechodząc z miejsca na miejsce, smakują kolejne liście, nieustannie przybierając na wadze. Ich życie zmienia się, gdy spotykają na swojej drodze owady i inne stworzenia, które wyruszyły w wielką wyprawę na szczyt góry, by zobaczyć chociaż raz w życiu najdzikszą i najbardziej nasłonecznioną łąkę. Dzicy mieszkańcy Pienin zachęcają bohaterki do podróży.

Mimo wielkich oporów i ograniczeń gąsienice ruszają w wyprawę pełną przygód, jednak nie docierają do celu. Nie rozumiejąc swojego przeznaczenia, zasypiają w kokonach i budzą się po kilku tygodniach jako piękne motyle. W tej postaci kończą swoją wyprawę. Cała opowieść to przygoda warta przeżycia.

Reżyser: Krystian Tyrański. Obsada (aktorzy i dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom): Marta Powałowska (Niepyłka), Martyna Chuderska (Apolinka), Magda Glapińska (Biedronka siedmiokropka), Zbigniew Kozłowski (Konik pieniński), Krystian Tyrański (Chrząszcz), Wojciech Słupiński (Kwiatomir), Leszek Filipowicz (Narrator). Realizacja akustyczna: Filip Górski, opracowanie muzyczne: Piotr Majewski i Bartosz Osuch.

19.10 - "Książka do poduszki" - "O krasnoludkach i o sierotce Marysi" Marii Konopnickiej, czyta Patryk Bartoszewski.

logo

12.00 - "Interpretacja niejedno ma imię: Chopin historyczny czy współczesny?" - zaprasza Marcin Majchrowski

W premierowym odcinku audycji przybliży sylwetkę Ivo Pogorelicia. W interpretacji artysty usłyszymy Scherzo h-moll op. 20 i Preludia op. 28 Fryderyka Chopina.

18.00 - "Chopin osobisty" - zaprasza Róża Światczyńska

Bohaterem audycji będzie Krzysztof Książek - laureat II nagrody na XVII Konkursie Chopinowskim (2015) laureat III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków w I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych (2018). W programie zabrzmi m.in. Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina z towarzyszeniem Santander Orchestra pod batutą José Maria Florêncio.

21.00 - "Na jazzowo" - zaprasza Andrzej Zieliński

W audycji zabrzmią m.in. dzieła Fryderyka Chopina: Walc Des-dur op. 64 nr 1 i Preludium Fis-dur op. 28 nr 14 w wykonaniu Novi Singers, Grand Valse Brillante Es-dur op. 18 w interpretacji Anny Serafińskiej i Rafała Stępnia, a także pieśń Smutna rzeka w wykonaniu Kuby Stankiewicza i Ingi Lewandowskiej. W audycji usłyszymy również utwór No message Leszka Możdżera.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU